Ρουμανία Με τρένο στη Ρουμανία

andychris

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Χαιρετω ολους τους παθιασμενους Ταξιδευτές !!!:clap::clap::clap: Παιδια δεν λεω τιποτε... Τα ταξιδια ειναι η ζωη μου!!! ταξιδευω απο πολυ μικρος. εχω επισκεφθει πολλα μερη οχι μονο στην ευρωπη αλλα και εκτος με αγαπημενα το ταξιδι με τον πατερα μου στην αμερικη. ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! μεσα απο το forum αυτο επιδιωκω να γνωρισω ατομα που εχουν το ιδιο παθος με μενα και να μοιραστουμε τις εμπειριες μας και τα ονειρα μας. Για να αρχισω, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την ρουμανια. θελω να παω με κατι φιλους μου στο βουκουρεστι. Σκεφτομαστε την περιπτωση να παμε με τρενο. ΞΕρετε αν υπαρχουν δρομολογια απο την θεσσαλονικη ή γενικα πως θα μπορουσαμε να παμε με το τρενο??? Ευχαριστω εκ των προτερων...:D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλώς όρισες!Καλά να περάσεις στη Ρουμανία,μην παραλείψεις τα Καρπάθια!
Καλά ταξίδια σου εύχομαι.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Εχω κάνει την διαδρομή με τρένο από Θεσσαλονίκη γιά Βουδαπέστη. Η διαδρομή περνούσε από Σόφια καί Βουκουρέστι.
Συνήθως οί αναχωρήσεις είναι βραδυνές αλλά πρέπει νά ξέρεις ότι στις κλινάμαξες σ'αυτό το δρομολόγιο, συνήθως δεν υπάρχει εστιατόριο, οπότε πρέπει να φροντίσεις γιά τις προμήθειές σου καί επίσης οί τουαλέτες είναι μία δύσκολη υπόθεση : μία σε κάθε κλινάμαξα πού δέν καθαρίζεται μέχρι το τέλος της διαδρομής.
Αν σε ενδιαφέρει, αυτή την εποχή υπάρχουν καλές ευκαιρίες γιά αεροπορικά εισιτήρια.
Τα τρένα στην Ρουμανία είναι πάμφθηνα, σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα καί ένας καλός τρόπος να περιηγηθείς.
Από Βουκουρέστι γιά Μπρασώβ (ήμουν εκεί τα Χριστούγεννα) κάνει τρείς ώρες καί κοστίζει 19 ευρώ.
Είναι εύκολο να πάς από Βουκουρέστι στά Σινάϊα γιά ημερήσια εκδρομή (περίπου 2 ώρες). Αξίζει τον κόπο.
Καλό ταξίδι καί καλά να περάσετε.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλως ήρθες στο φορουμ!
λοιπόν, υπολογιζε κανα 5ωρο παραπάνω μέχρι να φτασεις στο βουκουρεστι και πρόσεξε τη διαδρομή μετα τη Σοφια για κανα 2ωρο. ειναι πανέμορφη!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
για βουκουρεστι ξεκινα καθημερινα απο θεσσαλονικη στις 23.46 και φτανει 17.18.
 

IRINIMAKALEXAG

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
δρομολογιο και τιμες για ρουμανια

ισχυει αυτο το δρομολογιο? γνωριζουμε τιμες με ή χωρις επιστροφη (περιπου)?
καθημερινα ξεκιναει αοι στ λαρισης στις 14:50 και φτανει στη θεσαλλονικη περιπου στις 21:00 με τιμη 28,10 ευρω το ατομο
απο εκει ξεκιναει 00:20 και φτανει στο βουκουρεστι στις 17:00 με τιμη 74 ευρω το ατομο σε τρικλινη καμπινα.
αυτα εμαθα σημερα 09/08/2010 που ρωτησα στο τηλ 2103627947 του οσε.
δεν ξερω απο εκει και περα που θα απευθυνθω για τρενα μεσα στη ρουμανια συγκεκριμενα για τιμσουαρα η σιμπιου:roll:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
δεν ξερω απο εκει και περα που θα απευθυνθω για τρενα μεσα στη ρουμανια συγκεκριμενα για τιμσουαρα η σιμπιου:roll:
http://www.cfr.ro/default_engleza.htm
Trains Timetable

για ρίξε μια ματιά. σίγουρα υπάρχουν τρένα, το είχα ψάξει κι εγώ
..........
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
sorry gia ta latinika alla to pc ehei kirilika windows kai den thelo na to pirakso..

sto thema... sto treno pou paei roumania leei mono i klinamaksa, se ola ta alla vagonia enai gemato gyftous ,mono autoi to protimoun,den ehei estiatorio - bar gia auto prepei na ehete fagito mazi sas kata tin diadromi kai to allo einai oti mia diadromi 7-8 oron me autokinito thessaloniki bukuresti to treno tin kanei se 17-18 ores
to eisitirio thessaloniki sofia kostizei nomizo gyro sta 15 to aplo kai 23-24 i klinamaksa.
ego den tha pigena pote me treno afti ti diadromi
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Την έχω κάνει τη διαδρομή πολύ πρόσφατα οπότε έχει ως εξής. Νομίζω ότι το δρομολόγιο έχει κοπεί με τις καινούριες περικοπές. Αν έχετε πολύ χρόνο στη διάθεση σας πάντε και ρωτήστε για το εισιτήριο Balkan Flexipass. Κοστίζει 50 ευρώ και είναι για 5 ταξιδιωτικές ημέρες και συμφέρει άπειρα. Με λεωφορείο ως το Βουκουρέστι είναι 50 ευρώ one way. Τα τρένα στη Ρουμανία είναι πολύ άσχημα αλλά χαλαρά βλέπετε και τη χώρα. Το Βουκουρέστι δεν λέει και πολλά οπότε πεταχτείτε και μία Μπρασώβ για το κάστρο του ΔΡάκουλα και τη πόλη γενικότερα. Με το λεωφορείο πάντως ως το Βουκουρέστι ειναι 10-11 ώρες ίσως και λίγο περισσότερο. Με τρένο πιο πολύ νομίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom