Πολωνία Μετακινήσεις στην Πολωνία

mmm

Member
Μηνύματα
22
Likes
22
Δεν δείχνει διαδρομές με τρένο μια ματιά που το είδα τώρα μόνο λεωφορείο. Αν μπορείτε να οδηγήσετε που είναι αρκετά εύκολο θα δείτε και στην διαδρομή άλλα αρκετά αξιοθέατα και πόλεις.
Οχι, δεν θα πάω με δικό μου μέσο και δεν έχω πάρα πολύ χρόνο. Μόνο 4 μέρες και τις έχω μοιράσει σε Βαρσοβία και Κρακοβία. Δεν δείχνει ακόμα διαδρομές με τρένο γιατι είναι νωρίς. Τα δρομολόγια και τα εισιτήρια των τρένων βγαίνουν ένα μήνα νωρίτερα. Απλώς ψάχνω τον τρόπο που θα κινηθώ για να φτάσω κάποια στιγμή στην Κρακοβία. :lol:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το flixbus είναι το πρώτο που σκέφτηκα , αλλά είναι πάνω από 5 ώρες. Γι αυτό ψάχνω λύση με τρένο.
Σίγουρα, δε το συζητάω, είναι κοντά στο εξάωρο. Όχι ότι θα κάνεις πολύ λιγότερο αν υπολογίσεις και τις αλλαγές των μέσων, τις αναμονές κτλ, ωστόσο είναι καλύτερα, κάνεις τη βόλτα σου στο σταθμό, τσιμπάς κάτι. Έχουν και πολύ καλά τρένα οι Πολωνοί.
Άρα μου προτείνεις να φτάσω στον κεντρικό σταθμό της Βαρσοβίας με ποιο τρόπο ?? Και από κει τρένο για Κρακοβία?
Από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα ναι, είναι ο στάνταρντ τρόπος. Μπορείς να φτάσεις στη Βαρσοβία με Flixbus από το Modlin, κάνει περίπου 45 λεπτά και το τέρμα του είναι αρκετά κοντά στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Ψάξε δρομολόγια Intercity (Buy a ticket) για να φτάσεις γρήγορα από τη μια πόλη στην άλλη.
Αν έφτανες στο κύριο αεροδρόμιο της Βαρσοβίας ο προτιμότερος τρόπος είναι το αεροπλάνο, το Modlin ομως είναι μακριά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ειδα οτι το flixbus απο το Modlin εχει δυο σημεια που κάνει τέρμα στη Βαρσοβία. Warsaw West και Warszawa, Metro Mlociny και τα δυο σημεία αρκετά μακρια απο τον Central κεντρικο σταθμό τρένων. Οπότε ποιο flixbus επιλέγω και πως πάω μετά στον κεντρικο σταθμό για να πάρω το αλλο τρένο ? Εχω καεί απο τοσες πληροφορίες. Μηπως τελικά εχεις δίκιο για το απευθείας flixbus?
Νομίζω σαν west εννοεί την τοποθεσία Zachodnia. Από εκεί θες όντως κι άλλο μέσο, είναι λίγο μακριά για να το κάνεις με τα πόδια, λεωφορείο 5 λεπτάκια. Αλλιώς φέυγεις από το Modlin με λεωφορείο μέχρι τη στάση του τρένου, παίρνεις τρένο για Βαρσοβία κι από εκεί αλλάζεις πλατφόρμα. Είναι λίγο παίδεμα δε το συζητώ. Το απευθείας Flixbus αν σε βολεύει είναι μια λύση, πολλές οι ώρες αλλα γλιτώνεις τη φασαρία.
 

Tsotilakos

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα κ συγνώμη για την ενόχληση. Αυτήν την Πέμπτη πεταμε με την γυναίκα μου με Ryanair από Θεσσαλονίκη για κρακοβια κ όπως διάβασα τα θέματα εδώ στο Forum έχω κάποιες απορίες. Κατ’αρχας η κρακοβια ένα μόνο αεροδρόμιο έχει; Το λεωφορείο από το αεροδρόμιο στο κέντρο πόση ώρα κάνει περίπου; Και τέλος σχετικά με την κλήση ομιλίας προς Ελλάδα είναι η ίδια χρέωση όπως σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες ή πρέπει μόνο να με τηλεφωνούν από Ελλάδα για να μην υπάρχει χρέωση. Ευχαριστώ πολύ!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κατ’αρχας η κρακοβια ένα μόνο αεροδρόμιο έχει;
Ναι, το διεθνές John Paul II που προσγειώνεται η Ryan στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Το λεωφορείο από το αεροδρόμιο στο κέντρο πόση ώρα κάνει περίπου;
Μισή ώρα αλλά σαφώς προτιμότερο είναι το τρένο, με αναχώρηση από το αεροδρόμιο και άφιξη στο κέντρο της πόλης (Kraków Główny) στα είκοσι λεπτά μετά.
σχετικά με την κλήση ομιλίας προς Ελλάδα είναι η ίδια χρέωση όπως σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες
Ακριβώς, ισχύει ότι και σε κάθε χώρα της Ε.Ε, δεν επιβαρύνεσαι καθόλου.

την Πέμπτη πεταμε με την γυναίκα μου με Ryanair από Θεσσαλονίκη για κρακοβια
Αν είναι η βραδινή ίσως να μη βρείτε δρομολόγιο τρένου ή λεωφορείου που να μην έχει μεγάλη αναμονή και να χρειαστείτε ταξί για πιο γρήγορα (μέσω bolt). Ακόμη καλύτερα να κλείσετε κάποια υπηρεσία transfer μέσω booking ή άλλης πλατφόρμας.
 

Tsotilakos

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ναι, το διεθνές John Paul II που προσγειώνεται η Ryan στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Μισή ώρα αλλά σαφώς προτιμότερο είναι το τρένο, με αναχώρηση από το αεροδρόμιο και άφιξη στο κέντρο της πόλης (Kraków Główny) στα είκοσι λεπτά μετά.

Ακριβώς, ισχύει ότι και σε κάθε χώρα της Ε.Ε, δεν επιβαρύνεσαι καθόλου.


Αν είναι η βραδινή ίσως να μη βρείτε δρομολόγιο τρένου ή λεωφορείου που να μην έχει μεγάλη αναμονή και να χρειαστείτε ταξί για πιο γρήγορα (μέσω bolt). Ακόμη καλύτερα να κλείσετε κάποια υπηρεσία transfer μέσω booking ή άλλης πλατφόρμας.
Σ’ευχαριστω παρα μα παρα πολύ, με κάλυψες τελείως!!! Πρωινή είναι η πτήση μας αλλά στην επιστροφή πρέπει να είμαι από τις 07:30 στο αεροδρόμιο. Θα έχει συγκοινωνία; Επίσης για το τρένο που μου ανέφερες στην άφιξη, μπορώ να κόψω εκεί ή πρέπει να κάνω από τώρα κράτηση;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
στην επιστροφή πρέπει να είμαι από τις 07:30 στο αεροδρόμιο. Θα έχει συγκοινωνία;
Πρέπει να το τσεκάρεις, τελευταία φορά πρόσφατα κι εγώ έπρεπε να ήμουν νωρίς, όχι τόσο νωρίς όμως. Το τρένο είναι προτιμότερο εκτός των άλλων γιατί με το λεωφορείο μπορεί να πέσεις σε κίνηση.
Ρίξε μια ματιά εδώ, στο επίσημο site για να σου λυθούν οι απορίες με τις ώρες.
ο τρένο που μου ανέφερες στην άφιξη, μπορώ να κόψω εκεί ή πρέπει να κάνω από τώρα κράτηση;
Και τα δύο, μπορείς επιτόπου πληρώνοντας με κάρτα ή χαλώντας λίγο συνάλλαγμα (10-20€) στ' αεροδρόμιο, γιατί κατά τα άλλα δεν αξίζει η ισοτιμία εκεί, είναι ληστρική.
 

Tsotilakos

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Πρέπει να το τσεκάρεις, τελευταία φορά πρόσφατα κι εγώ έπρεπε να ήμουν νωρίς, όχι τόσο νωρίς όμως. Το τρένο είναι προτιμότερο εκτός των άλλων γιατί με το λεωφορείο μπορεί να πέσεις σε κίνηση.
Ρίξε μια ματιά εδώ, στο επίσημο site για να σου λυθούν οι απορίες με τις ώρες.

Και τα δύο, μπορείς επιτόπου πληρώνοντας με κάρτα ή χαλώντας λίγο συνάλλαγμα (10-20€) στ' αεροδρόμιο, γιατί κατά τα άλλα δεν αξίζει η ισοτιμία εκεί, είναι ληστρική.
Θα έχω συνάλλαγμα στην revolut. Όσο για το link με τα λεωφορεία κ τα τρένα σ’ευχαριστω πολύ αλλά με το τρένο δεν βγάζω άκρη. Θα δω πως θα γίνει, μπορεί κ με κάνα Uber. Σ’ευχαριστω πολύ για όλα!!!!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
6.712
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν και περιστασιακά έχουν αναφερθεί στο forum να ενημερώσω τους απανταχού συμφορουμίτες για δύο βολικές εφαρμογές για τις μετακινήσεις στην Πολωνία.

Jakdojade - Εφαρμογή ΜΜΜ για σχεδόν όλες τις πόλεις της χώρας.
Πολύ καλή εφαρμογή, καλοστημένη και σχετικά εύκολη στη χρήση.
Εισάγεις εύκολα χρήμα με την κάρτα που έχεις βάλει στο wallet του τηλεφώνου (μόνο ακέραια ποσά). Κατά περίπτωση και ανάλογα την πόλη χρειάζεται η εισαγωγή του τηλεφωνικού αριθμού και μπορεί να σου σταλεί κωδικός στο τηλέφωνο για να τον συμπληρώσεις στην εφαρμογή.Προσοχή εδώ υπάρχει μια παραξενιά. Στο 1ο πεδίο μαζί με το +30 προσθέτεις επιπλέον τον πρώτο αριθμό του τηλεφωνικού αριθμού σου καθώς στο 2ο πεδίο "χωράει" μόνο 9 αριθμούς.
Με ανοιχτό το GPS βρίσκει την πόλη και την ακριβή θέση που βρίσκεσαι. Αν κάνεις αναζήτηση στην ενότητα Trips με βάση τον προορισμό που θέλεις και με το πάτημα ενός κουμπιου σου δείχνει όλες τις πιθανές εναλλακτικές ενώ σου προτείνει το κατάλληλο εισιτήριο για κάθε διαδρομή. Επίσης σε δικό τους χάρτη δείχνει την πλήρη διαδρομή και όλες τις πιθανές αλλαγές μέσων.
Σε άλλη ενότητα (Tickets), σου δείχνει όλα τα πιθανά εισιτήρια που υπάρχουν στην πόλη. Εκεί μπορείς να βρεις και να εκδόσεις επιπλέον τα πολυήμερα εισιτήρια.
Επειδή κάθε πόλη έχει διαφορετικό σύστημα ΜΜΜ μπορεί κατά την χρήση να σου ζητηθούν διαφορετικά στοιχεία. Σε μια πόλη π.χ. ζητά τον αριθμό της γραμμής που θα χρησιμοποιήσεις, σε άλλη τον τετραψήφιο αριθμό που έχει κάθε όχημα στο πλάι ή στο εσωτερικό δίπλα στον οδηγό, ενώ μπορεί να σου ζητήσει να σκανάρεις QR code που βρίσκεται στο εσωτερικό του οχήματος.

PKPINTERCITY - Εφαρμογή για τραίνα (Πλην τον τοπικών REGIO)
Εύκολη έκδοση και πληρωμή εισιτηρίων για όλα τα (πολύ καλά) τραίνα της χώρας. Δεν ξέρω αν είναι η εντύπωσή μου ή η συγκυρία, πάντως η εφαρμογή δούλευε καλύτερα από ότι το site τους. Για παράδειγμα η επιλογή θέσης δεν μου δούλεψε ποτέ στο site (στην αγγλόφωνη εκδοχή) ενώ στο app όλα δούλευαν μια χαρά. Να συμπληρώσω βέβαια πως στο φίλο που συνταξιδεύμαμε κάποια στιγμή κόλλησε και χρειάστηκε απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση.
 
Last edited:

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλησπέρα. Από το αεροδρόμιο john paul προς κρακοβια κεντρο ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος μεταφοράς;;;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα. Από το αεροδρόμιο john paul προς κρακοβια κεντρο ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος μεταφοράς;;;;
Τρενάκι για τον κεντρικό σταθμό, κόστους κάτω των 5€, σε 20 λεπτά φτάνεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom