Νότια Αφρική Με την Εθνική Ελλάδος στη Νότιο Αφρική!

fotast

Member
Μηνύματα
9.381
Likes
14.295
' Επαιζαν καί μέ Αργεντινή(Μαραντόνα,Μπατιστούτα κτλ),Βουλγαρία(Στόιτσκοφ) καί Νιγηρία(στά πάνω της τότε) καί έγραψε 10-0 συνολικά.

Πάντως πιστεύω ότι ό ΄Οτο δέν θά αφήσει "εκδηλώσεις" καί άλλα τώρα.Γιά νά δούμε..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μιας που ολοι σημερα εμεις οι ελληνες νοιωθουμε ιδιαιτερα υπερήφανοι
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Πρέπει όλοι να βοηθήσουμε, πέρασαν τα χρόνια του μπαρμπα Ότο, γέρασε πια.Άντε βοηθείστε, να βάλουμε όλοι ένα χεράκι να το σηκώσει! Φέρτε μας την Βραζιλία που την έχουμε και άχτι, ποιος Ζιλμπέρτο Σίλβα και πράσινα άλογα, θα τους κομματιάσουμε. Ελλαδάρα είσαι μία.......τραλαλά τραλαλά τραλαλά . Υ.Γ. αυτό που σίγουρα βλέπω είναι να μας ληστεύουν πάλι τα πρακτορεία ( έχω εμπειρία από Πορτογαλία, πήγα και ξαναπήγα και..)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
κουίζ πόσοι είναι οι έλληνες?
Πριν την αλλαγή του καθεστώτος ίσως ήταν τόσοι όσοι λέει ο Δευκαλίων. Όταν άλλαξε και πήραν την εξουσία οι μαύροι, οι μισοί Έλληνες (και όχι μόνον αυτοί) την έκαναν. Όχι οτι πριν τα πράγματα ήταν τέλεια και μετά χάλασαν αλλά αγρίεψαν ακόμη περισσότερο. Επιπλέον, οι πιέσεις που δέχονταν οι επιχειρήσεις τους απο την κυβέρνηση τους ανάγκασαν είτε να αναζητήσουν την τύχη τους κάπου αλλού ή (οι περισσότεροι) νά'ρθουν Ελλάδα ή Ευρώπη. Άσε που είχε πέσει και η δουλειά που και πιέσεις να μην είχαν, με το ζόρι θα την συντηρούσαν.

Είχα ένα φίλο δάσκαλο 2 χρόνια στο Γιοχάνεσμπουργκ πριν αρκετά χρόνια, σε ελληνικό σχολείο. Αν θυμάμαι καλά, στην περιοχή που έμενε είχε 10-12.000 Έλληνες. Λίγο καλύτερα τα πράγματα εκεί αλλά, ωστόσο, στα παράθυρα όλοι είχαν πλέγματα (σίδερα χοντρά) για προστασία απο τις κλοπές. Υπήρχαν συγκεκριμένα μαγαζιά που πήγαιναν, άλλα δεν τα πλησίαζαν καθόλου.

Μου είχε κάνει εντύπωση που μου ανέφερε ότι ένα δημοφιλές "σπορ" ήταν να πυροβολούν τα αυτοκίνητα που περνούσαν πάνω απο μια γέφυρα - αδιακρίτως, έτσι για πλάκα.

Τα παραπάνω, βέβαια, ίσχυαν για την περίοδο που ήταν εκεί (τελευταία χρόνια που κυβερνούσαν οι λευκοί). Εκείνο που μου έλεγε ήταν οτι πολλοί Έλληνες σκέφτονταν το "μετά" που ήταν προ των πυλών και ήδη ετοιμάζονταν για αναχώρηση.

Τώρα το τι συμβαίνει σήμερα, θεός κι η ψυχή τους...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Σχετικά με το πόσο επικίνδυνη είναι η Ν.Α. (πέραν των ηλεκτροφόρων συρμάτων και των πυροβολισμών "για πλάκα" που αναφέρονται παραπάνω) συγγενικό μου πρόσωπο που πλέον έχει μετακομίσει μόνιμα Ελλάδα (λόγω εγκληματικότητας) μου έχει αναφέρει τα εξής χαρακτηριστικά:
1) στα φανάρια οι λευκοί δεν σταματάνε ποτέ στο κόκκινο γιατί πολύ απλά τη βάψανε
2) επειδή είθισται οι έγχρωμοι να απαγάγουν πλούσιους λευκούς και να τους βάζουν στα πορτ-μπαγκάζ, πολλά αυτοκίνητα των πλουσίων έχουν ειδικό κουμπάκι μέσα στο πορτ-μπαγκάζ ώστε αν βρεθείς εκεί κλεισμένος, πατώντας το από μέσα να μπορείς να απελευθερωθείς. Κι αν απελευθερωθείς βέβαια, μετά δεν ξέρω τι μπορεί να σε περιμένει...:roll:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
μετα απο όλα αυτά τα τελευταία άρχισα να κοιτάζω πότε και που είναι το επόμενο ευρωμπάσκετ
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Η ιδεα για μουντιαλικο τσαρτερ με βρισκει ενθουσιασμενο (count me in).Οσο για την συζητηση περι ασφαλειας δικοι μου φιλοι που ταξιδεψαν Durban κ Capo Verde δεν παρατηρησαν τιποτε το επικυνδυνο.Ισως οπως κ στο Ριο,αν επισκεφτεις τις φαβελες προκαλεις την τυχη σου,ετσι κ εκει ισως χρειαζεται απλα να προσεξεις καποια πραγματα.Μην ξεχναμε οτι κ η Ομονοια το βραδυ δεν ειναι κ παιδικη χαρα!!!!!!!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Η ιδεα για μουντιαλικο τσαρτερ με βρισκει ενθουσιασμενο (count me in).Οσο για την συζητηση περι ασφαλειας δικοι μου φιλοι που ταξιδεψαν Durban κ Capo Verde δεν παρατηρησαν τιποτε το επικυνδυνο.Ισως οπως κ στο Ριο,αν επισκεφτεις τις φαβελες προκαλεις την τυχη σου,ετσι κ εκει ισως χρειαζεται απλα να προσεξεις καποια πραγματα.Μην ξεχναμε οτι κ η Ομονοια το βραδυ δεν ειναι κ παιδικη χαρα!!!!!!!

Εσύ σε όλα μέσα θα είσαι από δω και πέρα.:bleh:
Φυλακή θα μας στείλεις.'Εχουμε και την πρόταση γάμου,μην ξεχνάς,τρέχω ν' ανοίξω θέμα.;)
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδία και εγώ πιστεύω ότι μπορούν οι διοργανωτές να εγγυηθούν την ασφάλεια του κόσμου. Πάντως είναι πολύ δυνατή εκδρομή και θα δεις και το ματσάκι...
 

makis265

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
παιδια το σιγουρο ειναι ενα πραγμα.αυτοι εκει περιμενουν το mudial για να ληστεψουνε τον κοσμο.φιλη μου φευγει 5 δεκεμβριου με αεροπορικο 550 ευρω και αν δειτε τις τιμες απο τις 10 ιουνιου εως 11 ιουλιου θα παρατηρησετε ενα διπλασιασμο της τιμης.εγω τουλαχιστον αυτο που βρηκα ειναι στα 1250 ευρω.τωρα οσον αφορα την ασφαλεια απλα κανουμε οτι και σε οποιαδηποτε αλλη επικινδυνη πολη.με λιγα λογια παμε οπου πανε ολοι και οχι σε underground καταστασεις.παντως αν καποιος εχει παει προσφατα καλο θα ηταν να γραψει κατι σχετικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.555
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom