Μαλδίβες Μαλδίβες

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα σας,
Τον Αύγουστο θα πάμε Μαλδίβες και σκεφτόμαστε αν είναι καλό να κλείσουμε το ταξίδι μας μόνοι μας ή από πρακτορείο.
Σκεφτόμαστε να κλείσουμε τα εισητήρια από το πρακτορείο και τα ξενοδοχεία μόνοι μας. Βρίσκω ξενοδοχεία από το booking αλλά δεν ξέρω που είναι πιο καλά να μείνουμε.
Οι πιο πολλοί μου προτείνουν το ξενοδοχείο Kurumba. Έχει πάει κανείς;
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα σας.
Μετά από αρκετό ψάξιμο για το που θα πάμε ταξίδι αποφασίσαμε τέλος Αυγούστου να πραγματοποιήσουμε το όνειρο μου και να πάμε Μαλδίβες. Διαβάσαμε αρκετά πράγματα και πήραμε αρκετές γνώμες.
Το ταξίδι μας θα το κανονίσουμε μέσω πρακτορείου αλλά θα ήθελα κάποια βοήθεια και από σας :)
Το ξενοδοχείο που θα επιλέξουμε είναι το Bandos Hotel. Θα θέλαμε να δούμε αν έχει πάει κανείς να μας πει την γνώμη του, πόσο μακριά είναι από το αεροδρόμιο του Μάλε, πόσο στοιχίζουν περίπου οι μεταφορές και επίσης θα θέλαμε την γνώμη σας για το αν είναι καλύτερα να κλείσουμε ημιδιατροφή ή πλήρης διατροφή...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Επιδη οι Μαλδιβες ειναι μεμονωμενες ατολες κ πανω τους ειναι χτισμενα τα ξενοδοχεια , δε νομιζω οτι υα εχουν εξω εατιατορια.Οποτε θα προτεινα πληρη διατροφη εκτος αν μπορειτε να περιμενετε μεχρι το βραδινο.
 

Desraf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα! Καποια γνωμη για τουριστικα γραφεια για μαλδιβες ;; Εαν ναι μπορειτε μεσω pm!


Καποια γνωμη για τα ξενοδοχεια centara ras fushi και kuramathi?
Ευχαριστω πολυ!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Καλησπέρα και παρακαλώ τη βοήθειά σας!!
Ενδιαφερόμαστε να πάμε Μαλδίβες μέσα στο 2017 και έχουμε αποτανθεί σε τουριστικό γραφείο για να μας κάνει ένα πακέτο (αεροπορικά, διαμονή, μεταφορά στο ξενοδοχείο κτλ.).

Εχουμε όμως μια βασική ερώτηση:
Αν στην τιμή του ξενοδοχείου πέρα από τους γνωστούς φόρους (δεν μιλάω γαι ΦΠΑ π.χ.) συμπεριλαμβάνονται γενικά οι εξής φόροι που επιβάλλει το κράτος των Μαλδίβων (service Charge, GST and mandatory Bed Tax).

Φοβόμαστε ότι θα μας έρθει τελικός ¨μποναμάς¨πολύ υψηλότερος από αυτό που υπολογίζουμε.
Δυστυχώς, ούτε η κοπέλα στο πρακτορείο μπόρεσε να μας το εγγυηθεί ότι δεν υπάρχουν έξτρα χρεώσεις (απάντησε αρκετά ρευστά), ούτε και στο ξενοδοχείο που ρωτήσαμε μας απάντησαν με σαφήνεια (μας είπαν "no additional taxes will be paid at the hotel" - αφήνει πολλά περιθώρια παρερμηνειών - κι αν υπάρχουν έξτρα φόροι στο κράτος π.χ.;;)

Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω κάποιον από τα μέλη του φόρουμ που έχει σχετική εμπειρία από τις Μαλδίβες, αν τελικά πληρώνεις έξτρα αυτούς τους φόρους (service Charge, GST and mandatory Bed Tax) ή αν συνήθως στις τιμές των πακέτων από πρακτορεία συμπεριλαμβάνονται..

Χίλια ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Περίεργο μου φαίνεται...
Δηλαδή άμα δεν ξέρει το πρακτορείο που θα σου κλείσει την εκδρομή, ποιός ξέρει τότε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
Δοκίμασες να κάνεις μια ανίχνευση για ξενοδοχείο μέσω μηχανών αναζήτησης ξενοδοχείων(πχ booking);Συνήθως και για άλλους προορισμούς αυτές οι μηχανές αναγράφουν τις επιβαρύνσεις αν υπάρχουν.Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει για το συγκεκριμένο μέρος.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Στο booking κοιτάξαμε και από εκεί αρχίσαμε να ψυλλιαζόμαστε τις έξτρα χρεώσεις.
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Στο booking κοιτάξαμε και από εκεί αρχίσαμε να ψυλλιαζόμαστε τις έξτρα χρεώσεις.
Καλησπερα....τελικα τι εγινε με τις εξτρα χρωσεις?εγω θα παω σε λιγες μερες (δυστηχως ακυρωσα το εν λογο ταξιδη πρην 2 χρονι και παω τωρα)...και αποτι βλεπω στα ξενοδοεια χρεωνουν και την μεταφορα απο-προς αεροδρομιο...τελικα τι ισχυει?
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπερα....τελικα τι εγινε με τις εξτρα χρωσεις?εγω θα παω σε λιγες μερες (δυστηχως ακυρωσα το εν λογο ταξιδη πρην 2 χρονι και παω τωρα)...και αποτι βλεπω στα ξενοδοεια χρεωνουν και την μεταφορα απο-προς αεροδρομιο...τελικα τι ισχυει?
Καλησπέρα,εγώ επισκέφτηκα τις Μαλδίβες το 2013.Το ταξίδι το είχαμε κλείσει μεσω ταξιδιωτιού γραφείου και στην τιμή που μας είχε δώσει ήταν τα αεροπορικά εισιτήρια ,το ξενοδοχείο και η μεταφορα με υδροπλάνο από το αεροδδόμιο του Μάλε προς το νησί/ξενοδοχείο που μείναμε.Στο ξενοδοχείο δε μας ζητήθηκε να δώσουμε χρήματα για φόρους.
Ομως αποκλείεται το πρακτορείο να μη γνωρίιζει να σας πει.
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα,εγώ επισκέφτηκα τις Μαλδίβες το 2013.Το ταξίδι το είχαμε κλείσει μεσω ταξιδιωτιού γραφείου και στην τιμή που μας είχε δώσει ήταν τα αεροπορικά εισιτήρια ,το ξενοδοχείο και η μεταφορα με υδροπλάνο από το αεροδδόμιο του Μάλε προς το νησί/ξενοδοχείο που μείναμε.Στο ξενοδοχείο δε μας ζητήθηκε να δώσουμε χρήματα για φόρους.
Ομως αποκλείεται το πρακτορείο να μη γνωρίιζει να σας πει.
Οκ σε ευχαριστώ...κάτι ακόμα...στο Μαλέ πληρώσατε βίζα;
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Οκ σε ευχαριστώ...κάτι ακόμα...στο Μαλέ πληρώσατε βίζα;
Οχι,δεν πλωρώσαμε.
Μου κάνει εντύπωση πως όλες αυτές τις πληροφορίες δε σας της δίνει με εγγύηση το πρακτορείο ταξιδίων.
Θεωρώ ότι επειδή το συγκεκριμένο ταξίδι πρέπει να είναι σωστά οργανωμένο και να έχεις σαφείς πληροφορίες για όλα.
Το μόνο που πληρώσαμε έξτρα ήταν ένα μικρό ποσό για το βάρος των αποσκευών μας πριν επιβιβαστούμε στο υδροπλάνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom