EasyJet Χειραποσκευη σε Easyjet

onar

Member
Μηνύματα
49
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
υπο αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
εκπληρώθηκε πάμε για άλλα
Για να την απλοποιήσω το παίρνω. Χωρίς τρίποδο ψάχνω να βρω πέτρες, κολονάκια και σκουπιδοτενεκέδες για να στερεώσω τη μηχανή. :) :) :)[/quote

χαχαχαχα και ο άντρας μου έτσι! μηχανάκια, αυτοκίνητα, γλάστρες, δέντρα... ότι βρει πάνω απο 50 εκατοστά μας κάνει:haha:
 

mouxlitsa

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Kαλησπέρα! Ταξιδεύω για Λονδίνο σε μια εβδομάδα και με απασχολεί έντονα το θέμα χειραποσκευή καθώς δεν έχω δηλώσει βαλίτσα. Σκέφτομαι να πάρω σακ- βουαγιάζ για χειραποσκευή αλλα δεν ξέρω ποσες είναι οι διαστάσεις σε αυτη την περιπτωση....Επισης με το θέμαγυναικεια τσαντα, μετραει τελικα σαν επιπλέον χειραποσκευή?
 

brhcp

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι.
Θα ταξιδεψω Μιλάνο με Easyjet και δικαιούμαι μια χειραποσκευή.
Οι διαστάσεις των σάκων πού έχω είναι λίγο μεγαλύτερες από αυτές που είναι οι επιτρεπόμενες (56 x 45 x 25).
Επειδή όμως ο σάκος δεν θα είναι εντελώς γεμάτος θα μαζεύει λίγο και θα μικραίνει μερικά εκατοστά.
Αυτοί το βάζουν σε κάποια θήκη αν χωράει για να το μετρήσουν ή μετράνε τις διαστάσεις του σάκου?
Δηλαδή τον σάκο αν τον πατήσω λίγο θα μικραίνει αρκετα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδή όμως ο σάκος δεν θα είναι εντελώς γεμάτος θα μαζεύει λίγο και θα μικραίνει μερικά εκατοστά.
Ακορντεον εχεις για σακο;

Αυτοί το βάζουν σε κάποια θήκη αν χωράει για να το μετρήσουν ή μετράνε τις διαστάσεις του σάκου?
Ειναι 4 υπαλληλοι. Δυο αντρες και δυο γυναικες. Οι αντρες πιανουν το σακο ο ενας απο τη μια μερια ο αλλος απο την αλλη και τον τεντωνουν με ολη τους τη δυναμη...
Η πρωτη γυναικα, συνηθως η πιο ψηλη, κραταει ενα μετρο και μετρα τις διαστασεις. Η κοντυτερη τις καταγραφει σ' ενα εντυπο, σε ρωτα αν συμφωνεις και σου ζητα να υπογραψεις.
Αν οι διαστασεις ειναι μεγαλυτερες φωναζουν τον υπαλληλο με το πριονι ή αυτον με το ψαλιδι ή αυτον με το τσεκουρι (το τσεκουρι χρησιμοποιειται εδω και λιγες μερες "τιμης ενεκεν" στο νεο μας Υπουργο Μεταφορων) και φερνουν την αποσκευη στα ισια της.

Προφανως και υπαρχει σταντ. Αν χωραει περναει...
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι.
Θα ταξιδεψω Μιλάνο με Easyjet και δικαιούμαι μια χειραποσκευή.
Οι διαστάσεις των σάκων πού έχω είναι λίγο μεγαλύτερες από αυτές που είναι οι επιτρεπόμενες (56 x 45 x 25).
Επειδή όμως ο σάκος δεν θα είναι εντελώς γεμάτος θα μαζεύει λίγο και θα μικραίνει μερικά εκατοστά.
Αυτοί το βάζουν σε κάποια θήκη αν χωράει για να το μετρήσουν ή μετράνε τις διαστάσεις του σάκου?
Δηλαδή τον σάκο αν τον πατήσω λίγο θα μικραίνει αρκετα.

Αρχες Νοεμβριου γυρισαμε απο Μιλανο (Μαλπενσα).Το σακκο τον εβαλαν στο ειδικο κουτι να δουν αν χωραει.Αν δεν ειναι τιγκαρισμενος και μπορει να μικραινει τον πιεζεις λιγο και χωραει. Απο Αθηνα που αναχωρησαμε δεν ειχαμε κατι το αντιστοιχο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδιά έχετε δοκιμάσει να βάλετε βαλίτσα με την easyjet αφού έχετε πάρει το εισιτήριο?
Με το manage booking δηλαδή αν προσθέσεις βαλιτσούλα σου χρεώνει 17 ευρώ ή περισσότερα για τα 20 κιλά βαλίτσα?
thx
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
παιδιά έχετε δοκιμάσει να βάλετε βαλίτσα με την easyjet αφού έχετε πάρει το εισιτήριο?
Με το manage booking δηλαδή αν προσθέσεις βαλιτσούλα σου χρεώνει 17 ευρώ ή περισσότερα για τα 20 κιλά βαλίτσα?
thx
Δεν σου χρεωνει τιποτα επιπλεον... Ακριβως οσο αν την προσθετες τη στιγμη που αγοραζες το εισιτηριο.
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Ειναι 4 υπαλληλοι. Δυο αντρες και δυο γυναικες. Οι αντρες πιανουν το σακο ο ενας απο τη μια μερια ο αλλος απο την αλλη και τον τεντωνουν με ολη τους τη δυναμη...
Η πρωτη γυναικα, συνηθως η πιο ψηλη, κραταει ενα μετρο και μετρα τις διαστασεις. Η κοντυτερη τις καταγραφει σ' ενα εντυπο, σε ρωτα αν συμφωνεις και σου ζητα να υπογραψεις.
Αν οι διαστασεις ειναι μεγαλυτερες φωναζουν τον υπαλληλο με το πριονι ή αυτον με το ψαλιδι ή αυτον με το τσεκουρι (το τσεκουρι χρησιμοποιειται εδω και λιγες μερες "τιμης ενεκεν" στο νεο μας Υπουργο Μεταφορων) και φερνουν την αποσκευη στα ισια της.


Ωραίος, Τριπακιας!!! Μ' αρεσε το ολο σκηνικο!
 

brhcp

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Ακορντεον εχεις για σακο;



Ειναι 4 υπαλληλοι. Δυο αντρες και δυο γυναικες. Οι αντρες πιανουν το σακο ο ενας απο τη μια μερια ο αλλος απο την αλλη και τον τεντωνουν με ολη τους τη δυναμη...
Η πρωτη γυναικα, συνηθως η πιο ψηλη, κραταει ενα μετρο και μετρα τις διαστασεις. Η κοντυτερη τις καταγραφει σ' ενα εντυπο, σε ρωτα αν συμφωνεις και σου ζητα να υπογραψεις.
Αν οι διαστασεις ειναι μεγαλυτερες φωναζουν τον υπαλληλο με το πριονι ή αυτον με το ψαλιδι ή αυτον με το τσεκουρι (το τσεκουρι χρησιμοποιειται εδω και λιγες μερες "τιμης ενεκεν" στο νεο μας Υπουργο Μεταφορων) και φερνουν την αποσκευη στα ισια της.

Προφανως και υπαρχει σταντ. Αν χωραει περναει...
Toν προκρούστη έχουν βάλει για έλεγχο?:haha:
Να μου κόψουν κανένα μπουφάν Columbia στην μέση δεν θα αντέξω τέτοιο μακελειό ο έρμος!:)
Καλά για Ελλάδα είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν θα σκιστούν να την ελέγξουν.
Από Μιλάνο παίζεται.
Η φάση είναι οτι δεν έχω τέτοιο μέγεθος σάκου.
Εχω ή μεγαλύτερο ή μικρότερο.
Πχ έχω μια ωραία βαλιτσούλα με ροδάκια Nautica που είχα πάρει απο Αμερική που είναι για χειραποσκευή οι διαστάσεις της.
Από Σικάγο για Ζυρίχη με άφησαν να την πάρω κανονικά μαζί μου.
Από Ζυρίχη για Θεσ/νίκη μου είπαν και καλά οτι δεν χωράει στα ντουλαπάκια και την άφησα μπροστά μπροστά στην πόρτα μέσα στο αεροπλάνο.
Το καλύτερο είναι όμως όταν έφτασα Θεσ/νίκη που χάθηκε η βαλίτσα (μπαούλο) με 23 κιλά φούλ ρούχα και δώρα που είχα αγοράσει(αξία 1.500$+ τουλάχιστον).
Έφραγμα και εγκεφαλικό ταυτόχρονα:mad: αφού όλο το βραδυ δεν κοιμήθηκα!
Ευτυχώς την επόμενη μέρα την βρήκαν, μάλλον οι παπάρες κάπου την είχαν χάσει στο αεροδρόμιο στην Θεσ/νίκη γιατί σε υπερατλαντικό ταξίδι αν πάει αλλού την βρίσκεις μετά από καμιά βδομάδα και αν
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Μόλις έκλεισα με easyjet, Θεσ/νίκη--> Βασιλεία και επιστροφή., σε 10 ημέρες περίπου.

Πρώτη φορά, ωστόσο, που δεν πλήρωσα για βαλίτσα.

Θα την πάρω μαζί μου πάνω, σα χειραποσκευή, όπως γράφετε παραπάνω.

Ελπίζω να μην έχω κάποιο πρόβλημα, περισσότερο στο BSL και όχι τόσο εδώ...

(μες τα όρια είμαι βεβαίως βεβαίως).
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Και μιας και το έφερε η κουβέντα...

αφού δεν πλήρωσα για βαλίτσα, και αφού λέω ότι θα την πάρω μαζί μου πάνω, τι ΔΕΝ πρέπει να έχει μέσα;

οτιδήποτε κ αν σκεφτείτε, θα μ φανεί ιδιαιτέρως χρήσιμο! Ευχαριστώ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.265
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom