Ισπανία Μαδρίτη- Τολέδο- Σεγκόβια

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλο θα ηταν τα σαιτ με πληροφοριες για μια πολη να ανανεωνουν τις πληροφοριες -τιμες τους ...αντε πες ο οδηγος-βιβλιο μπορει να ειναι 1-2 ετων παλιος,αλλα ενα σαιτ πρεπει και μπορει να κανει update.
Oι τιμες που εγραψα στο παραπανω ποστ μου ειναι απο το σαιτ Madrid Spain Tourist & Hotels Guide; Cheap apartments, hostels, accommodation in the city center, maps, tours, tourism, flamenco information. ...εγω θα παω σε 24 μερες Μαδριτη ..και θα πηγαινα με την πληροφορηση για τις συγκεκριμενες τιμες ..μη γνωριζοντας οτι εχει υπαρξει αυξηση.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλο θα ηταν τα σαιτ με πληροφοριες για μια πολη να ανανεωνουν τις πληροφοριες -τιμες τους ...αντε πες ο οδηγος-βιβλιο μπορει να ειναι 1-2 ετων παλιος,αλλα ενα σαιτ πρεπει και μπορει να κανει update.
Oι τιμες που εγραψα στο παραπανω ποστ μου ειναι απο το σαιτ Madrid Spain Tourist & Hotels Guide; Cheap apartments, hostels, accommodation in the city center, maps, tours, tourism, flamenco information. ...εγω θα παω σε 24 μερες Μαδριτη ..και θα πηγαινα με την πληροφορηση για τις συγκεκριμενες τιμες ..μη γνωριζοντας οτι εχει υπαρξει αυξηση.
Και γιατί υπάρχει το travelstories, ε; :bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλο θα ηταν τα σαιτ με πληροφοριες για μια πολη να ανανεωνουν τις πληροφοριες -τιμες τους ...αντε πες ο οδηγος-βιβλιο μπορει να ειναι 1-2 ετων παλιος,αλλα ενα σαιτ πρεπει και μπορει να κανει update.
Oι τιμες που εγραψα στο παραπανω ποστ μου ειναι απο το σαιτ Madrid Spain Tourist & Hotels Guide; Cheap apartments, hostels, accommodation in the city center, maps, tours, tourism, flamenco information. ...εγω θα παω σε 24 μερες Μαδριτη ..και θα πηγαινα με την πληροφορηση για τις συγκεκριμενες τιμες ..μη γνωριζοντας οτι εχει υπαρξει αυξηση.

Ο κάθε μη επίσημος ηλεκτρονικός οδηγός, προφανώς μπορεί να μην ανανεώνεται συχνά, για διάφορους λόγους.

Οπότε, καλύτερα να κοιτάς στις επίσημες ιστοσελίδες για αυτά που ενδιαφέρεσαι. πχ. στην προκειμένη περίπτωση, τις επίσημες ιστοσελίδες των μουσείων που ήδη αναφέρθηκαν πιο πάνω, καθώς και στην επίσημη ιστοσελίδα της Μαδρίτης που είναι η παρακάτω: esMADRID.com - Visit Madrid!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πάντως ακόμη και η επίσημη ιστοσελίδα της πόλης αναφέρει τιμή 8 ? για το Πράδο και όχι 10 ? που είναι το σωστό. Πιθανόν η αλλαγή να είναι πολύ πρόσφατη. Γι' αυτό το καλύτερο είναι να κοιτάμε απευθείας στις ιστοσελίδες των αξιοθέατων που μας ενδιαφέρουν.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σωστα ..εγω παντως θα δω πως θα το κανω ..επειδη η φιλη που με φιλοξενει θα δουλευει μεχρι τις 8 και επειδη θα νυχτωνει απο τις 5 ...μπορει να εκμεταλλευτω τα δωρεαν απογευματα των μουσειων ,αντι να παω το πρωι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Πάντως ακόμη και η επίσημη ιστοσελίδα της πόλης αναφέρει τιμή 8 ? για το Πράδο και όχι 10 ? που είναι το σωστό. Πιθανόν η αλλαγή να είναι πολύ πρόσφατη. Γι' αυτό το καλύτερο είναι να κοιτάμε απευθείας στις ιστοσελίδες των αξιοθέατων που μας ενδιαφέρουν.
H αλλαγη τιμης εγινε 01-07-2011
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Σωστα ..εγω παντως θα δω πως θα το κανω ..επειδη η φιλη που με φιλοξενει θα δουλευει μεχρι τις 8 και επειδη θα νυχτωνει απο τις 5 ...μπορει να εκμεταλλευτω τα δωρεαν απογευματα των μουσειων ,αντι να παω το πρωι.
Να εχεις υπ οψιν σου οτι μπορει να γινετε το ελα να δεις απο κοσμο
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σωστα ..εγω παντως θα δω πως θα το κανω ..επειδη η φιλη που με φιλοξενει θα δουλευει μεχρι τις 8 και επειδη θα νυχτωνει απο τις 5 ...μπορει να εκμεταλλευτω τα δωρεαν απογευματα των μουσειων ,αντι να παω το πρωι.

Εμείς βρεθήκαμε Σ/Κ στη Μαδρίτη, οπότε εκμεταλλευθήκαμε τη δωρεάν είσοδο του Σαββάτου για το Reina Sofia (αλλά ήταν μεσημέρι, ώρα φαγητού οπότε δεν είχε πολύ κόσμο) και στο Prado πήγαμε Κυριακή αρκετά πριν από τη δωρεάν είσοδο, οπότε πληρώσαμε τα 8 ευρώ, αλλά είχε ελάχιστο κόσμο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Να εχεις υπ οψιν σου οτι μπορει να γινετε το ελα να δεις απο κοσμο
Σωστά, στο Πράδο είχα πάει Κυριακή απόγευμα που είναι δωρεάν και η ουρά έκανε το γύρο της πλατείας μπροστά από το μουσείο. Όταν μπήκαμε τελικά είχαμε τόσο λίγη ώρα μέχρι να κλείσει το μουσείο που είδαμε επιλεκτικά μόνο τρεις - τέσσερις αίθουσες. Πολύ καλύτερα να πάρεις το πάσο και για τα τρία μουσεία αν σε ενδιαφέρουν σοβαρά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
xM ναι αυτο που μου λετε παιδια το ειχα και γω στο μυαλο μου ..αλλα δεν ξερω πως λειτουργει το ιδιο το μουσειο στον πολυ κοσμο ...για παραδειγμα οταν ειχα παει στο ΜΟΜΑ στη Ν.Υορκη στη δωρεαΝ βραδια ειχε μια ουρα που εκανε το γυρο του τετραγωνου ,αλλα την προχωρουσαν πολυ γρηγορα και ετσι μπηκαμε στα 15 λεπτα αναμονης.
Τωρα αν αυτοι στη Μαδριτη ειναι χελωνες ...δεν ξερω ..εχει παει κανεις σας σε δωρεαν απογευμα να μας πει αν καθυστερουν να τους βαλουν ολους μεσα?
Κανουν ελεγχο στις τσαντες ή οχι?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σωστά, στο Πράδο είχα πάει Κυριακή απόγευμα που είναι δωρεάν και η ουρά έκανε το γύρο της πλατείας μπροστά από το μουσείο. Όταν μπήκαμε τελικά είχαμε τόσο λίγη ώρα μέχρι να κλείσει το μουσείο που είδαμε επιλεκτικά μόνο τρεις - τέσσερις αίθουσες. Πολύ καλύτερα να πάρεις το πάσο και για τα τρία μουσεία αν σε ενδιαφέρουν σοβαρά.
Κοιταξε ισως επαιξε ρολο και το οτι ηταν Κυριακη απογευμα ..εγω θελω να παω καθημερινες απογευμα που ειναι εργασιμες ,,πιστευεις να εχει καθολου διαφορα ή μπα?Ειναι και ξεκαρφωτη περιοδος για τους Ισπανους τελη Οκτωβριου ...δεν ειναι καλοκαιρι ,Χριστουγεννα ,Πασχα κλπ

Kοιταω και για το Tourist Travel Pass
Ελπιζω οι τιμες να ειναι προσφατες αυτη τη φορα...για 3 μερες μου δινει τη ζωνη Α 13 ευρω και τη ζωνη Τ 25 ...εκει περιλαμβανεται και το Τολεδο που θελω να παω ...νομιζω συμφερει .Ποσο ειναι να πας με το RENFE μεχρι Τολεδο ?πρεπει να ειναι 8-10 ευρω one way .Με το απλο εισητηριο του μετρο μπορεις να αλλαξεις γραμμη ανα μια διευθυνση ή να παρεις 3 γραμμες ανα διευθυνση ?
Το ρωτω για 2 λογους
1. Το μετρο απ ο,τι ειδα απαιτει αρκετες αλλαγες γραμμων
2.Δε θυμαμαι καλα ..πρεπει να ηταν Βιεννη ...με μια χ τιμη εισητηριου πηγαινες μεχρι καποιες στασεις και για αλλαγη ή περισσοτερη διαδρομη επρεπε να βγαλεις ακριβοτερο εισητηριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.085
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom