Ηνωμένο Βασίλειο Μετανάστευση/ταξίδι με σκύλο/κατοικίδιο

Sophia_73

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ αρκετούς μήνες το site και το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον.Τον τελευταίο μήνα εχει μετακομίσει ο σύζυγος μου στο Λονδίνο.Διάβασα τα εξαιρετικά άρθρα και πραγματικά αρχισα να γοητεύομαι στην ιδέα της μετακόμισης παροτι το Λονδίνο δεν ανήκει στους αγαπημένους προορισμούς.Το μεγάλο πρόβλημα μου ομως ειναι η μεταφορά του κατοικιδίου μου.Εχω διαβάσει πάρα πολλές συζητήσεις μεταξύ μελών δεν εχω καταλήξει κάπου και βλέπω οτι δεν μας εχει και κανεις μετα απ καιρό τι τελικά έκανε? Το αποτέλεσμα ειναι να εχω μείνει εδω με το σκύλο μου Shih-tzu και ο σύζυγος στο Λονδίνο...!!!Τελευταία ψάχνω και την μεταφορά μεσω Παρισιού με τραίνο..!!Εχω προβληματιστεί πάρα πολύ.....Κάθε πληροφορία και βοήθεια σας ευπρόσδεκτη..!!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέο μέλος αν και παρακολουθώ αρκετούς μήνες το site και το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον.Τον τελευταίο μήνα εχει μετακομίσει ο σύζυγος μου στο Λονδίνο.Διάβασα τα εξαιρετικά άρθρα και πραγματικά αρχισα να γοητεύομαι στην ιδέα της μετακόμισης παροτι το Λονδίνο δεν ανήκει στους αγαπημένους προορισμούς.Το μεγάλο πρόβλημα μου ομως ειναι η μεταφορά του κατοικιδίου μου.Εχω διαβάσει πάρα πολλές συζητήσεις μεταξύ μελών δεν εχω καταλήξει κάπου και βλέπω οτι δεν μας εχει και κανεις μετα απ καιρό τι τελικά έκανε? Το αποτέλεσμα ειναι να εχω μείνει εδω με το σκύλο μου Shih-tzu και ο σύζυγος στο Λονδίνο...!!!Τελευταία ψάχνω και την μεταφορά μεσω Παρισιού με τραίνο..!!Εχω προβληματιστεί πάρα πολύ.....Κάθε πληροφορία και βοήθεια σας ευπρόσδεκτη..!!
Καλώς ήρθες στην παρέα! Όσον αφορά το πρόβλημα που αναφέρεις τόσος και τόσος κόσμος ταξιδεύει με αεροπλάνο με το κατοικίδιό του, δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο θέμα :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
έχω παρατηρήσει ότι οι Κυπραίοι εφαρμόζουν νομοθεσία που δανείζεται πολλά από την Εγγλέζικη. Θα σου πω λοιπόν τί έκανα εγώ όταν ταξίδεψα με δυο γατιά από Κύπρο χωρίς να γνωρίζω αν υπάρχει άμεση σχέση:

>εμβόλια σε κτηνίατρο με βιβλιάριο
>εφαρμογή υποδόριου microchip στο σβέρκο του ζώου
>ερώτηση στην αεροπορική για το κατά πόσο μπορείς να το μεταφέρεις (καθώς ενδέχεται στην πτήση να υπάρχουν αλλεργικοί)

στην περίπτωση των γατιών μου, τα στείρωσα εκείνη τη περίοδο κι από τα φάρμακα που τους δοθήκανε, το τρίχωμα του Κουμίκο μάδησε στο ύψος της κοιλιάς. έπρεπε λοιπόν να προμηθευθώ επιπλέον βεβαίωση από τον κτηνίατρο για τη φύση αυτής της κατάστασης
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.020
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απο τις 6 Ιανουαριου ευτυχως καταργηθηκε η αρκετα βασανιστικη -για ιδιοκτητες και κατοικιδια- εξαμηνη καραντινα που επιβαλλονταν τα ζωα μετα τον αιματολογικο ελεγχο.

Τα πραγματα πλεον ειναι πολυ απλα. Με την πιο δυσκολη απαιτηση ο εμβολιασμος για λυσσα 21 μερες τουλαχιστον πριν απο τη εισοδο του ζωου στο UK. Τα υπολοιπα που χρειαζονται μπορεις να τα δεις εδω
 

Sophia_73

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Απο τις 6 Ιανουαριου ευτυχως καταργηθηκε η αρκετα βασανιστικη -για ιδιοκτητες και κατοικιδια- εξαμηνη καραντινα που επιβαλλονταν τα ζωα μετα τον αιματολογικο ελεγχο.

Τα πραγματα πλεον ειναι πολυ απλα. Με την πιο δυσκολη απαιτηση ο εμβολιασμος για λυσσα 21 μερες τουλαχιστον πριν απο τη εισοδο του ζωου στο UK. Τα υπολοιπα που χρειαζονται μπορεις να τα δεις εδω
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σας. Εχω κάνει κράτηση να πετάξω μεσω Κωνσταντινούπολης απ θεσσαλονίκη με την Τurkish Airlines.Κάποιος μου ανέφερε οτι λόγω η Τουρκία ειναι εκτός Ε.Ε μηπως δεν γίνει δεκτό το σκυλάκι μου και μπεί σε καραντίνα και αλλες δύσκολες διαδικασίες.Ο ταξιδιωτικός μου πράκτορας μου λέει οτι δεν ισχύει αλλα δεν ειναι και απολύτος σίγουρος. Εσεις γνωρίζετε τιποτα μιας και με την Aegean δεν μπορώ να ταξιδέψω γιατι δεν δέχεται τα βραχυκεφαλικά σκύλια (shih-tzu) στις πτήσεις της?
 

Sophia_73

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εδώ θα βρεις τους όρους μεταφοράς κατοικιδίων της turkish:
Turkish Airlines - Κατοικίδια - turkishairlines.com
Επικοινώνησε όμως καλύτερα μαζί τους για λεπτομέρειες.
Eυχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες αλλα δυστυχώς άλλα βλέπουμε στις σελίδες και αλλιώς μας τα λένε απ κοντά..Η Τurkish airlines μου απέρριψε την αίτηση λόγω οτι δεν δέχονται ζώα για Λονδίνο απ χώρα εκτός ευρωπαικής ένωσης.Τουλάχιστον ο ταξιδιωτικός μου πράκτορας ετσι μου ειπε,Τους ειπα οτι εχει αλλάξει η νομοθεσία αλλά ήταν αρνητικοί..!!
 

Argyro

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας
Τον Αύγουστο θα πρέπει να μετακομίσω στην Αγγλία και έχω δυο κατοικίδια μικρα
Ένα σκυλάκι κι ένα γατάκι από 4 κιλά το καθένα
Με όλες τις αεροπορικές εταιρείες που μίλησα μου είπαν ότι δεν μπορώ να πετάξω απευθείας από Ελλάδα για Αγγλία με τα ζώα μαζί μου πάνω αλλά μόνο στο χώρο αποσκευών αλλά είναι πολύ η ζέστη και μου είπαν καλύτερα να πάω μέσω Γαλλίας και από εκεί με τραίνο στο Λονδίνο
Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε κάπως παρακαλώ επικοινωνησει μαζι μου.
Ευχαριστώ
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Mε ποιές αεροπορικές μίλησες και σου είπαν κάτι τέτοιο;;;
Πολύ περίεργο αυτό που λες καθώς για μικρόσωμα σκυλιά (εξαρτάται την εταιρεία ως προς τα κιλά που θέτει ως όριο ) επιτρέπεται να τα πάρεις μαζί σου αρκεί να είναι στο ειδικό κλουβάκι μεταφοράς τους.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Μόλις διάβασα στους κανονισμούς της Aegean πως ΜΟΝΟ για Η.Β. τα κατοικίδια μεταφέρονται ως φορτίο ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση, μπορούν να ταξιδέψουν στην καμπίνα αρκεί να είναι μέχρι 8 κιλά.
Έχεις δίκιο. Απίστευτο!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Με πρόλαβες:)

Το λινκ που έγραψες ζαχαρουλα έχει την απάντηση.

Επιπλέον, κατοικίδιοι σκύλοι, γάτες και κουνάβια για πτήσεις προς Ηνωμένο Βασίλειο μπορούν να μεταφέρονται μόνο προς το αεροδρόμιο Heathrow του Λονδίνου και μόνο ως φορτίο. Σχετικές πληροφορίες θα βρείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom