Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Καληπερα. Είναι νομίζω η καλύτερη και πιο συμφέρουσα προσφορά αυτή, αρκει να παίρνεις το μετρο αρκετά μέσα στη μέρα. Στο νησι των μουσείων θελει μια κάποια διαχείριση γιατί οι τρεις ημέρες δε ξέρω αν θα σας φθάσουν (εξαρτάται από το πώς τα βλέπει ο κάθε ένας), αποψη μου να πάτε και madame tussauds που το πληρωνεις χωριστα. Όσο γιαυτο που λες νομιζω οτι πολύ εύκολα κι απλά το παίρνεις από ένα σημείο στο αεροδρόμιο(εγώ τουλάχιστον έτσι το πήρα αφού το είχα κλεισει από το ίντερνετ)
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
εγώ έχω ξαναπάει βερολίνο και τα έχω δει τα μουσεία ε ναι και σίγουρα θες δυό μέρες για το νησί αλλά τα παιδιά ενδιαφέρονται περισσότερο για το πέργκαμον και το νοιες μετά εβραικό και σπάις. εγώ θαθελα να δώ το στάζι που δεν το είδα και δεν περιλαμβάνεται στο πάσο. ενιγουέι θα δούμε τη διαχείριση γενικότερα.
για τα ΜΜΜ νομίζω θα τα χρησιμοποιήσουμε μιας και θαχει κρυουλάκι, σίγουρα 4 φορές τη μέρα, οπότε μάλλον μας συμφέρει η εξαήμερη
θαθελα να μου πείτε τι γίνεται με το πάσο των 30+μουσείων αν το στέλνουν
την κάρτα για τα ΜΜΜ ξέρω ότι έρχεται ταχυδρομικώς και απλά την επικυρώνεις μια φορά και μετά κυκλοφορείς χωρίς άλλες επικυρώσεις
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@harisv1991 ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα. Θα σε βοηθήσει για τις κάρτες μεταφορών.

Από το αεροδρόμιο Schönefeld θα αναζητήσεις την πλατφόρμα από όπου αναχωρούν τα τρένα (όχι τα S-Bahn!) . Θα εκδώσεις από το αυτόματο μηχάνημα εισιτήριο για το κέντρο. Επέλεξε το εισιτήριο για ζώνη ΑΒC. Θα αναζητήσεις στη συνέχεια τη γραμμή από όπου αναχωρεί το RE 7 ή το RB 14. Αυτά είναι τα γρήγορα τρένα, που αναχωρούν ανά 30 λεπτά, με τα οποία φτάνεις σε 2 στάσεις στον ανατολικό σταθμό "Berlin Ostbahnhof" ή σε 5 στάσεις στον κεντρικό σταθμό "Berlin Hauptbahnhof" (30 λεπτά).
Εσύ τσέκαρε σε ποια στάση πρέπει να κατέβεις για να πάρεις την ανάλογη γραμμή του S-Bahn (urban raillway) που θα σε οδηγήσει στο ξενοδοχείο σου.
Μπορείς να βγάλεις το ημερήσιο εισιτήριο περίπου στα 7 € για ζώνη ΑΒC την ημέρα της άφιξης σου, με το οποίο μπορείς να κάνεις όλες τις μετακινήσεις σου στην πόλη μέχρι τις 3 το πρωί της ημέρας έκδοσης του.
Δες και εδώ αναλυτικά τις πληροφορίες και κατέβασε τους σχετικούς χάρτες.
http://www.berlin-airport.de/en/tra...s-and-trains/local-public-transport/index.php

http://www.s-bahn-berlin.de/en
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ταξιδεύουμε το Πάσχα στο Βερολίνο 5 μέρες. Επειδή έχουμε ξαναπάει σκεφτήκαμε να κάνουμε και μια ημερήσια στο Αμβούργο, και μια στο Πότσνταμ. Εχετε να μου προτείνεται κάτι αλλο?
Ευχαριστώ πολύ
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
254
Likes
259
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Δείτε επίσης Δρέσδη ή Λειψία.
Ευχαριστω πολυ. Την Δρεσδη ειναι αληυεια την ειχα πιο μακρια. Αλλα μαλλον μια απο τις δυο θα επιλεξουμε γιατι τελικσ στο Βερολινο δε θα μεινουμε καθολου.
Ευχαριστω κσι παλι
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ευχαριστω πολυ. Την Δρεσδη ειναι αληυεια την ειχα πιο μακρια. Αλλα μαλλον μια απο τις δυο θα επιλεξουμε γιατι τελικσ στο Βερολινο δε θα μεινουμε καθολου.
Ευχαριστω κσι παλι
Είναι καλή επιλογή η Δρέσδη από το Βερολίνο. Ωραία κτήρια, πολυ λερωμενα, αλλά εντυπωσιακής αρχιτεκτονικής! Επίσης έχει και ωραία μουσεία!
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Θα πάω και εγώ Βερολίνο μόνη μου 16-21 Μαίου! Δεδομένου ότι δε με απασχολούν τα μουσεία, ποια κάρτα είναι καλύτερη να βγάλω για μετρό λεωφορεία κτλ για όσες μέρες μείνω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom