Μαρόκο Μαρόκο τον Αύγουστο

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Χαίρεται παιδιά. Επέστρεψα και εγώ από Μαρόκο Σάββατο ξημερώματα. Πρώτο ταξίδι μόνος μου στο εξωτερικό και μάλιστα εκτός ευρώπης. Ωφείλω να πω πως ήταν μια τέλιεα εμπειρία από όλες τις απόψεις. Ο προορισμός φανταστικός και αρκετά εύκολος ώστε να μην χρειάζεσαι την ασφάλεια κάποιου group. Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι ντόπιοι είναι πρόθημοι να σε βοηθήσουν (ακόμα και χωρίς αντάλλαγμα). Τα τρένα απίστευτα βολικά και πάντα στην ώρα τους. Τα petite taxi τελεια (αν φυσικά πας σε κανα 2 μέχρι να ανοίξουν ταξίμετρο). Γενικά οι ταξιτζίδες μου τη ψιλοσπάσανε. Τελευταία μέρα από casa voyageurs για τη hassan II mosque πετυχαίνω έναν γεράκο που μου πείρε 15 dirham στο γύρνα πάω σε 2 ταξί και οι 2 ζητήσανε 50 dirham γέλασα και πήγα παρακάτω μετά από λίγο περπάτημα βρήκα σωστό ποσό. Με ένα ζευγάρι ιταλών κανονίζουμε από το σταθμό τρένων στη μέκνες με grand taxi να μας πάει volubilis και Moulay Idriss και να μας περιμένει όσο θέλουμε και επιστροφή είτε στη μεδίνα της μέκνες είτε στον σταθμό πάλι. Τα παραπάνω για 100 dhm έκαστως. Αφού κάναμε το tour μας γυρνάει, πάμε να τον πληρώσουμε και ζήταγε παραπάνω. Του εξηγούμε deal its a deal και την κάνουμε. Αυτά με τα taxi. Α και κάτι που μου φάνηκε αστείο. 1η μέρα μπαίνω σε petite taxi, από σταθμό τρένων στη Φες για τη bab boujeloud και πάω να βάλω ζώνη. Με κοιτάει ο οδηγός με ένα βλέμμα υπεροπτικό (σε φάση μα καλα δεν με εμπιστεύεσαι ?) και μου πετάει ένα no monsieur... μετά πήγαινε σαν τρελός βέβαια αλλά οκ. όπως βλέπεται οι ταξιτζήδες είναι οι αγαπημένοι μου...τεσπα συνοπτικά τη Φες την είδα μισή μέρα με οδηγό 1 μόνος μου και την επομενη μέρα έκανα την ημερήσια που προείπα. Volubilis δεν με τρέλανε, ούτε εμένα ούτε το ζευγάρι των ιταλών που ήταν μαζί. Η Moulay Idriss μου άρεσε και ειδικά μετά τη βαβούρα της Φες η μεδίνα της ήταν όαση και έβγαλα και μερικές καλές φωτογραφίες με την ησυχία μου. Για φαγητό κυρίως στα μικα μαγαζάκια κοντά στη bab boujeloud και δοκίμασα και το περιβόητο camel burger στο cafe clock(δεν με τρέλανε αν και το μαγαζί είχε πολύ καλή ατμόσφαιρα). Έπειτα τρενάκι από Φες για Μαρακές (7 ώρες περίπου όλα καλά ά θέση 295 dhm). 1o βράδυ jemma el fna. Όσο τουριστικά και να λέτε ότι είναι την βρήκα απλά τέλεια και το φαγητό στους πάγκους πεντανόστιμο. Η σούπα "των φτωχών" φανταστική. 2η μέρα γύρισα μόνος βλέποντας τα βασικά και καταλήγοντας στο cafe arab. Φυσικά το βράδυ πάλι πλατεία. Και 3η μέρα ημερήσια δυστυχώς με groupaki 8 ατόμων για ουαρζαζατ και ait benhandou. Εδώ έχω να πω πως το trip ήταν 7 με 19.00 και λόγω της "συνέπειας" τους έγινε 9 με 21.00. Μια καημένη κοπελιτσα ήθελε να προλάβει τρένο για ραμπατ στισ 21.00 και ο οδηγός της έλεγε μην αγχώνεσαι και φώναζε πάμε ζαγορα? και η άλλη της είχε κόψει...Τέσπα η διαδρομή για ουαρζαζάτ μοναδική αν και πείγα να ξεράσω καμια 10αριά φορές με τον σουμάχερ που είχαμε για οδηγό. Το ait benhandou δυστυχώς αποτέλεσε ένα πολύ καλό tourist trap για τα γούστα μου. Αλλά η μεδίνα του ουαρζαζάτ με αντέμηψε πλήρως. Ήσυχοι άνθρωποι ελάχιστοι τουρίστες τέλειες φωτογραφίες. Αν το ξαναέκανα σίγουρα θα έδινα διανυχτέρευση εκεί. Γενικά αυτή η μέρα ήταν ταλαιπωρία αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο λόγω έλλειψης χρόνου. Επόμενη μέρα και Παρασκευή στην καζαμπλάνκα. Μου άρεσε όσο πρόλαβα δλδ. Αν και προς τις ακτές του ατλαντικού ένοιωθα κάπως ανασφαλής. Η mosque πράγματι τεράστια. Στη μεδίνα πρεπει να πω πως δεν είδα ούτε έναν τουρίστα όση ώρα περιφερόμουνα. Δεν το πίστευα...καλές εντυπώσεις γενικά και από την καζα. Την επόμενη πείρα τον δρόμο του γυρισμού πάλι μέσω μαδρίτης για αθήνα. Από μαδρίτη είδα plaza del Mayor, plaza del Sol, τα ανάκτορα και τους κήπους στον σταθμό όπερα (αυτά την πρώτη μέρα ε νύχτα ήθελα να πω) και την δεύτερη φορά στο γύρνα είδα το ρετίρο. Πολύ καλο σφηνάκι Μαδρίτης που σίγουρα έχει να προσφέρει πολλά παραπάνω.

Υ.Γ. Σόρρυ για το σεντόνι αν το τέντωνα λιγάκι έβγαινε και στόρυ... Για τυχόν απορίες στη διάθεση σας.
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
Κατά την άποψή μου Μαρόκο με γκρουπ δε βλέπεις τίποτα. Ούτε μια στιγμή δε νιώσαμε τον οποιοδήποτε κίνδυνο, αστυνομία υπήρχε παντού και πάντα χαμογελαστοί (αν και δεν τους χρειαστήκαμε). Με τους ντόπιους κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα το αντίθετο. Νοικιάσαμε για 13 ημέρες αμάξι (corsa 1400, περίπου 32 ευρώ την ημέρα), πήγαμε σε μέρη που σίγουρα δεν πάνε τα γκρούπ, φαράγκια, Άτλαντα, έρημο (hacilabied) και δεν είχαμε τίποτα το αρνητικό. Το μόνο θεματάκι μου ήταν στη ΦΕΖ που λόγω ραμαζανιού δε βρίσκαμε τίποτα να φάμε μέχρι τις 8 το βράδυ και δυσκολευτήκαμε στη μεδίνα ακόμη και νερό να αγοράσουμε. Και φυσικά αυτές οι μυρωδιές της Φεζ που λίγο σε ανακατευούν. Ο μεσαίος και μεγάλος Άτλαντας απλά υπέροχος, και φυσικά περνάς από χωριά βέρβερων που με γκρουπ δεν υπάρχει περίτπωση να δεις. Δε μετανιώνω στιγμή για την επιλογή μας να πάμε μόνοι μας. Αν μου έλεγες να ξαναπάω, απλά θα παρέλειπα τη ΦΕζ, η οποία προφανώς λόγω ραμαζανιού μας έκατσε στραβά. Θα προσπαθήσω να γράψω μία ιστορία, ελπίζω να βρω χρόνο μόνο.

ευχαριστώ....
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
Δεν έχω λόγια να περιγράψω όλα όσα πέρασα! Το γκρουπ ήταν καλό γιατι σου πρόσφερε ασφάλεια. Απο εκεί και πέρα αν ήθελες να ζήσεις τη περιπέτεια έπρεπε να ψάξεις μόνος σου. Αυτο ακριβός έκανα και με τη βοήθεια ορισμένων ντόπιων, μπόρεσα να μπω πιο βαθιά και να ζήσω πολυ όμορφες στιγμές χαμένος μέσα σε ξεχασμένα σοκάκια μακριά από τουρίστες και αξιοθέατα. Χρώματα εικόνες και στιγμές μαγικές!!! Παρά τους 52 βαθμούς που έφτασε η θερμοκρασία δε παραπονεθηκα ούτε στιγμή. Ελάχιστος ύπνος και πολυ εξερεύνηση προκειμένου να ζήσω όσο το δυνατό περισσότερα. η γνώμη μου είναι πως ο μόνος τρόπος για να μπορέσει κανεις να δει όλα αυτά ειναι η βοήθεια απο ντόπιους με το αντίστοιχο πάντα αντίτιμο και πολυ προσοχή!

ευχαριστώ..
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
καλημέρα..εγώ θέλω να δω Μαρακές ,φεζ, Ουαρζαζάτ, μερτζουκα .λέω να νοικιάσω αμάξι..δεν ξέρω όμως πως να μοιράσω τις μέρες να είναι ξεκούραστα και βολικά ..να πάω από μαρακές φεζ και μετά μερτζουκα ή να παω από μαρακές μερτζούκα .ποιός είναι πιο καλός τρόπος και ο πιο ασφαλής?εσύ πως το έκανες? ευχαριστω... :lol: :xalara:
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Ή θα κάνεις τη διαδρομή Μαρακές-Ουαρζαζάτ-Έρημο-Φεζ ή Φεζ-Έρημο-Ουαρζαζάτ-Μαρακές. Αυτή τη διαδρομή ακολουθούν σχεδόν όλοι. Εμείς κάναμε 3 διανυκτ. Φεζ (προτείνω λιγότερες-άποψή μου πάντα), 2 έρημο (μία hacilabied-1 έρημο), 2 Boumalne Dades (φαράγγια, αν ξαναπήγαινα θα καθόμουν παραπάνω), 3 Μαρακές, 2 Εσσαουίρα, 1 Καζαμπλάνκα. Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από Φεζ και να καταλήξεις Μαρακές. Εμάς προσωπικά το Μαρακές όπως και η Εσσαούίρα μας άρεσαν πάρα πολύ και δε θα ήθελα με τίποτα να αφήσω τελευταία τη Φεζ, η οποία λόγω κυρίως ραμαζανιού δε μας άρεσε, είχαμε μεγάλο πρόβλημα με το φαγητό ακόμη και νερό δυσκολευόμασταν να βρούμε με 43 βαθμούς. Η διαδρομή Φεζ-Μερτζούγκα είναι πολλές ώρες αλλά είναι φανταστική διαδρομή, αν το κάνεις έτσι να φύγεις πρωί από Φεζ για να φτάσεις ημέρα έρημο και να μη δυσκολευτείς να βρεις το ξενοδοχείο. Εμείς δε μείναμε Μερτζούγκα, μέιναμε στο Hacilabied (ένα χωριό λίγο πριν τη Μερτζούγκα) και σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. Το ξενοδοχείο ήταν ακριβώς δίπλα από τους αμμόλοφους. Επίσης, το Μερτζούγκα-Μαρακές καλά είναι να γίνει με μία στάση ενδιαμέσα, ανεβαίνεις και κατεβαίνεις το μεγάλο άτλαντα. Αν θες κάτι άλλο ρώτα. Γενικά να προσέχεις τα όρια της ταχύτητας, από θέμα ασφάλειας δεν είναι επικίνδυνα, υπάρχει παντού αστυνομία.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κατά την άποψή μου Μαρόκο με γκρουπ δε βλέπεις τίποτα.
Αυτή η άποψη στηρίζεται σε κάποια επιχειρήματα πχ έχεις πάει πράγματι στο Μαρόκο με γκρουπ και δεν είδες τίποτα ή το γράφεις για να εντυπωσιαστούμε που πήγες χωρίς γκρουπ και να μειώσεις όσους πάνε με γκρουπ;

Y.Γ. Δεν έχω πάει στο Μαρόκο ούτε με γκρουπ ούτε χωρίς γκρουπ αλλά με κουράζει αφάνταστα αυτή η δαιμονοποίηση των γκρουπ λες και αυτοί που πάνε με γκρουπ δεν επισκέπτονται την ίδια χώρα, τα ίδια μέρη και τα ίδια αξιοθέατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.490
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom