Ρουμανία Με τρένο στη Ρουμανία

nemesis

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
το γύρο της Ιταλίας
Σχεδιάζω ταξίδι προς Κωστάντα και ψάχνω τιμή και δρομολόγια απο Βουκουρέστη προς τα εκεί με το τρένο. Όμως δεν τα πάω καλά με την ιστοσελίδα τους. Ξέρει κανείς πληροφορίες..? Ευχαριστώ
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Παιδιά... Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να βοηθήσει. Έκλεισα για Βουκουρέστι 13-16 Δεκεμβρίου γιατί εκεί βρήκα φτηνά αεροπορικά και αφού δουλεύω Χριστούγεννα είπα να πάω κάπου πριν. Φτάνω Τετάρτη απόγευμα και φεύγω Σάββατο μεσημέρι. Χωρίς αμάξι. Σκεφτόμουν να μείνω την μία ολόκληρη μέρα στην πόλη και την άλλη να κάνω μια μονοήμερη ή Σιναια ή Μπρασοβ. Βγαίνει; Ξέρει κανείς με ποιον τρόπο και πόσο θα κοστίσει; Και γενικότερα ο, τι πρόσφατες πληροφορίες υπάρχουν για Βουκουρέστι ευπρόσδεκτες. Επίσης έχω κλείσει μέσω booking.com δύο τύπου διαμερίσματα το ένα στον τομέα 1 και το άλλο στον τομέα 3. Που νομίζετε ότι θα είναι καλύτερα; Ή δεν έχει διαφορά...
 
Last edited by a moderator:

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλημερα! Τις ιδιες μερες ειχα και εγω στη ρουμανια. Νομιζω πως μονοημερη για μπρασοβ ή σιναια θα ειναι κουραση. Αφου εχεις μερες καλυτερα στις 14 δεκεμβρη να ξεκινησεις απο Βουκουρεστι για Σιναια το πρωι, μετα το μεσημερι συνεχιζεις για μπρασοβ, διανυχτερευεις εκει και το επομενο απογευμα επιατρεφεις στο βουκουρεστι. Βεβαια ετσι δε θα εχεις παρα πολυ χρονο στο βουκουρεστι. Το τραινο ειναι καλο, αξιοπιστο, και φθηνο. Εισιτηρια στο cfrcalatori.ro , ανοιγουν ενα μηνα πριν αν θυμαμαι καλα.

Για διαμονη στο βουκουρεστι καλυτερα σχετικα κοντα στο παλιο κεντρο, να μην ειναι πανω απο 2-3 χλμ μακρυα. Εγω ειχα μεινει στο hotel central που το ειχα βρει σε προσφορα απο το booking.
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Καλημερα! Τις ιδιες μερες ειχα και εγω στη ρουμανια. Νομιζω πως μονοημερη για μπρασοβ ή σιναια θα ειναι κουραση. Αφου εχεις μερες καλυτερα στις 14 δεκεμβρη να ξεκινησεις απο Βουκουρεστι για Σιναια το πρωι, μετα το μεσημερι συνεχιζεις για μπρασοβ, διανυχτερευεις εκει και το επομενο απογευμα επιατρεφεις στο βουκουρεστι. Βεβαια ετσι δε θα εχεις παρα πολυ χρονο στο βουκουρεστι. Το τραινο ειναι καλο, αξιοπιστο, και φθηνο. Εισιτηρια στο cfrcalatori.ro , ανοιγουν ενα μηνα πριν αν θυμαμαι καλα.

Για διαμονη στο βουκουρεστι καλυτερα σχετικα κοντα στο παλιο κεντρο, να μην ειναι πανω απο 2-3 χλμ μακρυα. Εγω ειχα μεινει στο hotel central που το ειχα βρει σε προσφορα απο το booking.
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Καλημερα! Τις ιδιες μερες ειχα και εγω στη ρουμανια. Νομιζω πως μονοημερη για μπρασοβ ή σιναια θα ειναι κουραση. Αφου εχεις μερες καλυτερα στις 14 δεκεμβρη να ξεκινησεις απο Βουκουρεστι για Σιναια το πρωι, μετα το μεσημερι συνεχιζεις για μπρασοβ, διανυχτερευεις εκει και το επομενο απογευμα επιατρεφεις στο βουκουρεστι. Βεβαια ετσι δε θα εχεις παρα πολυ χρονο στο βουκουρεστι. Το τραινο ειναι καλο, αξιοπιστο, και φθηνο. Εισιτηρια στο cfrcalatori.ro , ανοιγουν ενα μηνα πριν αν θυμαμαι καλα.

Για διαμονη στο βουκουρεστι καλυτερα σχετικα κοντα στο παλιο κεντρο, να μην ειναι πανω απο 2-3 χλμ μακρυα. Εγω ειχα μεινει στο hotel central που το ειχα βρει σε προσφορα απο το booking.
Σε ευχαριστώ... Απλά δεν παίζει διαμονή αλλού γιατί φτάνω απόγευμα 13 και θα είναι ολόκληρη ιστορία να σπάω τη διαμονή για μια μέρα... Οπότε ιστορικό κέντρο να προτιμήσω, ε; κάτι διάβασα για ΑΤΜ της alpha μέσα στο αεροδρόμιο για να μην κάνω συνάλλαγμα... Ξέρεις αν ισχύει; Ο καιρός υποθέτω πέρα από το κρύο να μην μας κάνει ιδιαίτερες ιστορίες. Μέχρι στιγμή η πρόβλεψη δίνει συννεφιά και ήλιο. Α! Επίσης... Είχαν στολίσει καθόλου την πόλη; Και αν έχεις και πληροφορίες για τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο και μέσα στην πόλη θα το εκτιμούσα...
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Για το ΑΤΜ δεν ξερω να σου πω. Διαμονη οχι απαραιτητα μεσα στο ιστορικο κεντρο, καλυτερα να το αποφυγεις κι ολας λογω φασαριας κλπ ιδιαιτερα Παρασκευη κ Σαββατο. Γυρω απο αυτο ομως και σε κοντινη αποσταση ειναι πολυ καλα θεωρω. Ακομα και αν εχει χιονια ολα λειτουργουν κανονικα, μη σε ανησυχει.

Απο αεροδρομιο για την πολη ειναι τα λεωφορεια 780 που παει στο σταθμο των τραινων και εχει δρομολογια καθε 30-50 λεπτα και το 783 που καταληγει κοντα στο ιστορικο κεντρο και εχει δρομολογια καθε 15 - 20 λεπτα. Κατεβαινεις στο κατω επιπεδο για τη σταση στο αεροδρομιο, οχι στο πανω που ειναι τα ταξι. Εχει και τραινκ αλλα νομζω πως θελει περπατημα για το σταθμο και δεν πρεπει να εχει συχνα δρομολογια.

Εφ οσον δε θα σπασεις τις διανυχτερευσεις νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να πας μονο sinaia. Να ξεκινησεις 7 απο βουκουρεστι για να εισαι 9 στη σιναια, να φτασεις 1 στο μπρασοβ, να φυγεις στις 6 και να εισαι 9 το βραδυ βουκουρεστι νομιζω πως ειναι αρκετο τρεξιμο. Εκτος κι αν δε σε πειραζει. Υπαρχει βεβαια και η αλλη λυση, να φυγεις το πρωτο απογευμα με το που φτασεις για μπρασοβ, να διανυχτερευσεις εκει το πρωτο βραδυ, το αλλο μεσημερι να πας σιαναια και μετα να συνεχισεις για βουκουρεστι. Ετσι θα εχεις τη πρωτη διανυχτερευση στο μπρασοβ και τις αλλες δυο στο βουκουρεστι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Καλημερα! Τις ιδιες μερες ειχα και εγω στη ρουμανια. Νομιζω πως μονοημερη για μπρασοβ ή σιναια θα ειναι κουραση. Αφου εχεις μερες καλυτερα στις 14 δεκεμβρη να ξεκινησεις απο Βουκουρεστι για Σιναια το πρωι, μετα το μεσημερι συνεχιζεις για μπρασοβ, διανυχτερευεις εκει και το επομενο απογευμα επιατρεφεις στο βουκουρεστι. Βεβαια ετσι δε θα εχεις παρα πολυ χρονο στο βουκουρεστι. Το τραινο ειναι καλο, αξιοπιστο, και φθηνο. Εισιτηρια στο cfrcalatori.ro , ανοιγουν ενα μηνα πριν αν θυμαμαι καλα.

Για διαμονη στο βουκουρεστι καλυτερα σχετικα κοντα στο παλιο κεντρο, να μην ειναι πανω απο 2-3 χλμ μακρυα. Εγω ειχα μεινει.
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, η διαδρομή από Βουκουρεστι για Σιναια πρέπει να είναι μεγαλύτερη σε σχέση με το Βουκουρεστι Μπράσοβ, σωστά; Γιατί στο δικό μου ταξίδι φτάνουμε πρωί και φεύγουμε κατ ευθείαν για Μπρασοβ, που έλεγα ότι δεν θα είναι τόσο κουραστικό, αν σκεφτείς ότι θα έχει προηγηθεί και το αεροπλάνο.
Αυτό όμως με αναγκάζει να κάνω μια διαμονή Μπρασοβ το πρώτο βράδυ και μια το τελευταίο.
Θα μπορούσε να γίνει την πρώτη μέρα η διαδρομή Βουκουρεστι Σιναια χωρίς να σκοτωθούμε στην κούραση;
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Για το ΑΤΜ δεν ξερω να σου πω. Διαμονη οχι απαραιτητα μεσα στο ιστορικο κεντρο, καλυτερα να το αποφυγεις κι ολας λογω φασαριας κλπ ιδιαιτερα Παρασκευη κ Σαββατο. Γυρω απο αυτο ομως και σε κοντινη αποσταση ειναι πολυ καλα θεωρω. Ακομα και αν εχει χιονια ολα λειτουργουν κανονικα, μη σε ανησυχει.

Απο αεροδρομιο για την πολη ειναι τα λεωφορεια 780 που παει στο σταθμο των τραινων και εχει δρομολογια καθε 30-50 λεπτα και το 783 που καταληγει κοντα στο ιστορικο κεντρο και εχει δρομολογια καθε 15 - 20 λεπτα. Κατεβαινεις στο κατω επιπεδο για τη σταση στο αεροδρομιο, οχι στο πανω που ειναι τα ταξι. Εχει και τραινκ αλλα νομζω πως θελει περπατημα για το σταθμο και δεν πρεπει να εχει συχνα δρομολογια.

Εφ οσον δε θα σπασεις τις διανυχτερευσεις νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να πας μονο sinaia. Να ξεκινησεις 7 απο βουκουρεστι για να εισαι 9 στη σιναια, να φτασεις 1 στο μπρασοβ, να φυγεις στις 6 και να εισαι 9 το βραδυ βουκουρεστι νομιζω πως ειναι αρκετο τρεξιμο. Εκτος κι αν δε σε πειραζει. Υπαρχει βεβαια και η αλλη λυση, να φυγεις το πρωτο απογευμα με το που φτασεις για μπρασοβ, να διανυχτερευσεις εκει το πρωτο βραδυ, το αλλο μεσημερι να πας σιαναια και μετα να συνεχισεις για βουκουρεστι. Ετσι θα εχεις τη πρωτη διανυχτερευση στο μπρασοβ και τις αλλες δυο στο βουκουρεστι.
Μάλλον θα το κάνω σε μία ημέρα. Δεν με πειράζει το τρέξιμο... Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι τα εισιτήρια από σιναια μπρασοβ θα τα κλείσω εκείνη την ώρα.. Δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα μεσοβδόμαδα... Στο αεροδρόμιο έχει γκισέ για εισιτήρια υποθέτω ε; Εσύ πήγες και στις τρεις; σιναια, μπρασοβ, μπράν; ποια σου άρεσε περισσότερο;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, η διαδρομή από Βουκουρεστι για Σιναια πρέπει να είναι μεγαλύτερη σε σχέση με το Βουκουρεστι Μπράσοβ, σωστά; Γιατί στο δικό μου ταξίδι φτάνουμε πρωί και φεύγουμε κατ ευθείαν για Μπρασοβ, που έλεγα ότι δεν θα είναι τόσο κουραστικό, αν σκεφτείς ότι θα έχει προηγηθεί και το αεροπλάνο.
Αυτό όμως με αναγκάζει να κάνω μια διαμονή Μπρασοβ το πρώτο βράδυ και μια το τελευταίο.
Θα μπορούσε να γίνει την πρώτη μέρα η διαδρομή Βουκουρεστι Σιναια χωρίς να σκοτωθούμε στην κούραση;
Βουκουρέστι - Σιναια 130 χιλ
Βουκουρέστι - Μπρασόβ 180 χιλ που υποχρεωτικά θα περάσεις απο Σιναια.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάλλον θα το κάνω σε μία ημέρα. Δεν με πειράζει το τρέξιμο... Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι τα εισιτήρια από σιναια μπρασοβ θα τα κλείσω εκείνη την ώρα.. Δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα μεσοβδόμαδα... Στο αεροδρόμιο έχει γκισέ για εισιτήρια υποθέτω ε; Εσύ πήγες και στις τρεις; σιναια, μπρασοβ, μπράν; ποια σου άρεσε περισσότερο;
Γενικά ειναι μεγάλη ταλαιπωρία και τα 3 σε μια μέρα ειδικά με δημόσια μέσα μεταφοράς. Γνώμη δικιά μου είναι να πας οργανωμένα αν θέλεις να δεις και τα 3. Έχει πολλα πρακτορεία που κάνουν τετοιες ημερήσιες εκδρομές που έχουν και ξενάγηση μέσα στα κάστρα.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Αυτό όμως με αναγκάζει να κάνω μια διαμονή Μπρασοβ το πρώτο βράδυ και μια το τελευταίο.
Γιατι να διανυχτερευσεις μπρασοβ και το τελευταιο βραδυ; μπορεις να το κανεις να φυγεις κατ ευθειαν την πρωτη μερα για μπρασοβ, να μεινεις εκει το βραδυ και οι υπολοιπες διανυχτερευσεις να ειναι στο βουκουρεστι. Δε θα ειναι κουραση μεγαλη το τραινο τη πρωτη μερα. Απλα ασε ενα χρονικο περιθωριο καπου στις 3 ωρες απο την αφιξη στο αεροδρομιο για να προλαβεις 100% το τραινο. Θα εισαι το μεσημερι στο μπαρσοβ και την αλλη μερα στη διαδρομη προς βουκουρεστι κανεις και μια σταση στη σιναια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.616
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom