Μεγάλος Διαγωνισμός - Το Travelstories σας πάει Πράγα!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

marinos3

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Κατάβαση από την Παναγιά της Φολεγάνδρου!!

Η ανάβαση για τη χώρα της Φολεγάνδρου πραγματοποιήθηκε με λεωφορείο... και ήταν άκρως ενδιαφέρουσα, με τη ματιά μας να μη χορταίνει τόση ομορφιά. Από τη μία το σεληνιακό, ξερό τοπίο με τις λευκές εκκλησιές, από την άλλη τα σκαρφαλωμένα στον γκρεμό σπίτια που σου έκοβαν την ανάσα. Έπειτα λοιπόν από τον εξαντλητικό ποδαρόδρομο προς την Παναγία (από όπου είναι τραβηγμένη και η φωτογραφία), μας περίμενε μια έκλπηξη. Το τελευταίο λεωφορείο για το λιμάνι είχε μόλις φύγει...
Και τώρα τι κάνουμε;
Βλέπεις να υπάρχει άλλη λύση; απαντάω στο σύζυγό μου.
Κάτσε να ρωτήσω πόση ώρα είναι περίπου.
Και τι θα κερδίσεις παιδάκι μου; Άντε πάμε και ο Θεός βοηθός.
Πράγματι... η κατάβαση μας ήταν γεγονός. Το πυκνό σκοτάδι μας τρόμαζε, ενώ ο φόβος του να βρεθούμε σε κανένα χαντάκι μας έκανε να γελάμε νευρικά. Τι και αν πιστεύαμε ότι με την ώρα θα συνήθιζε η ματιά μας σε τόση μαυρίλα... μάταιος κόπος. Μετρούσαμε τις εκκλησίες που περνούσαμε προσπαθώντας να μαντέψουμε το χρόνο που θέλαμε ακόμα ως το λιμάνι. Και οι ιστορίες για φαντάσματα έδιναν και έπαιρναν. Ποιός θα τρόμαζε ποιόν...
Ξαφνικά απέναντί μας το βουνό λούστηκε στο φως, ενώ μια τεραστίων διαστάσεων σκιά απεικονίστηκε πάνω σε αυτό.
Αμάν!!!!!
Τι είναι αυτό;
Η καρδιά μου κόντευε να σπάσει από το φόβο. Και η σκιά σήκωνε τα χέρια και νόμιζα ότι θα βρεθεί σε κλάσματα δευτερολέπτου πάνω από το κεφάλι μου.
Και τότε άκουσα τα γέλια... του συζύγου μου, αλλά και άλλα.
Η εκκλησία των Αγίων Αποστόλων με τους μεγάλους προβολείς είχε ολονυχτία λόγω της ημέρας. (29/06)
Και οι γηρεότεροι το γλεντούσαν με τσιμπούσι και ...ανέκδοτα που απεικονίζονταν από τους προβολείς στον απέναντι βράχο με... μυθικές διαστάσεις. Όμως δεν είχαν καταλάβει τι είχαν προκαλέσει λίγο πριν. Ευτυχώς η καλοσύνη αλλά και η αγάπη τους έκανε την καρδιά μου να γεμίσει χαρά και τους χτύπους της να καλμάρουν με μιας...
Και το καλοκαίρι συνεχίζονταν, με τις διακοπές να βρίσκονται ακόμα εν όψη...
Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!
 

Attachments

myrtopel

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Μια μέρα στο Λονδίνο

Αχ,αχ,αχ...!
Η ληψη της φωτογραφιας εγινε σε ανυποπτο χρονο καθως περιμεναμε στη σταση ενα λεωφορειο. Ενα οποιδηποτε λεωφορείο που θα περνουσε απο μπροστα μας με προορισμο που δεν θα ξεραμε αλλα με κατευθυνση την πολη...!Το αποτελεσμα δεν ηταν το αναμενομενο! Μετα απο μιση ωρα συνειδητοποιησαμε πως απομακρυνομαστε απο το κεντρο και παμε προς μια επαρχιακη πολη... Το κακο της υποθεσης ηταν πως τοτε ειχε βραδιασει και οι συγκοινωνιες δεν λειτουργουσαν ολες..! Το πως γυρισαμε ενας θεος το ξερει..!
 

Attachments

pavlina1

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στην Πράγα ωραία θα ήταν!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πονυνησία
Ηλιοβασίλεμα στη Νέα Υόρκη...

Μία φωτογραφία που αγαπώ πολύ, τραβηγμένη στη Νέα Υόρκη όταν κάναμε το ταξίδι του γάμου μας... Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μία μεγαλούπολη μπορεί πράγματι να είναι τόσο διαφορετικά ρομαντική!!!
 

Attachments

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Δωμάτιο με θέα

Η φωτογραφία, τραβηγμένη από το δωμάτιο του ξενοδοχείου μας στην Κωνσταντινούπολη, μου θυμίζει τη μαγευτική θέα στο Βόσπορο και το ρομαντικό τριήμερο για την επέτειο του γάμου μου!
 

Attachments

ritasifis

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Διαγωνισμός

Περάσαμε τέλεια στη Βουδαπέστη με πολλές φωτογραφίες...Χιόνια κρύο και βόλτες στο Δούναβη...Να πάτε..Το επόμενο ταξίδι μου λέω να είναι η Πράγα...:clap:
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σκιάθος 2010

Η φωτογραφία αυτή τραβήχτηκε σε ένα από τα σοκάκια της Σκιάθου!!Μου άρεσαν πολύ τα χρώματα και η παραδοσιακή νότα που έβγαζε η συγκεκριμένη galerie...θα μου μείνει αξέχαστο αυτό το ταξίδι μιας και μας χάρισε πολλές ακόμα όμορφες εικόνες!! (Πήγαμε Σκιάθο λόγω του ότι δεν βγαίναμε οικονομικά με τον φίλο μου ώστε να πάμε Πράγα!:( ελπίζω να σταθούμε τυχεροί ;))
 

Attachments

mariw22

Member
Μηνύματα
66
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
ψηλάάά...στου Μολύβου τα στενά..

Μιας και εγώ δεν κατάφερα να βάλω στο σωστό μέρος τη φωτογραφία μου..την αφήνω εδώ και ο Θεός βοηθός! Που λέτε αυτή η φωτογραφία είναι μία από τις αγαπημένες μου..φανταστείτε ότι είμαι και fan του εξωτερικού και επιλέγω ως αγαπημένη μου μία φωτογραφία, από το Μόλυβο της Λέσβου!Αυτό είναι αρκετό!Ήταν μία καυτή μέρα του Αυγούστου, όταν με την τρελή παρέα μου,αποφασίσαμε έχοντας ελάχιστα χρήματα στην άκρη,να κάνουμε ένα ταξίδι αστραπή, έτσι για να λέμε ότι πήγαμε και εμείς διακοπές.Και διαλέξαμε το νησί της Λέσβου.. Μετά από 12 ώρες, μέσα στα υπέροχα ελληνικά καράβια, φτάσαμε..και φυσικά ο τελικός μας προορισμός, ήταν ο Μόλυβος, ένα χωριό, που είμαι σίγουρη, πως όλοι ξέρετε! Εκεί αφού αφήσαμε τα μπαγάζια μας, τρέξαμε για ένα λαχταριστό μπανάκι στη θαλασσίτσα! Με τον τρελό ήλιο του καλοκαιριού η παρέα είχε την ''φανταστική'' ιδέα, να ανέβουμε στο πιο ψηλό σημείο του νησιού, για να δούμε το ηλιοβασίλεμα και την απίστευτη θέα.. Έλα όμως που το σημείο ήταν πολύ ψηλά, και ανεβαίναμε, ανεβαίναμε, ανεβαίναμε και ξανανεβαίναμε...να σημειώσω με τα πόδια ε! Και εγώ έχοντας μούτρα ως το πάτωμα, να γκρινιάζω συνεχώς.. Ξαφνικά όμως, σκάει μπροστά μας, το μέρος που βλέπετε..και ειλικρινά, είναι πολύ πιο όμορφο απ΄ότι δείχνει! Και φυσικά να πως, ότι η ευχαρίστηση που ένιωθα, συμπληρώθηκε όταν γύρισα ελάχιστες μοίρες το βλέμμα μου, και είδα μία υπέροχη παραδοσιακή ταβερνούλα..όχι φανταστείτε......:D
 

Attachments

vayita

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πυθαγόρειο Σάμου...υποβρύχιες λήψεις!!!

Όταν βλέπω αυτή τη φωτογραφία και τις υπόλοιπες παρόμοιες που έχω στο pc μου γελάω τόσο πολύ. Ήμασταν στη Σάμο με την κολλητή μου και φαγώθηκα ντε και καλά να αγοράσω υποβρύχια φωτογραφική μηχανή για να δοκιμάσουμε για πρώτη φορά υποβρύχιες λήψεις. Έπεισα λοιπόν την κολλητή μου να είναι ο φωτογράφος μου και ξεκινήσαμε την προσπάθεια. Με κάθε βουτιά η φωτογράφος έπινε κιλά νερό. Έφαγα και λίγο βρίσιμο! Όταν τέλειωσε το φιλμ ήμουν μεσα στη χαρά και ανυπομονούσα να τις εμφανίσω και να τις δω. Εεεεε το αποτέλεσμα ήταν κομμένα χέρια, κομμένα πόδια και κεφάλια!!! χαχαχα! Πετυχημένη προσπάθεια μπορώ να πω. Φέτος υποσχέθηκα στη φίλη μου ότι δε θα κουβαλήσω μαζί υποβρύχια φωτογραφική! :)
 

Attachments

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Περάσαμε τέλεια στη Βουδαπέστη με πολλές φωτογραφίες...Χιόνια κρύο και βόλτες στο Δούναβη...Να πάτε..Το επόμενο ταξίδι μου λέω να είναι η Πράγα...:clap:
Καλοκαιρινή και ηλιόλουστη (!) Βιέννη στο πιο ωραίο απρογραμμάτιστο ταξίδι...
Παρακαλώ ξανανεβάστε τις φωτογραφίες σας γιατί υπήρξε πρόβλημα κατά το ανέβασμα τους.

Ευχαριστώ
 

eleftheraki

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Βιέννη Ιούνιος 2010

Καλοκαιρινή και ηλιόλουστη (!) Βιέννη στο πιο ωραίο απρογραμμάτιστο ταξίδι...<!-- GAL -->
<SCRIPT type=text/javascript>gal_register('gal_72_303045', '3', '3', '0', '0', '0');</SCRIPT><!-- google_ad_section_end -->
 

Attachments

Last edited by a moderator:

kest

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σύρος 2007

Καλοκαίρι 2007. Δύσκολη χρονιά με πολύ διάβασμα και δουλειά. Το "κλείσιμο" του τριημέρου στη Σύρο ούτε που το κατάλαβα. Σχεδόν μηχανικά έφτασα ως μία ταβέρνα τη δεύτερη μέρα. Και αντίκρισα αυτό το ηλιοβασίλεμα ώστε επιτέλους... να ξεκουραστώ...
 

Attachments

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom