Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Καλημέρα @avastasios , δεν είμαι από την Κρήτη, αλλά τη λατρεύω! Είμαι Θεσσαλονικιά.
Τα 47 € για το συνδυαστικό εισιτήριο που έβγαλες μου φαίνεται καλό deal!! ;)
Κοίτα μόνο να εκμεταλλευτείς και τις εκπτώσεις που σου δίνει η κάρτα για να κάνεις απόσβεση τα επιπλέον 7 € που πλήρωσες. Το θετικό βέβαια είναι ότι μπορείς να επισκεφτείς 2-3 μουσεία στο νησί των μουσείων σε ξεχωριστή μέρα και δεν έχεις πίεση, όπως με το ημερήσιο εισιτήριο των 18 € (museumsinsel ticket).
Για το μουσείο Μαντάμ Τισό δεν έχω άποψη γιατί δεν πήγα. Για το Aquadom σου είπα την γνώμη μου ότι δεν θα χαλάλιζα 18 € ξανά για να μπω... Τα 21 € όμως που πλήρωσες για τα δύο είναι πολύ καλή τιμή!
Θα σου πρότεινα όμως να πας στο μουσείο DDR που δεν πρόλαβα να πάω εγώ και το έχω αφήσει εκκρεμότητα για την επόμενη φορά. Μου έχει μεταφέρει φίλος ότι είναι πολύ διασκεδαστικό γιατί είναι διαδραστικό και δεν έχει ακριβό εισιτήριο (είσοδος 5.5 €). Είναι ακριβώς δίπλα στον Καθεδρικό Ναό.
Εφόσον είναι η πρώτη σου φορά στο Βερολίνο, επιμένω ότι δεν πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο στα μουσεία!
Από Θεσσαλονίκη??? @Elena2508 E τότε σε συμπαθώ περισσότερο γιατί είμαι από Ξάνθη!!!! Ναι κι εγώ πιστεύω πως έκανα καλό deal με την κάρτα για τις μετακινήσεις και το pass για τα μουσεία!!! Όσον αφορά το αquadom διάβασα πως δεν είναι και τέλειο αλλά ήθελα να πάω στο μουσείο της Μαντάμ Τισό οπότε...
Όντως δε θα αφιερώσω πολύ γιατί θέλω να κάνω και ψώνια!!!!!!! Φαντάζομαι θα έχει τέλεια καταστήματα:D
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
@avastasios Καλησπερα Αναστασιε. Πηγαινω κι εγω βερολινο στιε 23 για 4 μερες. Οταν επιστρεψεις δωσε καμια πληροφορια γενικα να βγαλω ενα προγραμμα στο περιπου..
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Καλησπέρα σε ολα τα μέλη του forum.
Επέστρεψα από Βερολίνο και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη βοήθεια σας.
Πέρασα πολύ όμορφα, φαγητό, ψώνια(αν και δε πέτυχα αυτό που περίμενα), ποτά, βόλτες, μουσεία.
Είχε κρύο και χιόνιζε κατά διαστήματα αλλά το χάρηκα στο μέγιστο. Τώρα που το σκέφτομαι θα ήθελα να το δω κ την άνοιξη ή το καλοκαίρι, έχει πραγματικά πολλά πράγματα να δει κανείς.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Έχω καλώς καταλάβει ότι για το αεροδρόμιο Tegel δεν υπάρχει μετρό, παρά μόνο λεωφορεία και ταξί; o_O
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Πώς το έκαναν αυτό οι Γερμανοί και άφησαν το κύριο και πολύ πιο κοντινό αεροδρόμιο χωρίς μετρό, αλλά όχι το δευτερεύον; Ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει το ταξί από το Tegen μέχρι το κέντρο (περιοχή του Νησιού των Μουσείων);
 
Last edited:

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Καλησπέρα. Εμείς φθάσαμε στο Σονενσφελτ οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς. Το ταξί νομίζω 40-50€ κοστίζει για τέτοιου είδους μεταφορά.
Έχω καλώς καταλάβει ότι για το αεροδρόμιο Tegel δεν υπάρχει μετρό, παρά μόνο λεωφορεία και ταξί; o_O
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Ποιος ο λόγος να μη πάρεις κάποιο λεωφορείο ;
 

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.544
Υπάρχει γραμμή λεωφορείου η οποία σε πέντε στάσεις σε συνδέει με μετρό για κέντρο. Δεν είναι και κάτι φοβερό .Επίσης το Tegel εδώ και πολλά χρόνια μαζεύονται υπογραφές για να κλείσει ,λειτουργεί σε κατοικημένη περιοχή προσγειώνοντας στη κυριολεξία πάνω από σκεπές .Είναι θέμα χρόνου, όταν παραδωθει το καινούργιο Willy Brandt, απλά θα το κάνουν χώρο αναψυχής .
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Ποιος ο λόγος να μη πάρεις κάποιο λεωφορείο ;
Η μοναδική γραμμή που πάει σχετικά κοντά είναι αυτή για Alexanderplatz. Ελπίζω να εξυπηρετεί κάποιο μετρό κατόπιν.

Υπάρχει γραμμή λεωφορείου η οποία σε πέντε στάσεις σε συνδέει με μετρό για κέντρο. Δεν είναι και κάτι φοβερό .Επίσης το Tegel εδώ και πολλά χρόνια μαζεύονται υπογραφές για να κλείσει ,λειτουργεί σε κατοικημένη περιοχή προσγειώνοντας στη κυριολεξία πάνω από σκεπές .Είναι θέμα χρόνου, όταν παραδωθει το καινούργιο Willy Brandt, απλά θα το κάνουν χώρο αναψυχής .
Όλο πλεονεκτήματα είναι αυτό το αεροδρόμιο...

Γνωρίζετε μήπως υπάρχουν τουλάχιστον αυτά τα mini-bus ιδιωτικών εταιριών (shuttle) που σε πάνε εκεί ακριβώς που θες;
 
Last edited by a moderator:

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Alex ειναι το κέντρο του Βερολίνου το νησί των μουσείων 5' με τα ποδια οπότε ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom