Μετανάστης στην Αγγλία

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
φιλε m-stam δεν εχω ακομη τηλεφωνο φυσικα στο τσεστερ αλλά αν θες οταν πλησιαζει ο καιρος στειλε ενα μυνημα εδω κ να στο δωσω τοτε...
κ οι υπολοιποι μην ζηλευετε γιατι η Ελλαδα ηδη αρχισε να μου λειπει..οχι το ζοφερο κλιμα στην οικονομια και στην εργασια αλλά η ανθρωπινη σχεση που δεν νομιζω οτι θα την βρω εξω κ μαλιστα τωρα που λογω της κρισης εχουμε ερθει πιο κοντα με τον αγνωστο μεχρι τωρα συνανθρωπο μας....
Αυτό για την ανθρώπινη επικοινωνία είναι όπως το λες!!!
Έχοντας ζήσει σαν παιδί σε διάφορες χώρες μόνο στην Τουρκία υπήρχε ένα κλίμα στις ανθρώπινες σχέσεις όπως εδώ!

Από Λονδίνο η δική μου εμπειρία ήταν μόνο 3 μήνες σε ένα πρόγραμμα ένα καλοκαίρι...ναι μου άρεσε η πόλη, ναι μου άρεσαν πολύ οι φτηνές συναυλίες...πιστεύω το σύστημα υγείας τους είναι χειρότερο από το δικό μας (μου τα πε και φίλη γιατρός που πήγε εκεί για δουλειά και άντεξε 1.5 χρόνο) αλλά δεν μου άρεσε καθόλου ο Αγγλικός λαός...όχι ότι έβλεπα και πολλούς Άγγλους στο Λονδίνο να πω την αλήθεια...και σίγουρα έμεινα απογοητευμένος από την Αγγλική νεολαία, πιστεύω η παρακμή ή ίδια!!!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αυτό για την ανθρώπινη επικοινωνία είναι όπως το λες!!!
................απογοητευμένος από την Αγγλική νεολαία, πιστεύω η παρακμή ή ίδια!!!
...φοβάμαι ότι έχεις δίκιο...
Το έχουμε ξαναπεί: ο Παράδεισος είναι στον ουρανό, όχι στη γη.
Η κάθε χώρα έχει τα + και τα - της. Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του (πχ. εργασία) ή με τις ευαισθησίες του (πχ. κλίμα, τάξη, αγένεια, επικοινωνία, κλπ) ...επιλέγει.
Κανένας δεν πάει με το ζόρι...(ή μένει εδώ, αντίστοιχα)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.416
Λίγο άσχετο, αλλά το Τσέστερ έχει έναν πολύ ωραίο ζωολογικό κήπο...
Τώρα για το αν αξίζει να ζεί κανείς εκεί για πάντα αυτό θα μας το πεί ο Νικόλαος μετά απο κάποιο καιρό .....
Καλή διαμονή Νικόλαε....
 

Maria Moustaka

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γεια σας,Το όνομα μου είναι Μαρία και θα ήθελα να ρωτήσω,επειδή σκέφτομαι να μετακομίσω οριστικά στην Αγγλία,πώς μπορώ να βρω δουλειά; Με ποιόν θα έπρεπε να επικοινωνήσω;Χρειάζεται να βρω από την Ελλάδα ή πρώτα πρέπει να πάω στην Αγγλία; Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε γιατί είναι και το θέμα της διανομής. Ευχαριστώ πολύ Θα χαρώ πολύ να ,ε βοηθήσετε:xmas:xmas_smile:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Γεια σας,Το όνομα μου είναι Μαρία και θα ήθελα να ρωτήσω,επειδή σκέφτομαι να μετακομίσω οριστικά στην Αγγλία,πώς μπορώ να βρω δουλειά; Με ποιόν θα έπρεπε να επικοινωνήσω;Χρειάζεται να βρω από την Ελλάδα ή πρώτα πρέπει να πάω στην Αγγλία; Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε γιατί είναι και το θέμα της διανομής. Ευχαριστώ πολύ Θα χαρώ πολύ να ,ε βοηθήσετε:xmas:xmas_smile:
Για δες εδώ:
patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο διαδίκτυο / the greek community
 

capobomba

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλή τύχη στον Νικόλα 1974

ξέρω πολύ καλά γιατί πήρατε την απόφαση, αν δεν έχεις παιδιά δεν καταλαβαίνεις. θέλω να σας στείλω τη συμπαράσταση μου και να σας πω καλό κουράγιο

κι εμείς το ίδιο σκεφτόμαστε και όσο διαβάζω ιστορίες ανθρώπων που κάνουν το βήμα, τόσο περισσότερο πείθομαι ότι κι εμείς θα ακολουθήσουμε

Νικόλα όταν κοιτάς τα παιδιά σου, που θα ανασαίνουν τον καθαρό αέρα της λευτεριάς (έστω και μουντής και άχαρης είναι αλήθεια) και όχι το τοξικό περιβάλλον της Ελλάδας, θα παίρνεις δύναμη να συνεχίζεις

θέλει πολύ δύναμη και πολύ θέληση να αφήσεις την πατρίδα, και τους συγγενείς. θέλει συναισθηματική δύναμη, θέλει ψυχή

όταν είσαι νέος κανείς δε σου ζητά το λογαριασμό, σου λένε όλοι φύγε, είσαι νέος άνοιξε τα φτερά σου

όταν είσαι επαγγελματίας με ένα κάρο υποχρεώσεις και κάθε μήνα ψάχνεις τα ευρώ στην τσέπη για να ζεις με αξιοπρέπεια, έτσι όπως μας καταντήσανε, τότε τα σκέφτεσαι όλα σε άλλη διάσταση

όπως και να χει, θέλω να βλέπω τα θετικά

καλή αρχή! :clap:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Νικόλα όταν κοιτάς τα παιδιά σου, που θα ανασαίνουν τον καθαρό αέρα της λευτεριάς (έστω και μουντής και άχαρης είναι αλήθεια) και όχι το τοξικό περιβάλλον της Ελλάδας, θα παίρνεις δύναμη να συνεχίζεις
Αγαπητέ capobomba τα λες πολύ καλά!!!
Και το σημείο εδώ παραπάνω, είναι αυτό που θέλει την περισσότερη μελέτη.
Εννοώ το ζήτημα του κλίματος (εσύ βέβαια το λες και μεταφορικά), του καιρού δηλαδή.
Φίλος που γύρισε από Καναδά μετά από 4 μήνες (αποτυχημένη προσπάθεια, από δικό του φταίξιμο, να πάρει γουέρκιν βίζα), με "έπρηξε" και με "ζάλισε" για το πόσο φρικτό είναι το κλίμα και "ψυχροί" οι άνθρωποι.
"Ανακρίνοντάς" τον όμως, για όλα τα υπόλοιπα ζητήματα....δεν μπορούσε παρά να εκθειάζει συνεχώς τον Καναδά.
Και ρωτάω τελικά, ....... ο ήλιος και η ΟΜΟΡΦΙΑ, της Ελλάδα μας, αρκεί για να σε κρατήσει???
Απόλυτα υποκειμενικό....
Εξαρτάται από το τι "Σταυρό" ....κουβαλάει ο καθένας....
 

marina1977

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γειά σας και απο εμένα!!!Ονομάζομαι Μαρίνα και θα ήθελα να μου πεί οποιος γνωρίζει για την ζωή και γενικά οτιδήποτε ξέρει για την πολη cheltenham spa στην Αγγλια.Με ειδοποίησαν για δουλειά,δέν γνωρίζω τίποτα απο εκεί και εχω αγχωθεί υπερβολικά!!!!
 

ckastam

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΛΑΔΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
Καλησπέρα από Κέρκυρα.
Σκοπέυω και εγώ με την γυναίκα μου πλέον να μετακομισουμε στην Αγγλια επειδή είμαστε και οι 2 άνεργοι.
Τελικά όσοι έφυγαν για Αγγλιά πως τα κατάφεραν? Με την διαμονή τι έκαναν? Έμειναν σε ξενοδοχείο ή βρήκαν σπίτι να νοικιάσουν και που? Τα ενοίκια δεν ήταν ακριβά? Πόσο καιρο έκαναν μέχρι να βρουν δουλειά και μέχρι τότε πως πλήρωναν τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ενοίκια?
Aν θα μπορούσε κάποιος να μας βοηθήσει θα του ήμασταν υπόχρεοι γιατι δυσκολέυομαστε να βρούμε μια φτηνη κατοικία να μείνουμε μέχρι να πιάσουμε δουλειά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!!
Εχεις καποια ειδικευση εσυ η η γυναικα σου που πιστευεις οτι θα κανει πιο ευκολη την ευρεση εργασιας εκει?
Εχεις παει να κανεις προετοιμασια η ξεκινας και πας και οτι γινει?
Εχεις συγγενεις η φιλους εκει?
Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις,αλλα μου κανει εντυπωση,τουλαχιστον αυτο καταλαβα,οτι ξεκινας μετακομιση χωρις να εχεις τιποτα σιγουρο....
 

ckastam

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΛΑΔΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
Φυσικά και έχουμε Πανεπιστημιακά πτυχία και μεταπτυχιακά αλλά είμαστε προετοιμασμένοι να δουλέψουμε όπου βρούμε (part-time) άλλωστε μέχρι τώρα δουλειες του ποδαριου κάναμε και στην Ελλάδα - πλέον ουτε αυτές ΥΠΑΡΧΟΥΝ
Ψάχνω ήδη δουλέια στέλνοντας βιογραφικά απο Ελλάδα αλλά όπως γνωρίζεις όταν δεν ΜΕΝΕΙΣ ΑΓΓΛΙΑ δεν σου δίνουν πολλύ σημασια - δεν περιμενουμε να μας στρώσουνε κόκκινα χαλιά για να μας βρούνε κατοικια οι εταρειες που θα δουλέψουμε δεν ειμαστε τόσο ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟΙ.
Ωστόσο είχαμε 5-6 κρούσεις για interview αλλά αφού δεν είμασταν Αγγλιά γιατι δεν έχουμε ΟΥΤΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΥΣ (αν είχα δεν θα αναρτουσα το προβλημα μου εδώ) να μας φιλοξενησουνε ή να μας βρούνε φτηνη κατοικια, δεν πηγαμε και δεν δέχονται τηλεφωνικές ή μεσω σκυπε επικοινωνίες.
Το μονο που μας ρωτήσανε είναι ποτε θα είμαστε ΑΓΓΛΙΑ για να μας "έχουνε υπόψη" τους.
δεν είμαστε τόσο ανοργάνωτοι όσο νομιζεις
ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΤΗΝΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΤΟΣΟ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΟΣΟ Κ TA STUDIO ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΕ ΟΝΛΙΝΕ ΜΕΣΙΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ - ΑΚΟΜΑ Κ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΘΕΛΟΥΝΕ 600+ ΛΙΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ !!!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΦΤΗΝΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δυστυχως αν θελεις να πας θα πρεπει να τα δωσεις αυτα τα λεφτα για σπιτι του ενος δωματιου,ενωμενο με κουζινα και ενα μικρο μπανιο.
Φυσικα να σου πω οτι θα πρεπει να εισαι και ικανοποιημενος αν βρεις ενα καλο σπιτι με αυτα τα λεφτα και να τα εχει ολα μεσα,δηλαδη νερο,ρευμα,θερμανση,ισως και το ιντερνετ.

Η αδερφη μου,τυχερη στην αναζητηση,στο Ilford(ζωνη 4,4 στασεις μετα απο το stratford) βρηκε σε προσφατα ανακαινισμενο σπιτι,με 600 λιρες με ολα τα παραπανω.

Στα ιδια λεφτα,αν και βρηκε παρα πολυ λιγα,δεν ηταν για να μεινει ανθρωπος μεσα.

Οποτε εκτος αποτι θα πρεπει να πας και να δεις ο ιδιος τα σπιτια,θα πρεπει να πας εκει και να απευθυνθεις σε recruiter ωστε μεσω αυτου να βρεις τη δουλεια αλλιως και με οσα ειδα μεσω της αδερφης μου λιγο δυσκολο.

Μπορεις να πας να μεινεις καμια εβδομαδα σε καποιο φθηνο ξενοδοχειο,να εχεις κανει αναζητηση απο εδω για ορισμενα σπιτια που σ'ενδιαφερουν και να κλεισεις ραντεβου τις μερες που θα πας εκει.

Παντως δουλεια βρηκε σχεδον αμεσως και μου εκανε εντυπωση πως ακομα και μετα απο 2 μηνες που ειχε βρει δουλεια την επαιρναν τηλεφωνο για να παει σε αλλες συνεντευξεις!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom