Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Όταν έφτασα στο orly μάταια έψαχνα από εδώ και από εκεί που βγάζουν την Νavigo. Kαποια στιγμή βγήκα έξω και ρώτησα κάποιον υπαληλο και μου έδειξε μια απόσταση καμία 500 άρια μέτρα μακριά. Έτσι όπως ήμουν με την βαλίτσα δεν έπαιζε, όποτε πήρα το orly bus που ο τερματισμος ειναι στην Denfert - Rochereau. Εκεί έβγαλα την εβδομαδιαία navigo και η κοπελια με ενημερωσε πως πρεπει να βαλω και φωτο επανω. Αν και για να ειμαι ειλικρινης εγω την ρωτησα και μου το ειπε. Μου προτεινε να βγαλω φωτοτυπια την φωτο απο το διαβατηριο , να την κοψω και να βαλω αυτην επανω. Εγω διαβατηριο δεν ειχα αλλα ετυχε να εχω την ταυτοτητα μου και σε φωτοτυπια. Την εκοψα και την εβαλα. Κανα δυο φορες που με σταματησαν (κανουν συχνους ελεγχους) απλα σκαναραν την navigo να δουν αν ειναι εγκυρη, δεν τους ειδα να κοιταζουν φωτο, οποτε φανταζομαι πως οτι φωτο και να βαλεις κανει, αλλα μην σας παρω και στο λαιμο μου.
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Μπορεί κάποι@ να με εξηγήσει αν μπορώ να αγοράσω το καρνέ των 10 εισιτηρίων t+Navigo easy και να το χρησιμοποιήσουν 2 άτομα από το ίδιο κινητό? (δεν μπορώ να βγάλω άκρη από κινητό και site, merci!!!)
 

Attachments

geomall

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα Κυριακή με Παρασκευή στο Παρίσι και εγώ έχω χάσει τη μπάλα με τις κάρτες και τα εισητρια όπως όλοι μας.

Ερώτηση 1:για την Κυριακή που φτάνω εκεί , από το αεροδρόμιο CDG προς κέντρο με rer b είμαι καλυμμένος αν βγάλω daily pass; Η θέλει ξεχωριστό εισιτήριο ?

Ερώτηση 2: το daily pass της navigo πρέπει να το πάρω από φυσικό χώρο εκεί στο αεροδρόμιο η γίνεται να το εχω κάνει αγορά από πριν στο κινητό μέσω της εφαρμογής ;

Ερώτηση 3: το εβδομαδιαίο weekly pass γίνεται να το έχω στο κινητό από αγορά μέσω της εφαρμογής η πρέπει να προμηθευτώ από εκεί φυσικη κάρτα για να βάλω και φωτογραφία και να φορτώσω έπειτα την κάρτα με το pass ; Υπ όψιν πάντως η εφαρμογή στο κινητό της εταιρίας που διαχειρίζεται τα εισιτήρια του μέτρο μου ζήτησε ν βγάλω Σέλφι για να βάλω στο προφίλ μου

Ερώτηση 4: υπάρχουν τα navigo easy pass , navigo decouverte pass ,Paris visite pass…. Ποιο ρημάδι από δαύτα πρέπει να πάρω τελικά ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
457
Καλησπέρα Κυριακή με Παρασκευή στο Παρίσι και εγώ έχω χάσει τη μπάλα με τις κάρτες και τα εισητρια όπως όλοι μας.

Ερώτηση 1:για την Κυριακή που φτάνω εκεί , από το αεροδρόμιο CDG προς κέντρο με rer b είμαι καλυμμένος αν βγάλω daily pass; Η θέλει ξεχωριστό εισιτήριο ?

Ερώτηση 2: το daily pass της navigo πρέπει να το πάρω από φυσικό χώρο εκεί στο αεροδρόμιο η γίνεται να το εχω κάνει αγορά από πριν στο κινητό μέσω της εφαρμογής ;

Ερώτηση 3: το εβδομαδιαίο weekly pass γίνεται να το έχω στο κινητό από αγορά μέσω της εφαρμογής η πρέπει να προμηθευτώ από εκεί φυσικη κάρτα για να βάλω και φωτογραφία και να φορτώσω έπειτα την κάρτα με το pass ; Υπ όψιν πάντως η εφαρμογή στο κινητό της εταιρίας που διαχειρίζεται τα εισιτήρια του μέτρο μου ζήτησε ν βγάλω Σέλφι για να βάλω στο προφίλ μου

Ερώτηση 4: υπάρχουν τα navigo easy pass , navigo decouverte pass ,Paris visite pass…. Ποιο ρημάδι από δαύτα πρέπει να πάρω τελικά ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Αν πας στο γκισέ θα στα εξηγήσουν όλα. Συνήθως μιλάνε και αγγλικά.
Κι εγώ Κυριακή με Παρασκευή πήγα. Μου έβγαλαν την κάρτα Navigo και έβαλαν σ' αυτήν την κάρτα, μία ημέρα για την Κυριακή, και μία βδομάδα για το διάστημα από Δευτέρα μέχρι την άλλη Κυριακή. Μου είπαν να κολλήσω μια φωτογραφία και να γράψω το όνομά μου. Σ' έναν έλεγχο δε, είδαν αν έχω φωτογραφία.
Πιστεύω ότι περισσότερο προωθούν την έκδοση καρτών.
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα Κυριακή με Παρασκευή στο Παρίσι και εγώ έχω χάσει τη μπάλα με τις κάρτες και τα εισητρια όπως όλοι μας.

Ερώτηση 1:για την Κυριακή που φτάνω εκεί , από το αεροδρόμιο CDG προς κέντρο με rer b είμαι καλυμμένος αν βγάλω daily pass; Η θέλει ξεχωριστό εισιτήριο ?

Ερώτηση 2: το daily pass της navigo πρέπει να το πάρω από φυσικό χώρο εκεί στο αεροδρόμιο η γίνεται να το εχω κάνει αγορά από πριν στο κινητό μέσω της εφαρμογής ;

Ερώτηση 3: το εβδομαδιαίο weekly pass γίνεται να το έχω στο κινητό από αγορά μέσω της εφαρμογής η πρέπει να προμηθευτώ από εκεί φυσικη κάρτα για να βάλω και φωτογραφία και να φορτώσω έπειτα την κάρτα με το pass ; Υπ όψιν πάντως η εφαρμογή στο κινητό της εταιρίας που διαχειρίζεται τα εισιτήρια του μέτρο μου ζήτησε ν βγάλω Σέλφι για να βάλω στο προφίλ μου

Ερώτηση 4: υπάρχουν τα navigo easy pass , navigo decouverte pass ,Paris visite pass…. Ποιο ρημάδι από δαύτα πρέπει να πάρω τελικά ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Καλησπέρα, Φτάνω το άλλο Σάββατο στο CDG και εγώ. Τελικά πως μετακινήθηκες από αεροδρόμιο προς κέντρο και γενικά τι έκανες με τις μετακινήσεις; Γιατί δεν μπορώ και εγώ να βγάλω άκρη.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Έχω κλείσει διαμονή στο Ivry-sur-Seine, δίπλα σε γραμμή μετρό 7. Για 3 μέρες που θα είμαι Παρίσι, τι εισιτήρια/κάρτα συμφέρει να βγάλω? Το πλάνο είναι πως θα φεύγω το πρωί και θα γυρίζω το βράδυ. Θα παίρνω σίγουρα μετρό δλδ 2 φορές τη μέρα πήγαινε/έλα κέντρο/διαμέρισμα, και ότι μετρό πάρω μες τη μέρα εντός Παρισιού.

Υπάρχει κάρτα τύπου 72 ώρες? Να παίζω daily εισιτήρια? Ή να παίρνω τα απλά? Έχουν φαντάζομαι ισχύ τύπου 1.5 ώρα? Να πω θα είμαστε 3 ενήλικες και 1 παιδί αν τυχόν υπάρχει group ticket.

Merci
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
457
Έχω κλείσει διαμονή στο Ivry-sur-Seine, δίπλα σε γραμμή μετρό 7. Για 3 μέρες που θα είμαι Παρίσι, τι εισιτήρια/κάρτα συμφέρει να βγάλω? Το πλάνο είναι πως θα φεύγω το πρωί και θα γυρίζω το βράδυ. Θα παίρνω σίγουρα μετρό δλδ 2 φορές τη μέρα πήγαινε/έλα κέντρο/διαμέρισμα, και ότι μετρό πάρω μες τη μέρα εντός Παρισιού.

Υπάρχει κάρτα τύπου 72 ώρες? Να παίζω daily εισιτήρια? Ή να παίρνω τα απλά? Έχουν φαντάζομαι ισχύ τύπου 1.5 ώρα? Να πω θα είμαστε 3 ενήλικες και 1 παιδί αν τυχόν υπάρχει group ticket.

Merci
Τι ημέρες θα είσαι Παρίσι;
Ισχύς είναι για 1,5 ώρα.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Κυριακή μεσημέρι μέχρι Πέμπτη πρωί (μέσα Μαρτίου). Με μια μέρα off (Δευτέρα ή Τρίτη) σε Disneyland.
Έχει διαφορά στις τιμές, τύπου δωρέαν τις Κυριακές?
Και το απλό της 1.5ώρας είναι κανά 2-ευρω, σωστά?
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
457
Κυριακή μεσημέρι μέχρι Πέμπτη πρωί (μέσα Μαρτίου). Με μια μέρα off (Δευτέρα ή Τρίτη) σε Disneyland.
Έχει διαφορά στις τιμές, τύπου δωρέαν τις Κυριακές?
Και το απλό της 1.5ώρας είναι κανά 2-ευρω, σωστά?
Θα σου έλεγα για το εβδομαδιαίο αλλά αυτό ισχύει από Δευτέρα έως Κυριακή και κάνει 30€ + 5€ η έκδοση της κάρτας.
Το απλό έκανε 2,10€ τον Οκτώβριο του 2023 που πήγα. Τώρα κοίτα αν έχει αυξηθεί, βλέπεις είναι Ολυμπιακή χρονιά φέτος για το Παρίσι.
Γενικώς οι κάρτες navigo βολεύουν και για μακρινές αποστάσεις όπως Disneyland ή Βερσαλλίες, δες και στο σχετικό που έχω γράψει:
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καλησπέρα... οδηγήστε με λίγο, γιατί έχω μπερδευτεί. Άφιξη Σάββατο, αναχώρηση Πέμπτη. Από-προς CDG και μετακινήσεις εντός Παρισιού. Navigo ? και ποια? Συμφέρει κάτι άλλο; ευχαριστώ!:)
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Καλημέρα σε όλους. Σε λίγες μέρες ξεκινάει το ταξίδι μας για Παρίσι. Έχω κάνει ένα σχέδιο του τι θέλουμε να δούμε, όπως και σε ποια μαγαζιά θα φάμε κτλ. Κάτι που έχω αφήσει όμως και με αγχώνει, είναι το κομμάτι της μετακίνησης. Και το λέω γιατι θα έχουμε μαζί μας άτομο σε αμαξίδιο. Αυτά που θέλουμε να δούμε είναι το Λούβρο(που θα μένουμε εκεί κοντά), ο πύργος φυσικά, να κάνουμε βόλτα με πλοιάριο, η Μονμάρτη… αυτά χοντρά χοντρά μιας και θα μείνουμε 3 νύχτες. Ως προς τη μετακίνηση ρε παιδιά; Πέραν της μονμάρτης τα υπόλοιπα βγαίνουν με τα πόδια; Για πείτε άποψη
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα σε όλους. Σε λίγες μέρες ξεκινάει το ταξίδι μας για Παρίσι. Έχω κάνει ένα σχέδιο του τι θέλουμε να δούμε, όπως και σε ποια μαγαζιά θα φάμε κτλ. Κάτι που έχω αφήσει όμως και με αγχώνει, είναι το κομμάτι της μετακίνησης. Και το λέω γιατι θα έχουμε μαζί μας άτομο σε αμαξίδιο. Αυτά που θέλουμε να δούμε είναι το Λούβρο(που θα μένουμε εκεί κοντά), ο πύργος φυσικά, να κάνουμε βόλτα με πλοιάριο, η Μονμάρτη… αυτά χοντρά χοντρά μιας και θα μείνουμε 3 νύχτες. Ως προς τη μετακίνηση ρε παιδιά; Πέραν της μονμάρτης τα υπόλοιπα βγαίνουν με τα πόδια; Για πείτε άποψη
Μόνο με τα πόδια δύσκολο... Θα πρέπει να πάρετε ΜΜΜ για να πάτε στο πύργο Άιφελ και στο Τροκαντερό. Υπάρχουν όμως λεωφορεία τα οποία εξυπηρετούν και τα αμαξίδια.
Επίσης και στην Μονμαρτη στην κορυφή του λόφου άνετα πάτε με το λεωφορείο που σας αφήνει στην πλατεία και από εκεί μπορείτε να κάνετε μια βόλτα μέχρι την Σακρε κερ. Έχει πλακόστρωτα βέβαια αλλά νομίζω ότι μια βόλτα μπορείτε να την κάνετε χωρίς να πιάσετε τις κατηφόρες.
Το μετρό τους είναι το πλέον αφιλόξενο εκτός ελαχίστων σταθμών που δεν ξέρω ποιοι είναι γιατί δεν βρήκα ασανσέρ πουθενά στο ιστορικό κέντρο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom