Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο Luton

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Κάποιες απορίες αν μπορείς να μου λύσεις εσύ ή κάποιος άλλος.
Έχω κλείσει 2 θέσεις από Λούτον για Bacer Street μέσω easy bus με την National express.
Οι θέσεις που θα καθίσουμε είναι συγκεκριμένες; γιατί δεν το βρίσκω κάπου στο εισιτήριο.
Και όταν φτάσουμε Bacer Street θα γίνει κάποια ανακοίνωση ή πρέπει να είμαι με το κινητό στο χέρι για να το αντιληφθώ;
Τέλος αποσκευές πόσες δικαιούμαστε να πάρουμε μαζί μας δωρεάν;
Κάθεσαι όπου βρεις. Ο οδηγός λέει σε ποια στάση φτάνετε. 2 βαλίτσες αν θυμάμαι καλά, μία χειραποσκευη και μία μεγάλη (νομίζω κάπου το γράφει στο εισιτήριο σου)
 

DePuy

Member
Μηνύματα
28
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία
Κάθεσαι όπου βρεις. Ο οδηγός λέει σε ποια στάση φτάνετε. 2 βαλίτσες αν θυμάμαι καλά, μία χειραποσκευη και μία μεγάλη (νομίζω κάπου το γράφει στο εισιτήριο σου)
Σε ευχαριστώ πολύ @jimp, πάντα πρόθυμος να βοηθήσεις :)
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα σε όλους. Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.
Πως μπορούμε να πάμε από Luton στο Travelodge Acton? Σταθμός North Acton. Επειδή φτάνουμε βράδυ λόγω wizz (2 ενήλικες κ 2 παιδιά) μήπως συμφέρει να πάρω ταξί; Αν ναι, έχει πιάτσες ταξί εκεί ή υπάρχουν εταιρείες όπου κλείνεις ραντεβού;
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Γεια σε όλους.
Απλά μια επιβεβαίωση κ διόρθωση αν είναι δυνατόν.
Φτάνω luton 14 Αυγούστου στις 21:45. Θέλω να πάω στο σταθμό North Acton που βρίσκεται στη Central Line.
Σκέφτηκα να πάρω λεωφορείο National Express ( κόστος 50 λίρες πήγαινε έλα τα 4 άτομα) και να κατέβω Paddington Train Station.
Εκεί να βγάλουμε κάρτες χάρτινες travelcard 7 ημερών κ να πάρουμε το μετρό για Notting Hill Gate αλλαγή στην central line κ από εκεί North Acton.
Μια ερώτηση να σας κάνω. Σε ποιο λεωφορείο προτείνετε να κλείσω εισιτήρια στο 22:10 , 22:25 ή 22:55 ? Το μετρό θα είναι ανοιχτό μετά τις 00:00?
Εγώ λέω για 22:25. Τα λεωφορεία της National είναι κοντά στην αίθουσα αφίξεων;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Γεια σε όλους.
Απλά μια επιβεβαίωση κ διόρθωση αν είναι δυνατόν.
Φτάνω luton 14 Αυγούστου στις 21:45. Θέλω να πάω στο σταθμό North Acton που βρίσκεται στη Central Line.
Σκέφτηκα να πάρω λεωφορείο National Express ( κόστος 50 λίρες πήγαινε έλα τα 4 άτομα) και να κατέβω Paddington Train Station.
Εκεί να βγάλουμε κάρτες χάρτινες travelcard 7 ημερών κ να πάρουμε το μετρό για Notting Hill Gate αλλαγή στην central line κ από εκεί North Acton.
Μια ερώτηση να σας κάνω. Σε ποιο λεωφορείο προτείνετε να κλείσω εισιτήρια στο 22:10 , 22:25 ή 22:55 ? Το μετρό θα είναι ανοιχτό μετά τις 00:00?
Εγώ λέω για 22:25. Τα λεωφορεία της National είναι κοντά στην αίθουσα αφίξεων;
Έχουμε πει επανειλημμένως πως κοιτάμε εδώ https://tfl.gov.uk/
Βάζεις Paddington προς North Acton και σου βγάζει όλους τους συνδυασμούς.

Καλά είσαι για τις 22:25 μην αγχώνεσαι όμως και νωρίτερα ή αργότερα να φτάσετε πάλι θα σας βάλουν.
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Έχουμε πει επανειλημμένως πως κοιτάμε εδώ https://tfl.gov.uk/
Βάζεις Paddington προς North Acton και σου βγάζει όλους τους συνδυασμούς.

Καλά είσαι για τις 22:25 μην αγχώνεσαι όμως και νωρίτερα ή αργότερα να φτάσετε πάλι θα σας βάλουν.
@jimp από εκεί το είδα. Πιο πολύ ανασφάλεια έχω γιατί θα έχω κ 2 παιδιά. Μετά τις 00:00 λειτουργεί το μετρό?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
@jimp από εκεί το είδα. Πιο πολύ ανασφάλεια έχω γιατί θα έχω κ 2 παιδιά. Μετά τις 00:00 λειτουργεί το μετρό?
Μα αν το είδες από εκεί θα έβλεπες και μέχρι τι ώρα λειτουργεί το μέτρο. Βάλε λοιπόν μετά τις 12 και θα σου βγάλει διαθέσιμα δρομολόγια.
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Μα αν το είδες από εκεί θα έβλεπες και μέχρι τι ώρα λειτουργεί το μέτρο. Βάλε λοιπόν μετά τις 12 και θα σου βγάλει διαθέσιμα δρομολόγια.
Έχεις δίκιο. Αυτό δεν το είχα δει. Πράγματι. Έβαλα κ την μέρα κ βγάζει κ ώρες.
Θα μάθω... μικρός είμαι ακόμη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Έχεις δίκιο. Αυτό δεν το είχα δει. Πράγματι. Έβαλα κ την μέρα κ βγάζει κ ώρες.
Θα μάθω... μικρός είμαι ακόμη.
Καλά δεν είναι κάποιο κρυμμένο μυστικό, παίξε λίγο με τις ώρες, δες τους χάρτες ώστε να έχεις μια γενική ιδέα τι σε βολεύει.
 
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Καζακστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
@titikos , Με την ώρα είσαι καλά, προλαβαίνεις για τα μέσα. Σίγουρα δεν θα έπαιρνα ταξί από εκεί (uber θα ήταν αυτό, και καλού κακού έχε από τωρα την εφαρμογή κατεβασμένη), αλλά ίσως από το κέντρο αν εβλεπα πως κάποιο μέσο δεν με εξυπηρετεί.

NationalExpress είναι καλή επιλογή. Οριακά προλαβαίνεις με το 22.25, (δεδομένου ότι θα γίνει έλεγχος διαβατηρίων, θα παραλάβετε βαλίτσες αν δεν είστε μόνο με χειραποσκευτες, να βρείς το τερματικό κλπ.) Προς το 22.55 το κόβω, αλλά όποιο και να βγάλεις, θα το δεχτούν.

Αν κλεισεις το Α1 service, κατεβαίνεις Marble Arch (κόκκινη γραμμή), και από εκεί προς Westbount για North Acton, χωρίς αλλαγή τραίνου.

Η κόκκινη γραμμή είναι 24ωρη αν θυμάμαι καλά τις Παρασκευες και τα Σάββατα, και μέχρι τις 12.30 τις άλλες ημέρες. 12.36 ειναι το τελευταίο από Marble Arch προς Νorth Acton.
 
Last edited by a moderator:

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
JustATraveller, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απλά έλεγα να πάω να βγάλω κ τις travelcard για να τελειωνω. Να ξεκινήσουμε την επόμενη μέρα κατευθείαν για αξιοθέατα.
Θα οργανώσω 2 πλάνα κ ανάλογα την ώρα άφιξης κ μεταφοράς θα ακολουθήσω κάποιο.
Ευχαριστώ πολύ πάντως
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom