Μαρόκο Μαρόκο τον Αύγουστο

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Να περάσετε τέλεια. Κι εγώ χωρίς πρακτορείο φεύγω στις 9 Αυγούστου...Καλό σας ταξίδι!

Υ.Γ. Επίσης με iberia μέσω Μαδρίτης, με 1 διανυκτέρευση στη Μαδρίτη (δεν με χάλασε)...

Εμείς φεύγουμε αύριο, είχαμε κλείσει με iberia αρχες Ιουλίου μέσω Μαδρίτης 623 ευρω για δύο άτομα από http://www.momondo.com/. Ξενοδοχεία δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβά (δες kai στο hotelcombined). Αρχικά είχαμε δει πρακτορεία, αλλά αφού διαβάσαμε εδώ τις ταξιδιωτικές ιστορίες αλλάξαμε γνωμη και πάμε μόνοι μας. Αν κάναμε καλά ή όχι θα το ξέρουμε όταν γυρίσουμε.
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Να περάσετε τέλεια. Κι εγώ χωρίς πρακτορείο φεύγω στις 9 Αυγούστου...Καλό σας ταξίδι!

Υ.Γ. Επίσης με iberia μέσω Μαδρίτης, με 1 διανυκτέρευση στη Μαδρίτη (δεν με χάλασε)...

Και εμείς κοιτούσαμε για διανυκτερεύση Μαδρίτη, αλλά δεν είχε κάτι και επιλέξαμε μία πτήση με 10 ώρες κενό στην επιτροφή, οπότε μία βόλτα θα την κάνουμε. 9/8 θα είμαστε Μαρακές. Καλό ταξίδι να έχεις και καλά να περάσεις!!!!
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
Εμείς φεύγουμε αύριο, είχαμε κλείσει με iberia αρχες Ιουλίου μέσω Μαδρίτης 623 ευρω για δύο άτομα από http://www.momondo.com/. Ξενοδοχεία δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβά (δες kai στο hotelcombined). Αρχικά είχαμε δει πρακτορεία, αλλά αφού διαβάσαμε εδώ τις ταξιδιωτικές ιστορίες αλλάξαμε γνωμη και πάμε μόνοι μας. Αν κάναμε καλά ή όχι θα το ξέρουμε όταν γυρίσουμε.

καλό ταξίδι να περάσετε τέλεια ..περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!!!
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Τελευταίες ερωτήσεις, με κάρτα εθνικής και άλφα, χρεωστικές και απλές ανάληψης, θα μπορώ να βγάλω κανονικά χρήματα από μαρόκο? Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία? ΑΤΜ στο αεροδρόμιο υπάρχει? Ρωτάω κυρίως για να δω πόσα ευρώ χρειάζεται να έχω μαζί μου και αν χρειάζεται...Αλλιώς θα πάρω μόνο τις κάρτες.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εννοείται οτι μπορείς να κάνεις ανάληψη κανονικά. Προσωπικά ήταν και ο μοναδικός τρόπος που έκανα συνάλλαγμα στη χώρα, χρησιμοποίησα τη χρεωστική της Εθνικής γιατί έχει τη μικρότερη προμήθεια γύρω στο 1,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά για αναλήψεις μέχρι 300 ευρώ ενώ η Άλφα και η Πειραιώς έχουν νομίζω 4-5 ευρώ αντίστοιχα. Στο αεροδρόμιο επίσης υπάρχει ΑΤΜ, μη σε αγχώνει.
Τώρα για σιγουριά έχε πάνω σου και λίγα ευρώ αν και δε νομίζω να σου χρειαστούν, εμένα μου χρειάστηκαν μόνο στο Barajas στη Μαδρίτη για San Miguel... :D
 

Chris99096

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Hello! Φαντάζομαι ότι σιγά σιγά ξεκινάς να ετοιμάζεσαι για το ταξίδι σου. Καταρχήν μπράβο για το θάρρος να κανεις ένα τέτοιο ταξιδι εντελώς μόνος σου. Πείρα και εγω τελευταία στιγμή την απόφαση να κάνω ένα ταξιδι αλλά εκλεισα σε γκρουπ για να νιώθω πιο ασφαλής μιας και πάω και εγω χωρις παρεα. Χωρις να το καταλάβω μέσα σε 10 ημέρες αποφάσισα για Μαρόκο. Ο λόγος νομίζω φωτογραφικός μιας και ειναι το χόμπι μου. Εντελώς συμπτωματικά φεύγω και εγω στις 9/8 αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά και λόγο του ότι ειναι και το πρώτο μου ταξιδι ( εύχομαι και η αρχή για πολλά), λόγω του ότι επίσης τα Αγγλικά μου δεν ειναι και τα καλύτερα, έχω αρκετό άγχος! Εσυ που θα το έχεις ψάξει περισσότερο έχεις να μου προτείνεις κάτι; Όπως και να έχει, σου εύχομαι ένα υπέροχο ταξιδι γεμάτο από εικόνες και χρώματα!
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Φίλε Chris αφού θα πας με group θεωρώ ότι δεν έχεις να ανησυχείς και γα πολλά πράγματα, όπως φυσικά ούτε και για τα αγγλικά. Άλλωστε απ'ότι έχω καταλάβει θα μέτραγε πρισσότερο αν ήξερες γαλλικά (χααχχα). Από εκεί και πέρα το πρόγραμμα μου μπορείς να το δεις σε παραπάνω ποστς για να πάρεις μια ιδέα. Δυστυχώς θα αποφύγω την έρημο λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και λόγω καιρού. Οπότε κατέληξα σε Φες, Μαρακές, Καζαμπλάνκα και ημερήσιες σε Μέκνες, Βολουμπίλις (Από Φες) και Εσσαουίρα (από Μαρακές). Για τις ημερήσιες από ότι μου είπανε από τα riad που έκλεισα θα τις κανονίσουμε επί τόπου. Από εκεί και πέρα, καπελάκι, γυαλιά ηλίου και αντιηλιακό (μιας και θα έχει ζεστούλα) άνετα ρούχα, νερό μόνο εμφυαλωμένο και καλό πλύσιμο στα χέρια. Όσον αφορά πιο συγκεκριμένα για το τί να δεις φαντάζομαι θα ξέρουνε καλύτερα οι του group. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις πόσες μέρες θα πας αλλά και τη διαδρομή που θα πραγματοποιήσεις. Μην ανησυχείς καθόλου για το ότι θα είσαι μόνος σου. Φαντάζομαι θα γνωριστείς εύκολα με άλλα μέλη του group και θα περάσεις τέλεια. Καλό ταξίδι να έχουμε και για τα αγγλικά μην ανησυχείς η γλώσσα του σώματος θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο. Α, μάθε τίποτα βασικές φράσεις στα μαροκινά αραβικά, θα μας χρειαστόυνε. (π.χ. Laa Shoukran= Όχι ευχαριστώ...).

Υ.Γ. Ξέχασα να σχολιάσω το χόμπι σου. Πρόσφατα πείρα από έναν φίλο μια μεταχειρισμένη Nikon d60 και έχω κολλήσει άσχημα. Έχω ρίξει διάβασμα όσο δεν πάει...Καλές φωτογραφίες λοιπόν και με προσοχή στο Μαρόκο μιας και όταν πρόκειται για κόσμο καλό είναι να ρωτάμε πρώτα και να είμαστε προετοιμασμένοι να δώσουμε μερικά dirham για τις φωτό.

Hello! Φαντάζομαι ότι σιγά σιγά ξεκινάς να ετοιμάζεσαι για το ταξίδι σου. Καταρχήν μπράβο για το θάρρος να κανεις ένα τέτοιο ταξιδι εντελώς μόνος σου. Πείρα και εγω τελευταία στιγμή την απόφαση να κάνω ένα ταξιδι αλλά εκλεισα σε γκρουπ για να νιώθω πιο ασφαλής μιας και πάω και εγω χωρις παρεα. Χωρις να το καταλάβω μέσα σε 10 ημέρες αποφάσισα για Μαρόκο. Ο λόγος νομίζω φωτογραφικός μιας και ειναι το χόμπι μου. Εντελώς συμπτωματικά φεύγω και εγω στις 9/8 αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά και λόγο του ότι ειναι και το πρώτο μου ταξιδι ( εύχομαι και η αρχή για πολλά), λόγω του ότι επίσης τα Αγγλικά μου δεν ειναι και τα καλύτερα, έχω αρκετό άγχος! Εσυ που θα το έχεις ψάξει περισσότερο έχεις να μου προτείνεις κάτι; Όπως και να έχει, σου εύχομαι ένα υπέροχο ταξιδι γεμάτο από εικόνες και χρώματα!
 

Chris99096

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και χρήσιμη απάντησή σου.
Σχετικά με το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Παρασκευή 9/8 και ώρα 06:30 πετάμε μέσω Ιταλίας.
1η ημέρα: Αθήνα - Καζαμπλάνκα - Ραμπάτ - Μεκνέζ - Φεζ
2η μέρα: Φεζ
3η ημέρα: Φεζ - Ιφράν - Μπενί Μελλάλ - Μαρρακές
4η ημέρα: Μαρρακές
5η ημέρα: Μαρρακές - Ούρικα
6η ημέρα: Μαρρακές - Εσσαουίρα (προαιρετικά)
7η ημέρα: Μαρρακές - Καζαμπλάνκα - Αθήνα

Σκοπεύω βέβαια να χαθώ στον ελεύθερο χρόνο (όσο μένει) μέσα στα σοκάκια στη Φέζ και το Μαρρακές για να πάρω μια πιο αμεση γεύση και έτσι να αποτυπώσω φωτογραφικά με το καλύτερο τρόπο τη κουλτούρα. Αυτό που φοβάμαι ειναι μη χαθώ στη κυριολεξία! Χαχαχα.... Ασε που έχω το άγχος μη με κυνηγήσει κανένας κατα τη φωτογραφική μου εξόρμηση λόγο της θρησκευτικής τους ιδεολογίας.
Σχετικά με την έρημο πράγματι θα ήταν ωραία εμπειρία, αλλα όπως είπες και εσυ ο χρόνος και η εποχή δεν δημιουργούν τις ιδανικές συνθήκες!

Σχετικά με την απόφαση σου να μπεις και εσυ στο χώρο της φωτογραφίας, σου εύχομαι καλή αρχή και ότι χρειαστείς ή αν έχεις απορίες, με χαρά να σε βοηθήσω.

Καλό ταξιδι να έχουμε
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και χρήσιμη απάντησή σου.
Σχετικά με το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Παρασκευή 9/8 και ώρα 06:30 πετάμε μέσω Ιταλίας.
1η ημέρα: Αθήνα - Καζαμπλάνκα - Ραμπάτ - Μεκνέζ - Φεζ
2η μέρα: Φεζ
3η ημέρα: Φεζ - Ιφράν - Μπενί Μελλάλ - Μαρρακές
4η ημέρα: Μαρρακές
5η ημέρα: Μαρρακές - Ούρικα
6η ημέρα: Μαρρακές - Εσσαουίρα (προαιρετικά)
7η ημέρα: Μαρρακές - Καζαμπλάνκα - Αθήνα

Σκοπεύω βέβαια να χαθώ στον ελεύθερο χρόνο (όσο μένει) μέσα στα σοκάκια στη Φέζ και το Μαρρακές για να πάρω μια πιο αμεση γεύση και έτσι να αποτυπώσω φωτογραφικά με το καλύτερο τρόπο τη κουλτούρα. Αυτό που φοβάμαι ειναι μη χαθώ στη κυριολεξία! Χαχαχα.... Ασε που έχω το άγχος μη με κυνηγήσει κανένας κατα τη φωτογραφική μου εξόρμηση λόγο της θρησκευτικής τους ιδεολογίας.
Σχετικά με την έρημο πράγματι θα ήταν ωραία εμπειρία, αλλα όπως είπες και εσυ ο χρόνος και η εποχή δεν δημιουργούν τις ιδανικές συνθήκες!

Σχετικά με την απόφαση σου να μπεις και εσυ στο χώρο της φωτογραφίας, σου εύχομαι καλή αρχή και ότι χρειαστείς ή αν έχεις απορίες, με χαρά να σε βοηθήσω.

Καλό ταξιδι να έχουμε


καλημέρα..πως ήταν το ταξίδι σου ?περιμένουμε τις εντυπώσεις σου...και να μας πεις πως ήταν με το γκρούπ...
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
Εμείς φεύγουμε αύριο, είχαμε κλείσει με iberia αρχες Ιουλίου μέσω Μαδρίτης 623 ευρω για δύο άτομα από http://www.momondo.com/. Ξενοδοχεία δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβά (δες kai στο hotelcombined). Αρχικά είχαμε δει πρακτορεία, αλλά αφού διαβάσαμε εδώ τις ταξιδιωτικές ιστορίες αλλάξαμε γνωμη και πάμε μόνοι μας. Αν κάναμε καλά ή όχι θα το ξέρουμε όταν γυρίσουμε.


καλημέρα..τελικά δικαιώθηκες για την επιλογή σου να πας χωρίς γκρούπ? ένιωθες ασφαλής ?ήταν όλα καλά ? περιμένουμε πληροφορίες..
 

Chris99096

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δεν έχω λόγια να περιγράψω όλα όσα πέρασα! Το γκρουπ ήταν καλό γιατι σου πρόσφερε ασφάλεια. Απο εκεί και πέρα αν ήθελες να ζήσεις τη περιπέτεια έπρεπε να ψάξεις μόνος σου. Αυτο ακριβός έκανα και με τη βοήθεια ορισμένων ντόπιων, μπόρεσα να μπω πιο βαθιά και να ζήσω πολυ όμορφες στιγμές χαμένος μέσα σε ξεχασμένα σοκάκια μακριά από τουρίστες και αξιοθέατα. Χρώματα εικόνες και στιγμές μαγικές!!! Παρά τους 52 βαθμούς που έφτασε η θερμοκρασία δε παραπονεθηκα ούτε στιγμή. Ελάχιστος ύπνος και πολυ εξερεύνηση προκειμένου να ζήσω όσο το δυνατό περισσότερα. η γνώμη μου είναι πως ο μόνος τρόπος για να μπορέσει κανεις να δει όλα αυτά ειναι η βοήθεια απο ντόπιους με το αντίστοιχο πάντα αντίτιμο και πολυ προσοχή!
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
καλημέρα..τελικά δικαιώθηκες για την επιλογή σου να πας χωρίς γκρούπ? ένιωθες ασφαλής ?ήταν όλα καλά ? περιμένουμε πληροφορίες..
Κατά την άποψή μου Μαρόκο με γκρουπ δε βλέπεις τίποτα. Ούτε μια στιγμή δε νιώσαμε τον οποιοδήποτε κίνδυνο, αστυνομία υπήρχε παντού και πάντα χαμογελαστοί (αν και δεν τους χρειαστήκαμε). Με τους ντόπιους κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα το αντίθετο. Νοικιάσαμε για 13 ημέρες αμάξι (corsa 1400, περίπου 32 ευρώ την ημέρα), πήγαμε σε μέρη που σίγουρα δεν πάνε τα γκρούπ, φαράγκια, Άτλαντα, έρημο (hacilabied) και δεν είχαμε τίποτα το αρνητικό. Το μόνο θεματάκι μου ήταν στη ΦΕΖ που λόγω ραμαζανιού δε βρίσκαμε τίποτα να φάμε μέχρι τις 8 το βράδυ και δυσκολευτήκαμε στη μεδίνα ακόμη και νερό να αγοράσουμε. Και φυσικά αυτές οι μυρωδιές της Φεζ που λίγο σε ανακατευούν. Ο μεσαίος και μεγάλος Άτλαντας απλά υπέροχος, και φυσικά περνάς από χωριά βέρβερων που με γκρουπ δεν υπάρχει περίτπωση να δεις. Δε μετανιώνω στιγμή για την επιλογή μας να πάμε μόνοι μας. Αν μου έλεγες να ξαναπάω, απλά θα παρέλειπα τη ΦΕζ, η οποία προφανώς λόγω ραμαζανιού μας έκατσε στραβά. Θα προσπαθήσω να γράψω μία ιστορία, ελπίζω να βρω χρόνο μόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom