Αυστρία Μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο της Βιέννης

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που μετακινήθηκε πρόσφατα από το αεροδρόμιο της Βιέννης προς την πόλη. Τα τρένα S2 και S7 αναχωρούν μέσα από το αεροδρόμιο όπως παλιά ή μόνο το CAT αναχωρεί πλέον μέσα από το αεροδρομιο;
Φεύγουν μεθαύριο κάτι συγγενείς και βλέπω από το google ότι για πάρουν το τρένο s7 πρέπει να προχωρήσουν 2,5 χλμ από το αεροδρόμιο και να φτάσουν στο Flughafen Wien Bahnhof!!! Εγώ όταν πήγα δεν θυμάμαι να περπάτησα τόσο και αναχωρούσαν από την ίδια περιοχή τα τρένα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
...για πάρουν το τρένο s7 πρέπει να προχωρήσουν 2,5 χλμ από το αεροδρόμιο και να φτάσουν στο Flughafen Wien Bahnhof
Κάποιο λάθος κάνεις στην αναζήτηση.
Το S7 πήρα.
Δεν θυμάμαι ακριβώς πόση ώρα γιατί βγήκα και στον εξωτερικό χώρο... αλλά δεν θέλουν πολύ χρόνο.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Flughafen Wien Hbf είναι ο σταθμός τρένων που υπάρχει στο αεροδρόμιο..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Κάποιο λάθος κάνεις στην αναζήτηση.
Το S7 πήρα.
Δεν θυμάμαι ακριβώς πόση ώρα γιατί βγήκα και στον εξωτερικό χώρο... αλλά δεν θέλουν πολύ χρόνο.
Ετσι ακριβώς, δεν είναι μακριά κατεβαίνεις ενα φαρδύ διάδρομο.... Μόλις αλλάξεις επίπεδο υπάρχουν και τα κόκκινα μηχανήματα να βγάλεις εισιτήριο .... Μετα προχωράς λίγο ακόμη (πηγαίνει πολύς κόσμος προς τα εκεί)Και φτανεις στον σταθμό που μπορείς να πάρεις το κατ ή το s7
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ετσι ακριβώς, δεν είναι μακριά κατεβαίνεις ενα φαρδύ διάδρομο.... Μόλις αλλάξεις επίπεδο υπάρχουν και τα κόκκινα μηχανήματα να βγάλεις εισιτήριο .... Μετα προχωράς λίγο ακόμη (πηγαίνει πολύς κόσμος προς τα εκεί)Και φτανεις στον σταθμό που μπορείς να πάρεις το κατ ή το s7
Μα αυτό που λες θυμάμαι και εγώ. Ότι αναχωρούσαν από το ίδιο επίπεδο και τα 2 τρενα, αλλά από διαφορετικές πλατφόρμες.
Άρα το google μου λέει χαζομάρες!
Κατέβασα και το χάρτη του αεροδρομίου και μου δείχνει μόνο το CAT να αναχωρεί μέσα από αεροδρόμιο. Και σκέφτηκα ότι κάτι άλλαξε στις μετακινήσεις με τα τρένα.
Συνεπώς, πόση ώρα θα χρειαστεί να προχωρήσουν από τις αφίξεις μέχρι το τρένο; 5-10 λεπτά περίπου;
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ισχύει ότι ίσχυε Έλενα. Και σε εμένα το google αυτό που έβγαζε που λες. Κάτι περίεργο λαμβάνει υπόψιν του. Κανονικά απ τις αφίξεις προς την έξοδο για τον σταθμό των τρένων, τα εκδοτήρια των σιδηροδρόμων δίπλα σε αυτά του CAT (απέναντι απ το SPAR), κατεβαίνουν τον διάδρομο και κατευθύνονται προς την αποβάθρα.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Γνωρίζει κάποιος αν το ίδιο εισιτήριο για να πας από το αεροδρόμιο στην πόλη παίρνοντας τη γραμμή S7 του τρένου, σε καλύπτει για να συνεχίσεις κατόπιν και με το μετρό ή πρέπει στον σταθμό της ανταπόκρισης να βγει δεύτερο εισιτήριο;
 
Last edited by a moderator:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Marios Gr, όταν εκδίδεις εισιτήριο για το S7 δηλώνεις σε ποιον απ τους δυο σταθμούς του κέντρου θα πας (wien praterstern ή wien mitte για να βγει το ανάλογο εισιτήριο. Προσωπικά και τις δυο φορές που επισκέφθηκα τη Βιέννη, είχα εκδώσει ημερήσιο και εβδομαδιαίο εισιτήριο ΜΜΜ αντίστοιχα οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αλλά πιστεύω πως το εισιτήριο του S7 ισχύει αρκεί εκδίδοντας τα εισιτήρια να αναφέρεις τον τελικό προορισμό (πχ Rathaus U). Εμείς, ως κάτοχοι των εισιτηρίων απεριορίστων διαδρομών εντός του αστικού ιστού, πληρώσαμε μόνο 1.80 έκαστος ενήλικας για το S7.
 
Last edited by a moderator:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Για προσεχές ταξίδι στην Βιέννη που η ώρα άφιξης είναι αργά βράδυ Κυριακής θα πάρουμε σίγουρα την κάρτα των 72 ωρών που μας καλύπτει στο θέμα των ωρών.
Μετά από αεροδρόμιο προς την πόλη θέλω το οικονομικότερο τρένο S7.

Τα ερωτήματα για όποιον ξερει είναι ότι επειδή η άφιξη θα είναι αργά βραδυ, μάλλον θα κάνω αγορά μέσω της εφαρμογης
Θα πρέπει να εκτυπώσω κάτι η θα δείχνω το κινητό μου σε έλεγχο;

Στο τρένο S7 λέει ότι είναι κόστος 1,80 για το κομμάτι αεροδρομιο-συνορα πόλης και 2,40 για το κομμάτι μέσα στην πολη. Με την κάρτα των 72 ωρών σε ισχύ με καλυπτει αυτό το κομμάτι μέσα στην πολύ για να πληρώσω μόνο το 1,80 επιπλέον; Εγώ καταλαβαίνω ότι θα πληρώσω μόνο τα 1,80 επιπλέον αλλά δεν είναι σίγουρος.


Screenshot_20200202_150823_org.mozilla.firefox.jpg
 

stevengr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει από Βιέννη κέντρο προς Αεροδρόμιο Βιέννης πως γίνεται; διάβασα για το S7 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που το παίρνεις και που σε αφήνει; επίσης ταξιδεύω με Wizz Air και μόνο τσάντα κοιτάνε αρκετά της διαστάσεις; ευχαριστώ πάρα πολύ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει από Βιέννη κέντρο προς Αεροδρόμιο Βιέννης πως γίνεται; διάβασα για το S7 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που το παίρνεις και που σε αφήνει; επίσης ταξιδεύω με Wizz Air και μόνο τσάντα κοιτάνε αρκετά της διαστάσεις; ευχαριστώ πάρα πολύ
Καλημέρα. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα. Πιστεύω ότι αν το διαβάσεις θα λυθεί η απορία σου. Για wizz air εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/wizzair-Χειραποσκευή.58580/
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Καλημέρα σας,
Προγραμματίζω ταξίδι στη Βιέννη για τον Μάιο και με προβληματίζει η πτήση της επιστροφής που είναι 4 τα ξημερώματα.
Επειδή μάλλον θα μείνω σε airbnb ξέρετε αν υπάρχει κάποιος σταθμός ή κάπου να μπορώ να αφήσω τις βαλίτσες για μετά που θα αφήσω το διαμέρισμα για να μην τις έχω μαζί μου;
Επίσης τι ώρα είναι το τελευταίο τρένο και μετρό για να πάω στο αεροδρόμιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom