Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Για τον θολο προτεινω να κλεισετε μερα, πηγαμε βραδυνη ωρα και βλεπαμε μονο τα φωτα που "φωτιζαν" τα κτηρια.
Σχεδον απεναντι απο τον θολο εχει ενα πραγμα σαν κοντεινερ που κλεινεις θεση με την ταυτοτητα σου. Ευκολα βρισκεις θεση την επομενη μερα .
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Απατεώνες ταξιτζήδες πάντα θα υπάρχουν.Μέχρι στιγμής και σε πολλά ταξίδια στο Βερολίνο δεν μου έτυχε.Βοηθάει και η τεχνολογία, πχ παρακολούθηση της διαδρομής από το κινητό.
Ναι αυτο ειναι το προβλημα, οτι δ θα χουμε ιντερνετ εκει..

Για τον θολο προτεινω να κλεισετε μερα, πηγαμε βραδυνη ωρα και βλεπαμε μονο τα φωτα που "φωτιζαν" τα κτηρια.
Σχεδον απεναντι απο τον θολο εχει ενα πραγμα σαν κοντεινερ που κλεινεις θεση με την ταυτοτητα σου. Ευκολα βρισκεις θεση την επομενη μερα .
Ναι για μερα κλείσαμε,12 το μεσημερι για να φαινεται κ τπτ..σ ευχαριστω παντως..

Το αεροδρόμιο schonefeld ειναι μεγάλο;σ παιρνει ωρα να βγεις;εχει έλεγχο οταν φτάνεις;
 
Last edited by a moderator:

Just Lori

Member
Μηνύματα
450
Likes
1.678
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το αεροδρόμιο schonefeld ειναι μεγάλο;σ παιρνει ωρα να βγεις;εχει έλεγχο οταν φτάνεις;
Μικρό είναι δεν παίρνει πολύ ώρα. Έχει 2-3 αστυνομικούς και σε σταματάνε καμιά φορά για έλεγχο, όχι πάντα και όχι όλους.
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Να υπολογιζεις κανενα 10-15 λεπτο περπατημα απο το πιο μακρινο τερμιναλ. Κανενας ελεγχος κατα την αφιξη μας. Υπαρχουν ελευθερα σημεια WF στο Βερολινο. Αν κανεις μια αναζητηση στο ιντερνετ θα βρεις τα δωρεα σημεια. Κατα τα αλλα οι καφετεριες δεν εχουν ανοιχτο ιντερνετ οπως εδω .
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Α ωραια!μια χαρα..σας ευχαριστω οοοολους για τις απαντήσεις σας!ηταν μεγαλη η βοήθεια σας..
Αν θελετε να μ πείτε οποιοδήποτε ολο tip,καλοδεχούμενο.. :)
 

archi

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
πετάω τη Παρασκευή για Βερολίνο για 8 μέρες. έχω διαβάσει διάφορα θέματα και έχουμε σημειώσει μουσεία και άλλα σημεία που θέλουμε να επισκεφτούμε.
Έχω μπερδευτεί λίγο με τις κάρτες και δεν ξέρω τι συμφέρει, οπότε θα ήθελα τη βοήθεια σας!

το εισιτήριο για τα μουσεία του νησιού στα 18€, αλλά νομίζω έχει ισχύ 1 μέρα και δεν θα ήθελα να το πιέσω πολύ μιας και θα έχουμε χρόνο.

3 days museum pass - στα 29€ (θέλουμε να πάμε σε κάμποσα από εδώ Hamburger, Bauhaus, μουσικών οργάνων ...έχει πάλι κάποια από το νησί Bode, Altes, Neues) ωστόσο στη λίστα δεν βλέπω τις Περγάμου που μας ενδιαφέρει σίγουρα. Πείτε αν είναι και αυτό ή όχι!

welcome card 72h με τα μουσεία του νησιού...

Για πείτε τι προτείνετε να κλείσουμε. Θα μένουμε κέντρο κοντά στον πύργο της τηλεόρασης.
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Παιδιά καλημέρα,

ακόμη μια ερώτηση έχω.

Έχω βρει τα πάντα σχετικά με τις κάρτες ( Welcome Card κλπ.) αλλά το ερώτημα μου είναι το εξής.
Μιας και θα είμαι εκεί από τις 23/12 και φεύγω 26/12 ( δυστυχώς πολύ λίγες μέρες ) και θα γυρνάω κυρίως στα πιο γνωστά αξιοθέατα ( μιας και θα είναι η πρώτη φορά στο Βερολίνο ) μήπως δεν αξίζει να βγάλω μια από αυτές τις κάρτες και να βγάζω μεμονωμένα ημερήσια εισιτήρια διαδρομών για να μετακινήσεις??

Παράδειγμα θα ήθελα την Welcome Card + Museum Island με ζώνες ABC αλλά δεν με συμφέρει μιας και στις 25 τα μουσεία θα είναι κλειστά και εγώ εφόσον θα την έχω βγάλει στις 23 δεν θα ισχύει για τις 26 ( αυτή η κάρτα από ότι διάβασα βγαίνει μόνο για 72 ώρες ) όπου και θα πρέπει πρωί πρωί να είμαι στο αεροδρόμιο!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Παιδιά καλημέρα,

ακόμη μια ερώτηση έχω.

Έχω βρει τα πάντα σχετικά με τις κάρτες ( Welcome Card κλπ.) αλλά το ερώτημα μου είναι το εξής.
Μιας και θα είμαι εκεί από τις 23/12 και φεύγω 26/12 ( δυστυχώς πολύ λίγες μέρες ) και θα γυρνάω κυρίως στα πιο γνωστά αξιοθέατα ( μιας και θα είναι η πρώτη φορά στο Βερολίνο ) μήπως δεν αξίζει να βγάλω μια από αυτές τις κάρτες και να βγάζω μεμονωμένα ημερήσια εισιτήρια διαδρομών για να μετακινήσεις??

Παράδειγμα θα ήθελα την Welcome Card + Museum Island με ζώνες ABC αλλά δεν με συμφέρει μιας και στις 25 τα μουσεία θα είναι κλειστά και εγώ εφόσον θα την έχω βγάλει στις 23 δεν θα ισχύει για τις 26 ( αυτή η κάρτα από ότι διάβασα βγαίνει μόνο για 72 ώρες ) όπου και θα πρέπει πρωί πρωί να είμαι στο αεροδρόμιο!
Εφόσον όμως θα είσαι εκεί 3 μέρες θα βγάλεις την 3ημερη κάρτα ABC για τις μετακινήσεις. Γιατί να βγάζεις μεμονωμένα εισιτήρια? Για τα μουσεία εννοείς? Αν πρόκειται για τα μουσεία ναι καλύτερα να δεις ποια θέλεις να επισκεφτείς και να τα πάρεις επιτόπου μεμονωμένα. Επειδή θα είσαι λίγες μέρες μην εξαντλήσεις τις ώρες σου μέσα στα μουσεία. Κρίμα είναι. Να αφουγκραστείς την πόλη η οποία έχει να δώσει πολλά. Μπορεί να έχει παγωνιά (που λογικά θα έχει) αλλά μη κλειστείς μέσα στα μουσεία. Χριστουγεννιάτικες αγορές στις πλατείες, τεράστια εμπορικά κέντρα, εξαιρετικά εστιατόρια απ' όλες τις κουζίνες του κόσμου, εναλλακτικά στέκια, east side gallery και πολλά άλλα.
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Εφόσον όμως θα είσαι εκεί 3 μέρες θα βγάλεις την 3ημερη κάρτα ABC για τις μετακινήσεις. Γιατί να βγάζεις μεμονωμένα εισιτήρια? Για τα μουσεία εννοείς? Αν πρόκειται για τα μουσεία ναι καλύτερα να δεις ποια θέλεις να επισκεφτείς και να τα πάρεις επιτόπου μεμονωμένα. Επειδή θα είσαι λίγες μέρες μην εξαντλήσεις τις ώρες σου μέσα στα μουσεία. Κρίμα είναι. Να αφουγκραστείς την πόλη η οποία έχει να δώσει πολλά. Μπορεί να έχει παγωνιά (που λογικά θα έχει) αλλά μη κλειστείς μέσα στα μουσεία. Χριστουγεννιάτικες αγορές στις πλατείες, τεράστια εμπορικά κέντρα, εξαιρετικά εστιατόρια απ' όλες τις κουζίνες του κόσμου, εναλλακτικά στέκια, east side gallery και πολλά άλλα.
Ξέρεις πιο είναι το θέμα μου?! Θα είμαι στις 23/12 το μεσημέρι εκεί και θα βάλω να ισχύει η κάρτα από την πρώτη μέρα ( δηλαδή από τις 23 ) και εφόσον υπολογίζεται και αυτή η μέρα άρα 23 + 24 + 25/12 είναι 3 μέρες. Εγώ όμως την χρειάζομαι και για τις 26 του μηνός όπου και πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο πρωί πρωί. Πετάω για επιστροφή 8 παρά!!!! Για αυτό το ρωτάω. Θα μπω να δω και στο BVG.DE να δω πόσο κάνει και το ημερήσιο το ticket να δω τι συμφέρει. Αλλίως θα βγάλω κάποια άλλη κάρτα που να έχει ισχύει τουλάχιστον 4 μέρες.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.870
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Όπως σου ανέφερα σε άλλο θέμα τα Μουσεία στις 24/12 είναι όλα κλειστά. Επομένως η μόνη μέρα που μπορείς να πας είναι ανημερα Χριστούγεννα.
Στις 23/12 που θα φτασεις βγάλε μια τριημερη κάρτα ΑΒC εάν σκοπεύεις να κάνεις πάνω από 3 μετακινήσεις με ΜΜΕ κάθε μερα. Στις 26/12 που θα φύγεις βγάλε 1 εισιτήριο για ζώνη Abc και θα πας στο αεροδρόμιο.
Η μόνη κάρτα μουσειων που σε συμφέρει να βγάλεις είναι αυτή που σου ανέφερα με τα 18 € και ισχύει μόνο για μια μέρα για όλα τα μουσεία στο νησί των μουσείων. Θα πας σε 2 μουσεία και θα την κάνεις απόσβεση.

http://www.smb.museum/en/plan-your-visit/special-opening-hours-during-public-holidays.html

Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα των Μουσείων του Βερολίνου στις 24/12 όλα τα μουσεία της πόλης είναι κλειστά.
Στις 25/12 και 26/12 τα μουσεία είναι ανοιχτά με ωράριο λειτουργίας όπως τις Κυριακές.
Εάν ενδιαφέρεσαι να πας στο μουσείο της Περγάμου και στο Νέο Μουσείο την ίδια όμως μέρα, σε συμφέρει να βγάλεις το ενιαίο εισιτήριο "Museum Island all exhibitions" με 18 €. Βέβαια φρόντισε οπωσδήποτε να κάνεις έγκαιρα κράτηση στο μουσείο της Περγάμου για είσοδο συγκεκριμένη ώρα. Θα γλυτώσεις αναμονή 1,5 -2 ώρες, ίσως και περισσότερες!
 
Last edited:

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση...η Welcome Card καλύπτει και τα Airport Express RE7 και RB14?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.307
Μηνύματα
887.525
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom