Γενικά Με ποσες αεροπορικες εταιρειες εχουμε πεταξει και ποια ηταν η καλυτερη??

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κι εγώ τη δεκαετία του εβδομήντα πρωτοταξίδεψα με αεροπλάνο, αλλά θυμάμαι ότι ήταν όλες οι πτήσεις με Olympic Airways... :) (δηλαδή δε θυμάμαι ακριβώς, βρέφος ήμουν, αλλά ήταν δρομολόγια στα οποία δεν υπήρχε άλλη εταιρία)
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Aegean ( 30)
Cronus (4)
Olympic (8)
Iberia (10)
Air Europa (2)
Air China (1)
Turkish airlines (6)
Qatar (5)
Emirates (4)
Mexicana (1)
Volotea (2)
Thai Airways (2)


Δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα με τις πιο πολλές εταιρείες. Έκανα ευχάριστο ταξίδι. Θα έβαζα στην κορυφή την Qatar και την Aegean. Την Turkish όμως τελευταία διότι στο ταξίδι μας για το Νεπάλ μας ταλαιπώρησε άσχημα. Είναι δυνατόν να καθυστερεί η πτήση για την Κωνσταντινούπολη μισή ώρα, και η ανταπόκριση για Κατμαντού να μη μας περιμένει? Και να μην υπάρχει κανείς να μας καθοδηγήσει στο αεροδρόμιο?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Aegean
Cronus
Olympic
Iberia
Air Europa
Air China
Turkish airlines
Qatar
Emirates
Mexicana
Volotea
Thai Airways


Δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα με τις πιο πολλές εταιρείες. Έκανα ευχάριστο ταξίδι. Θα έβαζα στην κορυφή την Qatar και την Aegean. Την Turkish όμως τελευταία διότι στο ταξίδι μας για το Νεπάλ μας ταλαιπώρησε άσχημα. Είναι δυνατόν να καθυστερεί η πτήση για την Κωνσταντινούπολη μισή ώρα, και η ανταπόκριση για Κατμαντού να μη μας περιμένει? Και να μην υπάρχει κανείς να μας καθοδηγήσει στο αεροδρόμιο?
Φυσικά και είναι δυνατόν. Καμία αεροπορική στο κόσμο δεν περιμένει επιβάτες από πτήσεις με ανταπόκριση. Ειδικά σε περιπτώσεις διεθνών συνδέσεων. Ούτε το αστικό ΚΤΕΛ δεν περιμένει μισή ώρα, θα περιμένει το αεροσκάφος;

Σε περίπτωση που το εισιτήριο είναι ενιαίο, αυτό που έχει υποχρέωση να κάνει η αεροπορική είναι ότι οφείλει να σου βρει τρόπο να πας στον τελικό προορισμό σου.
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Φυσικά και είναι δυνατόν. Καμία αεροπορική στο κόσμο δεν περιμένει επιβάτες από πτήσεις με ανταπόκριση. Ειδικά σε περιπτώσεις διεθνών συνδέσεων. Ούτε το αστικό ΚΤΕΛ δεν περιμένει μισή ώρα, θα περιμένει το αεροσκάφος;

Σε περίπτωση που το εισιτήριο είναι ενιαίο, αυτό που έχει υποχρέωση να κάνει η αεροπορική είναι ότι οφείλει να σου βρει τρόπο να πας στον τελικό προορισμό σου.
Ηταν ενιαίο το εισιτήριο και ήμασταν 3 Έλληνες και πανω απο 10 Ιταλοί. Ξέρεις γιατί είχε καθυστερήσει να φύγει απο Αθήνα? Επειδή το Ατατούρκ δεν χώραγε πλεον την εταιρεία και περίμενε να "αδειάσει " ώστε να πάρει σειρά.. Στο αεροπλάνο μέσα απο Αθήνα μας διαβεβαιωναν οτι η ανταπόκριση θα περιμένει. Και Εντάξει, κάθεται η στραβή, έχεις κάποιον να καθοδηγήσει τους επιβάτες όταν φτάνουν. Μου έχει ξανατυχει με την Thai. Και με την Iberia. Αλλά τότε είχαμε καθοδήγηση από ένα άτομο της εταιρείας. Στο Ατατούρκ ψαχνομασταν μόνοι μας...Ασε που μας έλεγαν "μετά απο 2 μέρες έχει πτήση για Κατμαντού " αλλά με δικιά μου επιμονή βρήκαν με Κατάρ την επόμενη μέρα...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ηταν ενιαίο το εισιτήριο και ήμασταν 3 Έλληνες και πανω απο 10 Ιταλοί. Ξέρεις γιατί είχε καθυστερήσει να φύγει απο Αθήνα? Επειδή το Ατατούρκ δεν χώραγε πλεον την εταιρεία και περίμενε να "αδειάσει " ώστε να πάρει σειρά.. Στο αεροπλάνο μέσα απο Αθήνα μας διαβεβαιωναν οτι η ανταπόκριση θα περιμένει. Και Εντάξει, κάθεται η στραβή, έχεις κάποιον να καθοδηγήσει τους επιβάτες όταν φτάνουν. Μου έχει ξανατυχει με την Thai. Και με την Iberia. Αλλά τότε είχαμε καθοδήγηση από ένα άτομο της εταιρείας. Στο Ατατούρκ ψαχνομασταν μόνοι μας...Ασε που μας έλεγαν "μετά απο 2 μέρες έχει πτήση για Κατμαντού " αλλά με δικιά μου επιμονή βρήκαν με Κατάρ την επόμενη μέρα...
Καταλαβαίνω την ψυχολογία σου εκείνη την στιγμή, αλλά είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό στην αεροπλοϊα να υπάρχει συμφόρηση των αεροπλάνων και στον εναέριο χώρο και στο αεροδρόμιο, δεν έχει σχέση αυτό με το ότι θα έπρεπε να σας περιμένει η επόμενη πτήση..

Εάν σας είπαν μέσα στο αεροπλάνο ότι θα σας περιμένει η ανταπόκριση ήταν λάθος τους, είτε ήσασταν 13 είτε 53. Εάν ψαχνόσασταν μόνοι σας στο Ατατούρκ, τότε θα εκπλαγείς δυσάρεστα στη Φρανκφούρτη, στο Μόναχο, στο Λονδίνο και σε πολλά άλλα αεροδρόμια που πρέπει να αλλάξεις και τέρμιναλ για να πάρεις άλλη πτήση.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ας ανανεώσω κι εγώ τη λίστα μου, που πάλι μικρή είναι.

Aegean
Air Europa
Air France
Avianca
Easyjet
Iberia
Latam καμποσων χωρων
Lufthansa
Wizzair
Ryanair
Sky Airline
Turkish Airlines
Vivacolombia
Volotea
Vueling

Δε νομίζω να μου διαφεύγει κάποια. Επίσης ίσως να χω πετάξει και με Olympic αλλά δεν είμαι και σίγουρη.
Τείνω προς Turkish για καλύτερη. Και η vivacolombia, με τις τιμές που είχε, έσκιζε. Τα τελευταία χρόνια είμαι αρκετά μπριζωμένη με aegean.
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καταλαβαίνω την ψυχολογία σου εκείνη την στιγμή, αλλά είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό στην αεροπλοϊα να υπάρχει συμφόρηση των αεροπλάνων και στον εναέριο χώρο και στο αεροδρόμιο, δεν έχει σχέση αυτό με το ότι θα έπρεπε να σας περιμένει η επόμενη πτήση..

Εάν σας είπαν μέσα στο αεροπλάνο ότι θα σας περιμένει η ανταπόκριση ήταν λάθος τους, είτε ήσασταν 13 είτε 53. Εάν ψαχνόσασταν μόνοι σας στο Ατατούρκ, τότε θα εκπλαγείς δυσάρεστα στη Φρανκφούρτη, στο Μόναχο, στο Λονδίνο και σε πολλά άλλα αεροδρόμια που πρέπει να αλλάξεις και τέρμιναλ για να πάρεις άλλη πτήση.
Καταλαβαίνω την ψυχολογία σου εκείνη την στιγμή, αλλά είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό στην αεροπλοϊα να υπάρχει συμφόρηση των αεροπλάνων και στον εναέριο χώρο και στο αεροδρόμιο, δεν έχει σχέση αυτό με το ότι θα έπρεπε να σας περιμένει η επόμενη πτήση..

Εάν σας είπαν μέσα στο αεροπλάνο ότι θα σας περιμένει η ανταπόκριση ήταν λάθος τους, είτε ήσασταν 13 είτε 53. Εάν ψαχνόσασταν μόνοι σας στο Ατατούρκ, τότε θα εκπλαγείς δυσάρεστα στη Φρανκφούρτη, στο Μόναχο, στο Λονδίνο και σε πολλά άλλα αεροδρόμια που πρέπει να αλλάξεις και τέρμιναλ για να πάρεις άλλη πτήση.
Από την αρχή φοβόμουν αυτο το εισιτήριο, γιατί είχε λίγο χρόνο μεταξύ των πτήσεων. Ευτυχώς ήταν ενιαίο. Όπως είπες,σε άλλα αεροδρόμια ίσως είναι και χειρότερα. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα αεροδρόμια και θα βγάλω άκρη σε περίπτωση στραβης. Απλά τότε (2019) έμαθα και από άλλον Έλληνα που συναντήσαμε στο Ατατούρκ, και πήγαινε συχνά μέσω Κωνσταντινούπολης σε διάφορα μέρη για δουλειές , το έκανε συχνά αυτό η εταιρεία λόγω αδυναμίας του αεροδρομίου .Τώρα λογικά με το καινούριο αεροδρόμιο δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Όπως και να χει έγω έχασα μια ολόκληρη μέρα απ το ταξίδι μου ,και σχεδόν άλλη μια στο Κατμαντού κατά την άφιξη που ημουν ζόμπι από την ταλαιπωρία. Αυτά συμβαίνουν το ξέρω, απλά ήταν η δικιά μου κακή εμπειρία με την συγκεκριμένη εταιρεία. Να σου πω οτι και στην επιστροφή κολλήσαμε στην Αθήνα και χάσαμε την ανταπόκριση για Κρήτη, για τον ίδιο περίπου λόγο. Το αεροπλάνο περίμενε τη σειρά του για απογείωση απ το Ατατούρκ ,μιάμιση ωρα!!! Και η αλήθεια είναι οτι γκρινιάζω λίγο παραπάνω γιατί δεν ταξίδεψα φέτος!!! 😁😁😁
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξέρει κανείς πού υπάρχει μια λίστα με οοολες τις αεροπορικές να τικαρουμε με ποιες έχουμε πετάξει;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ξέρει κανείς πού υπάρχει μια λίστα με οοολες τις αεροπορικές να τικαρουμε με ποιες έχουμε πετάξει;
Το πρόβλημα είναι ότι δε θες μόνο τις current στη λίστα, θες κι αυτές που έχουν κλείσει ή συγχωνευτεί. Δεν έχω βρεί...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ξέρει κανείς πού υπάρχει μια λίστα με οοολες τις αεροπορικές να τικαρουμε με ποιες έχουμε πετάξει;
Όοοοοχι φιλαράκο, θα κάτσεις να τις γράψεις ΟΛΕΣ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom