Αυστρία Ουγγαρία Μετακίνηση μεταξύ Βιέννης και Βουδαπέστης

vasiliki_83

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΑΠΟ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΓΙΑ ΒΙΕΝΝΗ?
ΕΧΕΙ ΜΕΤΈΠΙΣΤΡΟΦΗΣ? ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ?
ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΩΡΕΣ ΕΧΕΙ?
ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.. ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Εξαρτάται από τον τύπο εισιτηρίου. Από Βιέννη -Βουδαπέστη, κλείσαμε family ticket με το Railjet και κόστισε κάπου 170ευρώ (2 ενήλικες - 2 παιδιά 14,5 & 12,5 ετών). Μπορείς την κράτηση να την κάνεις και με e-ticket από το σάιτ του ΟΒΒ (εγώ την έκανα με απ'ευθείας e-mail επικοινωνία με τον ΟΒΒ και όχι μέσω του σαιτ, γιατί ήθελα διευκρινήσεις). Από Βουδαπέστη-Βιέννη δεν μπορείς να κάνεις ηλεκτρονική κράτηση(εκτός αν ξέρεις μαγιάρικα, και πάλι δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα). Υπάρχουν πολλοί τύποι εισιτηρίων. Σου παραθέτω την απάντηση του mavdirect (ουγγρικοί σιδηρόδρομοι) σε ερώτημά μου.

Dear Passenger,

Thank you for your inquiry!

Between Budapest and Wien, there is a discount ticket called "Fortuna": it costs 13 EUR/person/way on the 2nd class, including seat reservation. The fare is the same for children. It can be puchased even 3 months in advance. It is a limited offer.

There is another discount offer called "Kirándulójegy" (Trip Ticket in English): it is valid for 4 days for a return journey on the 2nd class. With this ticket you can also use the public transportation of Wien for free in the first two days of the validity. The Trip Ticket costs 31 EUR/person (14,3 EUR for the younger child). The Trip Ticket without the public transport in Wien costs 25 EUR/person (12,5 EUR/person for the younger child). Seat reservation is optional, but you can have a reserved seat for a further 3 EUR/person/way.


City Star Discount offer:
The City Star return tickets are valid for a month, but you have to stay at least a part of a Saturday or a Sunday in Wien. If you buy it, then you can get it calculated for 3 adults and a free child ticket (for the younger child). The price for the whole family is 93,4 EUR for 2nd class. Seat reservation is optional, but you can have a reserved seat for a further 3 EUR/person/way.


Normal Fares:
- adult: 36 EUR/person/way on 2nd class or 56,6 EUR/person/way on 1st class,
- children between the age of 6-14: 18 EUR/person/way on 2nd class or 28,3 EUR/person/way on 1st class,
- children between the age of 14-15: 28 EUR/person/way on 2nd class or 43,3 EUR/person/way on 1st class.

Seat reservation is optional, but you can have a reserved seat for a further 3 EUR/person/way.

Our company is not selling international tickets online or via phone. You can purchase your tickets personally at the international ticket offices.
The actual currency rate is the following: 1 EUR = 290 HUF.

Πάντως, αν και δεν τα βγάλαμε από το νετ και άρα δεν μπορέσαμε να βγάλουμε το "fortuna" που είναι εκπτωτικό, πληρώσαμε πολύ λιγότερα (περίπου 110 ευρώ) απ'ότι στο Βιέννη-Βουδαπέστη.

Το ταξίδι είναι πολύ καλό. τα τραίνα σούπερ (αυτά που τύχαμε - οχι όλα) και διαρκεί λιγότερο από 3 ώρες. Η καλύτερη διαδρομή από άποψη αποστάσεων είναι από το keleti-pu (Βουδαπέστη) σε Westbanhoff (Βιέννη) και αντίστροφα. Είναι "πιο" εντός πόλεων και οι 2 αταθμοί.
 

vasiliki_83

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
σε ευχαριστω πάρα πολύ!
θα είμαι βουδαπέστη και σκεφτομαι να πάω και 2 μερές βιέννη μου εχουν πει οτι είναι τέλεια πόλη.
άρα εγώ που θα πάω απο βουδαπέστη συμφέρει να βγάλω το trip ticket αν βρω βέβαια την προσφορά. θα πάω την πρώτη μερα κιόλας που θα φτάσω στην βουδαπεστη στον σιδηροδρομικό σταθμο να δω αν έχει αυτη την προσφορά.
ο σιδηροδρομικος σταθμος της βιέννης είναι κοντά στο κέντρο? έχει μετρό να πας? γιατι στην βουδαπεστη keleti ειναι κοντά στο κέντρο ξέρω.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
To Westbanhof είναι 5 στάσεις μετρό από τη Stafanplatz, νομίζω με τη γραμμή U2 (θα το δεις στο χάρτη του μετρό). Άμεση πρόσβαση, χωρίς ταλαιπωρία και σε βγάζει ακριβώς στο ΟΒΒ.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
δες τις παρακάτω σελίδες..δεν ξέρω ημερομηνίες για τις οποίες ενδιαφέρεσαι για να σε βοηθήσω περισσότερο
το σάιτ των αυστριακών σιδηροδρόμων
?BB travel portal
μια αναζήτηση τιμών για τυχαία ημερομηνίαhttps://ticket.oebb.at/bin/frame_ti...6.1294655974:1:C0-0&TicketperPost.x=1&LANG=EN

πάντως να ξέρεις πως όσο νωρίτερα τόσο φθηνότερα.
 

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
το κακό ειναι οτι μολις διαλεξεις δρομολογια στο τελος βγαζει μια σελιδα στα ουγγρικα οποτε..........
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Εχω κανονίσει ταξίδι στην Βουδαπέστη τον Ιούλιο (η πεθερά θα κρατήσει τα παιδιά!!!). Γνωρίζει κανείς τιμές από εισητήρια τραίνου ή λεωφορείου (φθηνά αν όχι κούτρα!!!) για Βιέννη? Κάποια σελιδα για on line κράτηση?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.501
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom