Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ακριβώς, έχει εκδοτικά στο μετρό του αεροδρομίου. Είτε εισάγεις τον κωδικό της αγορασμένης από το internet και τη λαμβάνεις, είτε βγάζεις επιτόπου καινούρια.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχει αναφερθεί και προηγουμένως, αλλά επειδή εγώ δεν το πήρα χαμπάρι κάπου και έριξα ποδαρόδρομο, η HOLA travelcard δεν ισχύει για τα νυχτερινά λεωφορεία.
Σε περίπτωση ΠαρασκευοΣαββατόβραδου, ισχύει κανονικά για το μετρό.
 
Last edited:

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι
Ακριβώς, έχει εκδοτικά στο μετρό του αεροδρομίου. Είτε εισάγεις τον κωδικό της αγορασμένης από το internet και τη λαμβάνεις, είτε βγάζεις επιτόπου καινούρια.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχει αναφερθεί και προηγουμένως, αλλά επειδή εγώ δεν το πήρα χαμπάρι κάπου και έριξα ποδαρόδρομο, η HOLA travelcard δεν ισχύει για τα νυχτερινά λεωφορεία.
Σε περίπτωση ΠαρασκευοΣαββατόβραδου, ισχύει κανονικά για το μετρό.
Ενώ για τα λεωφορεία ημέρας ισχύει κανονικά?
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όλα τα υπόλοιπα κανονικά (εκτός από aerobus που επίσης είναι ιδιωτικά βέβαια).
Hola Barcelona Travel Card is a non-transferable travel card that allows you make as many journeys as you like using the metro, bus (TMB), urban railway (FGC, Zone 1), Montjuïc funicular, tram (TRAM), and regional railway (Rodalies de Catalunya, Zone 1).
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το Telefèric de Montjuïc είναι το εναέριο τελεφερίκ που δεν περιλαμβάνεται στη Hola BCN travelcard και γενικά δεν αποτελεί κομμάτι των ΜΜΜ της πόλης. Δεν το δοκίμασα για να έχω εμπειρία.
Το Montjuic Funicular που περιλάμβανεται στην κάρτα και δοκίμασα, δεν ήταν και κάτι το τρομερό μιας που η διαδρομή είναι μικρή και κυρίως σε τούνελ. Αλλά πιθανότατα θα το χρησιμοποιήσεις ούτως ή αλλως αν θες να ανέβεις στο λόφο.
 

ManosElzr

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Στo τέλος Μαϊου θα επισκεφτούμε την Βαρκελώνη με την σύζυγο μου φτάνουμε στο El Prat T1. Όσο αφορά τις μετακινήσεις έχω διαβάσει για την Barcelona card, που δίνει απεριόριστη χρήση στα ΜΜΜ και κάποιες ελεύθερες εισόδους σε αξιοθέατα, την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και αν ναι απο που την έχει εκδώσει; Έχω βρει πολλά site αλλά δεν ξέρω ποιό είναι αξιόπιστο.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

harisv1991

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας, πρόκειται να πάμε Βαρκελώνη στις 17/02 και φτάνουμε αργά το βράδυ. Το ξενοδοχείο μας είναι το Catalonia Albeniz. Μπορείτε να μας βοηθήσετε για το πως θα πάμε εκεί από το αεροδρόμιο Ελ Πρατ Τ2;Ευχαριστώ!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Αν είναι η ώρα άφιξης μετά τις 12,τότε η μετακίνηση σου είναι με ταξί.Το ξενοδοχείο είναι από την
άλλη μεριά της πόλης.Υπολόγισε στα 30-35 ευρώ.
Τώρα για το πμ που μου έστειλες ,θα απαντήσω μόλις βρω λίγο χρόνο από τις διακοπές μου. :haha:
 

harisv1991

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν είναι η ώρα άφιξης μετά τις 12,τότε η μετακίνηση σου είναι με ταξί.Το ξενοδοχείο είναι από την
άλλη μεριά της πόλης.Υπολόγισε στα 30-35 ευρώ.
Τώρα για το πμ που μου έστειλες ,θα απαντήσω μόλις βρω λίγο χρόνο από τις διακοπές μου. :haha:
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

AngelGolf

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους,
μεταξύ T-CASUAL και Hola Barcelona travel card (3 ή 4 ημερών) ποια είναι η πιο συμφέρουσα?
Ταξιδεύουμε 2 άτομα για 5 μέρες και θέλουμε να πάμε σε όσο το δυνατόν περισσότερα αξιοθέατα.
Ευχαριστώ
 

AngelGolf

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Πιστεύω με την T casual θα βολευτείς καλύτερα και πιο οικονομικά.
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ
Αύριο φτάνουμε !!! Είμαι ενθουσιασμένη αλλά μέχρι να πατήσουμε το πόδι μας εκεί έχω λίγο άγχος να πάνε όλα καλά
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom