Βολιβία Περού Μήνας του μέλιτος χωρίς πολύ μέλι. Περού – Βολιβία.

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Μια ερωτηση εχω,στην κορυφη Huiana Picchu πηγαινει καποιος για την θεα η υπαρχει και κατι αλλο?
Κυρίως για τη θέα. Αν δεν έχεις κάνει το Inca Trail βλέπεις και άλλα πράγματα για την λιθοδομή των Ίνκας. Θεωρητικά στην κορυφή που φτάνεις είναι ένα ιερό, δεν υπάρχει κάποιο οικοδόμημα όμως.
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πώς και πώς περίμενα την αφήγηση από το Machu Picchu! Και όπως πάντα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα με όμορφες φωτός! :)

Το Huiana Picchu φαίνεται τόσο δελεαστικό, αλλά με τρόμαξε πολύ η χαράδρα! Είναι λίγο επικίνδυνη η ανάβαση ή ιδέα μου;
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Είναι λίγο επικίνδυνη η ανάβαση ή ιδέα μου;
Όταν έψαχνα πληροφορίες για το ταξίδι, διάβασα κάπου ότι το 2006 υπήρξε ένα δυστύχημα με δύο Γιαπωνέζες τουρίστριες, αλλά δεν το διασταύρωσα για να είμαι ειλικρινής.

Η αλήθεια είναι επίσης ότι δεν υπάρχουν καθόλου κάγκελα ή προστατευτικά, ίσως για να μην επέμβουν στο μνημείο.

Επίσης, η ανάβασή δεν είναι επ' ουδενί για μικρά παιδιά. Επιτρέπουν την είσοδο (πράγμα που μου φάνηκε ανεύθυνο) αλλά όσα παιδάκια είδαμε ανέβαιναν στο Wuiana Picchu (που είναι η λάθος παράκαμψη που κάναμε) που είναι 30 λεπτά και όχι τόσο απότομα.

Αν είστε υψοφοβικοί ή ακροφοβικοί ούτε που να το σκέφτεστε. Αλλιώς μπορείτε να μπείτε, να ανεβείτε μέχρι εκεί που σας επιτρέπουν τα όριά σας και να επιστρέψετε, ή να υπερβήτε τα όριά σας.:)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εξαιρετικη αφηγηση....Αυτό το μέρος πραγματικά το ονειρεύομαι χρόνια και είμαι σίγουρη πως η ενέργεια του θα με συγκλονίσει... Σ'ευχαριστώ τόσο πολύ... :)
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Ημέρα 25η Cuzco

Η προηγούμενη μέρα ήταν πολύ δυνατή. Χρειαζόταν μια χαλαρή μέρα για να αφομοιώσουν τις εικόνες και τα αισθήματα από το ΜΡ και θα την είχαν.

Ξύπνησαν με την ησυχία τους, απόλαυσαν το πρωινό, για το όποιο έχω εκφραστεί στο παρελθόν, και πήραν ένα ταξί για να παν στο Sacsayhuaman.

Και το έχω πει 1000 φορές, αλλά μ’ ακούει κανένας εμένα;

Παιδιά! Διαβάζουμε τις λεπτομέρειες στον οδηγό πριν πάμε σε ένα μνημείο!
Α! Δεν θέλω άγχη. Είπαμε χαλαρή μέρα και το εννοούμε.

Στην είσοδο, λοιπόν, τους είπαν ότι μπορούν να μπουν στο μνημείο μόνο αν εκδώσουν το partial boleto turistico. Οι φίλοι μας όμως δεν είχαν ούτε χρόνο, ούτε διάθεση να επισκεφτούν άλλα μνημεία. Συν τοις άλλοις 25 ευρώ/άτομο μόνο για το Sacsayhuaman κομμάτι πολλά δεν ήταν;

Έτσι παρέβησαν την 9η εντολή και είπαν στην υπάλληλο ότι έφευγαν σε λίγες ώρες και δεν προλάβαιναν να επισκεφτούν τα υπόλοιπα μνημεία. Αυτή, αφού τους ρώτησε από πού είναι, και μετά από μια μίνι σύσκεψη με τον προϊστάμενό της, τους επέτρεψε την είσοδο με την έκδοση ενός εισιτηρίου και για τους δύο που θα ίσχυε μόνο για το συγκεκριμένο μνημείο.

Αφού την ευχαρίστησαν, περπάτησαν μέχρι ένα σημείο από όπου φαίνεται όλο το Cuzco και στη συνέχεια περιηγήθηκαν στο μνημείο.

aimg546.imageshack.us_img546_8761_dsc0414fj.jpg

Σύμφωνα με την παράδοση των Ίνκας , οι πόλεις χτίζονταν ώστε να έχουν κάποιο σχήμα. Το Cuzco, σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό, ήταν ένα πούμα (ιερό ζώο για τους Ίνκας) και το Sacsayhuaman ήταν το κεφάλι του και μάλιστα τα δόντια του ζώου.

Οι βράχοι στο μνημείο ήταν πραγματικά τεράστιοι και δικαιολογούν τους μύθους και θρύλους που έχουν δημιουργηθεί γύρω από αυτούς.

aimg254.imageshack.us_img254_5659_dsc0436dd.jpg

Για άλλη μια φορά ανάμεικτα συναισθήματα: θαυμασμού για τις ικανότητες λιθοδομής των Ίνκας και ντροπής για τη βαρβαρότητα της επέλασης στο μνημείο των “πολιτισμένων” Ευρωπαίων κατακτητών.

aimg201.imageshack.us_img201_2903_dsc0437n.jpg

Πήραν ένα από τα πολλά ταξί που περίμεναν στην έξοδο και γύρισαν στην πόλη. Σουλατσάρανε, πέρασαν από το μοναστήρι της Santa Catalina και συνέχισαν στο ξενοδοχείο Marriott για καφέ και γλυκάκι. Το ξενοδοχείο είναι ένα παλιό μοναστήρι, πολύ ωραία αναπαλαιωμένο.

http://www.marriott.com/hotels/travel/cuzmc-jw-marriott-hotel-cusco/

Για φαγάκι στο Greens, ένα βιολογικό εστιατόριο δίπλα στην Plaza de Armas και στα ωραία μαγαζιά του Cuzco για κάποια ψώνια.

aimg138.imageshack.us_img138_460_dsc0119ra.jpg

aimg442.imageshack.us_img442_8123_dsc0209aw.jpg

Βόλτες σε πιο μακρινές γειτονιές, εικόνες καθημερινότητας, και λίγο πριν το βραδάκι πίσω στο κέντρο και στην εκκλησία La Compinia.
Στην έξοδό τους από την εκκλησία άκουσαν μουσική από την Plaza de Armas και την ακολούθησαν. Ήταν μια μπάντα κυρίως από πνευστά. Γύρω κόσμος, οι πιο πολλοί τουρίστες, κάποιοι χόρευαν.

Πίσω στο ξενοδοχείο για να πακετάρουν τα πράγματά τους που είχαν αρχίσει να πληθαίνουν.

Tips:

  1. Η εκκλησία La Compinia έχει είσοδο 10sl, αλλά μετά τις 5-6 το απόγευμα ανοίγει για τους πιστούς και είναι δωρεάν. Το ίδιο ισχύει για αρκετές ακόμη εκκλησίες στο Περού.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Το σημερινό έχει αγωνία... Είστε έτοιμοι;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εχω παρει ηδη θεση. Μην αργεις!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
είμαι και εγώ στην παρέα,πανέτοιμος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom