Μεταναστευση

xenialiou89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
γεια σας παιδια ! ειμαι η ξενια! ειμαι 27 χρονων και εχω βλεψεις να φυγω στο εξωτερικο με το συντροφο μου! εχω 2 μερη στο μυαλο μου...
1.Αμερικη -μασαχουσετη
εκει εχω τη θεια μου το θειο μου και τα ξαδερφια μου αλλα αποσο ξερω ειναι πολυ δυσκολο το θεμα με τα χαρτια :( αρχικα μου ειπαν παιρνω τουριστικη βιζα αλλα δεν ξερω τι γινεται απο κει και περα :/
2.PERU δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο η ενταξη μιας ελληνιδας στη λατινικη αμερικη αλλα οι λογοι που επιλεγω το περου ειναι πολλοι,, ο συντροφος μου ειναι περουβιανος αν και μεγαλωσε ιταλια ..εκει εχει σπιτι οικογενεια και σιγουρη δουλεια! εγω απο την αλλη μιλαω πολυ καλα ελληνικα και οπως ενημερωνομαι η ζωη ειναι πολυ πιο φθηνη και ειναι απο τις χωρες που εχουν μεγαλη αναπτυξη!!!
δεν ξερω τι να κανωωω :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις έναν δικηγόρο ειδικευμένο σε μεταναστευτικά θέματα, γιατι θα συνεχίσεις να μπερδεύεσαι αν ακους την γνώμη του καθενός...
ΥΓ μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα.Απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
΄Ετσι όπως τα είπε η @karfitsa..Εντελώς γενικά δεν νομίζω οι συγγενείς να παίζουν ρόλο στην χορήγηση άδειας παραμονής/εργασίας σε καμιά χώρα.
 

Gjonorne

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γεια σας. Εχω αποφοιτησει απο το ΤΕΙ Αθήνας και σκέφτομαι να φυγω μονιμα Καναδα. Η θεία μου ειναι στο Ονταριο, Τοροντο. Ξερετε τι διαδικασιες απαιτουνται οσον αφορα τς μεταφρασεις των πτυχιων κλπ..τι απαιτειται γ να παω μονιμα..μπορω να παω με αδεια εργασιας, δηλαδη μονο με το πτυχιο π εχω με καλυπτει;; Αν ναι πως καταφερνω να παω για εργασια, τι διαδικασία εχει; αλλιως να παω ως τουριστρια και μπορει να βρω κατι ετσι; Ευχαριστω!
 

abru

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
καλησπερα σασ,
εχω αλβανικο διαβατηριο και αδεια παραμονης 2ης γενιας,
σκεφτομαι το 2018 να παω μονιμα να ζησω και να δουλεψω στη γερμανια. θα μεινω μαζι με το αγορι μου ο οποιος ειναι ηδη εκει αλλα εχει ελληνικη ταυτοτητα οποτε δε ξερει τι χρεαζεται
γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδιακσια και τι χρειαζεται?
 
Last edited:

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
kalispera sas,
exw alvaniko diavatirio kai adeia diamonis deuteris genias kai skeftomai to 2018 na paw na zisw monima sti germania h aporia mou einai i eksis prepei na vgalw visa h mporw na paw me auti tin adeia ekei pera kai na meinw monima mono akolouthontas ti diadikasia egrafis stis antistoixes ypiresies tis germanias gia tous metanastes.
gnorizei kapoios ti xreiazetai?
Εφόσον, έχεις άδεια παραμονής σε ένα κράτος-μέλος της ευρωπαικής ένωσης, έχεις το δικαίωμα να πάς σε όποια άλλη χώρα θες εντός του χώρου Σέγκεν. Το ερώτημα εδώ είναι αν πάνω στην άδεια διαμονής σου γράφει ότι έχεις δικαίωμα εργασίας. Αν έχεις δικαίωμα εργασίας, τότε απλά θα ακολουθήσεις την γνωστή διαδικασία εγγραφής στις υπηρεσίες της Γερμανικής Ομοσπονδίας.
 

abru

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Εφόσον, έχεις άδεια παραμονής σε ένα κράτος-μέλος της ευρωπαικής ένωσης, έχεις το δικαίωμα να πάς σε όποια άλλη χώρα θες εντός του χώρου Σέγκεν. Το ερώτημα εδώ είναι αν πάνω στην άδεια διαμονής σου γράφει ότι έχεις δικαίωμα εργασίας. Αν έχεις δικαίωμα εργασίας, τότε απλά θα ακολουθήσεις την γνωστή διαδικασία εγγραφής στις υπηρεσίες της Γερμανικής Ομοσπονδίας.
ναι στην αδεια παραμονης λεει οτι εχω το δικαιωμα να εργαστω
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
ναι στην αδεια παραμονης λεει οτι εχω το δικαιωμα να εργαστω
Απ' οσο γνωριζω απο μια αντιστοιχη περιπτωση που ειχα ασχοληθει που αφορουσε ομως την Ολλανδια, θα πρεπει πρωτα να εχεις βρει εργοδοτη ντοπιο που να πληρει τις προυποθεσεις να μπορει να προσλαβει εργαζομενο εκτος ΕΕ, αυτος να ξεκινησει την διαδικασια προσληψης σου κ εφοσον αυτη εγκριθει αρχιζεις εσυ την δικη σου αιτηση για αντιστοιχιση της αδειας.
Συγκεκριμενα για την Ολλανδια αυτο ηταν μια διαδικασια που κρατουσε μηνες και γυρναγες στην χωρα διαμονης σου κ περιμενες εκει να σε ενημερωσουν για την αποφαση.
Δεν θελω να σε προιδεασω γιατι η καθε χωρα εχει τις δικες της διαδικασιες ασχετα που ολες ειναι στην Ε.Ε. αλλα οπως εχει αποδειχτει ο Ενιαιος Χωρος Εργασιας που πρεσβευει η Ε.Ε. ειναι κατι πολυ σχετικο αν δεν εισαι πολιτης Ε.Ε.
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Γειά σας.. είμαι 24 χρονών και αποφασίσαμε να έρθουμε στην Μασαχουσέτη να κάνει μάστερ το αγόρι μου στο κολέγιο hchc.. θέλω τα φώτα σας.. Πόσο πάει ένα ενοίκιο? Μπορώ να βρω εγώ κάποια δουλειά εύκολα που έχω τελειώσει μόνο Λύκειο στην Ελλάδα? Αξίζει να έρθουμε μόνιμα στην Μασαχουσέτη? Πως είναι η ζωή εκεί? Είμαι πολύ αγχωμένη
 

Αχιλλέας3

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Kαλησπέρα σας,

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ την γνώμη σας.Μπήκα σε μεταπτυχιακό σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας το οποίο αρχίζει τον Σεπτέμβριο.Σκέφτομαι να το αφήσω και να μετακομίσω για δουλειά Γερμανία.Δεν ξέρω την γλώσσα οπότε δεν προβλέπεται προς το παρόν κάποια δουλειά της προκοπής,απλώς έχω οικογένεια εκεί.Μπορείτε να με βοηθήσετε;Τι να κάνω;Θα εκτιμούσα πολύ να μου απαντούσατε να διαβάσω και κάποια άλλη γνώμη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Kαλησπέρα σας,

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ την γνώμη σας.Μπήκα σε μεταπτυχιακό σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας το οποίο αρχίζει τον Σεπτέμβριο.Σκέφτομαι να το αφήσω και να μετακομίσω για δουλειά Γερμανία.Δεν ξέρω την γλώσσα οπότε δεν προβλέπεται προς το παρόν κάποια δουλειά της προκοπής,απλώς έχω οικογένεια εκεί.Μπορείτε να με βοηθήσετε;Τι να κάνω;Θα εκτιμούσα πολύ να μου απαντούσατε να διαβάσω και κάποια άλλη γνώμη.
Καλημέρα,

Υπάρχει κάποια προοπτική απασχόλησης στην Ελλάδα,παράλληλα με το μεταπτυχιακό, σε αυτό που σπούδασες ή δεν....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom