Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Μεταφορά Βιέννη-Πράγα!!!!

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επαναφέρω το topic γιατί μετά την πρωτοχρονιά θέλω να κάνω την αντίστροφη διαδρομή Πράγα προς Βιέννη.

Μπήκα στο site των τσέχικων τραίνων https://www.cd.cz/eshop/international/search_int.aspx?tt=3 και καθώς προσπαθούσα να κλείσω το εισιτήριο μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:
Στο βήμα 2 TICKET καλείσαι αφού επιλέξεις για πόσα άτομα θες εισιτήριο να επιλέξεις τον τύπο του εισιτηρίου (ticket type). Εκεί έχει επιλογή ticket, seat reservation only και SC/RAIL plus seat reservation only. Έχω κλείσει εισιτήριο με την επιλογή ticket αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάπου θέση. Μήπως πρέπει να επιλέξω και το seat reservation only για να κάνω κράτηση;
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με καλή παρέα:παντού
τελικα τι εγινε??πηγες???αν ναι πες μου καμια πληροφορια γιατι το μαρτιο θελω να κανω και εγω την ιδια διαδρομη!!!:clap:
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με καλή παρέα:παντού
Ταξίδι με τρένο Βιέννη-Πράγα!

Θα συμφωνήσω με τον greg_thess. Πριν από ένα μήνα που έκανα τις διαδρομές Βερολίνο-Πράγα και Πράγα- Βιέννη χρησιμοποίησα την STUDENT AGENCY (κιτρινα λεωφορεία).Κόστος μικρότερο του τρένου, τα λεωφορεία τους είναι καινούργια και οι σταθμοί επιβίβασης-αναχώρησης διπλά σε μετρό. Ξέχασα να πω ότι κατά την διάρκεια του ταξιδίου σου προσφέρουν free καφέ ή αναψυκτικό ενώ κάθε θέση έχει ακουστικά για να ακούς από 3 κανάλια μουσικής ή για να ακούς την ταινία που βλέπεις στην TV του λεωφορείου.Η αγορα εισητηριων γινεται ευκολα απο το ιντερνετ και το μονο που εχεις εσυ να κανεις ειναι να εκτυπωσεις την σελιδα επιβεβαιωσης και να την δειξεις στον οδηγο την ωρα που θα ανεβεις στο οχημα.Την συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!:p
 
Last edited by a moderator:

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Παιδιά.. ξανά ανοίγω το θέμα αυτό γιατί κοιτάω και εγώ να δω το κόστος για τρένο Βιέννη / Πράγα και το αντίστροφο. έριξα μια ματιά σε site που δόθηκαν από τα παιδιά εδώ αλλά μου φαίνονται ακριβά τα εισιτήρια (70ευρώ το άτομο) σχετικά με τις τιμές που είχα διαβάσει . Η αλήθεια είναι ότι το βρήκα λίγο μπέρδεμα στο site μήπως κάνω κάτι λάθος; μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει εμπειρία σε αυτά; τι τιμές σας βγάζει για Μάιο Πράγα - Βιέννη και το αντίστροφο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Παιδιά.. ξανά ανοίγω το θέμα αυτό γιατί κοιτάω και εγώ να δω το κόστος για τρένο Βιέννη / Πράγα και το αντίστροφο. έριξα μια ματιά σε site που δόθηκαν από τα παιδιά εδώ αλλά μου φαίνονται ακριβά τα εισιτήρια (70ευρώ το άτομο) σχετικά με τις τιμές που είχα διαβάσει . Η αλήθεια είναι ότι το βρήκα λίγο μπέρδεμα στο site μήπως κάνω κάτι λάθος; μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει εμπειρία σε αυτά; τι τιμές σας βγάζει για Μάιο Πράγα - Βιέννη και το αντίστροφο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Αν πας από Βιέννη-Πράγα με τις αυστριακές σιδηροδρομικές γραμμές Γ–BB travel portal είναι σίγουρα πιο ακριβά από οτι αν πας από Πράγα-Βιέννη με τις τσέχικες ?esk? dr?hy, a.s. (?D) | Introduction. Εγώ πριν 2 χρόνια περίπου είχα δώσει γύρω στα 17 ευρώ Πράγα-Βιέννη απλά από οτι βλέπω στο site επειδή είναι ακόμα νωρίς για κράτηση δε σου δίνει τιμές για Μάιο.Πάντως 70 ευρω για μια μετάβαση είναι πάρα πολλά...κοίταξε και τα λεωφορεία που σου πρότειναν τα παιδιά στα παραπάνω post.
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
ναι 70 ευρώ είναι πάρα πολλά για μια μόνο διαδρομή! εγώ περίμενα να βγουν 70 με την επιστροφή μαζί! θα το κοιτάξω και για λεωφορείο σε αυτή την περίπτωση.
Με τις τσέχικες γραμμές που ανέφερες πόσο το βλέπεις το εισιτήριο για 2 μήνες μετά;;έτσι για να έχω μια εικόνα.
σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για την άμεση απάντηση.:xmas_wink:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
ναι 70 ευρώ είναι πάρα πολλά για μια μόνο διαδρομή! εγώ περίμενα να βγουν 70 με την επιστροφή μαζί! θα το κοιτάξω και για λεωφορείο σε αυτή την περίπτωση.
Με τις τσέχικες γραμμές που ανέφερες πόσο το βλέπεις το εισιτήριο για 2 μήνες μετά;;έτσι για να έχω μια εικόνα.
σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για την άμεση απάντηση.:xmas_wink:
Για Φεβρουάριο π.χ αναχώρηση 8 και επιστροφή 13 από Πράγα-Βιέννη και πισω γύρω στα 40 ευρώ το άτομο
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Πιο λογική τιμή. και με τις τσέχικες μπορείς να κάνεις και το Βιέννη - Πράγα; Thanks Again!
Μόνο αν είναι το δεύτερο σκέλος του ταξιδιού σου , η επιστροφή δηλαδή...Θα πρέπει να φύγεις από Πράγα και να επιστρέψεις από Βιέννη. Αν η αφετηρία σου είναι όμως η Βιέννη θα πρέπει να κλείσεις με τις αυστριακές ή με λεωφορείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom