Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο Luton

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Τι λεωφορείο γιατί να μην εμφανιστεί; Όλα στην ώρα τους είναι.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Το λεω εν μερη λιγο σαν αστειο γιατι η τιμη ειναι πραγματικα πολυ χαμηλη, αλλα και επειδη σε οσες κριτικες διαβασα δεν ειδα ιδαιιτερα καλα σχολια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Το λεω εν μερη λιγο σαν αστειο γιατι η τιμη ειναι πραγματικα πολυ χαμηλη, αλλα και επειδη σε οσες κριτικες διαβασα δεν ειδα ιδαιιτερα καλα σχολια.
Αυτό συνέβαινε παλιότερα που τα δρομολόγια τα εκτελούσε με δικά της βανακια. Είχε τύχει σε αρκετούς, και σε εμένα νομίζω μία φορά, να μην περάσει το λεωφορείο.

Τώρα με δικά της βανακια νομίζω κάνει μόνο το δρομολόγιο Gatwick-West Brompton.
 

Maria Malandraki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά! Θα ταξιδέψω την πρώτη Μάρτη στο Λονδίνο με μεγάλη παρέα (10 ενηλίκους μαθητές μου και ένα έφηβο). Φτάνουμε το απόγευμα στο Λουτον. Ποιος είναι ο καλύτερος και οικονομικότερος τρόπος να μεταφερθούμε στην πόλη και σε ποια περιοχή να ψάχνω για ξενοδοχείο? Είδα ότι το τραίνο για St Pancras κοστίζει περίπου 18 ευρώ το άτομο και τα λεωφορεία που είναι πιο οικονομικά σε πάνε σε κάποιους σταθμούς όπως Finchley Road And Frognal, Golders Green. Θα μείνουμε μόνο μέρες και την Δευτέρα έχουμε αναχώρηση με πολύ πρωινή πτήση. Θα μας βόλευε να μέναμε κεντρικά άλλα βλέπω ότι είναι πολύ ακριβά.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Ποιος είναι ο καλύτερος και οικονομικότερος τρόπος να μεταφερθούμε στην πόλη
με το National Express ειναι μια χαρα να κατεβεις απο Luton στο Κεντρο του Λονδινο (πχ Kings Cross ή Paddington) με κοστος γυρω στα 20 ευρω
η με Κτελ, στο Victoria, με κοστος περιπου 13 ευρω
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά! Θα ταξιδέψω την πρώτη Μάρτη στο Λονδίνο με μεγάλη παρέα (10 ενηλίκους μαθητές μου και ένα έφηβο). Φτάνουμε το απόγευμα στο Λουτον. Ποιος είναι ο καλύτερος και οικονομικότερος τρόπος να μεταφερθούμε στην πόλη και σε ποια περιοχή να ψάχνω για ξενοδοχείο? Είδα ότι το τραίνο για St Pancras κοστίζει περίπου 18 ευρώ το άτομο και τα λεωφορεία που είναι πιο οικονομικά σε πάνε σε κάποιους σταθμούς όπως Finchley Road And Frognal, Golders Green. Θα μείνουμε μόνο μέρες και την Δευτέρα έχουμε αναχώρηση με πολύ πρωινή πτήση. Θα μας βόλευε να μέναμε κεντρικά άλλα βλέπω ότι είναι πολύ ακριβά.
Επειδή το έκανα προχθες, τρένο που πάει απ´ευθείας σε 40’ στο σταθμό st με κόστος 16£. Δεστε για διαμονή το travelodge king cross royal scott. Basic αλυσίδα, κοντά στο σταθμό king cross αλλά οι μαθητες σας δε νομίζω να θέλουν πολυτέλειες
 

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Καλησπέρα! Για καποιον ασχετο όπως εγω με μέτρια αγγλικά πως θα ηταν πιο εύκολο να παω απο το κεντρικό Λονδίνο στο Luton? Ξερω οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι αλλα επειδη δεν έχω κλείσει ακομα ξενοδοχείο να τα συνδύαζα για πιο ομαλή και εύκολη μετάβαση. Πόση ώρα πριν την πτήση πρεπει να είμαι εκεί?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Από Victoria coach station, είναι ένα οικοδομικό τετράγωνο από τον σταθμό μετρό/τραίνων Victoria.
Εκεί έχει λεωφορεία για διάφορα μέρη.
Εισητηριο περνεις είτε απευθείας από την national express είτε από την easy bus.
Εγώ είχα κλείσει easybus από την σελίδα τους αρκετά νωρίτερα με τιμή 2λιρες.
Τα δρομολόγια τα εκτελεί η national express και στις δύο περιπτώσεις.
Από την στιγμή που έχεις εκτυπωμένο εισητηριο στο χέρι τότε δεν θέλει ιδιαίτερα αγγλικά. Δείχνεις το εισητηριο και σου δείχνουν την πύλη εξόδου (είναι κάπως σαν αεροδρόμιο).
Το δρομολόγιο το θυμάμαι για μια ώρα διαδρομή και η easybus λέει να είσαι στο αεροδρόμιο 3 ώρες πριν την αφιξη. Κάπως υπερβολικό το βλέπω αυτό, φυσικά και δεν περνώ ευθύνη να πας αργότερα.
Screenshot_20190222-083538.jpg
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Εγώ που είχα πάει τον Ιανουάριο με wizz είχα κλείσει με easybus (που σου δίνει και την επιλογή για να κλείσεις με τα λεωφορεία της national express, αρκετά οικονομικότερα απο το ίδιο το site της national express). Μια χαρά τα λεωφορεία ευρύχωρα και στην ώρα τους. Επειδή δεν είχα ξανα πάει, πριν φύγω είχα δει την διαδρομή απο το google maps και για να μη μπερδευτώ είχα το κινητό ανοικτό στους χάρτες και το έβλεπα και απο εκει (απο τη στιγμή που υπάρχει δωρεάν το roaming).

στο γυρισμό επειδή η wizz έφευγε στις 8 το πρωϊ και έπρεπε να είμαι εκεί αρκετά νωρίτερα, και το τραίνο εκείνη τη περίοδο δεν πήγαινε απευθείας, έκλεισα με μια εταιρεία transfer, σαν ταηί, 2 άτομα 58 λίρεσ.
 

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Καλημέρα! Φτάνω στο Λούτον 09.30 και φευγω παλι στις 15.50. Αξίζει να παω Λονδίνο (εχω ξαναπαει) η να παω διπλα στην πολη Λουτον? Η να φαω την μερα μου στο αεροδρόμιο.... Ουφ!!!
 

DePuy

Member
Μηνύματα
28
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία
Από Victoria coach station, είναι ένα οικοδομικό τετράγωνο από τον σταθμό μετρό/τραίνων Victoria.
Εκεί έχει λεωφορεία για διάφορα μέρη.
Εισητηριο περνεις είτε απευθείας από την national express είτε από την easy bus.
Εγώ είχα κλείσει easybus από την σελίδα τους αρκετά νωρίτερα με τιμή 2λιρες.
Τα δρομολόγια τα εκτελεί η national express και στις δύο περιπτώσεις.
Από την στιγμή που έχεις εκτυπωμένο εισητηριο στο χέρι τότε δεν θέλει ιδιαίτερα αγγλικά. Δείχνεις το εισητηριο και σου δείχνουν την πύλη εξόδου (είναι κάπως σαν αεροδρόμιο).
Το δρομολόγιο το θυμάμαι για μια ώρα διαδρομή και η easybus λέει να είσαι στο αεροδρόμιο 3 ώρες πριν την αφιξη. Κάπως υπερβολικό το βλέπω αυτό, φυσικά και δεν περνώ ευθύνη να πας αργότερα. View attachment 264036
Κάποιες απορίες αν μπορείς να μου λύσεις εσύ ή κάποιος άλλος.
Έχω κλείσει 2 θέσεις από Λούτον για Bacer Street μέσω easy bus με την National express.
Οι θέσεις που θα καθίσουμε είναι συγκεκριμένες; γιατί δεν το βρίσκω κάπου στο εισιτήριο.
Και όταν φτάσουμε Bacer Street θα γίνει κάποια ανακοίνωση ή πρέπει να είμαι με το κινητό στο χέρι για να το αντιληφθώ;
Τέλος αποσκευές πόσες δικαιούμαστε να πάρουμε μαζί μας δωρεάν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom