Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο Stansted

Μηνύματα
6
Likes
1
Stansted Express μέχρι Tottenham Hale. Από εκεί και μετρό (Victoria Line) για Blackhorse Road (μία στάση είναι) και στη συνέχεια Overground για Leyton Midland Road
Ευχαριστώ πολύ. Επίσης, επειδή θα βγάλω travelcard εβδομαδιαια, έχει ισχυ σε όλες αυτές τις διαδρομές; Μπορώ να την χρησιμοποιησω από το αεροδρόμιο δηλαδή;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστώ πολύ. Επίσης, επειδή θα βγάλω travelcard εβδομαδιαια, έχει ισχυ σε όλες αυτές τις διαδρομές; Μπορώ να την χρησιμοποιησω από το αεροδρόμιο δηλαδή;
Απ'το Stansted μέχρι Tottenham Hale θα βγάλεις ξεχωριστό εισιτήριο μέσω Stansted express, την κάρτα θα την βγάλεις στον σταθμό τoυ Tottenham Hale και θα ισχύει για τις υπόλοιπες διαδρομές που θα κάνεις
 

Evkaz

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εισιτήρια μόνο On line κατα την γνώμη μου! Τεράστια διαφορά στην τιμή το διαπίστωσα ρωτώντας τα παιδιά μπροστά μου πόσο τους χρέωσαν. εμείς τα χαμε κλείσε 12 λίρες και οι δύο και εκείνοι 25 το άτομο λίγο πριν μπουν στο λεωφορείο!

Εμείς είχαμε μεγάλη αναμονή να πάρουμε βαλίτσες περίπου μία ώρα, κ όχι στον έλεγχο που ήταν ούτε μισή ώρα και είχε πάααρα πολύ κίνηση. Βέβαια ήμασταν με διαβατήριο.

προτείνω, να βγάλετε ένα εισιτήριο μέσω ίντερνετ κατα προσέγγιση στην ώρα. εμείς πήγαμε νωρίτερα στην ουρά και μπήκαμε. στο αμέσως προηγούμενο από αυτό που κλείσαμε.

Τι μέρα φτάνετε; Για να δω αν μπορώ να βοηθήσω με την συγκοινωνία
Δε θα έχουμε θέμα αν η ώρα δεν είναι ακριβής λες ε; Φτάνουμε Κυριακή. Αλλά μάλλον από ότι κατάλαβα θα χρειαστεί να πάρουμε ταξι από το σταθμό victoria μεχρι το ξενοδοχείο
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κάθισα και διάβασα το θέμα από την αρχή, ο @jimp είναι πολυβόλο αλλά και άλλα παιδιά είδα που ξέρουν το Λονδίνο βοηθάνε πολύ γιατί όσο να ναι τρομάζει λίγο με τις μεγάλες αποστάσεις. Εμείς πετάμε 29/12 από Ελλάδα θα είμαστε στο Στανσετ 08:40 αλλά λογικά θα έχει και μια αναμονή μέχρι να παραλάβουμε βαλίτσες οπότε να υποθέσω ότι αν κλείσουμε κάποια μεταφορά θα πρέπει να είναι από τις 10:00 και μετά για να μην ρισκάρουμε να χάσουμε το λεωφορείο. Δεν ξέρω αν έχεις κλείσει μεταφορά συγκεκριμένη ώρα και για οποιοδήποτε λόγο αργήσεις αν σε βάζουν στο αμέσως επόμενο λεωφορείο ή χάνεις τα λεφτά....Το ερώτημα είναι αν πρέπει να τη κλείσω τη μεταφορά από το ίντερνετ ή αν υπάρχει κίνδυνος να τα χάσω οπότε να τα κλείσω από κοντά...Ο προορισμός μας είναι το King cross που από ότι είδα έχει αρκετούς τρόπους για να φτάσεις.
Όσον αφορά την επιστροφή έχω το ίδιο πρόβλημα με την @taksidiara psuxi θα πετάξω 6.25 οπότε πρέπει να είμαι τουλάχιστον 04:25 στο αεροδρόμιο.Είδα ότι το αεροδρόμιο είναι κλειστό από 00:00-02:00 οπότε δεν έχει νόημα να πάμε από το βράδυ εκεί. Δεν ξέρω πως το έκανε η @taksidiara psuxi εμείς λέμε να χρησιμοποιήσουμε το easybus που έχει μια τιμή 19.55 ευρώ και για τα δύο άτομα. Έχει δρομολόγιο στις 02:15 και φτάνει στο αεροδρόμιο γράφει στις 04:00 το θέμα είναι κατά πόσο είναι αξιόπιστα όσον αφορά το χρόνο γιατί αν αργήσει παραπάνω από 30 λεπτά και φτάσουμε 04:30 θα πρέπει να τρέξουμε..Αν δεν είχαμε να παραδώσουμε μεγάλη βαλίτσα θα ήμουν πιο άνετος αλλά τώρα ένα άγχος παραπάνω το έχω..Ευχαριστώ πολύ ελπίζω να μπορεί κάποιος να μοιραστεί τις σκέψεις του μαζί μου για να μπορέσω να αποφασίσω πως θα το κάνω τελικά .Καλημέρα σε όλους...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εγώ έβαλα 1:30ωρες μετά την άφιξη και έπεσα πολύ κοντά. Με την easybus η οποία συνεργάζεται με την national express δίνει 60 λεπτά μπρος πίσω. Δηλαδή εάν κλείσεις με των 10 το πρωί μπορείς να μπεις και στο 9 αλλά και στο 11 με την προϋπόθεση να έχει κενές θέσεις, όσες φορές έχω πάει τα λεωφορεία δεν είναι γεματα.
Δύσκολο να κλείνει ένα αεροδρόμιο το βράδυ. Μπορεί να μην έχει πτήσεις αλλά μπαίνεις μέσα και απλά κάθεσαι και περιμένεις.
Όσες φορές έχω τέτοια πτήση πάντα κάνω διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο. Να πληρώσω για να κοιμηθώ μέχρι τις 3 και μετά να φύγω μέσα στο άγχος μην τύχει κάτι στραβό δεν μου αρέσει. Και τα στραβα συμβαινουν παντου, το τι signal failure ακουσα σε 6 ημερες στο underground δεν το πιστευα.
Δενθα κοιμηθείς που δεν θα κοιμηθείς κρατά τα λεφτά της διανυκτέρευσης και πήγαινε αεροδρόμιο. Εκτός και εάν θες να κοιμηθείς στο ξενοδοχείο που έχει δίπλα στο αεροδρόμιο.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ έβαλα 1:30ωρες μετά την άφιξη και έπεσα πολύ κοντά. Με την easybus η οποία συνεργάζεται με την national express δίνει 60 λεπτά μπρος πίσω. Δηλαδή εάν κλείσεις με των 10 το πρωί μπορείς να μπεις και στο 9 αλλά και στο 11 με την προϋπόθεση να έχει κενές θέσεις, όσες φορές έχω πάει τα λεωφορεία δεν είναι γεματα.
Δύσκολο να κλείνει ένα αεροδρόμιο το βράδυ. Μπορεί να μην έχει πτήσεις αλλά μπαίνεις μέσα και απλά κάθεσαι και περιμένεις.
Όσες φορές έχω τέτοια πτήση πάντα κάνω διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο. Να πληρώσω για να κοιμηθώ μέχρι τις 3 και μετά να φύγω μέσα στο άγχος μην τύχει κάτι στραβό δεν μου αρέσει. Και τα στραβα συμβαινουν παντου, το τι signal failure ακουσα σε 6 ημερες στο underground δεν το πιστευα.
Δενθα κοιμηθείς που δεν θα κοιμηθείς κρατά τα λεφτά της διανυκτέρευσης και πήγαινε αεροδρόμιο. Εκτός και εάν θες να κοιμηθείς στο ξενοδοχείο που έχει δίπλα στο αεροδρόμιο.
Εμείς θα μένουμε σε σπίτι φίλου δεν πληρώνουμε διανυκτέρευση αλλά προσπαθούμε όσο γίνεται να κρατήσουμε χαμηλά το μπάτζετ γιατί το Λονδίνο είναι ακριβό και με τα τρελά πάνω-κάτω στις τιμές των αεροπορικών φτάσαμε να κλείσουμε 20 μέρες πριν 225 ευρώ το άτομο.Από τότε και για 15 μέρες έφτασαν μέχρι και μισή τιμή ...Όποτε μια διανυκτέρευση που γλιτώσαμε από τις 4 την δώσαμε στην ryanair.
Το πιθανότερο είναι να φύγουμε από το διαμέρισμα στις 01:30 για να είμαστε πολύ νωρίτερα στη στάση του λεωφορείου και να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες να γίνει κάτι απρόοπτο.Ελπίζω στο king cross να είναι εύκολο να βρει κανείς το λεωφορείο του και να μην είναι όπως στη Ρώμη που έπρεπε να κάνεις τον κύκλο του Τέρμινι και μιλάμε για μισή ώρα να το πας γύρω γύρω..
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κάθισα και διάβασα το θέμα από την αρχή, ο @jimp είναι πολυβόλο αλλά και άλλα παιδιά είδα που ξέρουν το Λονδίνο βοηθάνε πολύ γιατί όσο να ναι τρομάζει λίγο με τις μεγάλες αποστάσεις. Εμείς πετάμε 29/12 από Ελλάδα θα είμαστε στο Στανσετ 08:40 αλλά λογικά θα έχει και μια αναμονή μέχρι να παραλάβουμε βαλίτσες οπότε να υποθέσω ότι αν κλείσουμε κάποια μεταφορά θα πρέπει να είναι από τις 10:00 και μετά για να μην ρισκάρουμε να χάσουμε το λεωφορείο. Δεν ξέρω αν έχεις κλείσει μεταφορά συγκεκριμένη ώρα και για οποιοδήποτε λόγο αργήσεις αν σε βάζουν στο αμέσως επόμενο λεωφορείο ή χάνεις τα λεφτά....Το ερώτημα είναι αν πρέπει να τη κλείσω τη μεταφορά από το ίντερνετ ή αν υπάρχει κίνδυνος να τα χάσω οπότε να τα κλείσω από κοντά...Ο προορισμός μας είναι το King cross που από ότι είδα έχει αρκετούς τρόπους για να φτάσεις.
Όσον αφορά την επιστροφή έχω το ίδιο πρόβλημα με την @taksidiara psuxi θα πετάξω 6.25 οπότε πρέπει να είμαι τουλάχιστον 04:25 στο αεροδρόμιο.Είδα ότι το αεροδρόμιο είναι κλειστό από 00:00-02:00 οπότε δεν έχει νόημα να πάμε από το βράδυ εκεί. Δεν ξέρω πως το έκανε η @taksidiara psuxi εμείς λέμε να χρησιμοποιήσουμε το easybus που έχει μια τιμή 19.55 ευρώ και για τα δύο άτομα. Έχει δρομολόγιο στις 02:15 και φτάνει στο αεροδρόμιο γράφει στις 04:00 το θέμα είναι κατά πόσο είναι αξιόπιστα όσον αφορά το χρόνο γιατί αν αργήσει παραπάνω από 30 λεπτά και φτάσουμε 04:30 θα πρέπει να τρέξουμε..Αν δεν είχαμε να παραδώσουμε μεγάλη βαλίτσα θα ήμουν πιο άνετος αλλά τώρα ένα άγχος παραπάνω το έχω..Ευχαριστώ πολύ ελπίζω να μπορεί κάποιος να μοιραστεί τις σκέψεις του μαζί μου για να μπορέσω να αποφασίσω πως θα το κάνω τελικά .Καλημέρα σε όλους...
Το λεωφορείο δεν το χάνεις, σε βάζουν σε επόμενο ή προηγούμενο,ανάλογα τον κόσμο που έχει. Μία φορά μάλιστα είχα μπει σε άλλο που έφευγε εκείνη την ώρα γιατί μου ήταν το ίδιο.

Αν η τιμη είναι κοντά σε εκείνη του Stansted express θα προτιμούσα το τρένο γιατί κάνει λιγότερη ώρα και δεν θα πέσει σε κίνηση που εκείνες τις ημέρες ισο να'ναι έχει παραπάνω. Επίσης και στο τρένο μπορείς να πάρεις όποιο δρομολόγιο σε βολέψει.

Για την επιστροφή καλά τα λες και 4:30 να φτάσεις μια χαρά θα είσαι. Ασε που το πρωΐ δεν έχει κίνηση οπότε θα φτάσεις στην ώρα σου.

Υ.γ: Η στάση στον Kings Cross ειναι στον Mindland road,αριστερά,οπως κοιτάς τον χάρτη, και δίπλα απ'τον σταθμό St Pancras.
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το λεωφορείο δεν το χάνεις, σε βάζουν σε επόμενο ή προηγούμενο,ανάλογα τον κόσμο που έχει. Μία φορά μάλιστα είχα μπει σε άλλο που έφευγε εκείνη την ώρα γιατί μου ήταν το ίδιο.

Αν η τιμη είναι κοντά σε εκείνη του Stansted express θα προτιμούσα το τρένο γιατί κάνει λιγότερη ώρα και δεν θα πέσει σε κίνηση που εκείνες τις ημέρες ισο να'ναι έχει παραπάνω. Επίσης και στο τρένο μπορείς να πάρεις όποιο δρομολόγιο σε βολέψει.

Για την επιστροφή καλά τα λες και 4:30 να φτάσεις μια χαρά θα είσαι. Ασε που το πρωΐ δεν έχει κίνηση οπότε θα φτάσεις στην ώρα σου.
Άρα να το κλείσω το easybus αφού είναι έτσι γιατί δεν έχω δει κάπου κάτω από 20 ευρώ τα 2 άτομα και απλά βάζω 9.30 σαν ώρα αναχώρησης λεωφορείου .Ελπίζω από 08.30 που φτάνουμε να έχουμε καταφέρει να πάρουμε βαλίτσα και να βρούμε το λεωφορείο.. Στην επιστροφή θα το κάνω έτσι και ελπίζω να πάνε όλα καλά ..
Είχα βρει εισιτήρια από αυτό το αεροδρόμιο για Εδιμβούργο με 20 ευρώ πήγαινε-έλα για να πηγαίναμε μια εξόρμηση αλλά με τρόμαξε η απόσταση του Στανσετ σχεδον 2 ώρες πήγαινε και άλλες τόσο στο έλα και θα δίναμε στα λεωφορεία περισσότερα από ότι στο αεροπορικό :) :)
Το τραίνο που λες για το πήγαινε λογικά θα είναι αρκετά ακριβότερο, αν έχεις κάποιο λινκ για το ποιο είναι το επίσημο σαιτ τους για να τσεκάρω τιμές και να δω αν σταματάει και στο King cross που θέλω..Ευχαριστώ για τη βοήθεια..
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Δύσκολο να κλείνει ένα αεροδρόμιο το βράδυ. Μπορεί να μην έχει πτήσεις αλλά μπαίνεις μέσα και απλά κάθεσαι και περιμένεις.
Ορισμένα αεροδρόμια όντως κλείνουν το βράδυ. Και το Stansted εδώ και λίγο καιρό συγκαταλλέγεται σε αυτά, σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση (από τις 11 Ιουνίου)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Άρα να το κλείσω το easybus αφού είναι έτσι γιατί δεν έχω δει κάπου κάτω από 20 ευρώ τα 2 άτομα και απλά βάζω 9.30 σαν ώρα αναχώρησης λεωφορείου .Ελπίζω από 08.30 που φτάνουμε να έχουμε καταφέρει να πάρουμε βαλίτσα και να βρούμε το λεωφορείο.. Στην επιστροφή θα το κάνω έτσι και ελπίζω να πάνε όλα καλά ..
Είχα βρει εισιτήρια από αυτό το αεροδρόμιο για Εδιμβούργο με 2ο ευρώ πήγαινε-έλα για να πηγαίναμε μια εξόρμηση αλλά με τρόμαξε η απόσταση του Στανσετ σχεδον 2 ώρες πήγαινε και άλλες τόσο στο έλα και θα δίναμε στα λεωφορεία περισσότερα από ότι στο αεροπορικό :) :)
Το τραίνο που λες για το πήγαινε λογικά θα είναι αρκετά ακριβότερο, αν έχεις κάποιο λινκ για το ποιο είναι το επίσημο σαιτ τους για να τσεκάρω τιμές και να δω αν σταματάει και στο King cross poy θέλω..Ευχαριστώ για τη βοήθεια..
9:30 μη βάλεις, δεν βλέπω να το προλαβαίνεις, ειδικά αν έχει έστω και μικρή καθυστέρηση η πτηση.

Για το τρένο δες εδώ https://www.stanstedexpress.com/?gc...wZneaV5lWcjyK8wI8TVETSlUALOb3zzQaAtSBEALw_wcB

Δεν σταματάει Kings Cross αλλά London Liverpool Street, σε 4 στάσεις με το μετρό έφτασες Kings Cross.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom