Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Να προσθέσω ότι σήμερα απηύθυνα ερώτημα μέσω e-mail στον ratp.fr αναφορικά με το αν μπορώ να τα βγάλω όλα από το αεροδρόμιο...
Αναμένω και τις δικές απόψεις-προτάσεις σχετικά με τις απορίες που διατύπωσα παραπάνω....:lol:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
μια χαρα σε βρισκω,ολοκληρη διατριβη εχεις κανει..θα βρεις οτι σε συμφερει...αν πεσεις και κανα δυευρω εξω...μικρη η ζημια.να περασετε τελεια!
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
μια χαρα σε βρισκω,ολοκληρη διατριβη εχεις κανει..θα βρεις οτι σε συμφερει...αν πεσεις και κανα δυευρω εξω...μικρη η ζημια.να περασετε τελεια!
Η αλήθεια είναι ότι έκανα μεγάλη έρευνα καθώς ο παράγοντας εισιτήρια ΜΜΜ αποτελεί τον σπουδαιότερο παράγοντα, κατ'εμέ, σε οποιοδήποτε ταξίδι.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το 17ευρώ της παρασκευής... Αν μπορέσουμε να πέσουμε λίγο θα ήμασταν τέλεια. Μία ερώτηση μόνο για την navigo: Έχω διαβάσει ότι υπάρχει κάποιο μαγνητάκι και χωρίς αυτό η κάρτα δεν λειτουργεί. Τι ισχύει?
Και αν ναι... το μαγνητάκι αυτό θα μας το δώσουν στο αεροδρόμιο που θα την εκδώσουμε?

*Κάθε άλλη άποψη-πρόταση ΦΥΣΙΚΑ θα βοηθούσε!
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Επαναφέρω το θέμα γιατί μόλις έμαθα ότι η Mobilis η ημερίσια ΔΕΝ κάνει για το αεροδρόμιο και έτσι μας βγάζει από τον προγραμματισμό....
Μήπως υπάρχει κάποιος να προτείνει κάτι βολικό για την πρώτη ημέρα που να περιλαμβάνει αεροδρόμιο και τις πρώτες βόλτες? (Ξενοδοχείο-Πύργος, φαγητό, βόλτα και πάλι πίσω)
Σκέφτηκα, να πληρώσουμε τα 10 ευρώ που είναι το εισιτήριο από το αεροδρόμιο και από εκεί και πέρα να χρησιμοποιήσουμε το καρνεδάκι των 10 εισιτηρίων για την πρώτη μέρα...
Δηλαδή, 10 ευρώ + 14/2 = 17 με πέντε εισιτήρια ο καθένας.
Από παρίσι πρός ξενοδοχείο, από ξενοδοχείο πρός Αιφελ, Αιφελ-φαγητό και Φαγητό-Ασπίδα και τέλος πρός το ξενοδοχείο.....

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει?
-Επίσης, γνωρίζει κανείς Αν το εισιτήριο του αεροδρομίου μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν αλλάξουμε γραμμή πρός το ξενοδοχείο?

Ζητώ πραγματικά συγγνώμη αν ενοχλώ αλλά πραγματικά καίγομαι...εκεί που πίστευα ότι το διευθέτησα ανατράπηκε..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επαναφέρω το θέμα γιατί μόλις έμαθα ότι η Mobilis η ημερίσια ΔΕΝ κάνει για το αεροδρόμιο και έτσι μας βγάζει από τον προγραμματισμό....
Μήπως υπάρχει κάποιος να προτείνει κάτι βολικό για την πρώτη ημέρα που να περιλαμβάνει αεροδρόμιο και τις πρώτες βόλτες? (Ξενοδοχείο-Πύργος, φαγητό, βόλτα και πάλι πίσω)
Σκέφτηκα, να πληρώσουμε τα 10 ευρώ που είναι το εισιτήριο από το αεροδρόμιο και από εκεί και πέρα να χρησιμοποιήσουμε το καρνεδάκι των 10 εισιτηρίων για την πρώτη μέρα...
Δηλαδή, 10 ευρώ + 14/2 = 17 με πέντε εισιτήρια ο καθένας.
Από παρίσι πρός ξενοδοχείο, από ξενοδοχείο πρός Αιφελ, Αιφελ-φαγητό και Φαγητό-Ασπίδα και τέλος πρός το ξενοδοχείο.....

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει?
-Επίσης, γνωρίζει κανείς Αν το εισιτήριο του αεροδρομίου μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν αλλάξουμε γραμμή πρός το ξενοδοχείο?

Ζητώ πραγματικά συγγνώμη αν ενοχλώ αλλά πραγματικά καίγομαι...εκεί που πίστευα ότι το διευθέτησα ανατράπηκε..
1. Μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο. Θα βγαλεις εισιτηριο απο CDG για Παρισι που κοστιζει 10,30€ και mobilis για ζωνες 1-2 πουεχει 7,50€ και θα εχεις απεριοριστες διαδρομες.
2. 11 Νοεμβριου ειναι αργια και εχει παρελαση στην Αψιδα (για το κοινο ανοιγει απογευμα). Αν εχει καλο καιρο αξιζει να πας. Να πας να δεις και τον Μακρον. Ριξε μια ματια και στα αξιοθεατα που θελεις να επισκεφθεις εκεινη τη μερα. Αν και τα περισσοτερα λειτουργουν κανονικα, καποια υπολειτουργουν ή ειναι κλειστα.
3. Οι Βερσαλλιες ειναι κλειστες τη Δευτερα. Κανονισε να πας αλλη μερα.
4. Ολα τα εισιτηρια που θες μπορεις να τα βγαλεις και απο το αεροδρομιο. Στο mobilis θα γραψεις το ονοματεπωνυμο σου και την ημερομηνια που θα το χρησιμοποιησεις.
5. Μηχανηματα θα βρεις παντου. Μην συγκρινεις τις συγκοινωνιες της Ρωμης με του Παρισιου. Ειναι σαν να κανεις συγκριση Αθηνα-Λαμια.
6. Καλα να περασετε! Bonnes Vacances!
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Φίλε τρυπάκια πραγματικά με έσωσες αναφορικά και με την Αργία.
Μου ξεκαθάρισες τα περισσότερα!!
Βέβαια, μένει να σιγουρέψω (γιατί δεν έγινε αναφορά) αν μπορώ να βγάλω το Mobilis το Νεανικό από το αεροδρόμιο την παρασκευή.
 

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Καλησπερα και απο εμενα. Θα ηθελα τι βοηθεια σας παιδια. 12-6 με 19-6 δηλαδη τριτη με τριτη θα ειμαι παρισι με γυναικα και τρια παιδια. Ενω ηθελα να μεινω κεντρο τελικα με τρια παιδια ηταν δυσκολο να βρω διαμονη εκει οποτε βρηκα κατι καλο εκτος παρισιου σε μια περιοχη αναμεσα παρισι και ντισνειλαντ μιας και ο σκοπος του ταξιδιοη ηταν αυτος. Η σκεψη μου ειναι να παρουμε πεντε καρτες navigo απο 27,5 η καθε μια για καθημερινες επισκεψεις παρισι, βερσαλιες και ντισνειλαντ που ετσι κιαλλως θα πηγαιναμε. Αυες θα ισχυουν μεχρι κυριακη βραδυ και δευτερα και τριτη θα χρειαστουμε αλλα εισητηρια για τη μετακινηση μας. Υπαρχει κατι αλλο πιο οικονομικο απο αυτο που εγραψα? Να προσθεσω οτι φτανουμε απο μποβε οποτε πρεπει να υπολογισουμε και το λεωφορειο. Μηπως με συμφαιρει να νοικιασω αυτοκινητο για μια βδομαδα? Ολες οι ιδεες δεκτες.... Το κοστος της μετακινησης μου μοιαζει μεγαλο. Ευχαριστω.
 

DouR

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα,
θα ήθελα να μάθω και εγώ τον καλύτερο τρόπο για να μετακινηθώ στο Παρίσι. Αν μπορεί κάποιος με εμπειρία να μου πει τι γνώμη του θα του ήμουν υπόχρεος.
Θα ταξιδέψουμε με την γυναίκα μου (2 άτομα) και σκοπέυουμε να κάνουμε τις εξής διαδρομές:

Παρασκευή 6/4
άφιξη στο CDG 17:00
διαμονή στο 7ο διαμέρισμα
Πύργος του Άιφελ
Τροκαντερό
Αψίδα του θριάμβου
Βόλτα Σανζ Σελιζέ
επιστροφή στο ξενοδοχείο

Σάββατο 7/4
Ξενοδοχείο 7ο διαμέρισμα
Μουσείο του Λούβρου
Όπερα
Μουσείο Ορσέ
Φαγητο στην περιοχή
επιστροφή στο ξενοδοχείο

Κυριακή 8/4
Ξενοδοχείο 7ο διαμέρισμα
Βερσαλίες - Ανάκτορο
Μονμάρτη - Βολτα, Σακρ Κερ, Φαγητό
επιστροφή στο ξενοδοχείο

Δευτέρα 9/4
Ξενοδοχείο 7ο διαμέρισμα
Μουσείο Πικάσο
Μουσείο Πομπιντού
Παναγία των Παρισίων
Quarter Latin
Κύποι Λουξεμβούργου
Πύργος Μονπαρνέ
επιστροφή στο ξενοδοχείο

Τρίτη 10/4
Ξενοδοχείο 7ο διαμέρισμα
DisnelyLand
επιστροφή στο ξενοδοχείο

Τετάρτη 11/4
Ξενοδοχείο 7ο διαμέρισμα
επιστροφή CDG

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Βρισκω το προγραμμα σου απο πολυ στριμωγμενο μεχρι ανεφικτο..Βερσαλλιες ΚΑΙ Μονμαρτη ,λουβρο και ορσε την ιδια μερα?Και στη μεση Οπερα που ειναι αλλου?Θα ελεγα τσεκαρισε σε χαρτη που βρισκεται το καθε τι,δες και το χρονο που χρειαζεται για μετακινηση,σουλουπωσε κατα περιοχες τι θες να δεις και τοτε πιο ευκολα καποιος θα σου πει για καρτες για ΜΜ.Εγω αγοραζω παντα καρνε.
'
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εμενα μου βγαινει αλλα πολυ μουσειο. Θα φυγετε απο το Παρισι και θα εχετε δει μονο τα μουσεια και ελαχιστα απο την παριζιανικη ζωη.
 

DouR

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αυτό θα το χρησιμοποιήσουμε σαν μπούσουλα, σε ποιές περιοχές θα κινηθούνε δηλαδή ανα μέρα, το αν θα μπούμε σε όλα τα μουσεία και ιστορικά σημεία είναι άλλο θέμα.
Αν δεν κάνω λάθος ολες οι περιοχές είναι ζώνη 1, εκτός απο Βερσαλίες, CDG και DisneyLand που είναι στη ζώνη 5. Σωστά;
Υπάρχει κάποια πρόταση για πιο οικονομική μετακίνηση;
Επίσης στον γυρισμό, πετάμε με Aegean, πρέπει πάλι να αλλάξουμε terminal με shuttle? ή είναι πιο απλό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom