Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Καλημέρα!Αύριο ταξιδεύουμε...και έχω βαρεθεί να αγχώνομαι σχετικά με το πώς θα μετακινούμαστε.
Είναι η ιδέα μου ή έχει κάπως αυξηθεί ο αριθμός των ΜΜΜ που κυκλοφορούν στο Παρίσι; όντως αυτό που γράφει κάποιος ότι μετά από κάποια ώρα σταματάει η κυκλοφορία ισχύει; ( Φτάνω μετά τις 20:00). Και τι προτείνετε να κάνω; Βγαίνω από το αεροπλάνο και μπαίνω στο κινητό να ψάξω τι κυκλοφορεί ή ακολουθώ το κόσμο και ρωτάω υπαλλήλους;
Επίσης...Αυτό το blablabus που μου προτείνει η google maps δεν έχω καταλάβει. Ανήκει στα δημόσια ΜΜΜ ή έχει διαφορετικό εισιτήριο; Και αν ναι, αγοράζεται μέσα στο λεωφορείο; Γενικά πως λειτουργεί; Απορίες.. απορίες... απορίες..
Καλημέρα! Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, πες μας σε πιο αεροδρόμιο προσγειώνεσαι για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Το blablabus είναι ιδιωτική εταιρεία λεωφορείων
 
Last edited:
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλημέρα! Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, πες μας σε πιο αεροδρόμιο προσγειώνεσαι για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Το blablabus είναι ιδιωτική εταιρεία λεωφορείων
Ευχαριστώ για την απάντηση και την ενθάρρυνση. Στο Orly κ ως στάση μετρό βόλευε η Parmentier ή Oberkamp στο 11ο arrondissement!
 

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Ευχαριστώ για την απάντηση και την ενθάρρυνση. Στο Orly κ ως στάση μετρό βόλευε η Parmentier ή Oberkamp στο 11ο arrondissement!
Τα ΜΜΜ λειτουργούν από τις 05:30 έως 24:00 και Παρασκευή- Σάββατο έως 02:00. Από το Ορλί θα έλεγα να πάρεις το Orlybus μέχρι Denfert-Rochereau και μετά μετρό μέχρι το ξενοδοχείο. Και τη Δευτέρα βγάζεις κάρτα Navigo και στη κυριολεξία πας παντού.
 
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Επομένως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι παρά την απεργία , τα ΜΜΜ κυκλοφορούν μέχρι τέτοια ώρα, έστω κ πιο αραιά. Μια ακόμα ερώτηση : εισιτήριο για το Orlybus..? Που το προμηθευόμαστε; Και φαντάζομαι ότι απλώς ακολουθώ πινακίδες μέσα στο αεροδρόμιο; (Τελικά η ερώτηση δεν ήταν μόνο μία!)
 

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Δε γνωρίζω κάτι για απεργία στο Παρίσι και πως κινούνται τα ΜΜΜ εξαιτίας αυτής. Ότι σου γράφω αφορούν κανονικές συνθήκες. Εισιτήρια μπορείς να βγάλεις και online πατώντας εδώ, αλλά και στο αεροδρόμιο. Υπάρχουν πινακίδες που θα σε οδηγήσουν μέχρι το λεωφορείο.
 
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Δε γνωρίζω κάτι για απεργία στο Παρίσι και πως κινούνται τα ΜΜΜ εξαιτίας αυτής. Ότι σου γράφω αφορούν κανονικές συνθήκες. Εισιτήρια μπορείς να βγάλεις και online πατώντας εδώ, αλλά και στο αεροδρόμιο. Υπάρχουν πινακίδες που θα σε οδηγήσουν μέχρι το λεωφορείο.
Ω, μάλιστα...ναι, η απεργία είναι γεγονός, εδώ και 20+ ημέρες. Γι'αυτό και είμαι έξτρα αγχωμένη. Τέλος πάντων, ευχαριστώ παρόλα αυτά για τον κόπο σου!
 

elenimar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπερα !! Είμασταν στο Παρίσι πριν μερικές ημέρες και ζήσαμε την απεργία με τα μάτια μας ! Μην πανικοβάλλεστε !!!! Χαρείτε αυτή τη μαγική πόλη και πάρτε μαζί σας αθλητικά παπουτσια!!! Αρχικά στο αεροδρόμιο υπάρχον παντού υπάλληλοι με κόκκινα γιλέκα οι οποίοι μπορούν να σας ενημερώσουν για το πως μπορείτε να πάτε καπου και τι μέσο να χρησιμοποιήσετε ! Εμείς από το αεροδρόμιο στο Παρίσι πήγαμε με ρερ και στην επιστροφή χρησιμοποιήσαμε το roissy bus! Μεγάλη προσοχή όμως με αυτό το λεωφορείο επειδή έχει παρά πολύ κίνηση και πρέπει να ξεκινήσετε πολύ πριν την πτήση σας !!! Εμείς κάναμε 2 ώρες από όπερα προς το αεροδρόμιο! Επίσης, αναφορικά με τη Disneyland έχω να σας πω ότι πήγαμε να πάρουμε τον προαστιακό και εκείνη την ώρα μόλις είχε ξεκινήσει η απεργία! Επειδή ήταν κ άλλοι τουρίστες εκεί, μοιραστήκαμε ταξί και μας κόστισε 40 ευρώ να πάμε. (80 είχε η διαδρομή).Στην Disneyland ειδαμε το show και επιστρέψαμε με προαστιακό ενώ δεν έγραφε πουθενά ότι είχε δρομολόγια! Πραγματικά αξίζει να το δείτε!!!! Αν τα λεωφορεία είναι πηχτρα, μια λύση είναι το πατίνι που έχει παντού!! Προσέξτε μόνο να το κλειδώσετε μόλις τελειώσετε τη βόλτα διότι αν δεν κλειδωθεί συνεχίζει να σε χρεώνει!
 

gkostas

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Ω, μάλιστα...ναι, η απεργία είναι γεγονός, εδώ και 20+ ημέρες. Γι'αυτό και είμαι έξτρα αγχωμένη. Τέλος πάντων, ευχαριστώ παρόλα αυτά για τον κόπο σου!
Καλησπερα. Ειμαστε τωρα στο Παρισι. Οι απεργιες ειναι γεγονος και ισχυουν ακριβως οσα εγραψα και στο προηγουμενο ποστ. Γενικα παντως τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα γιατι οι αποστασεις βγαινουν με τα ποδια (αν και θα χρειαστει αρκετο περπατημα). Επισης, καλη ιδεα ειναι κ το hop on hop off λεωφορειο για 1 μερα, ποδηλατο παιζει παρα πολυ και πατινια, ενω disneyland αξιζει με το shuttle bus που εχει. Για να δεις ΑΚΡΙΒΩΣ ωραρια κλπ που λειτουργουν τα μεσα, τσεκαρε το παρακατω λινκ που ανανεωνεται καθε μερα. Μονο το ΣΚ παντως τα πραγματα ειναι χειροτερα. Τελος, uber ειναι πανακριβα, φαση 20 ευρω για αποσταση 10 λεπτων... Οαντως δεν αξιζει να το ακυρωσεις. Εμεις μια χαρα περναμε, απλα παιζει πολυ περπατημα
https://parisbytrain.com/paris-rer-train-strike-2019/
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Νομίζω ότι το μετρό είναι με διαφορά η καλύτερη επιλογή, ειδικά αν θέλετε να κινηθείτε σε πολλές περιοχές.
 

chrysa23

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλημέρα!
Αρχες Σεπτέμβρη θα ταξιδέψω στο Παρίσι με τον σύντροφο μου. Φτάνουμε Τρίτη πρωί και φεύγουμε Δευτέρα απόγευμα. θα μείνουμε πολύ κοντά στην όπερα, μας αρέσει και το περπάτημα και θέλουμε να επισκεφτούμε και Disneyland και Βερσαλλίες.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας, ψάχνω ψάχνω αλλά έχω μπερδευτεί λίγο, να επιλέξουμε navigo ή paris pass? Ή κάτι άλλο? Η Paris pass γράφει πως έχεις είσοδο και σε αξιοθέατα.
Επισης για τα μουσεία, Disneyland, Βερσαλλίες κτλ να αγοράσω κάποια κάρτα για να περνάμε γρήγορα τις ουρές;
Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη!
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Να αναφέρω ότι στο Παρίσι η εφαρμογή uber περιλαμβάνει ποδήλατα. Σου δείχνει στο χάρτη από ποια σημεία μπορείς να τα παραλαβεις. Το κόστος είναι 1ε για να πάρεις το ποδήλατο και 23 λεπτά για κάθε λεπτό που περνάει.

Αν έχετε ήδη εγκατεστημενη την εφαρμογή και δεν σας τα εμφανίζει δοκιμάστε να τη διαγράψετε και να την ξανακαταβασετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom