Ιταλία Μετακινήσεις στη Βενετία

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Venice Urban Services | ACTV
Με βάση αυτό, δεν βλέπω ευτυχώς να έχουν αλλάξει οι τιμές για τις urban services cards

Μια ακόμα ερώτηση: το 24ωρο εισιτήριο πιάνεται ως ημερολογιακή ημέρα, ή ισχύει με βάση την ώρα που εκδίδεται? (δηλαδή αν το βγάλω μεσημέρι θα ισχύει μέχρι την επόμενη μέρα το μεσημέρι?)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Venice Urban Services | ACTV
Με βάση αυτό, δεν βλέπω ευτυχώς να έχουν αλλάξει οι τιμές για τις urban services cards

Μια ακόμα ερώτηση: το 24ωρο εισιτήριο πιάνεται ως ημερολογιακή ημέρα, ή ισχύει με βάση την ώρα που εκδίδεται? (δηλαδή αν το βγάλω μεσημέρι θα ισχύει μέχρι την επόμενη μέρα το μεσημέρι?)
24ωρο σημαινει 24 ωρες.
 

pola

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Φθάνω Βενετία στις 27/20 με βολοτεα στις 22:30μμ,ίσως και με καθυστέρηση .Θέλω να ρωτήσω πως θα βρω το εκδοτήριο της αλί Λαγκούνα;μπορώ να αγοράσω εισιτήρια μέσα στο πλοίο;είναι δίπλα το εκδοτήριο και ο σταθμός των πλοίων;εάν τα αγοράσω μέσω Ίντερνετ πρεπρι να πάω πρώτα εκδοτήριο να τα επικυρώσω η κατευθριαν στην στάση του πλοίο;λογικά θα προλάβω μόνον την μπλε γραμμή .Εάν πάρω το εξπρές λεωφορείο που θα βρω το φέριμποτ και δεν μπορώ να βρω μέχρι τι ώρα έχει δρομολόγια ξέρετε;εγώ θέλω να πάω μια ολοήμερη Μουράνο και μπουρανο τι εισιτήριο είναι πιο φθηνό;
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Σε μια εβδομαδα παμε βενετια , το θεμα των μετακινησεων με εχει προβληματισει πως θα μειωσω το κοστος φτανουμε και επιστρεφουμε απο μαρκο πολο ενα τριημερο δευτερα με πεμπτη ... αφου αλλαξα και την διαμονη και βρκηκα μια καλη προσφορα στο locanda ca zose . Σκεφτηκα στην αρχη να μην παρω καρτα για 3 μερες να μας βγει οικονομικα εχει και διπλα τραγκεττι αλλα εαν θελω 19.5 ευρω απο το αεροδρομιο για το ξενοδοχειο λεωφορειο και βαπορετο και αλλα τοσα επιστροφη συν την μια μερα που θελουμε να παμε τορτσελλο και μπουρανο δεν αξιζει να παρω την τριημερη με 45 ευρω και να βαλω με 13 ευρω το express λεωφορειο ? Τα Alilaguna δεν βολευουν απο οτι ειδα . Ειναι κατι το οποιο δεν εχω υπολογισει καλα??

 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.371
Ειναι κατι το οποιο δεν εχω υπολογισει καλα??
Ότι για να απολαύσεις καλύτερα την πόλη καλύτερα να μην αγχωθείς τόσο με το κόστος. Είναι μια ακριβή πόλη που θέλει προσοχή όταν έχεις δεδομένο προυπολογισμό αλλά μην σου στερήσει την χαρά η σκέψη των εξόδων.
Προτείνω στο πήγαινε μετά το λεωφορείο στην piazzale roma να μην πάρεις βαπορέτο αλλά να το κάνεις με τα πόδια και τα λεφτά του βαπορέτο πιες τα σε καφέδες ΄σε ενδιάμεσες στάσεις μέχρι το ξενοδοχείο. Έτσι θα δεις περισσότερο και την πόλη.:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.428
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προτείνω στο πήγαινε μετά το λεωφορείο στην piazzale roma να μην πάρεις βαπορέτο αλλά να το κάνεις με τα πόδια και τα λεφτά του βαπορέτο πιες τα σε καφέδες ΄σε ενδιάμεσες στάσεις μέχρι το ξενοδοχείο. Έτσι θα δεις περισσότερο και την πόλη.:)
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα, αλλά το ξενοδοχείο είναι λίγο μακριά. Αν δεν έχουν βαλίτσες, είναι εφικτό αυτό που προτείνεις.
 
D

Delmem38110

Guest
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα, αλλά το ξενοδοχείο είναι λίγο μακριά. Αν δεν έχουν βαλίτσες, είναι εφικτό αυτό που προτείνεις.
αν έχουν μόνο μπακπακ είναι εφικτό. η απόσταση από το πιατσαλε ρομα μέχρι και εκεί είναι αρκετά μεγάλη αλλά μπορεί να γίνει.. με βαλίτσες καμπίνας είναι σκέτη ταλαιπώρια.
επίσης το ξενοδοχείο τους αν και είναι σχεδόν απέναντι από την πλατεία του αγίου μάρκου δεν παύει να είναι στην απέναντι μεριά της όχθης με αναγκαστικό δρομολόγιο από το κοντινότερο γεφύρι κάθε μέρα που είναι αυτό της ακαδημίας. εγώ δεν θα έμενα εκεί. αλλά αυτό είναι επιλογή των παιδιών.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εάν θέλεις οπωσδήποτε να πας τορτσέλλο και μπουράνο κα παράλληλα το κατάλυμα δεν είναι κοντά στην piazzale roma, νομίζω ότι στην περίπτωσή σου ίσως και να είναι μονόδρομος η τριήμερη κάρτα. Εκτός εάν σε βόλευε κάποια γραμμή του alilaguna (αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται στις κάρτες των βαπορέττο της πόλης). Αφού όμως δεν σε βολεύει και θέλεις οπωσδήποτε να πας και στα νησιά, και δεδομένου ότι πας για 3 βράδια, πάρε την κάρτα των 72 ωρών, θα σου βγει συνολικά πιο VFM
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Εάν θέλεις οπωσδήποτε να πας τορτσέλλο και μπουράνο κα παράλληλα το κατάλυμα δεν είναι κοντά στην piazzale roma, νομίζω ότι στην περίπτωσή σου ίσως και να είναι μονόδρομος η τριήμερη κάρτα. Εκτός εάν σε βόλευε κάποια γραμμή του alilaguna (αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται στις κάρτες των βαπορέττο της πόλης). Αφού όμως δεν σε βολεύει και θέλεις οπωσδήποτε να πας και στα νησιά, και δεδομένου ότι πας για 3 βράδια, πάρε την κάρτα των 72 ωρών, θα σου βγει συνολικά πιο VFM
Εαν δεις η γραμμη του alilaguna δεν βολευει ....την ειχα παρει τισ προηγουμενες φορες που εμενα στην πανω πλευρα . Επισης εαν δεν παρω καποια καρτα και κανω τις μετκινησεις με απλα εισιτηρια μου βγαινουν τα ιδια με την τριημερη που ολο και καπου μπορει να χρειαστει .....!!!Το σκεφτηκα να το παρουμε με τα ποδια απο την σταση του λεωφορειου αλλα ειναι μακρια και τα εχουμε τισ κλασικες χειραποσκευες .....ταλαιπωρια το κοβω.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.371
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα, αλλά το ξενοδοχείο είναι λίγο μακριά. Αν δεν έχουν βαλίτσες, είναι εφικτό αυτό που προτείνεις.
η απόσταση από το πιατσαλε ρομα μέχρι και εκεί είναι αρκετά μεγάλη αλλά μπορεί να γίνει.. με βαλίτσες καμπίνας είναι σκέτη ταλαιπώρια.
Να πω ότι δεν το πρότεινα ελαφρά τη καρδία, το έχουμε κάνει και σε πολύ μεγαλύτερη απόσταση.
Βγήκε με τις στάσεις για καφέ και κρασί περίπου.... δύο ώρες.:cool:
Φέραμε και οι δύο χειραποσκευές. Δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα αλλά είδαμε σημεία της πόλης από τα οποία δεν έτυχε να ξαναπεράσουμε, και οι στάσεις έγιναν σε πολύ συμπαθητικά μαγαζάκια, όποτε κουραζόμασταν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.621
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom