Αυστρία Μετακίνηση στη Βιέννη - Κάρτες ΜΜΜ και αξιοθέατων

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλημέρα στην ομάδα! θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει με την vienna city card (οχι την travel pass) η επικύρωση πότε ξεκινά να ισχύει?? πχ για την κάρτα των 72 ωρών συμπεριλαμβάνεται και η πρώτη ημέρα?
 
Last edited:

rivarisan

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
καλησπερα και παλι.
Κατέληξα οτι μας συμφέρει η αγορά της city card για τις μετακινήσεις και μεμονωμένα η αγορά εισιτηρίων στα μέρη που μας ενδιαφέρει. Η κάρτα αυτη δίνει εκπτωςεις στα εισητηρια https://www.wien.info/en/travel-info/vienna-city-card αλλα δεν εχω καταλάβει αν αυτη η έκπτωση γινεται μονο στα ταμεία ή αν μπορω σε on line αγορά εισιτηρίου να τη χρησιμοποιήσω. Γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει?
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμα, σε περίπτωση που κάποιος βγάλει τη Vienna Pass για τη δωρεαν είσοδο στα αξιοθέατα, μπορεί να προσθέσει και την Travelcard, για τις δωρεάν μετακινήσεις το κέντρο, για διαφορετικό αριθμό ημερών; Δηλαδή πχ Vienna Pass για 2 ημέρες και Travelcard για 3 μέρες ή θα πρέπει ο αριθμός των ημερών να είναι κοινός και στα δύο;
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
[
Η Vienna pass δεν έχει δωρεάν μεταφορές.
Μπορεις να επιλέξεις άλλη λύση για τις μεταφορές σου ανάλογα με τις μέρες που θα μείνεις.
Μπορείς να τη βγάλεις μαζί με την travelcard που παρέχει δωρεάν μετακινήσεις.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Μπορείς να τη βγάλεις μαζί με την travelcard που παρέχει δωρεάν μετακινήσεις.
Κατάλαβα.... λογικά θα σου δείξει αν πατήσεις το κουμπί για να την αγοράσεις.Αν δηλαδή έχει επιλογή ημερών ξεχωριστά για κάθε κάρτα.
 

Eva S.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα σας, θα ήθελα να ρωτησω σχετικα με τις μετακινησεις.
θα μεινουμε 3 μερες. Τι εισιτηριο συμφερει να αγορασουμε? & αν ο αδερφος μου ο οποιος ειναι 10 ετων χρειαζεται και εκεινος εισιτηριο. γιατι καπου διαβασα πως τα παιδια δεν χρειαζονται εξτρα εισιτηριο. αλλα δεν ειμαι σιγουρη. επισης, με ποια εισιτηρια μπορω να παω να και να γυρισω στο αεροδρομιο ? πρεπει να αγορασω εξτρα? η συμπεριλαμβανεται μεσα σε ολα τα εισιτηρια?
 

betoto

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλησπέρα κ Καλή χρονιά!
Έχω διαβάσει αρκετά θέματα για τη Βιέννη αλλά δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες για μετακίνηση σαυτην με αυτοκίνητο. Θα πάμε σε 2 εβδομάδες για 5 μέρες. Τι είναι προτιμότερο; Συγκοινωνίες ή αυτοκίνητο; Αυτό που δεν ξέρω είναι αν βρίσκεις εύκολα parking, αν χρεώνεται κ πόσο, τιμές βενζίνης, κ γενικότερα αν είναι ευκολότερη η ζωή μασ με αυτοκίνητο ή όχι. Τιμες συγκρίνω σύμφωνα με τη vienna card για την οποία θέλουμε 100€ τα 4 ατομα για 3 μόνο μέρες. Αυτοκίνητο βρίσκουμε με 20€ την ημέρα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα κ Καλή χρονιά!
Έχω διαβάσει αρκετά θέματα για τη Βιέννη αλλά δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες για μετακίνηση σαυτην με αυτοκίνητο. Θα πάμε σε 2 εβδομάδες για 5 μέρες. Τι είναι προτιμότερο; Συγκοινωνίες ή αυτοκίνητο; Αυτό που δεν ξέρω είναι αν βρίσκεις εύκολα parking, αν χρεώνεται κ πόσο, τιμές βενζίνης, κ γενικότερα αν είναι ευκολότερη η ζωή μασ με αυτοκίνητο ή όχι. Τιμες συγκρίνω σύμφωνα με τη vienna card για την οποία θέλουμε 100€ τα 4 ατομα για 3 μόνο μέρες. Αυτοκίνητο βρίσκουμε με 20€ την ημέρα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σε πόλη με τόσο καλή συγκοινωνία αμαρτία κι έξτρα έξοδα μόνο το αμάξι (πάρκινγκ κλπ).
Επίσης κοιτάτε λάθος καθότι η Vienna Card δεν περιλαμβάνει μόνο μεταφορές αλλά και εκπτώσεις σε διάφορα αξιοθέατα. Το εισιτήριο 72ωρων κοστίζει περί τα 17ευρω το άτομο (όπως και η εβδομαδιαία κάρτα με ισχύ από Δευτέρα σε Δευτέρα).
 

betoto

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Σε πόλη με τόσο καλή συγκοινωνία αμαρτία κι έξτρα έξοδα μόνο το αμάξι (πάρκινγκ κλπ).
Επίσης κοιτάτε λάθος καθότι η Vienna Card δεν περιλαμβάνει μόνο μεταφορές αλλά και εκπτώσεις σε διάφορα αξιοθέατα. Το εισιτήριο 72ωρων κοστίζει περί τα 17ευρω το άτομο (όπως και η εβδομαδιαία κάρτα με ισχύ από Δευτέρα σε Δευτέρα).
Εβδομαδιαία κάρτα εννοεις την wonchekarte? Είναι για τα ίδια δρομολόγια οπως κ η vienna?
 

betoto

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω μπερδευτεί σχετικά με τισ κάρτες για τα μέσα μεταφοράς. Θα πάω Βιέννη στις 14 του μήνα για 5 μέρες. Τι κάρτα να βγάλω για δωρεάν είσοδο στα μέσα μεταφοράς? Η vienna card έχει για 3 μέρες. Ποια είναι για περισσότερες μέρες κ τι διαφορά υπαρχει?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω μπερδευτεί σχετικά με τισ κάρτες για τα μέσα μεταφοράς. Θα πάω Βιέννη στις 14 του μήνα για 5 μέρες. Τι κάρτα να βγάλω για δωρεάν είσοδο στα μέσα μεταφοράς? Η vienna card έχει για 3 μέρες. Ποια είναι για περισσότερες μέρες κ τι διαφορά υπαρχει?
Η Vienna Card είναι κατ'αρχήν κάρτα για εκπτώσεις στα αξιοθέατα που έχει και πακέτο για συγκοινωνίες. Αν αυτό δε σας ενδιαφέρει υπάρχουν κανονικές κάρτες μεταφορών. Εσάς θα σας βολεύει η εβδομαδιαία που ισχύει από Δευτέρα σε Δευτέρα και κοστίζει 17 ευρώ.

Για περισσότερες πληροφορίες εισιτηρίων κοιτάξτε εδώ:

https://www.wienerlinien.at/eportal3/ep/channelView.do/pageTypeId/66533/channelId/-47643
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.399
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom