Μετακινήσεις στο Παρίσι- navigo ή Paris visite?

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Όπο@ γνωρίζει το καρνέ των 10τ+ αν το αγοράσω μπορώ να το χρησιμοποιήσω μαζί εγώ με τη σύντροφό μου?
ναι εννοειτε , απο 1 ο καθενας καθε φορα, αλλαγη μεσου με το ιδιο εισητηριο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όπο@ γνωρίζει το καρνέ των 10τ+ αν το αγοράσω μπορώ να το χρησιμοποιήσω μαζί εγώ με τη σύντροφό μου?
Φυσικά, ουσιαστικά είναι διαφορετικά εισιτήρια που πωλούνται δεκάδα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα είναι άλλα εισιτήρια; Αν όχι, γιατί να μην προαγορασεις ότι θες, είτε φυσικα είτε από το Bonjour RATP;
Απ' όσο έχω καταλάβει θα είναι άλλα εισιτήρια και ίσως συλλεκτικά στο μέλλον (ίσως κάποιοι κάποτε κάνουν απόσβεση).
Επίσης ενώ ειπώθηκε πως μηνιαίες και ετήσιες κάρτες δεν θα αλλάξουν δεν είπαν για τις εβδομαδιαίες τι θα γίνει.

Το μόνο σίγουρο είναι πως τα έργα στο μετρό δεν θα προλάβουν να τελειώσουν πριν τους Ολυμπιακούς. Ώρες ώρες οι Γάλλοι είναι χειρότεροι κι από εμάς.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδή ήμουν σε σταθμό ρώτησα έναν ευγενικά αγενέστατο κύριο στα εισιτήρια. Λοιπόν, τα χάρτινα καρνέ έχουν σταματήσει να πωλούνται, όποτε πας αναγκαστικά σε app ή navigo easy pass. Και ισχύουν μόνο για τον κάτοχο του κινητού. Έχεις δίκιο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μεχρι πριν 2 μηνες υπήρχαν τα χαρτινα...
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα! Κλείσαμε Παρίσι άνοιξη
Φτάνουμε Σάββατο απόγευμα 5.30 στο cdg airport
Τι εισητηρίο να βγάλουμε ;επιστροφή Τετάρτη 6.30 το απόγευμα
Η navigo είναι από Δευτέρα. Το σκ τι προτείνετε;

Καλησπέρα,
Εύχομαι να περνάτε υπέροχα. Φτάνουμε Παρίσι το άλλο Σάββατο εμείς.
Αν βρεις χρόνο πες μου πως μετακινήθηκες από CDG προς κέντρο Παρισίου.

Και ότιδηποτε άλλο μπορείς να μου πεις ή να μου προτείνεις θα ήταν τέλειο.
Σε ευχαριστώ.
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Καλησπέρα,
Εύχομαι να περνάτε υπέροχα. Φτάνουμε Παρίσι το άλλο Σάββατο εμείς.
Αν βρεις χρόνο πες μου πως μετακινήθηκες από CDG προς κέντρο Παρισίου.

Και ότιδηποτε άλλο μπορείς να μου πεις ή να μου προτείνεις θα ήταν τέλειο.
Σε ευχαριστώ.
Επειδή Σάββατο θα πάμε κ μεις ,με επιστροφή Τετάρτη απόγευμα ,ίδιο αεροδρόμιο με σας. Πείτε μου λίγο τι σας βόλεψε εν τέλει στις μετακινήσεις;
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Επειδή Σάββατο θα πάμε κ μεις ,με επιστροφή Τετάρτη απόγευμα ,ίδιο αεροδρόμιο με σας. Πείτε μου λίγο τι σας βόλεψε εν τέλει στις μετακινήσεις;
Πηγαμε προσφατα και απο αεροδρομιο προς Παρισι και αντιστροφα μετακινηθηκαμε με RER B. Ειχαμε εβδομαδιαια Navigo στο κινητο (ζωνες 1-5) και αξιζε. Η εβδομαδιαια κοστιζει 30 ευρω και ισχυει Δευτερα-Κυριακη οποτε αν πατε ας πουμε Παρασκευη-Τριτη ισως δεν αξιζει τα 60 ευρω...
Στο Παρισι μετακινηθηκαμε κατα κυριο λογο με μετρο αλλα ομολογω οτι προκειται ισως για το χειροτερο μετρο που εχω παει. Αχανες, με πολλες σκαλες σε αρκετους σταθμους οχι κυλιομενες, πολυ κακη (ενιοτε και λανθασμενη) σημανση και τεχνικα προβληματα στις μπαρες που ενιοτε δεν αναγνωριζαν το τηλεφωνο. Το μονο θετικο τα πολυ συχνα δρομολογια. Αλλα την επομενη φορα θα προτιμησω λεωφορειο.

ΥΓ: Αν πατε Μονμαρτη με μετρο και βγειτε στο σταθμο Abbesses, αν πατε απο τις σκαλες εχει αμετρητα σκαλοπατια οποτε καλο θα ειναι να πατε με ανσανσερ. Τις σκαλες κοσμουν ωραιες τοιχογραφιες αλλα καλο θα ηταν να το δειτε στο κατεβασμα παρα στο ανεβασμα!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom