EasyJet Χειραποσκευη σε Easyjet

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και μιας και το έφερε η κουβέντα...

αφού δεν πλήρωσα για βαλίτσα, και αφού λέω ότι θα την πάρω μαζί μου πάνω, τι ΔΕΝ πρέπει να έχει μέσα;

οτιδήποτε κ αν σκεφτείτε, θα μ φανεί ιδιαιτέρως χρήσιμο! Ευχαριστώ :)
Να αποφύγεις με κάθε τρόπο να πάρεις μαζί σου τη συλλογή σου από τα Καλάσνικοφ. Επίσης μπουκάλια με υγρά πάνω από 75 μλμ. Κανονικά είναι 100 αλλά είναι χοντροκεφαλοι ή μπορεί να λιμπιστούνε την καινούργια σου γκωτιέ. Αν παρόλα αυτά θέλουν να αφήσεις κάτι, φρόντισε να το καταστρέψεις επιδεικτικά και με το ανάλογο μισερό ύφος. Επίσης μαχαίρια μαχαιράκια και άλλα παλαβά που κουβαλατε οι γυναίκες και μπορούν να ξεκοιλιάσουν τον πρώτο περίεργο σε χρόνο ντετε. Στα μαχαίρια συμπεριλαμβάνονται και τα ψαλίδια (αυτό για τις πολύ ξανθές). Επίσης στα υγρά συμπεριλαμβάνονται και τα ημιστερεά όπως το μέλι και το γλυκό κυδώνι (ακομα τα περιμένει η θεια μου στο Λονδίνο).
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Να αποφύγεις με κάθε τρόπο να πάρεις μαζί σου τη συλλογή σου από τα Καλάσνικοφ. Επίσης μπουκάλια με υγρά πάνω από 75 μλμ. Κανονικά είναι 100 αλλά είναι χοντροκεφαλοι ή μπορεί να λιμπιστούνε την καινούργια σου γκωτιέ. Αν παρόλα αυτά θέλουν να αφήσεις κάτι, φρόντισε να το καταστρέψεις επιδεικτικά και με το ανάλογο μισερό ύφος. Επίσης μαχαίρια μαχαιράκια και άλλα παλαβά που κουβαλατε οι γυναίκες και μπορούν να ξεκοιλιάσουν τον πρώτο περίεργο σε χρόνο ντετε. Στα μαχαίρια συμπεριλαμβάνονται και τα ψαλίδια (αυτό για τις πολύ ξανθές). Επίσης στα υγρά συμπεριλαμβάνονται και τα ημιστερεά όπως το μέλι και το γλυκό κυδώνι (ακομα τα περιμένει η θεια μου στο Λονδίνο).

Είναι οντως πολυ εκνευριστικό όταν σ αναγκάζουν να πετάς "καλλυντικα" που ειναι μαλιστα κάτω απ το επιτρεπόμενο όριο. Σχετικά με τα ημιστερεά είναι πολυ ευρεια μαλλον η εννοια τους...μου χουν κρατησει βανιλια (υποβρυχιο) που το κουβαλουσα κατα παραγγελια κ μαλιστα λέγοντας μου οτι μπορει να χω βάλει μέσα στο λευκο ταπερακι γκαζακι κι αλλα τετοια ωραια :shock:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
εκτός των διαστάσεων και των αντικείμενων που μπορείς να έχεις, υπάρχει όριο και στα κιλά της χειραποσκευής;

Κάτι τέτοιο μ είπαν χθες, αλλά παραξενεύτηκα... εννοώ, πώς γίνεται να τηρηθεί αυτό;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
εκτός των διαστάσεων και των αντικείμενων που μπορείς να έχεις, υπάρχει όριο και στα κιλά της χειραποσκευής;

Κάτι τέτοιο μ είπαν χθες, αλλά παραξενεύτηκα... εννοώ, πώς γίνεται να τηρηθεί αυτό;
Στην easy δεν υπάρχει όριο κιλών, στη Ράιαν ναι, νομίζω δέκα. Οι υπόλοιπες εταιρίες κυμαίνονται από 8-10.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
εκτός των διαστάσεων και των αντικείμενων που μπορείς να έχεις, υπάρχει όριο και στα κιλά της χειραποσκευής;
Κάτι τέτοιο μ είπαν χθες, αλλά παραξενεύτηκα... εννοώ, πώς γίνεται να τηρηθεί αυτό;
Πολύ απλά. Τη ζυγίζουν.
Στην πτήση της επιστροφής με την Aer Lingus επειδή τους φάνηκε λίγο μεγάλη η χειραποσκευή (που δεν είναι, αλλά ψάχνονταν για να βρουν λόγο να τη δώσω ως αποσκευή και να πληρώσω το 20άρι) μου τη ζύγισαν, όπως ζύγισαν και αυτές των Αμερικανών πίσω μου (οι οποίοι για να γλυτώσουν είχαν φορέσει από 3-4 τζιν ο καθένας, τα οποία έβγαλαν και έχωσαν στις χειραποσκευές τους όταν έφθασαν στην Πύλη μας :haha: )
 

koufothimios

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΓΛΙΑ
Καλησπέρα παιδιά, πρόκειται να ταξιδέψω με την easyjet σε λίγες μέρες για Αγγλια (πρώτο ταξιδι ever). Το θέμα μου είναι πως η βαλίτσα μου έχει μήκος 58 ενώ το όριο είναι 56, στις άλλεσ διαστάσεις είμαι καλά. Απλα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις αν θα έχω προβλημα στο αεροδρομιο..Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

adam20dj

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΕΝΘΙΑ
Καλησπερα και σ εσενα.Στην Ελλαδα μπορει και να περασει η βαλιτσα σου αλλα στην Αγγλια 99% δεν θα περασει και θα πρεπει να πληρωσεις.Υπαρχει ενα κουτι με αυτες τις διαστασεις οπου θα πρεπει να χωρεσει η βαλιτσα σου μεσα.Σε περιπτωση που προεξεχει εστω και λιγο(2 ποντους στη δικια σου περιπτωση)πληρωνεις προστιμο.Στην αγλλια τα πραγματα ειναι πολυ αυστηρα,να ξερεις..
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Και η δικιά μας η βαλίτσα τόση είναι και πριν πάμε ταξίδι πήγαμε μια βόλτα ως το Βενιζέλος (μένουμε διπλά) να τη δοκιμάσουμε. Λοιπόν μπαίνει στο κουτάκι αν την βάλεις λίγο σταδιακά - διαγώνια.
Εμείς πήγαμε με easy και Βερολίνο και Λονδινο και δεν είχαμε θέμα.
Μάλιστα τόσο όταν πήγαμε Λονδινο όσο και όταν γυρίσαμε μας ρώτησαν αν θέλαμε να δώσουμε τη χειραποσκευή δωρεάν με τις βαλίτσες γιατί είχαν πολλές και δεν χώραγαν μεσα.
Στο Λονδινο δε που φοβόμουν πιο πολύ δεν ζήτησαν καν να τη βάλουμε στο κουτί.
 

gavros7

Member
Μηνύματα
37
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
Καλησπέρα παιδιά, πρόκειται να ταξιδέψω με την easyjet σε λίγες μέρες για Αγγλια (πρώτο ταξιδι ever). Το θέμα μου είναι πως η βαλίτσα μου έχει μήκος 58 ενώ το όριο είναι 56, στις άλλεσ διαστάσεις είμαι καλά. Απλα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις αν θα έχω προβλημα στο αεροδρομιο..Ευχαριστω προκαταβολικα!
στο ελευθεριος βενιζελος η βαλιτσα μου στο σταντ που εχουν μπηκε ισα-ισα και μου την περασανε στο γυρισμο ομως στο αεροδρομιο της ρωμης ακριβως ιδια βαλιτσα χωρις να εχω βαλει κατι επιπλεον δεν μου την επαιρνε το κουτι και μου λεει υπαλληλος πηγαινε στο σταντ της easyjet για παραπονα παω εκει κανω ενα τσαμπουκα τους ειπα οτι ειναι ακριβως ιδια βαλιτσα με τα ιδια πραγματα και μου την περασανε θελω να σου πω για ενα δυο ποντοι τρεις στο εξωτερικο θα γινει θεμα και απο εκει εξαρταται και απο την διαθεση του κα8ε υπαλληλου που θα πετυχεις εκεινη την ωρα
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω εδώ κάτι συναφές.

Σκέφτομαι να πάω ένα Π/Σ/Κ στο Μιλάνο το Δεκέμβριο,αλλά επειδή οι κανονικές εταιρείες είναι ακριβές,σκέφτηκα τη λύση της Easy Jet.Επειδή όμως δεν μπορώ να πάω πουθενά χωρίς τη φωτογραφική μου μηχανή,κι επειδή και ρούχα και φωτογραφική τσάντα δεν μπαινουν μέσα,θα έχω πρόβλημα αν βάλω τη φωτογραφική μου μηχανή,τον έναν φακό και το φλας στις τσέπες του μπουφάν μου;Είναι μεγάλες οι τσέπες,αντέχουν,ώστε να βάλω την φωτογραφική τσάντα άδεια σε ένα σακίδια πλάτης μαζί με τα ρούχα.Διότι αν είναι να πληρώσω και αποσκευές,πάω με την Αιγαίου!

Ας όψεται η κρίση,αλλιώς με τίποτα δε θα πέταγα με τον Στελάκη!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω εδώ κάτι συναφές.

Σκέφτομαι να πάω ένα Π/Σ/Κ στο Μιλάνο το Δεκέμβριο,αλλά επειδή οι κανονικές εταιρείες είναι ακριβές,σκέφτηκα τη λύση της Easy Jet.Επειδή όμως δεν μπορώ να πάω πουθενά χωρίς τη φωτογραφική μου μηχανή,κι επειδή και ρούχα και φωτογραφική τσάντα δεν μπαινουν μέσα,θα έχω πρόβλημα αν βάλω τη φωτογραφική μου μηχανή,τον έναν φακό και το φλας στις τσέπες του μπουφάν μου;Είναι μεγάλες οι τσέπες,αντέχουν,ώστε να βάλω την φωτογραφική τσάντα άδεια σε ένα σακίδια πλάτης μαζί με τα ρούχα.Διότι αν είναι να πληρώσω και αποσκευές,πάω με την Αιγαίου!

Ας όψεται η κρίση,αλλιώς με τίποτα δε θα πέταγα με τον Στελάκη!
αμα χορανε στις τσεπες εισαι κομπλε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom