Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

Wanderer42

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ανταρκτική
Πολυ χρησιμη πληροφορια για την παραμονη!!

Παροτι εμπνεει εμπιστοσυνη με τον τροπο που τα γραφεις συνεχιζω να εχω καποιες ανυσηχιες γιατι στο site της navigo δε βρισκω ξεκαθαρα ποτε ξεκιναει η εβδομαδα βασικα...

Στο site γραφει οτι ξεκιναει Παρασκευη και τελειωνει Πεμπτη. Ή ισως να μην το καταλαβαινω σωστα.
(For the Navigo weekly travel pass, sales begin on the Friday preceding the week of validity, and end on the Thursday of the week for which they are valid.)
!
Εδώ αναφέρεται στην πώληση, όχι την ισχύ τη κάρτας. Αυτό που σου λέει είναι ότι η ισχύς της κάρτας είναι εβδομαδιαία από Δευτέρα έως Κυριακή, αλλά μπορείς να την αγοράσεις για τη δεδομένη εβδομάδα μόνο από Παρασκευή έως Πέμπτη. Δηλαδή αν πήγαινες σήμερα Πέμπτη Παρίσι θα αγόραζες την εβδομαδιαία κάρτα και θα είχε ισχύ μέχρι την Κυριακή, αν όμως πήγαινες αύριο Παρασκευή, θα μπορούσες να αγοράσεις εβδομαδιαία κάρτα όχι για αυτήν αλλά για την επόμενη εβδομάδα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Τι χαζο συστημα; Ποιον εξυπηρετει ετσι οπως το εχουν κανει;
Για αυτη την καρτα πληρωνεις κατι αλλο περα απο την αξια της πχ στην Oyster ζητανε 5 λιρες τις οποιες επιστρεφουν, εχει κατι παρομοιο εδω;
 

Wanderer42

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ανταρκτική
Τι χαζο συστημα; Ποιον εξυπηρετει ετσι οπως το εχουν κανει;
Για αυτη την καρτα πληρωνεις κατι αλλο περα απο την αξια της πχ στην Oyster ζητανε 5 λιρες τις οποιες επιστρεφουν, εχει κατι παρομοιο εδω;
Το εβδομαδιαίο αυτό "προϊόν" (22.80€) φορτώνεται σε προσωποποιημένη κάρτα (Navigo Decouverte) την οποία εκδίδεις σε γκισέ με μια φωτογραφία (3x2,5 cm) και 5 ευρώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τι χαζο συστημα; Ποιον εξυπηρετει ετσι οπως το εχουν κανει;
Τους μόνιμους κατοίκους. Ηθελημένα (προφανώς) δε θέλουν να προσφέρουν μειωμένες τιμές στους επισκέπτες του Σαββατοκύριακου.
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Το εβδομαδιαίο αυτό "προϊόν" (22.80€) φορτώνεται σε προσωποποιημένη κάρτα (Navigo Decouverte) την οποία εκδίδεις σε γκισέ με μια φωτογραφία (3x2,5 cm) και 5 ευρώ.
'Αρα πρέπει να έχουμε μαζί και φωτογραφίες!!!! Ωραία!!!! Γιατί νόμιζα ότι τα 5 ευρώ ήταν για το πλαστικό, όπως στην oyster στο Λονδίνο!!!!

Ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικα με τις μετακινησεις και τι ειδους καρτα πρεπει να βγαλω?
Θα μεινουμε Παρισι 5 ημερες απο 16 εωσ 20 Φεβρουαριου (5 ενηλικες και 5 παιδια).
Αεροδρομιο CDG και θα παμε και DISNEYLAND.
Το ξενοδοχειο μας ειναι το HOTEL BERNE OPERA κοντα στον σταθμο SAINT LAZARE.
Σας παρακαλω οποιος μπορει λιγη βοηθεια γιατι εχω μπερδευτει...........
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για τους ενηλικες αν επισκεφθειτε Δευτερα ή Τριτη τη Ντισνευλαντ σας βολευει η εβδομαδιαια Navigo απο Δευτερα. Για τα παιδια μεχρι 10 μπορει να συμφερει και η Paris Visite μπορει και καμια καρτα. Οσοι ειναι μεχρι 26 μπορει το ΣΚ να τους συμφερει το Jeunes Week-end. Χωρις ομως να ξερουμε το προγραμμα (ποιες μερες θα μετακινηθειτε προς Disneyland ή και αλλου εκτος ζωνης 1 ή περιοχων που εξυπηρετει το μετρο) και τις ηλικιες σας δεν μπορουμε να πουμε τι θα σας βγει πιο οικονομικο.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Για τους ενηλικες αν επισκεφθειτε Δευτερα ή Τριτη τη Ντισνευλαντ σας βολευει η εβδομαδιαια Navigo απο Δευτερα. Για τα παιδια μεχρι 10 μπορει να συμφερει και η Paris Visite μπορει και καμια καρτα. Οσοι ειναι μεχρι 26 μπορει το ΣΚ να τους συμφερει το Jeunes Week-end. Χωρις ομως να ξερουμε το προγραμμα (ποιες μερες θα μετακινηθειτε προς Disneyland ή και αλλου εκτος ζωνης 1 ή περιοχων που εξυπηρετει το μετρο) και τις ηλικιες σας δεν μπορουμε να πουμε τι θα σας βγει πιο οικονομικο.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Στη ντισνευλαντ θα πάμε Δευτέρα.
Οι ενήλικες είμαστε όλοι πάνω από 30 ετών και τα παιδιά 14, 12, 11, 13 και 9 ετών.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Λοιπον ο/η Βενιαμιν σας να βγαλει Paris Visite για 5 μερες και ζωνες 1-5 (εκτος κι αν χρησιμοποιησει λιγοτερο απο 3 φορες εισιτηριο περα απο αυτα του αεροδρομιου και της Ντισνευλαντ).
Ολοι οι υπολοιποι θα βγαλετε για Δευτερα-Τεταρτη Navigo μιας εβδομαδας για ολες τις ζωνες (εκτος κι αν χρησιμοποιησετε το πολυ ενα εισιτηριο επιπλεον ο καθενας περα αυτων του αεροδρομιου και της Ντισνευλαντ απο τη Δευτερα εως και την Τεταρτη). Το ΣΚ θα πορευτειτε με καρνε των 10T+ εκτος κι αν καποια μερα χρειαστειτε περισσοτερα των 5 εισιτηριων ο καθενας οποτε θα σας βολευε να βγαλετε mobilis ή αν εχετε εκδοσει τη Navigo να την φορτωσετε για μια μερα ζωνες 1-2.
Αν τα υπολοιπα παιδια το ΣΚ χρειαστουν το πολυ 2 εισιτηρια τη μερα το καθενα τοτε αρκουν τα καρνε των 10 και γι αυτα. Αν ομως καποια μερα χρειαστουν και τριτο τοτε συμφερει το jeunes week-end για ζωνες 1-3 για εκεινη τη μερα,
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Λοιπον ο/η Βενιαμιν σας να βγαλει Paris Visite για 5 μερες και ζωνες 1-5 (εκτος κι αν χρησιμοποιησει λιγοτερο απο 3 φορες εισιτηριο περα απο αυτα του αεροδρομιου και της Ντισνευλαντ).
Ολοι οι υπολοιποι θα βγαλετε για Δευτερα-Τεταρτη Navigo μιας εβδομαδας για ολες τις ζωνες (εκτος κι αν χρησιμοποιησετε το πολυ ενα εισιτηριο επιπλεον ο καθενας περα αυτων του αεροδρομιου και της Ντισνευλαντ απο τη Δευτερα εως και την Τεταρτη). Το ΣΚ θα πορευτειτε με καρνε των 10T+ εκτος κι αν καποια μερα χρειαστειτε περισσοτερα των 5 εισιτηριων ο καθενας οποτε θα σας βολευε να βγαλετε mobilis ή αν εχετε εκδοσει τη Navigo να την φορτωσετε για μια μερα ζωνες 1-2.
Αν τα υπολοιπα παιδια το ΣΚ χρειαστουν το πολυ 2 εισιτηρια τη μερα το καθενα τοτε αρκουν τα καρνε των 10 και γι αυτα. Αν ομως καποια μερα χρειαστουν και τριτο τοτε συμφερει το jeunes week-end για ζωνες 1-3 για εκεινη τη μερα,
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!!!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Λοιπον ο/η Βενιαμιν σας να βγαλει Paris Visite για 5 μερες και ζωνες 1-5 (εκτος κι αν χρησιμοποιησει λιγοτερο απο 3 φορες εισιτηριο περα απο αυτα του αεροδρομιου και της Ντισνευλαντ).
Ολοι οι υπολοιποι θα βγαλετε για Δευτερα-Τεταρτη Navigo μιας εβδομαδας για ολες τις ζωνες (εκτος κι αν χρησιμοποιησετε το πολυ ενα εισιτηριο επιπλεον ο καθενας περα αυτων του αεροδρομιου και της Ντισνευλαντ απο τη Δευτερα εως και την Τεταρτη). Το ΣΚ θα πορευτειτε με καρνε των 10T+ εκτος κι αν καποια μερα χρειαστειτε περισσοτερα των 5 εισιτηριων ο καθενας οποτε θα σας βολευε να βγαλετε mobilis ή αν εχετε εκδοσει τη Navigo να την φορτωσετε για μια μερα ζωνες 1-2.
Αν τα υπολοιπα παιδια το ΣΚ χρειαστουν το πολυ 2 εισιτηρια τη μερα το καθενα τοτε αρκουν τα καρνε των 10 και γι αυτα. Αν ομως καποια μερα χρειαστουν και τριτο τοτε συμφερει το jeunes week-end για ζωνες 1-3 για εκεινη τη μερα,
Σαν να διαβάζω για μιγαδικούς και διαφορικές εξισώσεις. Μπέρδεμα.
Πολλα μπράβο σου που βοηθάς και σε δύσκολες απαντήσεις.
 

JChris

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Γεια σε όλους! Λοιπόν αυτό που θα πω δεν ειναι ακριβώς απορία αλλά κάτι που μου έτυχε στο Παρίσι και θέλω να μου πείτε τι πιστεύετε. Εμείς είχαμε πάει Παρίσι Παρασκευή με Τετάρτη. Επειδη λοιπόν όταν πήγαμε δεν μπορούσαμε να βγάλουμε navigo, αποφασισαμε την Παρασκευή να βγάλουμε μεμονομένα εισιτήρια, για Σ-Κ βρήκαμε ότι υπήρχε εισιτήριο απεριοριστων διαδρομων με 4ευρω για τους νέους εως 26 και απο Δευτερα να βγαζαμε την Navigo επειδη θα ειχαμε πολλες μετακινήσεις προς την ζωνη 5. Εγω γενικότερα το είχα ψάξει πολύ το θέμα με τα εισιτήρια για να μας βγει όσο πιο οικονομικά γίνεται και ήξερα και ποια μέσα αφορούν τα συγκεκριμένα εισιτήρια και ποιους αφορουν. Το Σάββατο λοιπόν βγαζουμε το εισιτήριο για τους νέους και το χρησιμοποιούσαμε κανονικά παντού. Την Κυριακή λοιπόν πάμε στο μετρό για να βγάλουμε πάλι το ίδιο εισιτήριο από το μηχάνημα. Εκεί ήταν μια κυρία και μας ρώτησε αν χρειαζόμαστε βοήθεια. Εγω της λέω ευχαριστώ αλλά ξερω και αυτή επέμενε να της πω τι θα βγάλω. Της λεω οτι θα βγαλω αυτο το εισιτήριο για τους νεους και μου κανει ότι αυτό ειναι μόνο για τα λεοφωρεία. Εγω αρχισα να της λεω οτι χτες το χρησιμοποιήσαμε κανονικά και ανοιγαν οι πύλες του μετρό κλπ και αυτη συνεχισε να μου λεει τα δικά της (εγω το ειχα ψαξει και διαβασα οτι ισχυει για ολα τα μέσα). Τότε άρχισε να μου φαίνεται περίεργο ολο αυτο και αυτή με κατάλαβε και μου εδειξε μια κάρτα για να με πείσει ότι δουλεύει εκεί. Σε ένα σημειο επειδή δεν μας άφηνε να το βγάλουμε και μας είχε σπάσει τα νεύρα της λεω θα βγαλουμε αυτό το εισιτήριο και θα πάρουμε το λεωφορείο. Και αυτή πάλι μου τα άλλαζε και μου έλεγε κατι ασυναρτησίες για επαναστάσεις και διαδηλώσεις και ότι πλέον ισχύει μόνο για κατοίκους Γαλλίας και να βγαλω ένα άλλο εισιτήριο το οποίο κόστιζε 75 ευρώ το ατομο για 4 μερες. Της κάνω και γω ότι ειναι πολλά λεφτά και εμείς θα βγάλουμε αύριο την Navigo που ειναι 22 ευρω. Αφου μας είχε εκνευρίσει απίστευτα της λέω εντάξει, θα περπατήσουμε και βγαίνουμε έξω. Το συζητάμε με την παρέα μου και λέμε δεν θα μας κάνει αυτή να πληρώσουμε ένα σωρό λεφτά, οπότε ξαναμπαίνουμε μέσα αποφασισμένοι να βγάλουμε το εισιτήριο που θέλαμε. Μπαίνουμε λοιπόν ξανά και αυτή ηταν εξαφανισμένη ενώ είχαν περάσει 1-2 λεπτα. Αν όντως δούλευε εκεί γιατί μετά απο 2 λεπτά είχε φύγει; Την επόμενη μέρα που βγάλαμε την Navigo μας έμοιαζε πάρα πολύ με την κάρτα που μας έδειχνε αυτή για να μας πείσει ότι δουλεύει εκεί. Εγω πιστεύω ότι ήθελε να μας κάνει να αγοράσουμε το εισιτήριο των 75 ευρώ για να βγάλουμε τα λεφτά και να μας τα αρπάξει. Πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας;
Είπα να το ανεβάσω αυτό για να είστε υποψιασμένοι γιατί ακόμα και να μην ήθελε να μας πάρει τα λεφτά, αν δεν το είχα ψάξει τόσο το θέμα άνετα θα την πιστεύαμε και θα δίναμε τόσα λεφτά άδικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom