Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

Copacabana

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Καλησπέρα σε όλη την παρέα Επιτέλους οι μέρες πλησιάζουν την άλλη Παρασκευή 4 Οκτωβρίου πετάμε (Εγώ η γυναικα μου και ο γιος μας (10ετων) και γυρίζουμε με την βραδινή πτήση την Τρίτη 8 Οκτωβρίου Έχουμε κάνει ένα βασικό προγραμμα που θα πάμε ( Αιφελ-Λουβρο-Ντισνευλαντ-Βερσαλλιες-Μουσειο φυσικής ιστορίας-Παναγια των Παρισιων) μένουμε κέντρο στο 6ο διαμέρισμα 1χλμ από την στάση του Saint Michel κοιτάξαμε για navigo αλλά δεν μας βολεύουν οι μέρες έτσι οι μετακινήσεις για εμάς έχουν εξελιχθεί σε σπαζοκεφαλιά καθώς υπάρχουν αρκετές προσφορές με μουσεία δωρεάν κλπ αλλά είναι τουλάχιστον 365 ευρώ και για τους 3ις μας με Paris city pass αλλά δεν έχει αεροδρομιο και ντισνειλαντ που σημαίνει είναι ασύμφορο...μας προτείνετε κάτι άλλο για τις μετακινήσεις κάποιο πακετο η είναι καλύτερα να τα βγάζουμε απευθείας σε Κάρνε??(υπολογιζουμε για μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο Ντισνευλαντ και Βερσαλλίες περίπου στα 150 ευρώ και οι τρεις συν ότι εισιτήρια πάρουμε για το μέτρο που θα χρησιμοποιήσουμε στο κέντρο)
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Δεν ξέρω πόσο σας αρέσει να περπατάτε αλλά εκεί που μένετε είστε πολύ κοντά στα περισσότερα αξιοθέατα. Αν σας βολεύει το περπάτημα, πιθανώς να μη χρειάζεστε καν να πάρετε μετρό. Επίσης, για 5 μέρες εκ των οποίων η μία Disneyland, και οι 2 μισές λόγω πτήσεων, εγώ δεν θα πήγαινα Βερσαλίες. Θα σας πάρει μια μέρα και το Παρίσι έχει τόοοοοσα να κάνετε...

Όσο για εισιτήριο, δείτε και το Mobilis. Κρατάει 24 ώρες και κάνει 7.5 ευρώ για τις βασικές ζώνες (ή λίγο παραπάνω για περισσότερες ζώνες)
 
Last edited by a moderator:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Καλησπέρα σε όλη την παρέα Επιτέλους οι μέρες πλησιάζουν την άλλη Παρασκευή 4 Οκτωβρίου πετάμε (Εγώ η γυναικα μου και ο γιος μας (10ετων) και γυρίζουμε με την βραδινή πτήση την Τρίτη 8 Οκτωβρίου Έχουμε κάνει ένα βασικό προγραμμα που θα πάμε ( Αιφελ-Λουβρο-Ντισνευλαντ-Βερσαλλιες-Μουσειο φυσικής ιστορίας-Παναγια των Παρισιων) μένουμε κέντρο στο 6ο διαμέρισμα 1χλμ από την στάση του Saint Michel κοιτάξαμε για navigo αλλά δεν μας βολεύουν οι μέρες έτσι οι μετακινήσεις για εμάς έχουν εξελιχθεί σε σπαζοκεφαλιά καθώς υπάρχουν αρκετές προσφορές με μουσεία δωρεάν κλπ αλλά είναι τουλάχιστον 365 ευρώ και για τους 3ις μας με Paris city pass αλλά δεν έχει αεροδρομιο και ντισνειλαντ που σημαίνει είναι ασύμφορο...μας προτείνετε κάτι άλλο για τις μετακινήσεις κάποιο πακετο η είναι καλύτερα να τα βγάζουμε απευθείας σε Κάρνε??(υπολογιζουμε για μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο Ντισνευλαντ και Βερσαλλίες περίπου στα 150 ευρώ και οι τρεις συν ότι εισιτήρια πάρουμε για το μέτρο που θα χρησιμοποιήσουμε στο κέντρο)
Γιατί δε βολεύουν οι μέρες για τη Navigo? Κοστιζει 27,80€ η 7ημερη και καλύπτει όλες τις ζώνες. Αυτό σημαίνει ότι πάτε με την Navigo και Βερσαλλίες και Disneyland και αεροδρόμιο. Αν σκεφτείς ότι το κόστος μόνο για να πας και να'ρθεις από το αεροδρόμιο είναι γύρω στα 20 ευρώ, σίγουρα συμφέρει.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Η Navigo είναι μεν 7 ήμερη αλλά ξεκινάει Δευτέρα και λήγει την Κυριακή, άρα εξαρτάται από την μέρα που θα πας.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Η Navigo είναι μεν 7 ήμερη αλλά ξεκινάει Δευτέρα και λήγει την Κυριακή, άρα εξαρτάται από την μέρα που θα πας.
Έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα καλά τις ημερομηνίες που ταξιδεύουν. Και φτάνουν Παρίσι Παρασκευή, μια μέρα πριν να ήταν θα μπορούσαν να βγάλουν για την τρέχουσα εβδομάδα έστω. Βλακεία o_O

@Copacabana Η επόμενη εναλλακτική είναι η Mobilis που ανέφερε και η Pel. Έχει ημερήσιο κόστος το οποίο αλλάζει ανάλογα με τις ζώνες που θα χρησιμοποιήσεις.

Zones
1-2, 2-3, 2-4, 4-5: 7,50€
1-3, 2-4, 3-5: 10,00€
1-4, 2-5: 12,40 €
1-5: 17,80 €

Οπότε υπολογίζοντας ποιες μέρες θα πάτε πού ίσως συμφέρει να βγάζετε ημερήσια Mobilis.
Για να σε βοηθήσω, οι Βερσαλίες είναι Zώνη 4, η Disneyland και το αεροδρόμιο CDG Zώνη 5.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Zones
1-2, 2-3, 2-4, 4-5: 7,50€
1-3, 2-4, 3-5: 10,00€
1-4, 2-5: 12,40 €
1-5: 17,80 €

Οπότε υπολογίζοντας ποιες μέρες θα πάτε πού ίσως συμφέρει να βγάζετε ημερήσια Mobilis.
Για να σε βοηθήσω, οι Βερσαλίες είναι Zώνη 4, η Disneyland και το αεροδρόμιο CDG Zώνη 5.
Βοηθησε με λιγο. Τι διαφορα εχει το πρωτο με το δευτερο; Και η πρωτη εναλλακτικη με τα 7.50 ευρω φαινεται να καλυπτει ζωνη 5. Ειμαι σε αναζητηση του καλυτερου συνδυασμου για 7 μερες στο παρισι Πεμ-Πεμ. Και σκεφτομαι Visite σε συνδυασμο με mobilis. Θελω να ξερω ομως αν μας καλυπτει το 7.50 για αεροδρομιο. Βερσαλιες δεν θα παμε, μονο Disneyland αλλα μεσα στις ημερες που θα έχουμε Visite.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Βοηθησε με λιγο. Τι διαφορα εχει το πρωτο με το δευτερο; Και η πρωτη εναλλακτικη με τα 7.50 ευρω φαινεται να καλυπτει ζωνη 5. Ειμαι σε αναζητηση του καλυτερου συνδυασμου για 7 μερες στο παρισι Πεμ-Πεμ. Και σκεφτομαι Visite σε συνδυασμο με mobilis. Θελω να ξερω ομως αν μας καλυπτει το 7.50 για αεροδρομιο. Βερσαλιες δεν θα παμε, μονο Disneyland αλλα μεσα στις ημερες που θα έχουμε Visite.
To 7.50 για τη ζώνη 5 είναι μόνο για τοπικά δρομολόγια στις ζώνες 4 και 5. Αν θες να καλύπτει και για κέντρο, πας στα 17.80 (τα νούμερα δεν τα θυμάμαι, έστω ότι είναι αυτά που γράφει το μήνυμα στο οποίο απαντάς).
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Στην αρχη θεωρησα οτι εχει γινει τυπογραφικο λαθος κατα την μεταφορα απο την σελιδα της Mobilis εδω απο τον georgeant, αλλα μπηκα στην σελιδα και γραφει το ιδιο, https://www.ratp.fr/en/titres-et-tarifs/mobilis

Δεν βγαζω νοημα ετσι οπως ειναι γιατι η ζωνη 2-4 ειναι και στα 7,5 και στα 10ευρω.
Ισως να εχουν κανει οι Γαλλοι το τυπογραφικο λαθος και να επρεπει να ειναι
Zones
1-2, 2-3, 3-4, 4-5: 7,50€
1-3, 2-4, 3-5: 10,00€
1-4, 2-5: 12,40 €
1-5: 17,80 €


Οποτε εαν ισχυει αυτο τοτε για μετακινηση σε οποιαδηποτε ζωνη με μονο την μια γειτονικη (δηλαδη δυο διπλανες) τοτε εχει τιμη 7,5ευρω.
Για μετακινηση σε ζωνη με δυο γειτονικες τις (δηλαδη τρεις διπλανες) τιμη 10ευρω κλπ
Μεγαλη χαζομαρα η καρτα να ξεκιναει Δευτερα μονο και οχι την ημερα που την εβγαλες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
η καρτα εξυπηρετει εργαζομενους.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Μιλαμε για την χωρα που ειναι σχεδον παντα πρωτη σε τουρισμο σε ολο τον κοσμο, ετσι;
Σε μια χωρα που το 10% της οικονομιας και της αγορας εργασιας ειναι ο τουρισμος ποιος να φανταστει οτι και οι επισκεπτες θα θελουν μια καρτα να τους εξυπηρετει
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μιλάς για τη Navigo. Σωστά;
Έχουν άλλες λύσεις για τους τουρίστες. Έχει εξηγηθεί ότι γίνεται επίτηδες ακριβώς για να μη δίνουν στους τουρίστες.
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Καλησπέρα σας!! Χρειάζομαι την γνώμη σας.. Θα ταξιδέψω στο Παρίσι με τον σύντροφο μου 1 - 6 Δεκεμβρίου. Φτάνουμε Κυριακή πρωί και φεύγουμε Παρασκευή πρωί. Το ξενοδοχείο μας βρίσκετε στην περιοχή της Μονμαρτης. Δεν έχουμε σκοπό να βγούμε προς τα έξω ίσως για disneyland μόνο και αυτό παίζεται λόγο των λίγων ημερών. Αυτό που σκεφτόμουν είναι να πάρουμε κορνε των 10 την Κυριακή που φτάνουμε και να βγάλουμε navigo για Δευτέρα με Παρασκευή. Συμφωνείτε?? Υπάρχει πιο οικονομική λυση?
Αλήθεια το κορνε πόσο στοιχίζει??
Μία ερώτηση ακόμα.. Φτάνουμε στο cdg. Να κλείσω εισητηρια από πριν ή οι τιμές θα είναι περίπου ίδιες? Σκεφτόμαστε να πάμε στο κέντρο με λεωφορείο.. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων❤
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom