Μεταναστευση

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
για να πας απλα θες μονο το διαβατηριο
καλο ειναι ομως να εχεις ενα πιστοποιητικο γεννησης μεταφρασμενο, και αν σκοπευεις και να ψαξεις δουεια, το βιογραφικο σου και αποδεικτικα σχολων, εργασιας κλπ μεταφρασμενα
αλλιως δεν χρειαζεται τιποτα
Ναι θα χρειαστεί να ψάξω για δουλειά μετά από λίγο καιρό, ευχαριστώ για την συμβουλή!

Edit: Μπορεί να πω βλακεία τώρα αλλά ας ρωτήσω. Μεταφρασμένα στα αγγλικά αρκεί, σωστά; Ή χρειάζεται και στα Ουγγρικά;
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
για να πας απλα θες μονο το διαβατηριο
καλο ειναι ομως να εχεις ενα πιστοποιητικο γεννησης μεταφρασμενο, και αν σκοπευεις και να ψαξεις δουεια, το βιογραφικο σου και αποδεικτικα σχολων, εργασιας κλπ μεταφρασμενα
αλλιως δεν χρειαζεται τιποτα
Να κάνω μια ερώτηση. Τι να το κάνει το πιστοποιητικό γέννησης όταν έχει ταυτότητα η διαβατήριο;Σε τι χρησιμεύει;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μπορεί να πω βλακεία τώρα αλλά ας ρωτήσω. Μεταφρασμένα στα αγγλικά αρκεί, σωστά; Ή χρειάζεται και στα Ουγγρικά;

Εξαρτάται από τον εργοδότη. Δεν αποκλείεται να το θέλουν στα ουγγρικα. Το καλό με την αγγλική έκδοση είναι ότι μπορείς να την κρατήσεις αν στο μέλλον αλλάξεις χώρα.

Μεταφράσεις κάνουν και τα προξενεια σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι και δεν το έχεις αλλά δαγκωνουν στις τιμές σαν σκυλιά!

Τι να το κάνει το πιστοποιητικό γέννησης όταν έχει ταυτότητα η διαβατήριο;Σε τι χρησιμεύει;

Έχει τύχει να μου το ζητήσουν εργοδότες και μάλιστα το θέλανε στην γλώσσα της χώρας υποδοχής.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Έχει τύχει να μου το ζητήσουν εργοδότες και μάλιστα το θέλανε στην γλώσσα της χώρας υποδοχής.
Μου κάνει εντύπωση γιατί η ταυτότητα γράφει το πότε και που γεννήθηκε κάποιος.!!
Τι παραπάνω να έχει το πισ. γεννήσεως από την ταυτότητα που να το θέλει ο εργοδότης;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μου κάνει εντύπωση γιατί η ταυτότητα γράφει το πότε και που γεννήθηκε κάποιος.!!
Τι παραπάνω να έχει το πισ. γεννήσεως από την ταυτότητα που να το θέλει ο εργοδότης;


Αν κρίνω από το γεγονός ότι το ήθελαν στη γλώσσα της χώρας υποδοχής υποψιάζομαι ότι ήταν καθαρά γραφειοκρατικο θέμα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Να κάνω μια ερώτηση. Τι να το κάνει το πιστοποιητικό γέννησης όταν έχει ταυτότητα η διαβατήριο;Σε τι χρησιμεύει;
τι να σου πω....εγω το πηρα μαζι μου μεταφρασμενο μαζι με βιογραφικα, αποδεικτικα εμπειριας κλπ...και το πιστοποιητικο γαμου...η αληθεια ειναι οτι δεν θυμαμαι να το ζητησαν εκτος οταν εκανα αιτηση για υπηκοοτητα
 

Fotisapple

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Καλημέρα σε όλα τα μέλι του Forum , χάρηκα πολύ που ήρθα στην παρέα σας.

Θέλω την βοηθεια σας σε κάτι που με απασχολεί. Είμαι φοιτητής οικονομικών και θα κάνω μεταπτυχιακό πάνω στο Financial and Accounting όμως δεν θέλω να μείνω στην Ελλάδα. Έχω αποφασίσει να πάω στο εξωτερικό και είμαι μεταξύ Ηνωμενου Βασίλειου και ΗΠΑ. Ποια χώρα θεωρείτε καλύτερη επιλογή για τον κλάδο που είμαι;; Ποια είναι πιο εύκολο στο να πας;; Που θεωρείτε ότι είναι πιο ασφαλής , καλύτερη κοινωνικά , πιο εύκολα στην προσαρμογή , αλλά και με μεγαλύτερες οικονομικές προοπτικές;;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, η βοήθεια σας είναι πολύ σημαντική για εμένα.
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Να σε τρολαρω και εγώ λιγουλάκι –



Χαρήκαμε και εμείς που έγινες ένα από τα μέλι μας.

Τι είναι το μεταπτυχιακό του Financial and Accounting ; Τι επιπλέον θα μάθεις;

Και στις δυο πας εύκολα (αεροπορικώς)

Που είναι πιο ασφαλής , πιο εύκολα στην προσαρμογή (ΗΒ)

καλύτερη κοινωνικά , αλλά και με μεγαλύτερες οικονομικές προοπτικές; (ΗΠΑ)



Και εγώ χάρηκα που βοήθησα να αποφασίσεις
 

Fotisapple

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Να σε τρολαρω και εγώ λιγουλάκι –



Χαρήκαμε και εμείς που έγινες ένα από τα μέλι μας.

Τι είναι το μεταπτυχιακό του Financial and Accounting ; Τι επιπλέον θα μάθεις;

Και στις δυο πας εύκολα (αεροπορικώς)

Που είναι πιο ασφαλής , πιο εύκολα στην προσαρμογή (ΗΒ)

καλύτερη κοινωνικά , αλλά και με μεγαλύτερες οικονομικές προοπτικές; (ΗΠΑ)



Και εγώ χάρηκα που βοήθησα να αποφασίσεις
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το μεταπτυχιακό που θα κάνω αρχικά αφορά την λογιστική όπως λέει και το όνομα. Το Finance αφορά την αγορά παραγωγών, χρηματαγορά και προβλέψεις μετόχων, νομικό πλαίσιο λειτουργίας των τραπεζικών ιδρυμάτων ενώ τέλος έχει και 2 μαθήματα οικονομετρίας που αφορά τύπους προβλέψεων κερδοφορίας , μερισμάτων μετόχων κτλ.

Γενικα θα ήθελα να εργαστώ πάνω στο κομμάτι του finance όπως είναι financial analyst , junior accountant κτλ. Πάνω σε αυτό τον τομέα ποια χώρα θεωρείς ότι προφέρει καλύτερες προοπτικές;; Η Αμερική που ακούγεται σίγουρα πιο ενδιαφέρουσα επιλογή όμως από όσο έχω ψάξει είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις πράσινη κάρτα για να πας για εργασία. Από την άλλην η Βρετανία αν και ακούγεται πιο εύκολη / ρεαλιστική επιλογή τελευταία αντιμετωπίζει διαφορά προβλήματα λόγω του Brexit. Γενικά θεωρείς ότι καλύτερες προοπτικές ανάδειξης , καλυτερες απολαβες και ενσωματώση στην κοινωνία έχουν οι ΗΠΑ η Βρετανία;;

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο και για τη βοήθεια μου είναι όλες πολύ χρήσιμες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
φιλε μου...πολυ τρεχεις
καταρχην εχεις τα χρηματα για να πας? ειδικα στις ΗπΑ τα πανεπιστημια ειναι πανακριβα
αν υποθεσουμε οτι τα εχεις που στο ευχομαι , πρεπει να σε δεχτει το πανεπιστημιο που θες...
ειδικα για ΗπΑ ειναι ακομα πιο δυσκολο
ψαξε πρωτα τα πανεπιστημια που θες, δες τι ζητανε, κανε αιτησεις, δες ποιο θα σε δεχτει, και μετα αν εισαι μεταξυ ΗπΑ η ΗΒ τοτε το σκεφτεσαι αυτο
 

Fotisapple

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
φιλε μου...πολυ τρεχεις
καταρχην εχεις τα χρηματα για να πας? ειδικα στις ΗπΑ τα πανεπιστημια ειναι πανακριβα
αν υποθεσουμε οτι τα εχεις που στο ευχομαι , πρεπει να σε δεχτει το πανεπιστημιο που θες...
ειδικα για ΗπΑ ειναι ακομα πιο δυσκολο
ψαξε πρωτα τα πανεπιστημια που θες, δες τι ζητανε, κανε αιτησεις, δες ποιο θα σε δεχτει, και μετα αν εισαι μεταξυ ΗπΑ η ΗΒ τοτε το σκεφτεσαι αυτο
καλησπέρα και ευχαριστω για την απάντηση. Δεν θα κάνω μεταπτυχιακό εξωτερικό αλλά στην Ελλάδα. Εξωτερικό θέλω να πάω για εργασία μετά το μεταπτυχιακό μου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
καλησπέρα και ευχαριστω για την απάντηση. Δεν θα κάνω μεταπτυχιακό εξωτερικό αλλά στην Ελλάδα. Εξωτερικό θέλω να πάω για εργασία μετά το μεταπτυχιακό μου.
σορρυ...τα διαβασα ολα πολυ βιαστικα
τοτε σιγουρα το ΗΒ ειναι καπως πιο ευκολο
απο οσο ξερω για ΗπΑ εινα πολυ δυσκολο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom