Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπέρα σας!! Χρειάζομαι την γνώμη σας.. Θα ταξιδέψω στο Παρίσι με τον σύντροφο μου 1 - 6 Δεκεμβρίου. Φτάνουμε Κυριακή πρωί και φεύγουμε Παρασκευή πρωί. Το ξενοδοχείο μας βρίσκετε στην περιοχή της Μονμαρτης. Δεν έχουμε σκοπό να βγούμε προς τα έξω ίσως για disneyland μόνο και αυτό παίζεται λόγο των λίγων ημερών. Αυτό που σκεφτόμουν είναι να πάρουμε κορνε των 10 την Κυριακή που φτάνουμε και να βγάλουμε navigo για Δευτέρα με Παρασκευή. Συμφωνείτε?? Υπάρχει πιο οικονομική λυση?
Αλήθεια το κορνε πόσο στοιχίζει??
Μία ερώτηση ακόμα.. Φτάνουμε στο cdg. Να κλείσω εισητηρια από πριν ή οι τιμές θα είναι περίπου ίδιες? Σκεφτόμαστε να πάμε στο κέντρο με λεωφορείο.. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων❤
Οι τιμες ειναι ιδιες αλλα αμα ζητησεις κορνε θα σου δωσουν ή καμια τρομπετα ή κορνα ή χωνακι παγωτου ή στην καλυτερη το αλγερινο γλυκο cornet a la pistache. Καρνε
 

Alicia48

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!!! Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας για ποια επιλογή από όλες να προτιμήσω για τις μετακινήσεις μας γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί τι με συμφέρει. Θα ταξιδέψω με τον σύντροφο μου την Δευτέρα 18 Νοεμβρίου φτάνουμε πρωί 08.45 στο Charles de Gaulle κ φεύγουμε Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 20.45 απόγευμα από το CDG. Και οι δύο είμαστε άνω των 26. Η διαμονή που έχουμε κλείσει βρίσκεται λίγο μακριά από το κέντρο στο 19ο διαμέρισμα, 4 rue Emile Reynaud! Το καλό είναι βέβαια ότι έχει κοντά σταθμό μετρό το Porte de la Villette, που συνδέει απευθείας με το κέντρο. Σίγουρα θέλουμε να δούμε όσα περισσότερα γίνεται όπως τον Πύργο του Άιφελ, τις Βερσαλλίες, το Λούβρο, την Μονμαρτη, την Αψίδα του Θριάμβου αφού και στους δύο μας είναι η πρώτη φορά που επισκεπτόμαστε το Παρίσι και ανυπομονούμε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

elenimar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Γεια σας! Θα είμαι στο Παρίσι από Κυριακή 8 έως Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου. Θα μένουμε στη Μονμάρτη και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αξίζει να κάνουμε με τα εισιτήρια των ΜΜΜ . Σίγουρα θα επισκεφτούμε Disney και ενδεχομένως και Βερσαλλίες . Η καλύτερη επιλογή είναι navigo?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Οι τιμες ειναι ιδιες αλλα αμα ζητησεις κορνε θα σου δωσουν ή καμια τρομπετα ή κορνα ή χωνακι παγωτου ή στην καλυτερη το αλγερινο γλυκο cornet a la pistache.
Μωρέ μπράβο στοκ στα γκισέ του μετρό... :)
 

JChris

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Γεια σας! Θα είμαι στο Παρίσι από Κυριακή 8 έως Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου. Θα μένουμε στη Μονμάρτη και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αξίζει να κάνουμε με τα εισιτήρια των ΜΜΜ . Σίγουρα θα επισκεφτούμε Disney και ενδεχομένως και Βερσαλλίες . Η καλύτερη επιλογή είναι navigo?
Καλησπέρα!
Εννοείται η πιο συμφέρουσα επιλογή είναι η Navigo. Θα βγάλεις για ζώνες 1-5 και κοστίζει αν δεν κάνω λάθος 27-28 ευρώ..23 + 5 η ενεργοποίηση. Απλά να έχεις μαζί σου φωτογραφία ταυτότητας. Επίσης η navigo αν θυμάμαι καλά ισχύει από Δευτέρα έως Κυριακή. Οπότε την Κυριακή ή θα κοβεις μεμονωμένα εισιτήρια αν κάνεις λίγες διαδρομές ή θα βγάλεις ένα ημερήσιο πάσο για τις ζώνες που θα κυκλοφορήσεις..Την Κυριακή πως σκοπεύεις να πας από το αεροδρόμιο στην πόλη;
 

elenimar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα!
Εννοείται η πιο συμφέρουσα επιλογή είναι η Navigo. Θα βγάλεις για ζώνες 1-5 και κοστίζει αν δεν κάνω λάθος 27-28 ευρώ..23 + 5 η ενεργοποίηση. Απλά να έχεις μαζί σου φωτογραφία ταυτότητας. Επίσης η navigo αν θυμάμαι καλά ισχύει από Δευτέρα έως Κυριακή. Οπότε την Κυριακή ή θα κοβεις μεμονωμένα εισιτήρια αν κάνεις λίγες διαδρομές ή θα βγάλεις ένα ημερήσιο πάσο για τις ζώνες που θα κυκλοφορήσεις..Την Κυριακή πως σκοπεύεις να πας από το αεροδρόμιο στην πόλη;
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Νομίζω με rer! Έχεις να προτείνεις κάτι διαφορετικό;
 
Last edited by a moderator:

JChris

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Νομίζω με rer! Έχεις να προτείνεις κάτι διαφορετικό;
Αν χρησιμοποιήσεις rer το εισιτήριο κοστίζει γύρω στα 11 ευρώ..Οπότε λογικά σε συμφέρει να βγάλεις εκείνη την μέρα την mobilis για ζώνες 1-5 που κοστίζει 17,80 € και να έχεις απεριόριστες διαδρομές την Κυριακή..Εκτός αν φτάνεις βράδυ και δεν έχεις σκοπό να κινηθείς πολύ οπότε θα κόψεις μεμονωμένα εισιτήρια
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλημερα κι απο μενα...να ρωτησω κι εγω απ τον το Terminal1 που σταματα η aegean στο cdg πως μπορω να παω στον σταθμο τρενων gare de lyon? Ξερω οτι βολευει το τρενο αλλα εχω μπερδευτει...και φοβαμαι μη χαθω γενικα.το αεροπλανο φτανει 29 νοεμβρη το απογευμα γυρω στις 7 και πρεπει να ειμαι στο σταθμο τρενων gare de lyon το αργοτερο στις 8 μιση γιατι 9 και τεταρτο φευγει το τρενο για νοτια γαλλια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom