Ιορδανία Συρία Τουρκία Μέση Ανατολή

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Συρία] Πρώτη στάση Δαμασκός ([B]Damascus[/B
  3. Συρία Κεφάλαιο 2ο
  4. Συρία Κεφάλαιο 3ο]Αναχωρούμε για τον επόμενο προορισμό. Παλμύρα ([B]Palmyra[/B
  5. Τουρκία]Πολύ γρήγορα φθάνουμε στα σύνορα με την Τουρκία. Αναμονή περίπου 2 ώρες για τη διαδικασία εξόδου από τη Συρία και εισόδου-ελέγχου στο τουρκικό έδαφος. Μετατρέπουμε όσες συριακές λίρες μας έχουν απομείνει σε τούρκικες και συνεχίζουμε στο γνωστό μας ρυθμό. Οι δρόμοι στην Τουρκία και τα πρώτα χωριά που διασχίζουμε (ναι εκεί στα βάθη της Τουρκίας) δείχνουν ευρωπαϊκή/δυτική όψη. Ο αυτοκινητόδρομος πολύ χρήσιμος καθώς έχουμε να διανύσουμε μεγάλη απόσταση σήμερα. Όλη μέρα θα τη περάσουμε στο δρόμο, με ολιγόλεπτες στάσεις. Θα φθάσουμε νύχτα στην [B]Καππαδοκία[/B
  6. Τουρκία Κεφάλαιο 2ο]Η επόμενη μέρα μας βρίσκει στο δρόμο και για ψηλότερο υψόμετρο. Ανηφορίζουμε προς τα βουνά Ταύρος ([B]Mt. Taurus[/B]) όπου στην κορυφή του υπάρχουν ακόμη χιόνια. Θα περάσουμε τη νύχτα εκεί ψηλά! Έκανε λίγο κρύο και όσοι δεν είχαμε ζεστό υπνόσακο κοιμηθήκαμε μέσα στο φορτηγό. Συνεχίζουμε τη διαδρομή κοντά στη φύση και τα βουνά, αλλά θα πλησιάσουμε τα νότια παράλια της Τουρκίας. Επόμενη στάση και διανυκτέρευση στη αρχαία πόλη του Ολύμπου. Έχουμε πια μπει στην περιοχή της [B]Λυκίας[/B]. Στον [B]Όλυμπο[/B] θα μείνουμε σε ξύλινα σπιτάκια (treehouses). Δυστυχώς είχε βρέξει την προηγούμενη μέρα και η πυκνή βλάστηση διατηρεί την έντονη υγρασία και καταχνιά στην ατμόσφαιρα. Το βράδυ θα επισκεφθούμε τη [B]Χίμαιρα[/B

Την επόμενη μέρα οι περισσότεροι μένουν για ξεκούραση και ξεκινάω μόνος μου για τη πόλη. Μου έχει δώσει άλλωστε την εικόνα μιας πόλης αρκετά ασφαλούς. Σαν λάτρης του περπατήματος αποφασίζω να πάω με τα πόδια στην πόλη. Θυμάμαι περίπου τη διαδρομή, μια ώρα περπάτημα υπολογίζω. Άξιζε η περιπέτεια. Πέρασα γειτονιές που έμοιαζαν με την Αθήνα του '50 στις ελληνικές ταινίες. Από μια γειτονιά μάλλον χριστιανική, που πήγαινε ο κόσμος στην εκκλησία, από μέρη που οι άνθρωποι είχαν βγει για τα καθημερινά τους ψώνια, από υπαίθριες αγορές που προμηθεύτηκα και λίγα φρέσκα φρούτα. Σε κάθε περίπτωση τα βλέμματα των ανθρώπων έδειχναν καλοσύνη και φιλικές διαθέσεις, άνθρωποι ζεστοί και καλοσυνάτοι. Μπήκα σε ένα κατάστημα με σκαλιστά ξύλινα αντικείμενα. Ήθελα να πάρω κάτι αναμνηστικό μιας και τα πάντα στη Συρία ήταν πολύ φθηνά. Ο πωλητής με είδε λίγο ιδρωμένο και αμέσως μου πρόσφερε ένα χαρτομάντιλο. Έριξα μια ματιά και έφυγα χωρίς να αγοράσω κάτι. Με χαιρέτησε με χαμόγελο και καλοσύνη. Η συμπεριφορά του με είχε σκλαβώσει. Λίγο αργότερα επέστρεψα και πήρα κάτι. Με ρώτησε από ποιο μακρινό μέρος έρχομαι και μου είπε ότι κάποτε είχε περάσει από το λιμάνι του Πειραιά!
Ένας πλανόδιος έχει ένα πανέρι και πουλάει κάτι σαν ψωμί. Αποφασίζω να δοκιμάσω. Αναρωτιέμαι γιατί τα ελληνικά γκρουπ ταξιδιωτών έρχονται με ξηρά τροφή στη Συρία! Δε θα το κατανοήσω και συνεχίζω την περιπλάνησή μου στους αχανείς και μερικές φορές θορυβώδεις δρόμους της Δαμασκού. Βλέπω ένα κουρείο, σαν τα παλιά μπαρμπέρικα της Αθήνας και αποφασίζω να κάνω μια επίσκεψη. Με λίγα αγγλικά και νοήματα καταφέρνουμε να συνεννοηθούμε. Επιστρέφω για άλλη μια βόλτα στην κεντρική αγορά. Είχα διαβάσει για ένα ξακουστό μαγαζί με παγωτό, το Bakdash. Πράγματι ουρές ντόπιων περιμένουν, άλλοι για να πάρουν στο χέρι, άλλοι για να καθίσουν και να σερβιριστούν. Μια μεγάλη αίθουσα με τραπέζια κολλητά το ένα στο άλλο. Κάθομαι, παραγγέλνω και μετά από λίγο κάθεται δίπλα μου μια οικογένεια. Πιάνουμε την κουβέντα και μου λένε ότι έρχονται από το Αλέπο, πόλη στα βόρεια της Συρίας. Δυστυχώς η γλώσσα δε βοηθάει για περισσότερη συζήτηση. Σ' αυτό που σίγουρα συμφωνούμε είναι ότι το παγωτό είναι εξαιρετικό! Το γκαρσόνι περνάει από τα τραπέζια να πληρωθεί και οι άνθρωποι που μόλις γνώρισα δε μου επιτρέπουν με τίποτα να πληρώσω. Θέλουν να με κεράσουν και δε σηκώνουν κουβέντα. Τους λέω ένα ευχαριστώ από τη καρδιά μου και τους χαιρετώ. Αυτή η καλοσύνη των Σύριων ήταν ό,τι πιο όμορφο έχω συναντήσει στα ταξίδια μου και δε συγκρίνεται με τίποτε άλλο. Μια καταπληκτική μέρα στη Δαμασκό, αλλά κουραστική σωματικά. Τι καλύτερο από ένα χαμάμ. Διαβάζω για ένα μέρος που είναι από τα παλιότερα της πόλης και σύμφωνα με πολλούς το καλύτερο τόσο από αρχιτεκτονική του χώρου όσο και από υπηρεσίες. Η εμπειρία ήταν μοναδική. Εξαιρετικής αισθητικής μαρμάρινοι θόλοι και υδρατμοί τόσο καυτοί που σχεδόν τσούζουν τα μάτια. Οι υπεύθυνοι του χαμάμ φροντίζουν για όλα, παντόφλες, καθαρή πετσέτα, σαπούνι και σφουγγάρι, αν θες.
Μετά από αυτή τη χαλαρωτική εμπειρία βγήκα έξω αναζωογονημένος. Κόντευε να πέσει ο ήλιος και έπρεπε να επιστρέψω. Συνειδητοποιώ ότι δεν έχω αρκετά χρήματα και σκέφτομαι το σενάριο να επιστρέψω με τα πόδια πάλι. Ξεκινάω τουλάχιστον προς τη κατεύθυνση του camping και βλέπουμε. Η ώρα περνάει και δε βρίσκω ούτε τράπεζα, ούτε ανταλλακτήριο συναλλάγματος. Έχω πια απομακρυνθεί από το κέντρο και η πιθανότητα όλο και μειώνεται. Ρωτάω σε ένα μπακάλικο, αλλά μου λένε ότι δε θα βρω τίποτα εκεί κοντά. Αποφασίζω να πάρω ταξί. Έχω μια κάρτα με τη διεύθυνση στα αραβικά για παν ενδεχόμενο. Σταματώ ένα ταξί, του εξηγώ ότι όλα μου τα λεφτά είναι 50 συριακές λίρες (λιγότερο από ένα ευρώ) και του λέω που πηγαίνω. Συμφωνεί και ξεκινάμε. Μάλλον δε γνωρίζει καλά την περιοχή και σταματάει που και που για να ρωτήσει. Έχει πια νυχτώσει δεν έχω άλλη ελπίδα. Ευτυχώς μετά από λίγη ώρα βρίσκουμε το σωστό δρόμο και το camping! Τι κουραστική μέρα αλλά και τι περιπέτειες και εμπειρίες. Θα μου μείνει πραγματικά αξέχαστη.
 

Attachments

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Φίλε, μου θύμησες το ταξίδι που είχα κάνει στην Ιορδανία. Μου άρεσε πάρα πολύ. Προφανώς είχατε λίγο χρόνο στο πρόγραμμα για εκεί και δεν είδατε κάποια ωραία σημεία.
Το Αμμάν, όχι σαν τουριστικό αξιοθέατο, αλλά για βόλτες στους δρόμους. Την Jerash, μια αρχαία ρωμαϊκή πόλη, ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα. Μια βόλτα στην έρημο ανατολικά του Αμμάν (προς Ιράκ) και στα κάστρα της. Εντελώς διαφορετική από τη Wadi Rum. Ένα ισοπεδωτικό και απόλυτα επίπεδο θέαμα. Επίσης, αξίζει να γίνει και επίσκεψη σε χωριά (τυχαία). Δεν θυμάμαι καν πως τα έλεγαν αυτά που είχαμε πάει.

Βέβαια, τα κορυφαία αξιοθέατα είναι η Πέτρα (Νο 1) και η Wadi Rum (No 2).

Αναμένω Συρία. Είναι από τις χώρες που θέλω να πάω.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι Θάνο δεν είχαμε πολλές μέρες στην Ιορδανία. Έχω δει το post σου για την Ιορδανία. Η συνέχεια για τη Συρία έχει ενδιαφέρον ;-)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Πραγματικά, οι Άραβες γουστάρουν τους Έλληνες. Ήταν πολύ έντονο και στην Ιορδανία.
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτό που μου αρέσει στο φίλο ipanag είναι οτι και ακόμα το αρνήτικο στοιχείο:( σε κάτι που θα δει ή θα ζήση του δίνει πάντα μια ευχάριστη νότα:).Το γράψιμο σου είναι υπέροχο φίλε, να σε καλά γιατί μαζί με εσένα ταξιδεύουμε και εμείς.Καλή συνέχεια.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ! Πάντως να ξέρεις, δε γράφω κάτι διαφορετικό από αυτό που έζησα για να ωραιοποιήσω κάποια κατάσταση.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:clap: :clap: Μιλάμε ότι οι παρουσιάσεις γίνονται όλο και καλύτερες!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι ομορφο ταξιδι!:clap:
Τι απιθανη περιγραφη!Τετοια θελω να διαβαζω:clap::clap:
Εκανα ενα μικρο διαλειμμα και τωρα σε ακολουθω στην Τουρκια..
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλά μιλάμε πλέον για προχωρημένη ταξιδιωτική λογοτεχνία, απο πολλά μέλη του φόρουμ.
Και με τόσες χρηστικές λεπτομέρειες.
Δώσε σε παρακαλώ - αν θυμάσαι - και μια περιγραφή του ισκεντέρ κεμπάπ...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πώς δε θυμάμαι! Έχει πίτες, γύρο σε λεπτές μεγάλες φέτες, δίπλα γιαούρτι και πάνω στο γύρο σου ρίχνουν προαιρετικά (επιτόπου) 2 μικρά μπολάκια, καυτό λιωμένο βούτυρο και σάλτσα ντομάτας.
Και επειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις ... ιδού ...

awww.periplanisi.com_misc_iskenderkebab.jpg



Κρύο σήμερα, έφτιαξα τσάι και συνέχισα την διαδρομή με τις αναμνήσεις μου.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Απορώ γιατί θεωρούμε τη χώρα μας πιο σύγχρονη!
Τιs ιδιεs αποριεs εχουμε ipanag...στη χερσονησο Γιουκαταν-Μεξικο , ντρεπεσαι να μπειs στο λεωφορειο πιστεψε με!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom