Πορτογαλία Μαδέρα: πόση ομορφιά μπορεί να χωρέσει σε μια κουκίδα στον Ατλαντικό;

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θέλουμε συνέχεια.:clap:
alma μου θα περιμένεις λίγο επειδή περνάω πολλές ώρες αυτές τις μέρες στον υπολογιστή γράφοντας και για δουλειά και έχω πάθει overdose. :D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ok.Απλώς θέλω να πάρω ιδέες για τη Μαδέρα.;)
Ποιά χωριά αξίζουν επίσκεψη κτλ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ημέρα 3η: Πεζοπορία στις levadas: κοιλάδα Rabaçal, Risco και 25 Fontes

Σήμα-κατατεθέν της Μαδέρας αποτελούν και οι περίφημες levadas της, κανάλια που άρχισαν να κατασκευάζονται στις αρχές του 16ου αιώνα, και τα οποία αποτελούν αρδευτικό σύστημα για τη μεταφορά νερού από τις βόρειες και υγρές περιοχές του νησιού προς τις νότιες και ξηρές. Καθώς το νερό ταξιδεύει από το βορρά στο νότο συμβάλλει στο πότισμα των διαφόρων καλλιεργειών, όπως των μπανανιών και των αμπελιών (η μπανάνα είναι το 2ο εξαγώγιμο προϊόν του νησιού μετά το κρασί), ενώ τροφοδοτεί και τους υδροηλεκτρικούς σταθμούς που υπάρχουν σε διάφορα σημεία. Οι levadas καλύπτουν συνολικά μια έκταση γύρω στα 2500 χλμ, ενώ κατά μήκος τους εκτείνονται μονοπάτια τα οποία αποτελούν έναν πολύ δημοφιλή τρόπο για να ανακαλύψει κανείς τις φυσικές ομορφιές της Μαδέρας.

Πεζοπορίες κατά μήκος των levadas μπορεί να κάνει κάποιος είτε μέσω τουριστικού πρακτορείου είτε μόνος του, συμβουλευόμενος κάποιον από τους πεζοπορικούς χάρτες που μπορεί να βρει σε διάφορα μέρη στη Funchal (αλλά και σε άλλες περιοχές λογικά). Οι πεζοπορίες έχουν διαβαθμίσεις δυσκολίας, από πολύ απλές μέχρι αρκετά απαιτητικές. Εγώ κανόνισα με το πρακτορείο madeira seekers που ανέφερα και σε προηγούμενο post μια πεζοπορία επιπέδου moderate (μια χαρά για άτομα με μέση/καλή φυσική κατάσταση). Συγκεκριμένα επρόκειτο για μια διαδρομή μήκους 11 χλμ στην κοιλάδα Rabaçal και στους καταρράκτες Risco και 25 Fontes. Η τιμή του tour (περιλάμβανε το picking up από το ξενοδοχείο, τη μεταφορά προς και από τον τόπο της πεζοπορίας και την καθαυτή πεζοπορία με συνοδό) ήταν 25 euros.

Μετά από έναν κουτσουρεμένο ύπνο 3 ωρών ξύπνησα και ντύθηκα όπως-όπως, ενώ η καλή κυριούλα της πανσιόν μου ετοίμασε ένα picnic lunch με σάντουιτς, φρούτο και κέικ (καθώς έπρεπε να φύγω 8 και 10 δεν είχα περιθώριο να πάρω πρωινό). Ένα mini van ήρθε και με πήρε, αφήνοντάς με σε ένα πιο κεντρικό σημείο από όπου πήρα το «κανονικό» πούλμαν. Η συγκεκριμένη πεζοπορία ήταν το πιο δημοφιλές tour που έκανα, με πολλούς συμμετέχοντες από διάφορες χώρες. Ουσιαστικά δημιουργήθηκαν δύο υποομάδες, μία γερμανόφωνη (ήταν η πολυπληθέστερη) και μια αγγλόφωνη. Στο group μου είχα Πολωνούς, Φινλανδούς και άλλες εθνικότητες που μου διαφεύγουν, ενώ εγώ αλληλεπέδρασα πιο πολύ με μια συμπαθέστατη κυρία από τη Ρωσία.

Η όλη διαδικασία της πεζοπορίας ήταν πολύ ευχάριστη. Ξεκινήσαμε από ένα κατάφυτο σημείο, στο οποίο ανά φάσεις βλέπαμε να βόσκουν ανέμελες αγελαδίτσες.

afarm9.staticflickr.com_8318_7997230849_6a263fb355.jpg
levadawalk_g5
afarm9.staticflickr.com_8441_7997205840_3158060119.jpg
levadawalk_g6

Πήραμε ένα κατηφορικό ασφαλτοστρωμένο μονοπάτι, σύντομα όμως βρεθήκαμε στο πεζοπορικό μονοπάτι δίπλα στη levada. Κάποια σημεία ήταν πολύ βατά, κάποια άλλα πιο δύσκολα.

afarm9.staticflickr.com_8030_7997235414_0fa758afb4.jpg
levadawalk_g4
afarm9.staticflickr.com_8299_7997220355_7b051a336e.jpg
levadawalk_g2

Η ομορφιά του τοπίου ήταν πάντως απίστευτη σε όλες τις περιπτώσεις. Μικροί καταρράκτες παντού, πολύ πράσινο, τρεχούμενα νερά.

afarm9.staticflickr.com_8442_7997226693_7d8fc6a7a2.jpg
levadawalk_g3
afarm9.staticflickr.com_8031_7997223790_e55c9d0496.jpg
levadawalk_g1
afarm9.staticflickr.com_8439_7997220510_4ac829f81e.jpg
levadawalk_lev1
afarm9.staticflickr.com_8295_7997210595_4bfba9d39c.jpg
levadawalk_lev2

Πρώτη μεγάλη στάση στον όμορφο καταρράκτη Risco, ο οποίος όμως δεν είχε πολύ νερό. Γενικότερα αυτό που άκουσα πολλές φορές τις μέρες που έμεινα στο νησί ήταν το ότι ο προηγούμενος χειμώνας ήταν πολύ ξηρός, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μειωθεί η ποσότητα του νερού σε όλα τα ποτάμια, τους καταρράκτες και τις levadas.

afarm9.staticflickr.com_8454_7997230378_9d65aab762.jpg
levadawalk_risco

Το πιο εντυπωσιακό σημείο ήταν ο καταρράκτης 25 Fontes, όπου πολλά μικρά καταρρακτάκια δημιουργούσαν μια όμορφη λίμνη, στα κρύα νερά της οποίας ορισμένοι έκαναν μπάνιο. Η όλη φάση μου θύμισε λίγο τον καταρράκτη του Φονιά στη Σαμοθράκη. Εκεί σταματήσαμε για λίγο όπου και φάγαμε το μεσημεριανό μας.

afarm9.staticflickr.com_8457_7997240218_126db21dfa.jpg
levadawalk_25fontes2
afarm9.staticflickr.com_8178_7997214590_58b84a7440.jpg
levadawalk_25fontes1

Αφού φύγαμε από τους 25 Fontes, ακολουθήσαμε μέχρις ενός σημείου το μονοπάτι που είχαμε πάρει για να πάμε, όπου σε ορισμένες φάσεις δημιουργείται «συνωστισμός» με αυτούς που πηγαίνουν και αυτούς που επιστρέφουν. Μετά από λίγο όμως όλα εντάξει. Στο τέλος της διαδρομής, εφοδιασμένοι με φακούς, μπήκαμε σε ένα τούνελ μήκους κοντά ενός χλμ. Ήταν το μόνο σημείο που δεν μου άρεσε, σκοτεινό, κρύο, υγρό και γλιστερό όπως ήταν. Ήθελε μια χ προσοχή.

Βγαίνοντας από το τούνελ ο καιρός ήταν τελείως διαφορετικός, με απίστευτη ομίχλη!

afarm9.staticflickr.com_8321_7997207796_505714d391.jpg
levadawalk_fog1
afarm9.staticflickr.com_8322_7997211380_9da877dd0c.jpg
levadawalk_fog2

Σε κάποια φάση αισθάνθηκα ότι βρισκόμουν στο Μαγεμένο Δάσος.

afarm9.staticflickr.com_8456_7997209762_c0e7ecdcba.jpg
levadawalk_ghostforest

Λίγο πιο κάτω μας περίμενε το πούλμαν όπου μας επέστρεψε στη Funchal γύρω στις 5. Η διαδρομή ήταν πολύ ωραία, και ορισμένα σημεία της τα ξαναείδα 2 μέρες μετά όταν έκανα tour στη δυτική πλευρά του νησιού. Γενικότερα πάντως η όλη φάση της πεζοπορίας μου άρεσε πολύ, την προτείνω ανεπιφύλακτα, και αν μου δοθεί η ευκαιρία να ξαναπάω στο νησί για περισσότερες μέρες θα προσπαθήσω να κάνω αρκετές ακόμα τέτοιου στυλ διαδρομές.

Γυρνώντας στην πανσιόν έκανα μπάνιο και έπεσα και ξεράθηκα, καθώς δεν είχα κοιμηθεί ποιοτικά τις προηγούμενες μέρες (μία η πολύ πρωινή πτήση από Αθήνα, μία η καθυστερημένη άφιξή μου στη Funchal, μία το πανηγύρι). Με ξύπνησε αργά το απόγευμα το μήνυμα της couchsurfer που σας ανέφερα. Γενικότερα δεν έκανα τίποτα άλλο εκείνη την ημέρα. Ούτε καν βγήκα για φαγητό! Έφαγα απλά ένα ροδάκινο που είχε ξεμείνει από το μεσημεριανό και την έβγαλα στην υπέροχη βεράντα χαζεύοντας τα φωτάκια της Funchal, αναπνέοντας το οξυγόνο, ακούγοντας μουσική και σερφάροντας στο internet.

Την επόμενη μέρα είχα κανονίσει εξερεύνηση της Funchal.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Πολύ ατμοσφαιρικό τοπίο.Όντως είναι σαν μαγεμένο δάσος.Κάποια στιγμή είχες πει ότι σε άρπαξε κι ο ήλιος?Κατά τη διάρκεια της πεζοπορίας έγινε?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ ατμοσφαιρικό τοπίο.Όντως είναι σαν μαγεμένο δάσος.Κάποια στιγμή είχες πει ότι σε άρπαξε κι ο ήλιος?Κατά τη διάρκεια της πεζοπορίας έγινε?
Όχι, ο ήλιος με άρπαξε την προηγούμενη μέρα που ήμουν στο ιστιοπλοϊκό. Στην πεζοπορία είχε πολλά δέντρα και σκιές στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής οπότε δεν υπήρχαν τέτοια προβλήματα. :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Όχι, ο ήλιος με άρπαξε την προηγούμενη μέρα που ήμουν στο ιστιοπλοϊκό. Στην πεζοπορία είχε πολλά δέντρα και σκιές στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής οπότε δεν υπήρχαν τέτοια προβλήματα. :)

Ευτυχώς γιατί φοβήθηκα λίγο.Είμαι ανοιχτόχρωμη και με αρπάει αρκετά συχνά ο ήλιος.Και στη Μαδερα πρέπει να καίει πολύ.
Ίσως πρέπει να διαλέξω καμιά μίνι πεζοπορία των 3 χιλιομέτρων.:haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευτυχώς γιατί φοβήθηκα λίγο.Είμαι ανοιχτόχρωμη και με αρπάει αρκετά συχνά ο ήλιος.Και στη Μαδερα πρέπει να καίει πολύ.
Ίσως πρέπει να διαλέξω καμιά μίνι πεζοπορία των 3 χιλιομέτρων.:haha:
Την εποχή που θα πας δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Κι εγώ μη νομίζεις, αν και μελαχρινή στα μαλλιά είμαι πάρα πολύ ανοιχτόχρωμη με επίσης ανοιχτόχρωμα (κατά συνέπεια ευαίσθητα στον ήλιο) μάτια, αλλά εφοδιάζομαι με καπέλο, γυαλιά ηλίου και τα σχετικά και σπάνια έχω πρόβλημα. Θα σου πρότεινα οπότε να διαλέξεις κανονική πεζοπορία, στην μικρή (επειδή έκανα και μια μικρή) δεν βλέπεις και πάρα πολλά. :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Πάντως οι φωτογραφίες που έβγαλες είναι υπέροχες.Με ταξίδεψες ήδη νοερά.:clap::clap:
Η μικρή πεζοπορία που έκανες πόσα χιλιόμετρα ήταν περίπου?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η μικρή πεζοπορία που έκανες πόσα χιλιόμετρα ήταν περίπου?
Ήταν πολύ μικρή 1-1.5 χλμ, μέρος ενός ευρύτερου tour που έκανα. Αλλά και τα 3 που λες εσύ λίγα μου φαίνονται. Εντάξει, εξαρτάται και από την όρεξη του καθενός βέβαια. Απλά έτσι βλέπεις σημεία που δεν μπορείς να δεις αλλιώς. :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Έχεις δίκιο,απλώς μάλλον θα είμαστε αρκετά κουρασμένοι από τις ετοιμασίες του γάμου.Πάντως περιμένω με αγωνία τη συνέχεια της ιστορίας σου.:clap:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πολύ μου αρέσει η ιστορία σου και ιδίως μου αρέσει γιατί είναι μεγάλη και αναλυτική, με όλες αυτές τις μικρές λεπτομέρειες και τις σκέψεις ενός ταξιδιού. Σαν να μας αφήνεις να διαβάσουμε το ημερολόγιό σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom