Αυστρία Μετακίνηση στη Βιέννη - Κάρτες ΜΜΜ και αξιοθέατων

Wanderer42

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ανταρκτική
Καλησπέρα , θα ταξιδέψω στη Βιέννη 5-10 Μαρτίου. ΟΙ τιμές τόσο για την κάρτα 72 ωρών όσο και για την εβδομαδιαία είναι ακριβώς ίδιες 17,10 ευρώ. Μπορώ να αγοράσω την εβδομαδιαία παρόλο που φτάνω Πέμπτη και να τη χρησιμοποιήσω μέχρι Κυριακή? Είναι για κάτι ώρες περισσότερο... Στα ΜΜΜ που μπορείς να χρησιμοποιήσεις έχουν κάποια διαφορά? Ευχαριστώ πολύ!!!
Εφόσον είσαι εντός του χρονικού ορίου ισχύος τους, καμία διαφορά. Οι 72 ώρες μπορεί να είναι π.χ. Κυριακή με Τρίτη, ενώ η εβδομαδιαία κάρτα ισχύει υποχρεωτικά Δευτέρα με Κυριακή.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Ισχύει μέχρι τις 9:00 π.μ. της επόμενης Δευτέρας, όχι για όλη την ημέρα.



Όχι, ισχύει για την δεδομένη εβδομάδα που την αγόρασες, μέχρι την επόμενη Δευτέρα στις 9:00 π.μ. Για το υπόλοιπο της Δευτέρας εκείνης θα χρειαστεί να βγάλετε άλλα εισιτήρια ή ημερήσια κάρτα.
Ναι, αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ. Να την ενεργοποίησω Τετάρτη και να ισχύει μέχρι το πρωί της επόμενης Δευτέρας. Όταν έγραψα ότι θα πάνε στράφι οι 2 πρώτες μέρες, εννοούσα την Δευτερα-Τριτη πριν πάμε εμείς, που φτάνουμε Τετάρτη. Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση. Μήπως ξέρεις και αν η wochenkarte επικυρώνεται κάθε φορά που χρησιμοποιούμε ένα μέσο ή απλά την έχουμε πάνω μας για να την δείξουμε αν γίνει έλεγχος?
 

Wanderer42

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ανταρκτική
Ναι, αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ. Να την ενεργοποίησω Τετάρτη και να ισχύει μέχρι το πρωί της επόμενης Δευτέρας. Όταν έγραψα ότι θα πάνε στράφι οι 2 πρώτες μέρες, εννοούσα την Δευτερα-Τριτη πριν πάμε εμείς, που φτάνουμε Τετάρτη. Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση. Μήπως ξέρεις και αν η wochenkarte επικυρώνεται κάθε φορά που χρησιμοποιούμε ένα μέσο ή απλά την έχουμε πάνω μας για να την δείξουμε αν γίνει έλεγχος?
Η συγκεκριμένη δεν χρειάζεται επικύρωση όταν μπαινοβγαίνεις στα μέσα, έχει γραμμένες επάνω τις ημερομηνίες για τις οποίες ισχύει. Την έχεις στο πορτοφόλι σου και την επιδεικνύεις σε τυχόν έλεγχο.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Η συγκεκριμένη δεν χρειάζεται επικύρωση όταν μπαινοβγαίνεις στα μέσα, έχει γραμμένες επάνω τις ημερομηνίες για τις οποίες ισχύει. Την έχεις στο πορτοφόλι σου και την επιδεικνύεις σε τυχόν έλεγχο.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Mairh leontari

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα σας ! Θα ήθελα τη βοήθεια σας . Ταξιδεύω Βιέννη στις 28 του μήνα . Αγχώνομαι όμως υπερβολικά για το θέμα της μετακίνησης . Τόσο από το αεροδρόμιο προς το κέντρο αλλά και από το κέντρο προς τα παλάτια . Έχω μπερδευτεί αρκετά και θα σας ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Αγχώνομαι όμως υπερβολικά για το θέμα της μετακίνησης .
Για ποιό λόγο? Σε πρωτεύουσα ευρωπαΪκής χώρας θα πας. :)
Τόσο από το αεροδρόμιο προς το κέντρο
From the airport to the city center
αλλά και από το κέντρο προς τα παλάτια .
Αν πας στην αναζήτηση του φόρουμ θα βρεις πολλά πράγματα για την Βιέννη.
Για παράδειγμα αυτή η ιστορία η οποία στο κομμάτι για την Βιέννη περιέχει πολλά χρηστικά στοιχεία.
Αυστρία - Σλοβακία - Από το U.F.O για ηλιοθεραπεία στη Βιέννη!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
καλησπέρα σας ! Θα ήθελα τη βοήθεια σας . Ταξιδεύω Βιέννη στις 28 του μήνα . Αγχώνομαι όμως υπερβολικά για το θέμα της μετακίνησης . Τόσο από το αεροδρόμιο προς το κέντρο αλλά και από το κέντρο προς τα παλάτια . Έχω μπερδευτεί αρκετά και θα σας ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε
Το λινκ του αεροδρομίου που σου έβαλε ο @STKF θα σε βοηθήσει.Οσον αφορά τις μετακινήσεις από προς αξιοθέατα βοηθάει ένας χάρτης της πόλης και ένας χάρτης του μετρό.Εκει θα δεις ποιος σταθμός είναι κοντά στο αξιοθέατο. Όπως επίσης οι ιστοσελίδες τους αναφέρουν τις κοντινές στάσεις.
Αν θέλεις μετακινήσεις και με λεωφορεία,τραμ εγώ είχα κατεβάσει μια εφαρμογή των συγκοινωνιών της Βιέννης που βάζοντας από που ξεκινάω και που θέλω να πάω μου έβγαζε τις εναλλακτικές. Νομίζω ότι δεν θα δυσκολευτεις αλλά θέλει μελέτη.
 

peter85

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Καλησπέρα μια ερώτηση,
άκουσα ότι υπάρχει εισιτήριο εβδομαδιαίο για τα ΜΜΜ που στοιχίζει γύρω στα 17 ευρώ από που το προμηθευόμαστε ?

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να το πάρω από μηχάνημα στο αεροδρόμιο ?

Ευχαριστώ πολύ
 

Geran

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ερχόμενος από το αεροδρόμιο με το S7 (εισιτήριο 4,30 ευρώ) κατέβω στη στάση Wien Mitte, μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο εισιτήριο για μετεπιβίβαση σε μετρό για να φτάσω στο ξενοδοχείο ή πρέπει να χτυπήσω καινούργιο εισιτήριο για μετακίνηση μέσα στην πόλη?

Γενικά η χρήση χρεωστικής κάρτας (visa) για αγορά εισιτηρίων στα αξιοθέατα έχει κάποια επιπλέον προμήθεια?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ερχόμενος από το αεροδρόμιο με το S7 (εισιτήριο 4,30 ευρώ) κατέβω στη στάση Wien Mitte, μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο εισιτήριο για μετεπιβίβαση σε μετρό για να φτάσω στο ξενοδοχείο ή πρέπει να χτυπήσω καινούργιο εισιτήριο για μετακίνηση μέσα στην πόλη?
Στα 4,30 ευρώ είναι και το εισιτήριο για την μετακίνηση σου στην πόλη όταν έρχεσαι από το αεροδρόμιο.
Express train S7
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom