Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πόδια, uber/taxi, αυτοκινητο και όσα μέσα κινούνται
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Τι εναλλακτική προτείνετε για τη διαδρομή από/ προς αεροδρόμιο και Disneyland αν δεν έχει λήξει η απεργία μέχρι τις γιορτές ? Για Disneyland είδα κάποια shuttle bus απο το κέντρο. Θα μένουμε στο 14ο διαμέρισμα και ακόμα κι από κει για κέντρο δεν έχω καταλάβει (από αυτά που διαβάζω) αν θα έχουμε τη δυνατότητα να πάμε εύκολα στο κέντρο. Φυσικά ψάχνουμε τις πιο οικονομικές λύσεις γι'αυτό δε συζητάω για ταξί.
 

gkostas

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Καλησπέρα και απο μένα. Φτάνω Παρίσι την Πέμπτη 26/12 το μεσημέρι με Aegean και φεύγω την Δευτέρα 30/12. Μπορώ να βγάλω κάρτα Navigo ή τελευταία προθεσμία είναι την Τετάρτη; Εναλλακτικά τι προτείνετε; Επειδή θέλω να πάω Disneyland και πηγαινε-έλα στο αεροδρόμιο, νομίζω το πακετάκι των 10 εισιτηρίων δεν με καλύπτει γιατί δεν ισχύει για αεροδρόμιο και γραμμή 5. Σωστά;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Καλησπέρα και απο μένα. Φτάνω Παρίσι την Πέμπτη 26/12 το μεσημέρι με Aegean και φεύγω την Δευτέρα 30/12. Μπορώ να βγάλω κάρτα Navigo ή τελευταία προθεσμία είναι την Τετάρτη; Εναλλακτικά τι προτείνετε; Επειδή θέλω να πάω Disneyland και πηγαινε-έλα στο αεροδρόμιο, νομίζω το πακετάκι των 10 εισιτηρίων δεν με καλύπτει γιατί δεν ισχύει για αεροδρόμιο και γραμμή 5. Σωστά;
Θα σου απαντήσω για το πρώτο σκέλος, μπορείς να τη βγάλεις μέχρι Πέμπτη βράδυ (και ισχύει μέχρι και Κυριακή). Από κει και πέρα βλέπεις αν σε συμφέρει αυτή ή μεμονωμένα εισιτήρια
 

gkostas

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Θα σου απαντήσω για το πρώτο σκέλος, μπορείς να τη βγάλεις μέχρι Πέμπτη βράδυ (και ισχύει μέχρι και Κυριακή). Από κει και πέρα βλέπεις αν σε συμφέρει αυτή ή μεμονωμένα εισιτήρια
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Κάτι ακόμα, την κάρτα πως την βγάζω; Πάω σε γκισέ και την βγάζουν; Βγαίνει απο αυτόματο μηχάνημα όπως η Oyster? Επιπλέον κάτι διαβάζω για πλαστικό κάλυμμα που πρέπει να τοποθετήσω. Αυτό πάλι απο που το παίρνω; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά προσπάθησα να βρω κάτι σε youtube, google αλλά άκρη δεν βρήκα.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλησπέρα,
Βλέπω πως οι απεργίες θα συνεχιστούν και μέσα στις εορτές αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι βασικό. Τα τρένα και γενικά τα μμμ λειτουργούν αλλά είναι λιγότερα τα δρομολόγια; οι καθυστερήσεις στα δρομολόγια είναι απελπιστικά μεγάλες ;
δλδ από /προς cdg και προς/από Disneyland θα υπάρχει τρόπος να πάμε αλλά με πιθανές καθυστερήσεις;
δεν έχω καταλάβει και δε ξέρω αν πρέπει να κλείσω εισητηρια για Disneyland, μήπως πρέπει να πάμε με shuttle bus και μήπως είναι καλύτερα να προτιμήσουμε λεωφορείο από αεροδρόμιο για κέντρο (προκειμένου να μη πάρουμε τρένο).
Ό,τι πληροφορία έχετε είναι χρήσιμη, ευχαριστώ!
 

gkostas

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Καλησπέρα,
Βλέπω πως οι απεργίες θα συνεχιστούν και μέσα στις εορτές αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι βασικό. Τα τρένα και γενικά τα μμμ λειτουργούν αλλά είναι λιγότερα τα δρομολόγια; οι καθυστερήσεις στα δρομολόγια είναι απελπιστικά μεγάλες ;
δλδ από /προς cdg και προς/από Disneyland θα υπάρχει τρόπος να πάμε αλλά με πιθανές καθυστερήσεις;
δεν έχω καταλάβει και δε ξέρω αν πρέπει να κλείσω εισητηρια για Disneyland, μήπως πρέπει να πάμε με shuttle bus και μήπως είναι καλύτερα να προτιμήσουμε λεωφορείο από αεροδρόμιο για κέντρο (προκειμένου να μη πάρουμε τρένο).
Ό,τι πληροφορία έχετε είναι χρήσιμη, ευχαριστώ!
Καλησπέρα, επειδή το ψάχνω και εγώ κάπου διάβασα ότι μέχρι 26/12 θα έχει απεργίες και μετά βλέπουμε. Απο το ξενοδοχείο μου είπαν ότι πιθανώς θα πάνε μέχρι το τέλος του χρόνου.

Σε ότι αφορά τα ΜΜΜ έχω καταλάβει το εξής:
- Μετρό: Γραμμές 1 & 14 θα είναι κανονικά γιατί δεν έχουν οδηγούς. Οι υπόλοιπες γραμμές λειτουργούν 6μιση με 9 το πρωί και 4μιση με 7μιση το απόγευμα με 1 τρένο κάθε 12' ή και λιγότερο. Επιπλέον κάποιες γραμμές δεν λειτουργούν καθόλου, ενώ κάποιες άλλες έχουν κλειστούς σταθμούς.
- Για Αεροδρόμιο, θα λειτουργούν 1 στα 2 τρένα μέχρι τις 10μιση το βράδυ, αλλά μέχρι τον σταθμό Gare du Nord . Αν θες να πας νότια αυτού ισχύει το
  • 6:59 a.m. – 9:47 a.m.
  • 3:59 p.m. – 6:47 p.m.
- Disneyland o προαστιακός που σε πάει εκεί θα λειτουργεί 6:19 – 9:17 και 15:13 – 18:29. Προσωπικά δεν έχω βγάλει ακόμα εισιτήρια και το ψάχνω μηπως πάω με το λεωφορειο τους, αν και έχει μονο ένα δρομολόγιο 8:20 το πρωί
- Βερσαλλίες δεν παίζει τπτ απο ότι έχω καταλάβει.

Εμάς μας βλέπω ποδαράτο, κανά μετρό όταν λειτουργεί και καμιά μέρα hop on hop off λεωφορείο ή κανονικά λεωφορεία αν δεν γίνεται ο κακός χαμός... Γενικά έχω ξενερώσει λίγο την ζωή μου με ότι συμβαίνει, αλλά και αυτοί για τα δικαιώματά τους απεργούν.

Προσωπικά ενημερώνομαι απο αυτό το site και έστειλα και στο ξενοδοχείο https://parisbytrain.com/paris-rer-train-strike-2019/

Αν κάνω σε κάτι λάθος ή αν υπάρχουν και άλλες πληροφορίες θα παρακαλούσα τα παιδιά που μένουν εκεί να μας έδιναν επιπλέον tips :) Πχ αν παίζουν τπτ τουριστικά πούλμαν για Βερσαλλίες, Disneyland, αν αξίζει ταξί ή είναι πανάκριβο και σε κλέβουν, τι παίζει με την Uber κλπ
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σε ευχαριστω. Ακριβως τα ιδια βρηκα κ εγω μετα απο ψαξιμο. Εχω μπερδευτει αρκετα.
Εγω σκεφτομαι απο αεροδρομιο (Charles de Gaulle) να παρουμε το Roissybus για να μη μπλεξουμε και το ιδιο και για την επιστροφη μας. Φοβαμαι οτι στα τρενα θα επικρατει ο κακος χαμος οποτε λεω να τα αποφυγουμε. Disneyland ακριβως το ιδιο κι εγω, δεν εχω κλεισει ακομα. Το αφηνω μεχρι να δω τι θα γινει. Κι εγω το δικο τους λεωφορειο εψαξα και βρηκα κι ενα αλλο αλλα επιστρεφουν κατα τις 18.00 πισω και το show με τα πυροτεχνηματα κτλ ειναι κατα τις 21.30. Αφου θα παμε που θα παμε και θα ξοδεψουμε τοσα λεφτα ειναι κριμα να το χασουμε.
 
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλημέρα!Αύριο ταξιδεύουμε...και έχω βαρεθεί να αγχώνομαι σχετικά με το πώς θα μετακινούμαστε.
Είναι η ιδέα μου ή έχει κάπως αυξηθεί ο αριθμός των ΜΜΜ που κυκλοφορούν στο Παρίσι; όντως αυτό που γράφει κάποιος ότι μετά από κάποια ώρα σταματάει η κυκλοφορία ισχύει; ( Φτάνω μετά τις 20:00). Και τι προτείνετε να κάνω; Βγαίνω από το αεροπλάνο και μπαίνω στο κινητό να ψάξω τι κυκλοφορεί ή ακολουθώ το κόσμο και ρωτάω υπαλλήλους;
Επίσης...Αυτό το blablabus που μου προτείνει η google maps δεν έχω καταλάβει. Ανήκει στα δημόσια ΜΜΜ ή έχει διαφορετικό εισιτήριο; Και αν ναι, αγοράζεται μέσα στο λεωφορείο; Γενικά πως λειτουργεί; Απορίες.. απορίες... απορίες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.311
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom