Μήλος Μήλος πληροφορίες

Μηνύματα
25
Likes
11
Είχα επισκεφθεί 3 φορές τη Μήλο στα 00s . Εξαιρετικό νησί και βλέπω δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα ,παρά μόνο ότι το ανακάλυψαν και οι ξένοι.

Διαμονή Πλάκα ή Πολλώνια .Το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος στο νησί.

Το καλοκαίρι , όταν έχει δυνατούς βορειάδες ,προτιμήστε τις νότιες παραλίες,γιατί θάλασσες όπως του Φυροπόταμου θα έχουν αρκετό κύμα . Βέβαια με 80+ παραλίες , ό,τι και να προτείνω ,πάντα θα υπάρχει και κάτι άλλο να δείτε.

Νότιες '-γνωστές' -παραλίες
Φυριπλάκα ,Αγία Κυριακή ,Παλαιοχώρι (παραλία 1) ,Παλαιοχώρι (παραλία 2 και φαγητό στο Sirocco) ,Τσιγκράδο (πιθανόν δύσκολα προσβάσιμο πλέον) και Προβατάς(ρηχή ,ενδείκνυται κυρίως για οικογένειες με παιδιά)
Παραλίες τύπου Τριάδες και Άγιος Ιωάννης δεν αξίζει να τις δείτε με αυτοκίνητο(το κάναμε) ,καλύτερα με καραβάκι το γύρο του νησιού, με highlights Κλέφτικο/Συκιά .

Βόρειες Παραλίες
Φυροπόταμος,Σαρακήνικο,Παπάφραγκας,Πλάθιενα,Χιβαδολίμνη

Αν ήταν να επιλέξω 4 παραλίες ,αυτές θα ήταν η Φυριπλάκα,το Τσιγκράδο ,η Αγία Κυριακή και χωρίς βορειάδες το Φυροπόταμο.

Σαν ΄αξιοθέατα' τα 'σύρματα' σε Μανδράκια και Κλίμα ,αλλά και Σαρακήνικο /Παπάφραγκας.


Απόγευμα βόλτα στην Πλάκα ,πρώτα ψηλά στην Παναγία την Κορφιάτισσα για τη θέα και έπειτα καφέ/ποτάκι στην Ουτοπία για το ηλιοβασίλεμα . Λουκουμάδες με παγωτό στο 'Παλαιός' στην Πλάκα .Ποτάκι στον Αδάμαντα στο Vipera Lebetina ή στα γειτονικά του.Βλέπω υπάρχουν ακόμα όλα τα παραπάνω .
Ποσο σε ευχαριστω χρν φανταζεσε και όλους οσους μοιραζουν τις εμπειρίες τους.
Μια ερωτηση: ειναι μικρο νησακι γυρίζεται ολο σε τ με 6 μερες η οχι? Γτ δεν μπορω να καταλαβω απο τον χαρτη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μια ερωτηση: ειναι μικρο νησακι γυρίζεται ολο σε τ με 6 μερες η οχι? Γτ δεν μπορω να καταλαβω απο τον χαρτη.
Μου φαίνονται αρκετά καλές οι έξι μέρες για το συγκεκριμένο νησί, δεδομένου ότι έχει πολλές παραλίες να δεις. Αν το πάρεις μάλιστα και λίγο πιο ζεστά ίσως να φτάνουν και λιγότερες. Μικρό νησί πάντως δε το λες, εφόσον μιλάμε για Κυκλάδες είναι από τη μέση και πάνω σίγουρα σε μέγεθος & μετακινήσεις.
Απαραίτητη προϋπόθεση η ύπαρξη δικού σου μέσου.
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Αν έχεις θέληση και κουράγιο να οδηγήσεις χωματόδρομους και να κατέβεις βουνά με τα πόδια, θα δεις τις ομορφότερες παραλίες! Εναλλακτικά, σε κάποιες από αυτές τις δύσκολες, πάει και καραβάκι.
 
Μηνύματα
25
Likes
11
Και κατι αλλο.. Τα εισητηρια κανονικα ο οδηγος με το αμαξι δεν παει ενα? Παλια ετσι δν γινοταν?
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Και κατι αλλο.. Τα εισητηρια κανονικα ο οδηγος με το αμαξι δεν παει ενα? Παλια ετσι δν γινοταν?
Όχι, όσες φορές επιβιβάστηκα σε πλοίο με αυτοκίνητο δε πήγαινε ποτέ έτσι αλλά ξεχωριστά, κοιτούσαν το εισιτήριο του αυτοκινήτου και μετά του οδηγού. Δε ξέρω για πόσο παλιά μιλάς, πάντως εμένα δε μου χει τύχει αυτό ποτέ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Και κατι αλλο.. Τα εισητηρια κανονικα ο οδηγος με το αμαξι δεν παει ενα? Παλια ετσι δν γινοταν?
Πάντα βγάζουν ξεχωριστά εισιτήρια το αυτοκίνητο και ο οδηγός.Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια και στις μεγάλες γραμμές.Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό σε τοπικά ferry boat.Για πόσο παλιά μιλάς;
 
Μηνύματα
25
Likes
11
Πάντα βγάζουν ξεχωριστά εισιτήρια το αυτοκίνητο και ο οδηγός.Τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια και στις μεγάλες γραμμές.Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό σε τοπικά ferry boat.Για πόσο παλιά μιλάς;
Ετσι μου ειχαν αναφερει οι γονεις μου. Απλα μια ματια που εριξα, για μηλο παντα, εισητηρια το ατομο+αμαξι μετ'επιστροφης παει 246€ και βαλε και κανα 400αρι τη διαμονη και εχουμε στο συνολο κανα 600€ 25 εως 30 αυγουστου, συν εξτρα φαγητο βόλτες βενζινες κλπ. Και σκεφτομαι μηπως τελικα δν αξιζει? Μήπως καλυτερα ειναι μια διαφορετικη εναλλακτική?
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ετσι μου ειχαν αναφερει οι γονεις μου. Απλα μια ματια που εριξα, για μηλο παντα, το ατομο+αμαξι μετ'επιστροφης παει 246€ και βαλε και κανα 400αρι τη διαμονη και εχουμε στο συνολο κανα 600€ 25 εως 30 αυγουστου, συν εξτρα φαγητο βόλτες βενζινες κλπ. Και σκεφτομαι μηπως τελικα δν αξιζει?
Τουλάχιστον από το 2003 που ήταν η πρώτη φορά που ταξίδεψα σε συνδυασμό πλοίο - αμάξι δικό μου αυτό ισχύει. Το ίδιο και στα τοπικά φέρυ, το ίδιο και σε κοντινά δρομολόγια. Πουθενά δεν έχω δει κάτι διαφορετικό.

Είναι ακριβό σπορ το να κατέβεις στο νησί με αμάξι, κάτι που συμβαίνει εδώ και χρόνια δεν είναι τωρινό. Γι' αυτό λέμε πολλές φορές ότι διακοπές τέτοιου είδους πχ για μια οικογένεια είναι απλησίαστες. Έχει να κάνει ξεκάθαρα και με τα άτομα που συμμετέχουν σε όλο αυτό.
Αλλιώς θα ήταν αν πήγαινε διά του τέσσερα, αλλιώς στα δύο άτομα, ανεβαίνει πολύ το κόστος.

Εναλλακτική είναι να πας χωρίς αμάξι και να ψαχτείς από εκεί για ενοικίαση κάποιες μέρες, δε ξέρω όμως κατά πόσο συμφέρει κάτι τέτοιο στη περίπτωση σου.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Ετσι μου ειχαν αναφερει οι γονεις μου. Απλα μια ματια που εριξα, για μηλο παντα, εισητηρια το ατομο+αμαξι μετ'επιστροφης παει 246€ και βαλε και κανα 400αρι τη διαμονη και εχουμε στο συνολο κανα 600€ 25 εως 30 αυγουστου, συν εξτρα φαγητο βόλτες βενζινες κλπ. Και σκεφτομαι μηπως τελικα δν αξιζει? Μήπως καλυτερα ειναι μια διαφορετικη εναλλακτική?
Μπορεις να μην παρεις αμαξι μαζι κ να νοικιασεις εκει ή συγκοινωνια.Επισης το 400αρι για ποσες μερες,φετος η Μηλος ειναι ιδιαιτερα οικονομικη.Εγω βρηκα εξαιρετικο καταλυμα στα 240 τις 4 βραδιες,υπαρχει κ φθηνοτερο επισης με εξαιρετικες κριτικες και παροχες,χωρις να κανεις σκοντο στην ποιοτητα.
 
Μηνύματα
25
Likes
11
Τουλάχιστον από το 2003 που ήταν η πρώτη φορά που ταξίδεψα σε συνδυασμό πλοίο - αμάξι δικό μου αυτό ισχύει. Το ίδιο και στα τοπικά φέρυ, το ίδιο και σε κοντινά δρομολόγια. Πουθενά δεν έχω δει κάτι διαφορετικό.

Είναι ακριβό σπορ το να κατέβεις στο νησί με αμάξι, κάτι που συμβαίνει εδώ και χρόνια δεν είναι τωρινό. Γι' αυτό λέμε πολλές φορές ότι διακοπές τέτοιου είδους πχ για μια οικογένεια είναι απλησίαστες. Έχει να κάνει ξεκάθαρα και με τα άτομα που συμμετέχουν σε όλο αυτό.
Αλλιώς θα ήταν αν πήγαινε διά του τέσσερα, αλλιώς στα δύο άτομα, ανεβαίνει πολύ το κόστος.

Εναλλακτική είναι να πας χωρίς αμάξι και να ψαχτείς από εκεί για ενοικίαση κάποιες μέρες, δε ξέρω όμως κατά πόσο συμφέρει κάτι τέτοιο στη περίπτωση σου.
Περυσι που πήγα Ζάκυνθο 2 ατομα με αμαξι, γυρω στα 15€ το εισητηριο ανα άτομο και 30€ το αμαξι και γενικά για 5 βραδυα μας βγηκε πολυ οικονομικα και γενικα γυρισαμε σχεδον ολο το νησί.

Νομιζω μια υαλη ειναι και η ενοικιαση αυτοκινητου, ασε που θα ειναι με την ημερα τοσο πχ, συν βενζίνες.

Μπορεις να μην παρεις αμαξι μαζι κ να νοικιασεις εκει ή συγκοινωνια.Επισης το 400αρι για ποσες μερες,φετος η Μηλος ειναι ιδιαιτερα οικονομικη.Εγω βρηκα εξαιρετικο καταλυμα στα 240 τις 4 βραδιες,υπαρχει κ φθηνοτερο επισης με εξαιρετικες κριτικες και παροχες,χωρις να κανεις σκοντο στην ποιοτητα.
Παντα μιλαμε για τ βραδια. Εψαξα μεσω airbnb και booking ( 5 βραδια ) και βρηκα στη πλακα 400κατι καπου αλλου 375€. Βρηκα κ ενα ακομα μεσω airbnb με 50€ τη μερα και λεει κοινοχρηστο μπανιο... Mmm not... Ενα αλλο ηταν "σχετικά" μεν οικονομικο αλλα δεν εχει κλιματισμό, να πεθανουμε δλδ σα τις κατσαρίδες μες το κατακαλοκαιρο Αύγουστο. ( Που υποτιθεται φετος θα ήταν οικονομικα λογο κορονοιου ωστε να μπορεσουμε να στηριξουμε τα ελληνικά νησια μας. ) Ναι να τα στηριξουμε αλλα εγω δεν βλεπω καποια διαφορα. Συγνωμη κιολας απλα λεω την γνωμη μου. Ισως να απευθυνονται αποκλειστικα και μονο σε τουριστες απο εξωτερικο. Ετσι τη πατησαμε και με την ζακυνθο, λεγαμε να παμε να δουμε πως ειναι τωρα και πλεον ειναι μονο για τους τουρίστες.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
C77C4CC4-BB0F-49BB-9256-1F2391BC0AD7.png


Βαζω οτι αποτελεσμα βρηκα απο booking για τις μερες που προειπες κ αυτο για να μην "καψετε" την Μηλο,την οποια εαν εισαι κοντα αλλα δεν καταφερεις να πας βαση οσων λες,θεωρω μελλοντικα θα δυσκολεψει κ αλλο.

Εγω την εχω στο ματι δυο χρονια και φετος η διαφορα με τα προηγουμενα χρονια ειναι χαωδης,παντα για τα δεδομενα της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom