Μετά τις 13/11, να πάω ή να μην πάω;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν εχει κλεισει κανενας σας κανα καλο ξενοδοχειο και δεν μπορει να το ακυρωσει και δεν θα ερθει Παρισι τελικα ας κανει μια ενημερωση να παω να περασω κανα βραδι με την οικογενεια μου. Δεκτα μονο δωματια με αμερικανικου τυπου πρωινο.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν εχει κλεισει κανενας σας κανα καλο ξενοδοχειο και δεν μπορει να το ακυρωσει και δεν θα ερθει Παρισι τελικα ας κανει μια ενημερωση να παω να περασω κανα βραδι με την οικογενεια μου. Δεκτα μονο δωματια με αμερικανικου τυπου πρωινο.
Του κούτρα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ! :D
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Αν εχει κλεισει κανενας σας κανα καλο ξενοδοχειο και δεν μπορει να το ακυρωσει και δεν θα ερθει Παρισι τελικα ας κανει μια ενημερωση να παω να περασω κανα βραδι με την οικογενεια μου. Δεκτα μονο δωματια με αμερικανικου τυπου πρωινο.
χαχαχαχαχαχαχα έγραψες!!!!!!! Το δικό μου είναι με δωρεάν ακύρωση...ατύχησες :haha::haha::haha:
 

sandra.sandra

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά καλό ταξίδι σε όσους φεύγουν αύριο, με ασφάλεια και χαμόγελο! Περιμένουμε (αν έχετε χρόνο και όρεξη) τις εντυπώσεις σας,γενικό κλίμα, αν είναι ανοιχτά μουσεία κτλ. Καλό βράδυ και (όσο γίνεται) χωρίς άγχος! ;)
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
πως θα γινει να μου στειλει καποιος απο ΠΑΡΙΣΙ την αφισα που εχει ο @tripakias στο προφιλ του.... εεε ?? εεε? φανταστηκιε @tripakias ? :bounce:


εμεις γυρισαμε απο Ρωμη χτες. 6 γυναικες..ειμασταν εκει οταν έγιναν τα γεγονότα στο Παρισι. Να πατε ! δεν υπαρχει κανενας λογος να ακυρώσετε Εχει πολυ αστυνομια στους δρομους και στρατο...δεν αισθάνεσαι ομως ασχημα ...ισως νιωθει και πιο αφαλής..πχ απο τους πορτοφολάδες ...κανονικα λειτουργουν τα παντα..και δεν χρειαζόσαστε διαβατηριο
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
 

olympialag

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
πως θα γινει να μου στειλει καποιος απο ΠΑΡΙΣΙ την αφισα που εχει ο @tripakias στο προφιλ του.... εεε ?? εεε? φανταστηκιε @tripakias ? :bounce:


εμεις γυρισαμε απο Ρωμη χτες. 6 γυναικες..ειμασταν εκει οταν έγιναν τα γεγονότα στο Παρισι. Να πατε ! δεν υπαρχει κανενας λογος να ακυρώσετε Εχει πολυ αστυνομια στους δρομους και στρατο...δεν αισθάνεσαι ομως ασχημα ...ισως νιωθει και πιο αφαλής..πχ απο τους πορτοφολάδες ...κανονικα λειτουργουν τα παντα..και δεν χρειαζόσαστε διαβατηριο
Σ ευχαριστω πολυ......
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Λοιπόν , άρτι αφιχθείς από Βερολίνο. Εντυπώσεις εν τάχει...

α) Στο Ελ. Βενιζέλος (Ελλάδα) και στο Schonefeld (Γερμανία) οι έλεγχοι συνεχίζουν και έχουν όπως και πρίν το τρομοκρατικό χτύπημα. Ίσως μπορείτε να παρατηρήσετε μια περισσότερη προσοχή στον έλεγχο κάποιοι. Πιο συγκεκριμένα: Ο ελεγκτής με ένα ειδικό πανάκι ακουμπάει σε κάποιο ρούχο σας και σε κάποιο είδος που υπάρχει επανω επάνω μέσα στην βαλίτσα σας και κατόπιν το τοποθετεί σε ένα ειδικό μηχάνημα προς έλεγχο.
Δεν κατανόησα ακριβώς εαν αυτό που ψάχνουν είναι ίχνος του dna ή κάποιο άλλο υλικό (προς ταυτοποίησή του με κάποιο άλλο ύποπτο).
Επειδή δεν μου είχε ξανατύχει σε ταξίδια σε Αγγλία,Ιταλία,Βέλγιο απλά το αναφέρω , εκτος και εαν είναι κάποια συνήθης τακτική που δεν μου είχε συμβεί.

β) Σε καμία περίπτωση στο Βερολίνο δεν υπήρξε η αίσθηση του κινδύνου. Ούτε στούς τουρίστες ούτε στους ντόπιους. Παρότι ήταν παράλληλα με το παρολίγο χτύπημα στο Ανόβερο. Σε μια συνομιλία που είχα , μας ανέφεραν οτι η διακριτικότητα της αστυνομίας είναι σε τέτοιο βαθμό που δεν αντιλαμβάνεσαι καν οτι μπορεί γύρω σου να βρίσκονται 10 αστυνομικοί ανα πάσα στιγμή.

γ) Η ψυχολογία του κόσμου ήταν κανονική. Όλοι λειτουργούσαν και φέρονταν σαν σαν μην είχε συμβεί τίποτε. Εκτός έξω από την Γαλλική πρεσβεία που το πεζοδρόμια είχε καταληφθεί από κεριά,λουλούδια και μηνύματα συμπαράστασης. Μου δώθηκε η εντύπωση πως οι ξένοι είναι πιο ευαισθητοποιημένοι από εμάς.

δ) Επισκέφτηκα στο λίγο μου χρόνο , την Bundestag, το Checkpoint , το μνημείο Ολοκαυτώματος και το Topography of Terror από χώρους ιστορικής σημασίας και Sony Center και Gallery Lafayette απο εμπορικά. Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα ούτε στην προσβασιμότητα , ούτε κατα την επίσκεψη στους χώρους. Ο έλεγχος για την είσοδο στην Καγγελαρία είναι δεδομένος και ο συνήθης.

Δεν είχα χρόνο για το νησί των μουσείων και δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω για τους συγκεκριμένους χώρους. Σίγουρα το Βερολίνο δεν είναι Παρίσι , όμως δεν παύει να είναι ένας εν δυνάμει "στόχος".

Σε γενικές γραμμές ο συγκεκριμένος προορισμός κρίνεται για μένα ώς ασφαλής.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υποθετω οτι αυτο με το πανακι ανιχνευει αν καποιος εχει στα ρουχα του ιχνη απο πχ αμμωνια ή κατι αλλο που μπορει να χρησιμοποιηθει για κατασκευη βομβας κλπ
υποθετω ομως..

παντως εγω αν ημουνα ελευθερος, θα πηγαινα αντε και παρισι και λονδινο και βερολινο
τωρα με γυναικα και παιδι δεν ξερω...δεν μου καθεται τοσο καλα, αλλα αν ειχα κλεισει ισως πηγαινα..
σιγουρα παντως ακομα και μονος μου, δεν σκοπευω να παω σε χωρες οπως Αιγυπτος, Τυνησια, Μαλι κλπ
υπαρχουν τοσα ωραια μερη στον κοσμο που αισθανομαι πιο ασφαλης.
και τονιζω ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ πιο ασφαλης. Ισως δεν ειμαι...
αλλα τουλαχιστον σε μια παραλια πχ στο Μεξικο, οταν ακουω τον ηχο ενος ταχυπλοου δεν θα κοιταω αν ειναι μεσα κανενας με καλασνικοφ...αν ειναι να δωσω ενα σωρο λεφτα πχ να παω Μαλδιβες (αλλοι κολλημενοι εκει) παω καλυτερα καπου καραιβικη.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.936
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ο ελεγκτής με ένα ειδικό πανάκι ακουμπάει σε κάποιο ρούχο σας και σε κάποιο είδος που υπάρχει επανω επάνω μέσα στην βαλίτσα σας και κατόπιν το τοποθετεί σε ένα ειδικό μηχάνημα προς έλεγχο.
Κι εμένα μου έκαναν αυτό τον έλεγχο και όταν ρώτησα μου είπαν πως είναι έλεγχος για εκρηκτικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.562
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom