Πολωνία Μετακινήσεις στην Πολωνία

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
@alice~ Άρα εμείς ήμασταν λίγο άτυχοι. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
@giannismits Έχω την εφαρμογή, αλλά δε βλέπω κάπου αριθμό λεωφορείου και γραμμή πριν κάνω κράτηση. Συμφωνώ με @escursione με τη διαφορά ότι δε βλέπω ούτε τις ενδιάμεσες στάσεις.
Φαίνεται πως δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά με το Flixbus.
στο χαρτί που σου στέλνουν μετά την κράτηση στο μέιλ αναγράφει conection και direction. Το βασικό είναι όντως να γνωρίζεις από που έρχεται πριν κάνεις τη κράτηση.
Γενικά πολλές φορές μου έχουν τύχει καθυστερήσεις. Στο αεροδρόμιο της Νυρεμβέργης περίμενα 1,5 ώρα για δρομολόγιο προς Μόναχο. Το Νοέμβριο για δρομολόγιο Χαϊδελβέργη - Φρανκφούρτη το περίμενα 1 ώρα και 15 λεπτά να έρθει διότι τελικά αποδείχτηκε ότι ερχόταν από Ιταλία. Περνούσαν συνεχώς και σταματούσαν λεωφορεία, το δικό μας όμως άφαντο. Ευτυχώς που δεν είχα πτήση διότι το ίδιο πήγαινε και αεροδρόμιο Φρανκφούρτης. Και η πλάκα είναι ότι μετά στέλνουν και μέιλ κατά πόσο μείναμε ευχαριστημένοι...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι ξέχασα να αναφέρω ότι αυτές τις πληροφορίες τις αναγράφουν στην εφαρμογή εφόσον έχεις κάνει την κράτηση. Οπότε μάλλον φαίνεται απίθανο να μάθεις από πριν, από που έρχεται το λεωφορείο. Ίσως αν τους στείλεις ένα μήνυμα. https://global.flixbus.com/company/contact-us
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ωχ! @escursione πολύ μεγάλες καθυστερήσεις σου έτυχαν. Ευτυχώς που δεν έτρεχες για πτήση.
Το να ξέραμε πριν κλείσουμε από πού θα έχει ξεκινήσει το λεωφορείο θα ήταν το ιδανικό.
Εγώ λέω εντέλει να κλείσω με την εταιρεία LeoExpress, με την οποία έχω ξαναταξιδέψει και η οποία έχει και πρόγραμμα επιβράβευσης και δωρεάν μπουκαλάκι νερό. Για κρατήσεις μέχρι τις 7 Φεβρουαρίου έχει προσφορά 1+1 δώρο με τον κωδικό LEOLOVE.
 

katerina23

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!!
Είμαι καινούργιο μέλος και το μόνο που θα ήθελα ως διευκρίνιση είναι όσον αφορά το τρένο από την Κρακοβία προς Βαρσοβία καθώς δυσκολεύομαι να βρω δρομολόγια (ίσως δεν ψάχνω σωστά) . Οι πληροφορίες σας είναι κατατοπιστικότατες και σίγουρα πολύ βοηθητικές!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα!!
Είμαι καινούργιο μέλος και το μόνο που θα ήθελα ως διευκρίνιση είναι όσον αφορά το τρένο από την Κρακοβία προς Βαρσοβία καθώς δυσκολεύομαι να βρω δρομολόγια (ίσως δεν ψάχνω σωστά) . Οι πληροφορίες σας είναι κατατοπιστικότατες και σίγουρα πολύ βοηθητικές!!
Στο παρόν θέμα όπου μεταφερθηκε το.μήνυμά σου θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι, διαβαζοντας το προς τα πίσω.
 

txdkts

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Στα μέσα Ιουνίου θα επισκεφθώ τη Πολωνία, αεροπορικώς μέχρι το Πόζναν και μετά, με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο θα πάω Βαρσοβία, Κρακοβία, Βρότσλαβ και πίσω στο Πόζναν.
Γνωρίζει κάποιος τί παίζει με τα διόδια της Πολωνίας; Επειδή δεν θέλω να κάνω συνάλλαγμα, θα κινηθώ με πιστωτική κάρτα της Εθνικής. Τα διόδια μπορώ να τα πληρώνω με πιστώτική κάρτα; Διαχωρίζονται με κάποια σήμανση σε ποια μπορώ να πληρώσω με κάρτα ή σε όλα τα booths δέχονται και κάρτα;
Επίσης, σε κάποια videos είδα ότι κάποιοι σταθμοί διοδίων έχουν υπαλλήλους ενώ σε κάποια πατάς ένα κουμπί για να βγει ένα χαρτάκι. Τί ισχύει στους δρόμους της διαδρομής που προανέφερα;
 

ASPNIKI

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα, θα επισκεφτώ σε ενα μήνα την Κρακοβία και ήθελα να ρωτήσω πόσο εύκολο είναι να νοικιάσεις αμάξι και να οδηγήσεις εκει, καθώς και αν χρησιμοποιήσεις τα μέσα μεταφοράς για να πας στο Βρότσλαφ απο Κρακοβία είναι καλύτερα με τρενο ή με λεωφορείο? Τα εισιτήρια μπορεις να τα βγάλεις απο την προηγούμενη?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Τα εισιτήρια μπορεις να τα βγάλεις απο την προηγούμενη?
Από Κρακοβία για Βαρσοβία με τρένο τα εισιτήρια τα είχα βγάλει αρκετές μέρες πριν μέσω ίντερνετ.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Απο Κρακοβια για Βροτσλαβ με λεωφορειο 3 ωρες τουλαχιστον μια μερα πριν.
 

noureief

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Καλησπέρα,
Ταξιδεύω κι εγώ Κρακοβία και μετά Βαρσοβία. Ξέρει κάποιος το link για κλείσω εισιτήρια με το τρένο;
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
Σου παραθέτω πληροφορίες που έχω συλλέξει απο εδώ για ακριβώς το ίδιο ταξίδι.


Για το Αουσβιτς:
Εγώ προτίμησα να κλείσω μεμονωμένη επίσκεψη για μας γιατί πας με το λεωφορείο και αγοράζεις στην είσοδο βιβλίο στα Ελληνικά. Ετσι διαχειρίζεσαι το χρόνο σου όπως θέλεις και επιπλέον είναι δωρεάν και για τα δύο στρατόπεδα.
Εκλεισα λοιπόν μέσω της επίσημης σελίδας https://visit.auschwitz.org/?lang=en τα "tours for individuals"

Από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό πισω απο το εμπορικο Galleria κατεβαίνεις ενα οροφο και παίρνεις το μικρο λεωφορειο που βρισκεται στη θεση Μ-8 για την πολη Oswiecim[12 ζλοτι=3 ευρω] που ειναι ο πιο γρηγορος και οικονομικος τροπος και σε αφήνει έξω από το Auschwitz 1. Η διαδρομή είναι μία ώρα και δεκαπέντε λεπτά.

Το λεωφορείο από κει για Κρακοβία φεύγει το τελευταίο στις 6.30 -τσέκαρε ξανά την ώρα- και παίρνει και όρθιους.



Και για τις δύο πόλεις προτίμησα διαμέρισμα κοντά στο σταθμό. Ενα ωραίο ξενοδοχείο στην Κρακοβία κοντά στο σταθμό και σε πολύ καλή τιμή είναι και το Alexander 2.

καλημέρα , πιο λεωφορείο ακριβώς παίρνω για Αουσβιτς για να δω για τα δρομολόγια? μήπως έχεις και κάποιο λινκ?
 

noureief

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
καλημέρα , πιο λεωφορείο ακριβώς παίρνω για Αουσβιτς για να δω για τα δρομολόγια? μήπως έχεις και κάποιο λινκ?
Δεν έχω link.Αλλά από τον κεντρικό σταθμό των τρένων παίρνεις το λεωφορείο.Έχει σχεδόν κάθε μια ώρα, κάνει μιάμιση ώρα να φτάσει και σε αφήνει απ'εξω από μια πύλη που περπατάς για να μπεις στην είσοδο. Δεν επιτρέπονται σακίδια μόνο μικρά αλλά έχει να αφήσεις το σακίδιο με μικρό αντίτιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom