Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Δε νομίζω να ισχύει η υποψία σου
το Νοέμβρη εμείς έτυχε πολλές φορές να χτυπήσουμε την κάρτα navigo σε λάθος κατεύθυνση για το μετρό και όταν το παίρναμε χαμπάρι και θέλαμε να ξαναμπούμε στη σωστή είσοδο είχε μπλοκάρει η κάρτα και δεν μπορείς να την ξανα χτυπήσεις καπακι
τότε αναγκαζόμασταν και το λέγαμε στους υπαλλήλους του μέτρο Οι οποίοι μας ανοίγανε με την δικιά τους navigo
μάλλον την navigo της,σας έδειχνε και η συγκεκριμένη κυρία
Επισης απεριόριστο 4 ευρώ για όλα τα μέσα μου φαίνεται λίγο απίθανο...
 

JChris

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Δε νομίζω να ισχύει η υποψία σου
το Νοέμβρη εμείς έτυχε πολλές φορές να χτυπήσουμε την κάρτα navigo σε λάθος κατεύθυνση για το μετρό και όταν το παίρναμε χαμπάρι και θέλαμε να ξαναμπούμε στη σωστή είσοδο είχε μπλοκάρει η κάρτα και δεν μπορείς να την ξανα χτυπήσεις καπακι
τότε αναγκαζόμασταν και το λέγαμε στους υπαλλήλους του μέτρο Οι οποίοι μας ανοίγανε με την δικιά τους navigo
μάλλον την navigo της,σας έδειχνε και η συγκεκριμένη κυρία
Επισης απεριόριστο 4 ευρώ για όλα τα μέσα μου φαίνεται λίγο απίθανο...
Μα αυτή μας την έδειχνε συνέχεια και έλεγε "Look, i work here". Η navigo αποδεικνύει ότι δουλεύει εκεί; Όλοι μπορούν να βγάλουν. Και γιατί την μια μας είπε ότι το εισιτήριο αυτό ισχύει μόνο για τα λεωφορεία και μόλις της είπα ότι να βγάλουμε αυτό και να πάρουμε λεωφορείο το άλλαξε και μας είπε ότι είναι μόνο για κατοίκους Γαλλίας;
Και επέμενε ότι η Navigo δεν μας συμφέρει και ότι δεν συμπεριλαμβάνει Disneyland και Βερσαλίες και να βγάλουμε το εισιτήριο των 75ευρώ. Τίποτα από αυτά που μας έλεγε δεν έστεκε.

Εδω λέει ότι είναι για όλους τους νέους κάτω των 26 και για όλα τα μέσα. Και είναι το επίσημο site!
https://www.ratp.fr/en/titres-et-tarifs/weekend-day-passes-youth
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Στο Παρισι ειδα παρα πολλες πινακιδες που να γραφουν να μην αγοραζεις εισητηρια απο πλανοδιους, οτι μπορει να πληρωσεις παραπανω, να μην ισχυει το εισητηριο και μπορει να σου βαλουν και προστιμο.
Το εισητηριο που λες οντως ισχυει αλλα ειναι μονο για Σαββατα Κυριακες και επισημες αργιες.
Η Navigo ισχυει παντου, και disneyland και Βερσαλιες και ακομη στο τελεφερικ στην Μονμαρτη (αυτο το τελευταιο δεν το περιμενα γιατι ειχα στο μυαλο μου τον ελληνικο Λυκαβητο).
 

JChris

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Στο Παρισι ειδα παρα πολλες πινακιδες που να γραφουν να μην αγοραζεις εισητηρια απο πλανοδιους, οτι μπορει να πληρωσεις παραπανω, να μην ισχυει το εισητηριο και μπορει να σου βαλουν και προστιμο.
Το εισητηριο που λες οντως ισχυει αλλα ειναι μονο για Σαββατα Κυριακες και επισημες αργιες.
Η Navigo ισχυει παντου, και disneyland και Βερσαλιες και ακομη στο τελεφερικ στην Μονμαρτη (αυτο το τελευταιο δεν το περιμενα γιατι ειχα στο μυαλο μου τον ελληνικο Λυκαβητο).
Μα αυτό το περιστατικό έγινε μέσα στο μετρό και μας έδειχνε στο μηχάνημα ένα εισιτήριο που έκανε 75 ευρω για 4 μέρες και επέμενε να βγάλουμε αυτό. Οπότε δεν ήταν πλανόδια. Και αυτό έγινε Κυριακή και της έλεγα ότι σήμερα θα βγάλουμε το ειστήριο για νέους και απο αύριο θα βγάλουμε Navigo. Γενικότερα μου φάνηκε πολύ περίεργη η όλη φάση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.108
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια σε όλους! Λοιπόν αυτό που θα πω δεν ειναι ακριβώς απορία αλλά κάτι που μου έτυχε στο Παρίσι και θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε. Εμείς είχαμε πάει Παρίσι Παρασκευή με Τετάρτη. Επειδη λοιπόν όταν πήγαμε δεν μπορούσαμε να βγάλουμε navigo, αποφασισαμε την Παρασκευή να βγάλουμε μεμονομένα εισιτήρια, για Σ-Κ βρήκαμε ότι υπήρχε εισιτήριο απεριοριστων διαδρομων με 4ευρω για τους νέους εως 26 και απο Δευτερα να βγαζαμε την Navigo επειδη θα ειχαμε πολλες μετακινήσεις προς την ζωνη 5. Εγω γενικότερα το είχα ψάξει πολύ το θέμα με τα εισιτήρια για να μας βγει όσο πιο οικονομικά γίνεται και ήξερα και ποια μέσα αφορούν τα συγκεκριμένα εισιτήρια και ποιους αφορουν. Το Σάββατο λοιπόν βγαζουμε το εισιτήριο για τους νέους και το χρησιμοποιούσαμε κανονικά παντού. Την Κυριακή λοιπόν πάμε στο μετρό για να βγάλουμε πάλι το ίδιο εισιτήριο από το μηχάνημα. Εκεί ήταν μια κυρία και μας ρώτησε αν χρειαζόμαστε βοήθεια. Εγω της λέω ευχαριστώ αλλά ξερω και αυτή επέμενε να της πω τι θα βγάλω. Της λεω οτι θα βγαλω αυτο το εισιτήριο για τους νεους και μου κανει ότι αυτό ειναι μόνο για τα λεοφωρεία. Εγω αρχισα να της λεω οτι χτες το χρησιμοποιήσαμε κανονικά και ανοιγαν οι πύλες του μετρό κλπ και αυτη συνεχισε να μου λεει τα δικά της (εγω το ειχα ψαξει και διαβασα οτι ισχυει για ολα τα μέσα). Τότε άρχισε να μου φαίνεται περίεργο ολο αυτο και αυτή με κατάλαβε και μου εδειξε μια κάρτα για να με πείσει ότι δουλεύει εκεί. Σε ένα σημειο επειδή δεν μας άφηνε να το βγάλουμε και μας είχε σπάσει τα νεύρα της λεω θα βγαλουμε αυτό το εισιτήριο και θα πάρουμε το λεωφορείο. Και αυτή πάλι μου τα άλλαζε και μου έλεγε κατι ασυναρτησίες για επαναστάσεις και διαδηλώσεις και ότι πλέον ισχύει μόνο για κατοίκους Γαλλίας και να βγαλω ένα άλλο εισιτήριο το οποίο κόστιζε 75 ευρώ το ατομο για 4 μερες. Της κάνω και γω ότι ειναι πολλά λεφτά και εμείς θα βγάλουμε αύριο την Navigo που ειναι 22 ευρω. Αφου μας είχε εκνευρίσει απίστευτα της λέω εντάξει, θα περπατήσουμε και βγαίνουμε έξω. Το συζητάμε με την παρέα μου και λέμε δεν θα μας κάνει αυτή να πληρώσουμε ένα σωρό λεφτά, οπότε ξαναμπαίνουμε μέσα αποφασισμένοι να βγάλουμε το εισιτήριο που θέλαμε. Μπαίνουμε λοιπόν ξανά και αυτή ηταν εξαφανισμένη ενώ είχαν περάσει 1-2 λεπτα. Αν όντως δούλευε εκεί γιατί μετά απο 2 λεπτά είχε φύγει; Την επόμενη μέρα που βγάλαμε την Navigo μας έμοιαζε πάρα πολύ με την κάρτα που μας έδειχνε αυτή για να μας πείσει ότι δουλεύει εκεί. Εγω πιστεύω ότι ήθελε να μας κάνει να αγοράσουμε το εισιτήριο των 75 ευρώ για να βγάλουμε τα λεφτά και να μας τα αρπάξει. Πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας;
Είπα να το ανεβάσω αυτό για να είστε υποψιασμένοι γιατί ακόμα και να μην ήθελε να μας πάρει τα λεφτά, αν δεν το είχα ψάξει τόσο το θέμα άνετα θα την πιστεύαμε και θα δίναμε τόσα λεφτά άδικα.
Ειναι μια απο τις γνωστες κομπινες ...Συμβαινει συνηθως σε σταθμους τρενων που καταφθανουν οι τουριστες. Πλησιαζουν τουριστες που προσπαθουν να βγαλουν εισιτηριο και ευγενικα προσφερονται να τους βοηθησουν. Τους ρωτουν και καλα που θελουν να πανε και τους προτεινουν το ακριβοτερο εισιτηριο που εχουν τα μηχανηματα, την μηνιαια καρτα για ολες τις ζωνες. Αφου βαλει ο τουριστας την καρτα του για να πληρωσει πατουν ακυρωση συναλλαγης και το μηχαμηνα ζητα απο τον τουριστα να παρει πισω την καρτα. Του λενε πως δεν εγινε αποδεκτη η καρτα επειδη δεν ειναι γαλλικη και προθημοποιουνται να πληρωσουν με τη δικη τους καρτα και να τους δωσει ο τουριστας μετρητα. Αφου βαλουν την καρτα τους κανουν πως πατουν pin και στη συνεχεια ακυρωνουν τη συναλλαγη. Σκυβουν να παρουν το εισιτηριο που ειναι το φθηνοτερο εισιτηριο που υπαρχει, το μειωμενο Τ+, που κοστιζει 75 λεπτα και φυσικα ειχαν απο πριν στην τσεπη τους. Το δινουν στον τουριστα και τον συνοδευουν μεχρι τα ακυρωτικα μηχανηματα. Ο τουριστας εισερχεται ευχαριστημενος αφου οι πορτες ανοιγουν με οποιοδηποτε εισιτηριο αλλα αν αλλαξει ζωνη δεν μπορει να βγει. Φυσικα δεν μπορει και να ξαναχρησιμοποιησει το εισιτηριο. Επιπλεον αν πεσει σε ελεγχο θα υποχρεωθει να πληρωσει και προστιμο αφου το εισιτηριο που εχει στην κατοχη του ειναι για ορισμενες κατηγοριες επιβατων.

Προφανως ησαστε σε καποιον πολυ κεντρικο σταθμο, οπως Gare du Nord ας πουμε και υπεθεσε πως μολις φτασατε στο Παρισι. Μπορει να καθυστερησατε και λιγο στο εκδοτηριο και νομιζε πως βρηκε θυματα. Καλα καταλαβατε πως προκειται για απατη.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλημέρα και πάλι!
Ποιος πιστεύετε είναι ο καλύτερος τρόπος για την μεταφορά 10 ατόμων από και προς το αεροδρόμιο CDG.
Roissy bus (νομίζω μας αφήνει στην όπερα) η RER?
Και μετά για το ξενοδοχείο μας που είναι το hotel berne opera (75 Rue de berne) τι μέσο πρέπει να πάρουμε?

Μήπως υπάρχει κάποια αξιόπιστη και ταυτόχρονα οικονομική εταιρεία για ιδιωτική μεταφορά από και προς το CDG.?
 
Last edited by a moderator:

NikiB

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα κ απο μένα...έχω κ εγώ μια απορία σχετικα με τις μετακινήσεις.ποια η γνώμη σας σχετκά με το parispass?μιλάμε για 2 μέρες Παρασκευή-σαββατο 2 ενηλικες 2 παιδια μεσα στον Μάρτιο.αξιζει η τιμη των 350ευρω ή αν κινηθω μεμονωμένα ειναι καλυτερα?

Δεδομένου ότι τα παιδιά δεν πληρώνουν εισοδο σε πολλά μέρη?για να δούμε τα βασικά σε 2 μέρες?όσον αφορά τις μετακινήσεις μας??
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα κ απο μένα...έχω κ εγώ μια απορία σχετικα με τις μετακινήσεις.ποια η γνώμη σας σχετκά με το parispass?μιλάμε για 2 μέρες Παρασκευή-σαββατο 2 ενηλικες 2 παιδια μεσα στον Μάρτιο.αξιζει η τιμη των 350ευρω ή αν κινηθω μεμονωμένα ειναι καλυτερα?

Δεδομένου ότι τα παιδιά δεν πληρώνουν εισοδο σε πολλά μέρη?για να δούμε τα βασικά σε 2 μέρες?όσον αφορά τις μετακινήσεις μας??
Καλημέρα. Νομίζω ότι έχεις ήδη δώσει την απάντηση μόνη σου.
Κάνε ένα πρόγραμμα στο περίπου για αυτές τις δυο μέρες και μαζί έναν υπολογισμό εξόδων και σύγκρινε με τo paris pass. Θα μείνετε από ό,τι θυμάμαι και σε πολύ καλό σημείο οπότε θα κάνετε πολλές διαδρομές με τα πόδια. Και με τα παιδιά μαζί σε πόσα μουσεία θα μπείτε;
 

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Γεια σας :lol:
Φτάνω στο Παρίσι Δευτέρα 13/05,μέσω του αεροδρομίου Orly και θα μείνω εως την Παρασκευή 17/05.Συμφωνα με οσα εχω διαβάσει εδώ εχω καταλήξει στην κάρτα navigo,απλα ήθελα να ρωτησω εαν γνωρίζετε αν η διαδρομή προς το κεντρο(τερματικος σταθμός στο 14ο διαμέρισμα) με την orlybus (αξιας περίπου 8,5€) συμπεριλαμβάνεται στην κάρτα αυτή.
 

noraki

Member
Μηνύματα
31
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
Μιλανο
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλημέρα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι Παρίσι 19 με 23 Μαρτίου κ θέλουμε να κινηθούμε με μετρο, το εισιτήριο είναι μόνο για μια διαδρομη?εάν αλλάξουμε γραμμή μέτρο πρέπει να βγάλουμε αλλο?
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλημέρα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι Παρίσι 19 με 23 Μαρτίου κ θέλουμε να κινηθούμε με μετρο, το εισιτήριο είναι μόνο για μια διαδρομη?εάν αλλάξουμε γραμμή μέτρο πρέπει να βγάλουμε αλλο?
Το εισιτηριο διαρκει 1μιση ωρα. Εαν αλλαξεις απλα γραμμη χωρις να βγεις απο το σταθμο δεν θα εχεις θεμα.
Περισσοτερα ριξε μια ματια εδω
https://parisbytrain.com/paris-metro-tickets/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom