Ρουμανία Με τρένο στη Ρουμανία

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Το βασικό στο Βουκουρέστι είναι να μην αφήνεις πράγματα εκτεθειμένα. Στις μικροκλοπές είναι μεγάλοι μάστορες :haha:. Ειδικά στα ΜΜΜ θέλει λίγο προσοχή. Όπως και στην Ελλάδα είναι η αλήθεια πλέον.
 

Sofiakl

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!Τον Ιούνιο θα πάω Βουκουρέστι, αλλά θέλω να πάω και Σόφια.Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με μετακινήσεις απο Σόφια για Βουκουρέστι; Για τρένο τιμές, ώρες κτλ.
 

Sofiakl

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καθόλου βοηθητικό σε ότι έχει να κάνει με τρένα, για αυτό είπα να ρωτήσω. Βρήκα με λεωφορείο απλά θα ήθελα να βρω κάτι πιο γρήγορο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Αυτό ακριβώς θα σου πρότεινα κι εγώ!Γιατί να κάνετε μπρος πίσω;Καλυτερα κατευθείαν Σιμπίου με το λεωφορείο,είναι καινούργια και άνετα.Κι απο κει Σιγκισοάρα και τέλος Μπρασόβ.Πάντως τη Σινάια μην την υποτιμάτε,αξίζει και παραξίζει διανυκτέρευση και είναι και πιο κοντά στο αεροδρόμιο.
Επανερχομαι μηνες μετα στη συζητηση. Τσεκαρω λιγο την Mementobus καθως πλησιαζει καπως το ταξιδι, και παρατηρω οτι εχει δρομολογια μολις μεχρι 27 Απριλη και μαλιστα μειωνονται σε μολις ενα τη μερα και μετα ουδεν. Η μετακινηση με τρενο μοιαζει εξαντλητικη. Εχει κανεις ιδεα γιατι εγινε αυτη η εξαφανιση των δρομολογιων της; Οταν ειχα τσεκαρει παλιοτερα εβρισκα προπωληση για μεγαλο διαστημα μετα και περισσοτερα δρομολογια (4 τη μερα).
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Επανερχομαι μηνες μετα στη συζητηση. Τσεκαρω λιγο την Mementobus καθως πλησιαζει καπως το ταξιδι, και παρατηρω οτι εχει δρομολογια μολις μεχρι 27 Απριλη και μαλιστα μειωνονται σε μολις ενα τη μερα και μετα ουδεν. Η μετακινηση με τρενο μοιαζει εξαντλητικη. Εχει κανεις ιδεα γιατι εγινε αυτη η εξαφανιση των δρομολογιων της; Οταν ειχα τσεκαρει παλιοτερα εβρισκα προπωληση για μεγαλο διαστημα μετα και περισσοτερα δρομολογια (4 τη μερα).
Στείλτους e-mail... ή τα αφαιρέσανε ή γεμίσανε...
Για τη διαδρομή Bucuresti-Sibiu ξέχασέ το τρένο...

δεν σε βολεύει με τις άλλες γραμμές λεωφορείων ?
http://www.autogari.ro/Transport/Bucuresti-Sibiu?lang=en

τέλη 6ου/2017 που πήγα μόνη μου, από το αεροδρόμιο για Sibiu (με πτήση ATH - OTP 08.25 - 10.00):
- δεν με βόλευε σαν ώρες η memento..
- για να προλάβω τα άλλα λεωφορεία (της Fany) είχα κλείσει με 18 ευρώ μεταφορά από το αεροδρόμιο για το σταθμό λεωφορείων. www.transport-airport-bucharest.com
- Εισιτήριο λεωφορείου, έβγαλα επιτόπου από τον οδηγό.... το λεωφορείο δεν ήταν γεμάτο και μάλιστα ήταν Σάββατο.
Η διαδρομή Βουκουρέστι -Σιμπίου παρότι είναι 5 ώρες, δεν είναι καθόλου κουραστική..... ρίχνεις κα ένα υπνάκο...Eξαιρώντας τα πρώτα ~ 100χλμ , είναι πολύ όμορφη η υπόλοιπη. Κάνε και μία ενδιάμεση στάση.
- Δεν ξέρω πόσοι θα είστε, αλλά μήπως σας βολεύει με αυτοκίνητο-οδηγό? (πχ αν είστε 4 άτομα...)

Μετά από Sibiu για Sghisoara , καθώς ήμουν μόνη, δυσκολεύτηκα να βρω το βολικό για μένα... το τρένο προς αυτή τη κατεύθυνση θεώρησα ότι δεν με βολεύει... (είχε αλλαγή τρένου σε άλλον σταθμό...)

μετά από πολλάααα e-mails σε διαφόρους "πρακτορες", τα κατάφερα (ως βολικό φυσικά κατ΄εμέ) με τη Nicoleta Ocneriu (http://sibiuguidenico.com/ro/)
με την οποία (έχει ένα τζιπ toyota rav), εντάχθηκα στο ζευγάρι Αγγλων και με άφησε Sighisoara το απόγευμα , κάνοντας πριν και τουρ Biertran, 2 οχυρωμένες εκκλησίες και 1 τσιγγάνικο χωριό...
(δεν ξέρω αν τα χρειάζεσαι εσύ ή κάποιος άλλος, σκέφθηκα απλά να τα γράψω εδώ...)

στα τρένα που χρησιμοποίησα για Sighisoara - Brasov & Brasov - Bucuresti υπήρχε καθυστέρηση αναχώρησης 1 ώρας (και στα δύο..)
επιπλέον για Peles από Brasov μια χαρά πηγαινοέρχεσαι με το τρένο ... από το σιδηρ. σταθμό της Sinaia για το peles το ταξί αν θυμάμαι καλά μου πήρε 10-12 lei .


αα η Nicoleta που σου έγραψα παραπάνω εάν τυχόν, πεις ότι θα χρειαστείς να επικοινωνήσεις για βοήθεια με κάποιον, στείλτης -email .. θα σε βοηθήσει έτσι και αλλιώς. είναι πολύ εξυπηρετική! και το αναφέρω γιατί δεν είχα και τις καλύτερες εντυπώσεις στην επικοινωνία με διαφόρους που έτυχε να έχω... μένει sibiu
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Στείλτους e-mail... ή τα αφαιρέσανε ή γεμίσανε...

δεν σε βολεύει με τις άλλες γραμμές λεωφορείων ?
http://www.autogari.ro/Transport/Bucuresti-Sibiu?lang=en

τέλη 6ου/2017 που πήγα μόνη μου, από το αεροδρόμιο για Sibiu (με πτήση ATH - OTP 08.25 - 10.00):
Πιστευω οτι κοβουν το δρομολογιο. Αν δεν ανεβουν νεα σε καμια βδομαδα, ανασκουμπωνομαι.
Χιλια ευχαριστω για την ιστοσελιδα με τις αλλες λεωφορειακες γραμμες. Κατι θα βρεθει απο κει, αλλα αυτο το απ'ευθειας απο το αεροδρομιο ηταν πολυ βολικο Με την ιδια πτηση με τη δικη σου φτανουμε, αλλα λιγη αναμονη στο αεροδρομιο δεν θα με χαλουσε για ανεφοδιασμο, απο το να τρεχουμε στην πολη, και θυμαμαι σχετικη κινηση στον δρομο.
Πιθανοτητα ενοικιασης δεν παιζει καθως θα ειμαστε δυο ατομα, εγω δεν οδηγω και το αλλο ατομο δεν νιωθει σιγουρια.
Απο Σιμπιου για Σιγκισοαρα βρηκα μια χαρα απογευματινο τρενο στη σελιδα των Ρουμανικων Σιδηροδρομων, δεν μου φαινεται προβλημα.
Αν και παιζει η πιθανοτητα να αφαιρεθει τελειως το Σιμπιου απο το πλανο, γιατι η γκρινια για το 5.5 ωρο ταξιδι μετα την πτηση ηδη ξεκινησε απο την παρεα μου, ενω εμενα δεν με προβληματιζει.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Να προσπαθήσεις να μεταπείσεις το άλλο άτομο..δεν είναι κουραστικό! και στο λέω εγώ που έχω πρόβλημα με τη μέση μου ... είναι όμορφη η Sibiu..
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Ποσο αξιοπιστα ειναι τα τρενα για μετακινηση απο πολη σε πολη απο αποψη ωρας και εξυπηρετησης.Σκεφτομαι να τα χρησιμοποιησω για μπρασοφ.Απο την αλλη υπαρχει και η memento bus.Εχει κλεισει κανεις on line και αν ναι ειχε καποιο προβλημα σε καποια απο τα δυο?
 

Helen Kazakou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!! Θελω να κανω τη διαδρομη Θεσσαλονικη Βουκουρεστι με τρένο. Απ'όσο έψαξα πρέπει να κανω αλλαγη στη Σόφια και Ρουσε! Εχει κανει κανενας τη διαδρομη αυτη ή γνωριζει τι παιζει απο κρατησεις online ή γενικα την κατασταση με τα τρενα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom