Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Έχω καταμπερδευτεί με τα εισιτήρια σε μετρό λεωφορεία κλπ.
Θέλω να βγάλω ένα Day Pass που να περιλαμβάνει και τη μετακίνηση από το Orly προς το Παρίσι και είδα ότι με καλύπτει το Navigo Day Pass zone 1-4 (Orlybus + Metro). Για να το βγάλεις όμως πρέπει να έχεις το Navigo Easy pass και να το "φορτίσεις" με το Day pass ή να το "φορτίσεις" στο Ticket Mobilis.
Καλά τα λέω; Κι αν ναι, μπορώ να αγοράσω κάποιον από τους 2 συνδυασμούς στο αεροδρόμιο;
Μπορείς να βγάλεις one-day navigo pass από σταθμό χωρίς να έχεις κάποια κάρτα ήδη, απλά αν μείνεις περισσότερες μέρες στο Παρίσι μάλλον δεν σε συμφέρει.

Η καλύτερη στρατηγική είναι να πας στις πληροφορίες του αεροδρομίου να τους πεις σε ποια μέρη θα κινηθείς και για πόσες μέρες και θα σου προτείνουν αυτοί την καλύτερη επιλογή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Έχω καταμπερδευτεί με τα εισιτήρια σε μετρό λεωφορεία κλπ.
Θέλω να βγάλω ένα Day Pass που να περιλαμβάνει και τη μετακίνηση από το Orly προς το Παρίσι και είδα ότι με καλύπτει το Navigo Day Pass zone 1-4 (Orlybus + Metro). Για να το βγάλεις όμως πρέπει να έχεις το Navigo Easy pass και να το "φορτίσεις" με το Day pass ή να το "φορτίσεις" στο Ticket Mobilis.
Καλά τα λέω; Κι αν ναι, μπορώ να αγοράσω κάποιον από τους 2 συνδυασμούς στο αεροδρόμιο;
Μπορείς και από το IDF mobilites app να βγάλεις Navigo jour αν έχεις NFC και επιτρέπει το κινητό σου την πρόσβαση στην SIM
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
275
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα μείνω Παρασκευή βράδυ με Δευτέρα βράδυ. Η εβδομαδιαία δε συμφέρει γιατί λήγει τις Κυριακές το βράδυ. Επίσης το Σάββατο θα κινηθούμε με τα πόδια και μόνο το απόγευμα θα πάρουμε μετρό για La Defence Arena. Άρα μας βλέπω για ημερήσια την Κυριακή και ίσως την Παρασκευή αν βγαίνει φθηνότερα από 2 εισιτήρια (Orlybus + metro). Αυτό που με μπέρδεψε κυρίως είναι ότι φορτίζεις το Day Pass σε κάποια άλλη κάρτα που δεν ξέρω αν μπορώ να βρω στο αεροδρόμιο.

Παρόλο που έχω NFC στο κινητό, μου το βγάζει μη λειτουργικό για τις εφαρμογές τους (2 έχουν απ' ό,τι κατάλαβα).

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Θα μείνω Παρασκευή βράδυ με Δευτέρα βράδυ. Η εβδομαδιαία δε συμφέρει γιατί λήγει τις Κυριακές το βράδυ. Επίσης το Σάββατο θα κινηθούμε με τα πόδια και μόνο το απόγευμα θα πάρουμε μετρό για La Defence Arena. Άρα μας βλέπω για ημερήσια την Κυριακή και ίσως την Παρασκευή αν βγαίνει φθηνότερα από 2 εισιτήρια (Orlybus + metro). Αυτό που με μπέρδεψε κυρίως είναι ότι φορτίζεις το Day Pass σε κάποια άλλη κάρτα που δεν ξέρω αν μπορώ να βρω στο αεροδρόμιο.

Παρόλο που έχω NFC στο κινητό, μου το βγάζει μη λειτουργικό για τις εφαρμογές τους (2 έχουν απ' ό,τι κατάλαβα).

Ευχαριστώ και πάλι.
Iron maiden; :)

Για το μονοήμερο εισιτήριο δεν χρειάζεται να φορτίζετε κάποια κάρτα. Δες εδώ: Mobilis | RATP

Ίσως να σας βολεύει κι η paris visite για περισσότερες μέρες: Paris Visite travel pass | RATP
 
Last edited:

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
275
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Elton :cool:

Άρα έχουν κι άλλο ημερήσιο εκτός από τη Navigo; Μάλλον προς το Mobilis με βλέπω και ευχαριστώ.
Το Travel Pass το είχα δει αλλά για 3 μέρες στις ζώνες 1-5 (για να πιάνει το Orly) κοστίζει 53,75€ άρα δε μας συμφέρει.

Εγώ τα βλέπω μπερδεμένα ή όντως είναι;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Elton :cool:

Άρα έχουν κι άλλο ημερήσιο εκτός από τη Navigo; Μάλλον προς το Mobilis με βλέπω και ευχαριστώ.
Το Travel Pass το είχα δει αλλά για 3 μέρες στις ζώνες 1-5 (για να πιάνει το Orly) κοστίζει 53,75€ άρα δε μας συμφέρει.

Εγώ τα βλέπω μπερδεμένα ή όντως είναι;
Είναι όντως μπερδεμένα κι αν δεν το σκεφτείς λίγο καλύτερα την πατάς! Γι'αυτό πιστεύω το καλύτερο είναι να ρωτάει κάποιος στις πληροφορίες αφού εξηγήσει που ακριβώς θέλει να κινηθεί.

Για παράδειγμα η paris visite για τις ζώνες 1-3 έχει σχεδόν μισή τιμή από αυτή για τις ζώνες 1-5. Αν κάποιος έχει σκοπό να κινηθεί μόνο στο κέντρο (δηλαδή χωρίς Βερσαλίες και μίκιμαου) συμφέρει η paris visite για τις ζώνες 1-3 και μεμονωμένο εισιτήριο για το αεροδρόμιο. Η paris visite έχει και κάποιες εκπτώσεις σε αξιοθέατα ή σε μαγαζιά αλλά θέλει ψάξιμο γιατί δεν θυμάμαι ποια είναι αυτά.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
275
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Βερσαλλίες, Eurodisney τα έχουμε δει. Στο κέντρο θα κινηθούμε.
Από την άλλη, μόλις είδα εδώ ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Mobilis για το Orlybus.
Παραδίνομαι! 😂
Θα ρωτήσω φτάνοντας και ό,τι μου πουν.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Καλησπέρα σας,
Ταξιδεύω Παρίσι μεθαύριο Πέμπτη 26/05 και θα μείνω ως την Κυριακή. (άφιξη/αναχώρηση από αεροδρόμιο Ντε Γκωλ).
Ποια κάρτα μετακινήσεων με ΜΜΜ με συμφέρει για τις 3 ημέρες και πως την αγοράζω.
Είδα την navigo weekly pass στα 22.80 ευρώ που καλύπτει όλες τις ζώνες και μεταφορά στο αεροδρόμιο με RER αλλά δεν κατάφερα να βρω τρόπο να την αγοράσω online.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλησπέρα σας,
Ταξιδεύω Παρίσι μεθαύριο Πέμπτη 26/05 και θα μείνω ως την Κυριακή. (άφιξη/αναχώρηση από αεροδρόμιο Ντε Γκωλ).
Ποια κάρτα μετακινήσεων με ΜΜΜ με συμφέρει για τις 3 ημέρες και πως την αγοράζω.
Είδα την navigo weekly pass στα 22.80 ευρώ που καλύπτει όλες τις ζώνες και μεταφορά στο αεροδρόμιο με RER αλλά δεν κατάφερα να βρω τρόπο να την αγοράσω online.
Δεν μπορείς να την αγοράσεις online.
Θα την βρεις στο αεροδρόμιο, να έχεις μαζί σου και φωτογραφία ταυτότητας. Υπάρχουν δύο σιδηροδρομικοί σταθμοί στο αεροδρόμιο CDG. Και οι δύο σιδηροδρομικοί σταθμοί πωλούν κάρτες Navigo. Μπορείς να την αγοράσεις μέχρι τα μεσάνυχτα της Πέμπτης και θέλεις +5€ για την ίδια την φυσική κάρτα Navigo.
 

xenita

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να σας ρωτήσω αν τελικά συμφέρει να μετακινηθούμε στα βασικά αξιοθέατα αγοράζοντας δεκάδες εισιτηρίων ή να αγοράσουμε κάποια κάρτα; Θα φτάσουμε στο Παρίσι το πρωί της Πέμπτης θα επιστρέψουμε την Τετάρτη το απόγευμα από το Orly και θα μείνουμε στο 6ο διαμερισμα Καρτιέ Λατέν. Στο πρόγραμμα έχω συμπεριλάβει και μια επίσκεψη στις Βερσαλλίες.
Επίσης χρειάζομαι μια βοήθεια για τη μεταφορά από και προς Orly. Φτάνοντας ο ευκολότερος τρόπος είναι να πάρουμε το Orlybus και μετά μετρό; Ευχαριστώ πολύ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επίσης χρειάζομαι μια βοήθεια για τη μεταφορά από και προς Orly. Φτάνοντας ο ευκολότερος τρόπος είναι να πάρουμε το Orlybus και μετά μετρό; Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα και σε σένα.
Αν εννοείς τη latin quarter, εκεί έμενα κι εγώ τα περασμένα Χριστούγεννα και χρησιμοποίησα το Orly Bus που τερματίζει κοντά. Απο κει και πέρα χρησιμοποιείτε μετρό ή λεωφορείο για το κατάλυμα.
Μια επίσης καλή λύση σε περίπτωση που είστε 2 και παραπάνω είναι η κράτηση κάποιου transfer προκειμένου να μη ψάχνεστε, μπορεί να σας βγει αρκετά οικονομικά.
αν τελικά συμφέρει να μετακινηθούμε στα βασικά αξιοθέατα αγοράζοντας δεκάδες εισιτηρίων ή να αγοράσουμε κάποια κάρτα;
Αυτό εσείς θα το κρίνετε, μένετε πάντως σε μια πολύ βολική περιοχή και για να δείτε αρκετά πράγματα κινούμενοι με τα πόδια, αλλά και για να χρησιμοποιήσετε τα μέσα μεταφοράς. Προτείνω να δείτε τις πρώτες δύο μέρες πως θα κινείστε και να πράξετε ανάλογα.
 

xenita

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα και σε σένα.
Αν εννοείς τη latin quarter, εκεί έμενα κι εγώ τα περασμένα Χριστούγεννα και χρησιμοποίησα το Orly Bus που τερματίζει κοντά. Απο κει και πέρα χρησιμοποιείτε μετρό ή λεωφορείο για το κατάλυμα.
Μια επίσης καλή λύση σε περίπτωση που είστε 2 και παραπάνω είναι η κράτηση κάποιου transfer προκειμένου να μη ψάχνεστε, μπορεί να σας βγει αρκετά οικονομικά.

Αυτό εσείς θα το κρίνετε, μένετε πάντως σε μια πολύ βολική περιοχή και για να δείτε αρκετά πράγματα κινούμενοι με τα πόδια, αλλά και για να χρησιμοποιήσετε τα μέσα μεταφοράς. Προτείνω να δείτε τις πρώτες δύο μέρες πως θα κινείστε και να πράξετε ανάλογα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επομένως από ότι έχω καταλάβει φτάνοντας στο Παρίσι, από το αεροδρόμιο Orly θα πάρω το λεωφορείο Orlybus ( χρειάζεται κράτηση θέσης ή βρίσκεις εύκολα;) κατεβαίνω στο τέρμα του στο Denfert-Rochereau και από κει παίρνω τη γραμμή μέτρο 4 και κατεβαίνω στη στάση Saint Michel?
Θα μείνω στο ξενοδοχείο Saint Pierre.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom