Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Dafni εισαι θησαυρος !!
θα εκτυπωσω ολες τις πληροφοριες και θα πορευτω αναλογα ....
Χρηστο ευχαριστουμε για τη παραχώρηση !!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
παρακαλώ κορίτσια δεν κάνει τίποτα !!!!!!!!!!

Γράψε Δάφνη και τα υπόλοιπα που αλλού φάγατε τι σας αρεσε ,τι δεν σας άρεσε ???
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ας γραψω και για ένα που δε μου άρεσε...πηγαμε στην ασιατική πλευρα στο uskudar για μεσημεριανο στη λοκαντα kanaat
Kanaat Lokantasi - 1933, Κωνσταντινούπολη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
το ουσκουνταρ το βρήκα συμπαθητικο ως περιοχη και έχει τρια υπεροχα τζαμια...βεβαια απο οτι καταλαβα η πιο "καλη"περιοχη ειναι πιο κατω το Kadikoy που ομως δεν πηγαμε...τωρα για τη λοκαντα,έχει τη φημη οτι ειναι πολυ αυθεντικο και παλιο μερος...οντως έτσι ηταν αλλα εμενα δε με ενθουσιασε...εχει κλασσικο τουρκικο "μαμαδιστικο"φαγητο αλλα οχι κατι ιδιαιτερο...η αληθεια ειναι οτι εκει ετρωγαν πολλοι τουρκοι και έχει ένα "couleur locale" αλλα τιποτα ιδιαιτερο....παμθηνο βεβαια ....πιο πολυ απο αυτη τη βολτα μου αρεσε να περναω με το αμαξι πανω απο τη γεφυρα του βοσπορου με την καταπληκτικη θεα και απο τις δυο πλευρες
πολύ μου αρεσει η περιοχη κοντα στο γαλατα οπως κατεβαινουμε...λιγο πριν φτασουμε στον πυργο του γαλατα ,αριστερα κατεβαινοντας ,υπαρχει ένα δρομακι που εχει γκαλερι,καταστηματα οπου παρουσιαζουν πρωτοποριακα ρουχα νεοι τουρκοι σχεδιαστες....το ειχα δει στην Τσοκλη που την ξεναγουσε εκει μια τουρκαλα και ειχε αποκαλεσει την περιοχη "το Σοχο "της Κωνσταντινουπολης...α,και ένα τελευταιο ομορφο μερος ειναι το γαλλικο σοκακι...αν και ειναι πολυ τουριστικο το βραδυ ειναι πανεμορφο...αν ηξερα οτι σε ένα απο αυτα τα μαγαζι έχει και καλο φαγητο θα καθομουν οπωσδηποτε....αλλα επειδη δεν ειχα τετοια πληροφορια ,πηγα μονο για βολτα.....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
υπαρχει ένα δρομακι που εχει γκαλερι,καταστηματα οπου παρουσιαζουν πρωτοποριακα ρουχα νεοι τουρκοι σχεδιαστες....
Μάλλον μιλάς για το ίδιο στενό που στην αρχή του κατηφορίζοντας έχει αριστερά δεξιά μαγαζιά με μουσικά όργανα .

Γαλλικό στενό πολύ καλό αλλά αξίζει να πάς πρίν σκοτεινιάσει γιατί με τις νέον ταμπέλες μοιάζει σαν την τρούμπα

Σαφέστατα και το Kadikoy είναι καλύτερο του Uskudar και επιπλέον έχει και το Ciya για φαγητό !!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
αχ θυμομουν οτι ειχατε πει ένα καλο στο kadikoy αλλα δε το χα σημειωσει ....:( κριμα !!!
χρηστο και ο δρομος που κατεβαινεις στο πυργο του γαλατα με τα μουσικα οργανα ειναι ωραιος αλλα αναφερομουν σε ένα αλλο δρομακι στα αριστερα αυτου του δρομου που λες ακριβως πριν τον πυργο....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αχ θυμομουν οτι ειχατε πει ένα καλο στο kadikoy αλλα δε το χα σημειωσει ....:( κριμα !!!
χρηστο και ο δρομος που κατεβαινεις στο πυργο του γαλατα με τα μουσικα οργανα ειναι ωραιος αλλα αναφερομουν σε ένα αλλο δρομακι στα αριστερα αυτου του δρομου που λες ακριβως πριν τον πυργο....

Που ξεκινά απο το τέρμα της istiklal ??? Τωρα κατάλαβα πιο στενό εννοείς .
To ciya στο Kadikoy το είχε προτείνει η Latina και όντως ήταν πολύ καλό
δεν πειράζει την επόμενη φορά ;)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ναι την επομενη...
οχι ....αυτο που λες εσυ ειναι στο τερμα της ιστικλαλ και κατεβαινει στον πυργο του γαλατα αυτο που λεω εγω ειναι αριστερα σε αυτο το δρομο....λεγεται
Serdar-ı Ekrem Caddesi(αν το βαλεις στο google maps θα το δεις...)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Μια που μιλάτε για Kadikoy(Χαλκηδόνα) κοντά είναι και το γραφικό και παραθαλάσσιο Μόδι(Moda).Γραφικό για βόλτες και ιδιαίτερα η περιοχή της μαρίνας.Υπάρχει και ένα εστιατόριο(πρώην Ελληνικό) που έχει την ιδιαιτερότητα να έχει και ενα εκκλησάκι.

http://www.oodegr.com/oode/ierapostoli/xwres/tourkia/mezedopwleio_1.htm

Το φαγητό δεν λέει παρά πολλά αλλά η θέα είναι πολύ καλή.
 

pasxen

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ - ΜΟΝΑΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολυ ωραίος οδηγός, έχω μαζέψει ατελείωτες σελίδες να δούμε πως θα τις συμπιέσω.
Πολλές και ωραίες πληροφορίες, περιμένω πως και πως να πάω σε ένα μήνα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Πολυ ωραίος οδηγός, έχω μαζέψει ατελείωτες σελίδες να δούμε πως θα τις συμπιέσω.
Πολλές και ωραίες πληροφορίες, περιμένω πως και πως να πάω σε ένα μήνα.

Διάβασε όσο μπορείς περισσότερα .
Αν σας αρέσει και αντέχετε το περπάτημα θα δείς πάρα πολλά αξιοθέατα ;)
 

Eva1951

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη Νοεμβριο
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα-Ιαπωνια-Ινδια
Πολυ περιγραφικα οσα μας λες

Σε ευχαριστω πολυ..σε λιγες μερες ολες οι πληροφοριες σου θα μου ειναι πολυτιμες.;)
 

elin

Member
Μηνύματα
15
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
όχι, κάποιο συγκεκριμένο
Καταπληκτικός! Πολλές οι πληροφορίες σου και ιδιαίτερα για μέρη που δεν θεωρούνται στα top τουριστικά αξιόθεατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom