Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

Kyriaki_kr

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Καλημέρα και από εμένα! Νέα στο φόρουμ! Τον Μάρτιο (14-20/03/20) θα πάω Βαρκελωνη. Θα μείνουμε σ ένα καινούριο ξενοδοχείο τo voraport acta.
Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις συγκοινωνίες.
Για το αεροδρόμιο είναι προτιμότερο να πάρουμε το aerobus και από plaza espana μέτρο L1 και μετά L2 ή R2N( τρένο είναι αυτο;) κ μετά λεωφ. V25 νομίζω; Γενικως τα λεωφορεια εχουν οπως εδω συνωστισμό γιατι γενικως τα προτιμαμε γιατι μπορουμε να βκεπουμε κ την πολη. Το εισιτήριο για το aerobus έχει 4,5 νομίζω. Για το R2N ποσό κοστίζει; Λέμε να πάρουμε μεμονωμένα εισιτήρια για την πρώτη κ τελευταία μέρα που θα μετακινηθουμε λιγοτερο και από προς αεροδρόμιο και για τις 5 γεμάτες μέρες να πάρουμε ή την hola ή την barcelona card αν δούμε πως μας συμφέρει με τα αξιοθέατα. Το ερώτημα μου είναι αν τελικά επιλεξουμε την barcelona card, μπορούμε να την αγοράσουμε νωρίτερα κ αν ναι , υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε νωριτερα κράτηση σε κάποια αξιοθέατα που ειναι δωρεάν η έχουν έκπτωση βάζοντας πχ στην κράτηση κάποιον κωδικό κτλ;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Καλά θα ήταν να γράφετε την αεροπορική εταιρία που έρχεστε για να ξέρουμε τι οδηγίες
θα δώσουμε ,από ποιο τέρμιναλ θα έρθετε και τι ώρα θα έρθετε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Αν πάρεις το aerobus θα κατέβεις στο τέρμα στην πλατεία Καταλονίας.Απο εκεί δίπλα στα 50 μέτρα
είναι η στάση του Η16 λεωφορείου.Θα το πάρεις και θα κατέβεις στην στάση Pg. Calvell - Rambla del Poblenou.Είναι στα 5-10 λεπτά το ξενοδοχείο σου.
screenshot-www.google.es-2019.11.26-22_21_58.png

Το τέρμα των aerobus και η στάση του λεωφορείου Η16
 

Kyriaki_kr

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Γενικώς τα λεωφορεία στη πόλη έχουν συνωστισμό οπως εδώ? Η κίνηση; Τα προτιμαω γενικώς λόγω θεάς.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Έχει πολύ τακτικό δίκτυο και σπάνια έχει σαρδελωμα.Μόνο τις ώρες αιχμής.Κι εγώ το προτιμώ το λεωφορείο.
 

Kyriaki_kr

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Σ' ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις αν πάρω νωρίτερα την barcelona card υπάρχει η δυνατότητα κράτησης στα δωρεάν αξιοθέατα ή σ αυτά που έχουν έκπτωση?
 

koutsoss1

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλημέρα στην πανέμορφη παρέα σας.. Θα ήθελα τα φώτα σας όσοι έρχεται πάει Βαρκελώνη.. Ξέρετε κάποια εταιρία για να κλησω την μεταφορά μας από και προς το αεροδρόμιο?? Θελω να αποφύγω το λεωφορείο και το μέτρο μιας και στην παρέα μας έχουμε μια έγκυο και δεν θέλουμε να την ταλαιπωρουμε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα στην πανέμορφη παρέα σας.. Θα ήθελα τα φώτα σας όσοι έρχεται πάει Βαρκελώνη.. Ξέρετε κάποια εταιρία για να κλησω την μεταφορά μας από και προς το αεροδρόμιο?? Θελω να αποφύγω το λεωφορείο και το μέτρο μιας και στην παρέα μας έχουμε μια έγκυο και δεν θέλουμε να την ταλαιπωρουμε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Καλημέρα. Μιλάς για το El Prat?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Καλημέρα στην πανέμορφη παρέα σας.. Θα ήθελα τα φώτα σας όσοι έρχεται πάει Βαρκελώνη.. Ξέρετε κάποια εταιρία για να κλησω την μεταφορά μας από και προς το αεροδρόμιο?? Θελω να αποφύγω το λεωφορείο και το μέτρο μιας και στην παρέα μας έχουμε μια έγκυο και δεν θέλουμε να την ταλαιπωρουμε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Και γιατί δεν πάτε με ταξί;Από το ίδιο σημείο που φεύγουν τα ταξί, σχεδόν (λίγα μέτρα δίπλα)
φεύγουν τα Uber,Cabigy,van,κλπ.
Μάλιστα θα της δώσουν και προτεραιότητα επιβίβασης.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δειλά-δειλά ξεκινάει η ψαχτική και γι' αυτό το ταξίδι και είπα να βγάλω άκρη πρώτα με τα μέσα.
Πετάμε με vueling (άρα terminal 1 απ' ότι κατάλαβα) και η διαμονή μας είναι κοντά στη Sagrada οπότε αν κατάλαβα καλά το πιο βολικό και φθηνό θα είναι να μετακινηθούμε από/προς αεροδρόμιο-διαμέρισμα με μετρό (αφού κι aerobus να πάρουμε πάλι θα πρέπει να το γυρίσουμε σε μετρό).

Άρα από εισιτήρια έχουμε 2x αεροδρομίου μετρό για το αεροδρόμιο-διαμέρισμα-αεροδρόμιο κι από κει και πέρα βγάζουμε την T-Casual ζώνη 1 (που από 2020 αντικαθιστά την Τ10 απ' ότι κατάλαβα και είναι ατομική);
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom