Μεταναστευση

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Νομίζω όμως ότι και ο αποστολέας του μηνύματος ας διευκρινίσει τι ακριβώς εννοεί εδώ.
Υποθέτω ότι θα είναι γρήγορη μεν αλλά νόμιμη λύση.Αν μένει παράνομα και δουλεύει μαύρα δεν παίζει περίπτωση να συλληφθεί;Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται;Δεν πάνε όλα πίσω;
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
από την πρεσβεία μου είπανε ότι αν γίνει γάμος θέλω περίπου 2 1/2 χρονια ώστε να πάω νόμιμα και να μπορώ να εργαστώ!
Ίσως δε διάβασες όλο το μήνυμά του, για το νόμιμο ενημερώθηκε επίσημα. Εγώ λέω, ας διευκρινίσει τι είδους άλλες λύσεις θέλει να του προτείνουν μέλη του φόρουμ για να έχει -αν θα έχει- τις ανάλογες απαντήσεις.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Υποθέτω ότι θα είναι γρήγορη μεν αλλά νόμιμη λύση.Αν μένει παράνομα και δουλεύει μαύρα δεν παίζει περίπτωση να συλληφθεί;Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται;Δεν πάνε όλα πίσω;

να συλληφθεί από ποιον?για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα σε αυτό το κοματι.Αν κάτσεις παράνομα στις ΗΠΑ δεν σε πειράζει κανεις στο θέμα αν είσαι νόμιμα στην χωρα η όχι! Βεβαια η αστυνομία ξέρει ποιοι είναι νόμιμη και ποιοι όχι αλλα δεν ασχολείται με τους παρανομους! ο αμερικανοι θέλουν τους παρανομους για να κάνουν δουλειές που δεν κάνουν αυτοί.δεν θα δείτε αμερικανο να δουλεύει σερβιτόρος η πακέτας η λατζιερης στις ΗΠΑ! Η αστυνομία αν σε κάνει κάποιον τυπικό έλεγχο στο δρόμο δεν θα σου ζήτηση πράσινη κάρτα η την visa ESTA να δει άμα έληξε και τέτοια, απλά θα δει το διαβατήριο και αυτό είναι ολο.Αν δεν πειράξεις κανέναν, δεν δίνεις δικαιώματα και δεν εμπλακείς σε κάτι σοβαρό δεν πρόκειται να σε ψάξουν το αν είσαι νόμιμος η όχι στην χωρα.Υ.Γ ξέρω άτομα που είναι πάνω από 5 χρονια εκεί παράνομα.καλά από μεξικανούς και από λατινική αμερικη να μην μιλήσω όλοι σχεδόν είναι παράνομοι και κανουν τις δουλειές που ανέφερα πιο πάνω και στέλνουν τα λεφτά στις χώρες τους που είναι φτωχές!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
δεν θα δείτε αμερικανο να δουλεύει σερβιτόρος η πακέτας η λατζιερης στις ΗΠΑ!
Αυτό δεν το καταλαβαίνω, σε σοβαρές επιχειρήσεις ρισκάρουν να χρησιμοποιήσουν άτομα που δεν έχουν νόμιμη είσοδο στη χώρα?
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Αυτό δεν το καταλαβαίνω, σε σοβαρές επιχειρήσεις ρισκάρουν να χρησιμοποιήσουν άτομα που δεν έχουν νόμιμη είσοδο στη χώρα?
και ομως ετσι ειναι. δεν τους ελενχει και κανεις, αλωστε οπως ειπα τους θελουνε τους παρανομους για τετιους ειδους δουλιες. η βλακεια ειναι οτι οι αμερικανοι δεν σου δινουν χαρτια να εισαι νομιμος να πληρωνεις και τους φορους σου στο κρατος και ετσι οι περισσοτεροι παρανομουν! ετσι κιαλιος εχει πολλες δουλιες δεν πας να παρεις την δουλεια καπιου αλλου.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Αυτό δεν το καταλαβαίνω, σε σοβαρές επιχειρήσεις ρισκάρουν να χρησιμοποιήσουν άτομα που δεν έχουν νόμιμη είσοδο στη χώρα?
οταν λες σοβαρες επηχειρησεις ενοουμε κεντρα διασκεδασεις και restaurant - fast food ετσι. αμα πας πχ σε ενα αμεκανικο super market προφανως θα σου ζητησουνε χαρτια! οι παρανομοι κανουνε την βρομικη δουλεια.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Νομίζω όμως ότι και ο αποστολέας του μηνύματος ας διευκρινίσει τι ακριβώς εννοεί εδώ.
Πάντως,σίγουρα δεν εννοεί να του πεί ο καθένας,πως μπορεί να πάει στη ζούλα,γιατί αυτο μπορεί να το κάνει και μόνος του....δεν χρειάζεται να ρωτήσει εδω!...ολο το ιντερνετ,είναι γεμάτο ιστορίες παρανόμων στην Αμερικη.Και δεν ξέρω αν θέλει να ρισκάρει,να βλεπει το παιδάκι του,μόνο στο skype για τα επόμενα χρόνια.
 

dimitrakos

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Σας ευχαριστώ όλους όσοι πήρατε μέρος στην ερώτηση που έκανα. καταρχάς δεν χρειάζεται να παρεξηγηθείτε μεταξύ σας..... ο φίλος Lexuss δεν έκανε κάτι παράνομο από το να μου πει πως έχουν τα πράγματα από την καλή και από την ανάποδη μην τον πήρατε αμπάριζα δεν είμαστε μικρά παιδιά :) ... όντως πολύ εργάζονται παράνομα και είναι όπως τα λέει περί ελέγχων και αστυνομίας. το πρόβλημα δεν θα είναι στο να εργαστείς μαύρα η να παραμείνεις παραπάνω από την βίζα σου δεν θα σε ψάξουνε, αλλα θα το βρείς όταν θα χρειαστεί να φύγεις από αμερική εκεί θα σου κόψουνε τον k@l@... ΟΧΙ! Δεν σκέφτομαι για να κάνω μια αρπαχτή και να παρανομήσω . δεν έχω σκοπό να μου βάλουνε blacklist

...λέω αν γνώριζε κάποιος από εδώ η από γνωστό του κάποια πιο σύντομη διαδικασία για μετανάστευση εφόσον παντρευτώ και αν μπορώ να πάω ταξίδι εκεί για να τους δω και να παντρευτώ ταυτόχρονα.

η πρεσβεία δεν μπήκε σε λεπτομέρειες αν υπάρχουν παραθυράκια του νομου, απλά μου είπε επειδή δεν είναι αμερικανή υπήκοος η (γυναικα σου) θα μπεις σε λίστα και θα κάνει περίπου 2 1/2 χρονια να σου εκδοθεί άδεια παραμονής και πράσινη κάρτα!
 
Last edited:

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
αυτο ειναι το δυσκολο οτι μετα το 3μηνο στην ουσια εισαι εγκλωβισμενος στις ΗΠΑ. και αν φυγεις καπια στιγμη μπορει να γρκεμισεις οτι εχτισες. και το θεμα τις υγειας ειναι δυσκολο γιατι αν αρωστησεις οι γιατροι ειναι πανακριβοι! θυμαμαι ενας φιλος μου ηθελε απονευρωση το δοντι του και του ειπε 1500 δολλαρια ενα αλλο παιδι εκοψε το χερι του και χρειαζοτανε και δευτερη ενχειρηση και του ζητησαν 35.000 και ελεγε θα το κανω οταν γυρισω ελλαδα.
 
Last edited:

dimitrakos

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
αυτο ειναι το δυσκολο οτι μετα το 3μηνο στην ουσια εισαι εγκλωβισμενος στις ΗΠΑ. και αν φυγεις καπια στιγμη μπορει να γρκεμισεις οτι εχτισες. και το θεμα τις υγειας ειναι δυσκολο γιατι αν αρωστησεις οι γιατροι ειναι πανακριβοι! θυμαμαι ενας φιλος μου ηθελε απονευρωση το δοντι του και του ειπε 1500 δολλαρια ενα αλλο παιδι εκοψε το χερι του και χρειαζοτανε και δευτερη ενχειρηση και του ζητησαν 35.000 και ελεγε θα το κανω οταν γυρισω ελλαδα.
βλέπω έχεις επαφή με το αντικείμενο :) τα γνωρίζω και εγώ αυτά! κάτι που δεν γνωρίζω μπορείς να μου πεις αν το κατέχεις?.... σύνταξη πως παίρνεις? δηλαδή.. τώρα είμαι σαραντάρης αν δουλέψω εκεί είκοσι χρονια θα μπορέσω να πάρω? και από που παίρνεις σύνταξη? το κράτος δεν δίνει!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
συνταξη φιλε δυστυχως δεν θα παρεις αν δεν αποκτησεις χαρτια. φυσικα μπορει καποιος να παρει κατευθειαν αμερικανικη υπηκοοτητα αλλα ειναι νομιμη μεν αλλα ριψοκινδυνη δε! μπορεις να δηλωσεις οτι θες να υπηρετησεις στον στρατο. κανεις καπιους μηνες εκπαιδευση και μετα σε στελνουν για καπιο διαστημα σε εμπολεμη ζωνη. οταν γυρισεις σε βραβευουν σαν βετερανο και σου δινουν αμερικανικη υπηκοοτητα και μετα μπορεις να μπεις σε αστυνομια πυροσβεστικο σωμα και διαφορα αλλα.
 

dimitrakos

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
συνταξη φιλε δυστυχως δεν θα παρεις αν δεν αποκτησεις χαρτια. φυσικα μπορει καποιος να παρει κατευθειαν αμερικανικη υπηκοοτητα αλλα ειναι νομιμη μεν αλλα ριψοκινδυνη δε! μπορεις να δηλωσεις οτι θες να υπηρετησεις στον στρατο. κανεις καπιους μηνες εκπαιδευση και μετα σε στελνουν για καπιο διαστημα σε εμπολεμη ζωνη. οταν γυρισεις σε βραβευουν σαν βετερανο και σου δινουν αμερικανικη υπηκοοτητα και μετα μπορεις να μπεις σε αστυνομια πυροσβεστικο σωμα και διαφορα αλλα.
με αποσυντόνισες τώρα :) κάπου χαθήκαμε..... λοιπόν πάλι από την αρχή έχω παιδί αναγνωρισμένο με αμερικανικη υπηκότητα εκτος γάμου. παντρεύομαι την μητέρα του που μένει στην αμερική είναι ευρωπαίος πολίτης έχει πράσινη κάρτα έχει άδεια παραμονής έχει social security number.. καλά έως εδώ? τώρα πάω στην αμερική όταν είναι έτοιμα τα χαρτιά μου δηλαδή η άδεια παραμονής και η πράσινη κάρτα.αρχίζω να εργάζομαι οπουδήποτε νόμιμα ! ξέρεις να μου πεις πως περνώ σύνταξη?ξέρω πως κρατικά ασφαλιστικά ταμεία δεν υπάρχουνε! τα ιδιωτικά ταμεία σου δίνουν περίθαλψη και σύνταξη? γίνονται κράτησης από τον μισθό σου? ωραίο το να ξαναγίνω john rambo στα σαράντα μου! :) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom