Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
flightaware.com
Αν κοιτάς τα αεροπλάνα και αναρωτιέσαι που πηγαίνουν τώρα....
Δώσε τον αριθμό της πτήσης και αμέσως θα δεις σε animated χάρτη (όπως τον χάρτη που κοιτάς κατά τη διάρκεια της πτήσης) την ακριβή θέση της.


ifly.com (Οδηγός αεροδρομίων )
Μαθαίνεις τα πάντα για τα αεροδρόμια. Από τα εστιατόρια μέχρι τις ώρες μεταφορών με τα λεωφορεία ή το που θα βρεις ταξί.
Αν πετάς στο Μπαχρέιν γιατί να μη ξέρεις σε ποιον όροφο είναι οι τουαλέτες αλλά και πόση ώρα θα περάσεις στον έλεγχο των διαβατηρίων;
Επίσης μπορείς να μάθεις και για τις καθυστερήσεις εκ των προτέρων.

wegolo.com
Ιστοσελίδα η οποία ψάχνει 75 διαφορετικές εταιρείες οι οποίες πετούν σε περισσότερους από 700 διαφορετικούς προορισμούς.
Αποδίδει καλύτερα εάν κάνεις αναζήτηση για bookings μήνες πριν, αλλά μπορείς να βρεις τρελές προσφορές ακόμα και την τελευταία στιγμή.

Μπορείς να μπεις εναλλακτικά και στις ιστοσελίδες dohop.com αλλά και στη whichbudget.com

FlyerTalk - The world's most popular frequent flyer community
Το FlyerTalk, που ιδρύθηκε το 1998 από έναν απογοητευμένο πελάτη των προγραμμάτων Frequent Flyer των αεροπορικών εταιρειών, επιτρέπει στους χρήστες του να ανταλλάσσουν πληροφορίες σχετικά με το πώς μπορούν να εκμεταλλευτούν καλύτερα τα μίλια που κερδίζουν στα προγράμματα frequent flyer, τους πόντους της πιστωτικής τους κάρτας, όπως και αυτούς των ξενοδοχείων. Κάθε αεροπορική εταιρεία έχει το δικό της forum συζητήσεων, ενώ υπάρχει και live chat, για απορίες της τελευταίας στιγμής.


Πηγές :
Info Guide | Τα 10 καλύτερα ταξιδιωτικά sites
http://www.e-club.gr/forum/18---/1050-----.html
 
Last edited by a moderator:

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Ψάχνοντας κάποιο εισιτήριο, το skyscanner μου έβγαλε ως φθηνότερο site, για το συγκεκριμένο δρομολόγιο, το youbookit.net. Φαίνεται να είναι μόνο διαδικτυακό και δίνει ένα ελληνικό τηλέφωνο 801... (όπου δεν το σηκώνει κανείς, αν και Σάββατο απόγευμα). Ψάχνοντας λίγο καλύτερα, είδα ότι δεν φαίνεται να είναι τελικά ελληνικό site, αν και είναι στα ελληνικά. Επίσης, μου έκανε εντύπωση πως αν προχωρήσεις τη κράτηση, η σελίδα που συμπληρώνεις τα στοιχεία σου, αλλά και της πιστωτικής δεν είναι https. Βέβαια, δίνει στους όρους και τραπεζικούς λογαριασμούς.

Έχει κλείσει κανείς κάτι μέσω αυτού του site;; Σας φαίνεται αξιόπιστο;
Εκλεισα μεσω του συγκεκριμενου σαιτ(και εμενα με παρεπεμψε το scyscanner,απο εκει..:lol:)και καταφερα,γιατι περι κατορθωματος προκειται,να κλεισω δυο εισητηρια με το ονομα μου για μια πτηση στη μαδριτη το σαββατο το πρωι..!με εκαναν χρεωση και στη καρτα μου και πηγα και κατεθεσα στον τραπεζικο τους λογαριασμο το ιδιο ποσο και για την δευτερη κρατηση..!!:shock::shock:αμα εισαι σβαρνιαρης αυτα παθαινεις..:haha::haha: τελος παντων,τους εστειλα μειλ,ζητωντας να ακυρωθει η μια απο τις δυο κρατησεις,την επομενη μερα κιολας μου επιστρεψαν το ποσο στη καρτα μου,εχοντας αποσαφηνισει πληρως,μεσω μειλ,το μπερδεμα μου και μολις χθες για τον φοβο των ιουδαιων πηρα τηλεφωνο(εχει ενα νουμερο που ξεκιναει νομιζω απο 0722.. η κατι τετοιο..;) και ενω εγραφε οτι ανοιγουν τα απογευματα 17:30 πηρα τηλεφωνο στις πεντε ακριβως και με εξυπηρετησε,εξηγωντας μου και τηλεφωνικος,το λαθος που ειχα κανει και οτι δεν επρεπε να ανησυχω για τιποτε..:D:D
τωρα βεβαια..κοντη γιορτη..θα φανει το σαββατο αν ολα βαινουν καλως...:haha::haha:
 

DimiT

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής. Έχει νόημα να ψάχνω σε διαφορετικά site; Νομίζω όλα λίγο πολύ τις ίδιες τιμές βγάζουν απ όσο έχω δει. Άν θέλω να πετύχω κάποια "προσφορά" θα τη βρω μέσω αυτών των site ή στα site των αεροπορικών εταιριών;

Έχω απορία πάντως... πρόκειται απλά για online agents; Παίρνουν τις τιμές με κάποιο τρόπο από τις εταιρίες και κάνουν συνδιασμούς για τους διάφορους προορισμούς ωστε να σου βρουν τη φθηνότερη τιμή; Αν παει κάτι στραβά σε μια ανταπόκριση, αυτοί αναλαμβάνουν την ευθύνη;
 

evageliageo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ντίσνευλαντ,Αγ. Μαυρίκιος
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής. Έχει νόημα να ψάχνω σε διαφορετικά site; Νομίζω όλα λίγο πολύ τις ίδιες τιμές βγάζουν απ όσο έχω δει. Άν θέλω να πετύχω κάποια "προσφορά" θα τη βρω μέσω αυτών των site ή στα site των αεροπορικών εταιριών;

Έχω απορία πάντως... πρόκειται απλά για online agents; Παίρνουν τις τιμές με κάποιο τρόπο από τις εταιρίες και κάνουν συνδιασμούς για τους διάφορους προορισμούς ωστε να σου βρουν τη φθηνότερη τιμή; Αν παει κάτι στραβά σε μια ανταπόκριση, αυτοί αναλαμβάνουν την ευθύνη;
Αυτό θα ρωτούσα, και γενικά αν υπάρχει κάπου κάποιο σάιτ με μαζεμένες προσφορές που βγαίνουν κατά καιρούς ας πούμε ή αν πρέπει όντως να βλέπουμε σε αυτά των αεροπορικών εταιρειών μόνο..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό θα ρωτούσα, και γενικά αν υπάρχει κάπου κάποιο σάιτ με μαζεμένες προσφορές που βγαίνουν κατά καιρούς ας πούμε ή αν πρέπει όντως να βλέπουμε σε αυτά των αεροπορικών εταιρειών μόνο..
fitziano απάντα...
 

DimiT

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
OK αλλά δεν απαντάς επί της ουσίας. Τουλάχιστον θα μπορέσουμε να συμβάλουμε κι άλλοι σε αυτό (το section που δείχνεις το έχω δει).
Επίσης, σα συνέχεια της ερώτησης... οι ταξιδιωτικοί πράκτορες, στα ταξ. γραφεία της πόλης μας, υπάρχει περίπτωση να βρουνε κάτι που εμείς δεν βλέπουμε στο web; Έχει νόημα να παει κάποιος να ρωτήσει εκεί (αν ψάχνει μόνο εισητήριο);
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
OK αλλά δεν απαντάς επί της ουσίας. Τουλάχιστον θα μπορέσουμε να συμβάλουμε κι άλλοι σε αυτό (το section που δείχνεις το έχω δει).
Επίσης, σα συνέχεια της ερώτησης... οι ταξιδιωτικοί πράκτορες, στα ταξ. γραφεία της πόλης μας, υπάρχει περίπτωση να βρουνε κάτι που εμείς δεν βλέπουμε στο web; Έχει νόημα να παει κάποιος να ρωτήσει εκεί (αν ψάχνει μόνο εισητήριο);
Του είπα να απαντήσει μόνο και μόνο για να φανεί η υπογραφή του....

Ναι, οι πράκτορες βλέπουν άλλα συστήματα, στα οποία εν γένει ανεβαίνουν και άλλες "προσφορές".
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Tι εννοείς βλέπουν άλλα συστήματα?
Υπάρχει κάποιο κομμάτι του internet σχετικά με τις κρατήσεις που είναι αδιαφανές για τους πιο πολλούς χρήστες και το βλέπουν μόνο οι πράκτορες?

Ρωτάω γιατί για σούπερ ντούπερ προσφορές έχω ακούσει μόνο για consolidators και αυτούς ξέρω ότι δεν τους βρίσκεις στο internet (γιατί και οι ίδιοι δε θέλουν να πολυδιαφημίζονται και να γίνονται γνωστοί, κυρίως για να κρατήσουν κρυφές τις σούπερ προσφορές που μπορούν να παρέχουν απευθείας σε πράκτορες και άλλους μεσάζοντες εισιτηρίων).

Y.Γ. Noμίζω θα ήταν χρήσιμο να άνοιγε κάποιος γνώστης ένα θέμα σχετικό με τους consolidators και bucket shops.Υπάρχουν εδώ στην Ελλάδα? Πού μπορούμε να τους βρούμε?
 

DimiT

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Tι εννοείς βλέπουν άλλα συστήματα?
Υπάρχει κάποιο κομμάτι του internet σχετικά με τις κρατήσεις που είναι αδιαφανές για τους πιο πολλούς χρήστες και το βλέπουν μόνο οι πράκτορες?

Ρωτάω γιατί για σούπερ ντούπερ προσφορές έχω ακούσει μόνο για consolidators και αυτούς ξέρω ότι δεν τους βρίσκεις στο internet (γιατί και οι ίδιοι δε θέλουν να πολυδιαφημίζονται και να γίνονται γνωστοί, κυρίως για να κρατήσουν κρυφές τις σούπερ προσφορές που μπορούν να παρέχουν).
Φαντάζομαι πληρώνουν γι αυτή τη δυνατότητα τις αεροπορικές. Λογικά υπάρχουν πακέτα λογισμικού και βάσεις δεδομένων στα οποία δεν έχουμε όλοι πρόσβαση... ή κάποιοι γνωρίζουν για προσφορές πριν αυτές ανακοινωθούν.

Ευχαριστώ, η απορία μου λύθηκε... μέσα στη βδομάδα θα παω να ρίξω κι εκεί καμια ματιά. Αν κατάλαβα καλά πρέπει πολύυυυ νωριτερα να κλείσεις αν πας για προσφορά. Κάποιον που τον ενδιαφέρει κάτι για καλοκαίρι, βαριά Σεπτέμβρη δεν έχει ελπίδες τώρα, ε;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1. Oι πράκτορες βλέπουν ακριβώς ότι βλέπουμε κι εμεις στα συστήματα... απλά ο πράκτορας έχει τις γνώσεις και την πείρα να σκεφτεί κάτι για να ρίξει την τιμή σε ένα εισιτήριο που ο μέσος χρήστης αγνοεί...

2. Super προσφορές που να γίνονται γνωστές μόνο στους πράκτορες δεν υπάρχουν, εκτός αν εννοείς εισιτήρια που απευθύνονται μόνο σε υπαλλήλους ταξιδιωτικών γραφείων... αυτά όντως υπάρχουν αλλά δεν αφορούν κανέναν μας παρά μόνο τους υπαλλήλους των ταξιδιωτικών γραφείων...

3. Προσφορές που κάποιοι γνωρίζουν πριν ανακοινωθούν εκτός ελαχιστότατων εξαιρέσεων δεν υπάρχουν...

4. Δεν είναι απόλυτο ότι πρέπει να κλείσεις πολυυυύ νωρίτερα για να πετύχεις μια καλή προσφορά... έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα οι αεροπορικές μπορεί να βγάλουν προσφορές για συγκεκριμένους προορισμούς και ένα μήνα πριν το ταξίδι... το θέμα είναι να ξέρεις που πάνω κάτω παίζουν οι τιμές και αν βρεις κάτι που θεωρείτε ευκαιρία να το κλείσεις... τώρα αν βγει κάποια τρελλή τιμή και την χάσεις δεν χάλασε ο κόσμος... να ξέρεις ότι ο εχθρός του φτηνού είναι το φτηνότερο αλλά και ότι ο εχθρός του ακριβού είναι το ακριβότερο... με άλλα λόγια αν σχεδιάζω να ταξιδέψω για Ν.Υ και βρω ένα εισιτήριο στα 500? πρέπει να το κλείσω γιατί οι πιθανότητες το συγκεκριμένο εισιτήριο να πάει 800? είναι πολύ περισσότερες από το να πάει στα 350?...

5. Ο κανόνας λέει ότι για Ιούλιο, Αύγουστο, Χριστούγεννα , Πάσχα οι προσφορές σπανίζουν γιατί είναι περίοδοι μεγάλης τουριστικής κίνησης και οι εταιρίες ούτως ή άλλως τις θέσεις θα τις πουλήσουν... είναι εντελώς παράλογο να έχουμε την απαίτηση να περιμένουμε σούπερ προσφορές καλοκαιριάτικα και να κατηγορούμε τις εταιρίες που δεν βρίσκουμε...

6. Συμβουλή μου είναι σε μακρινά ή μπερδεμένα ταξίδια να χρησιμοποιείτε πάντα πράκτορα... αν είναι να δώσεις 1.000? για ένα εισιτήριο και να δώσεις 30? παραπάνω δεν χάλασε ο κόσμος... αν σου κάτσει στραβή και δεν έχεις πείρα είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις άκρη μόνος σου... ο πράκτορας με κόστος περίπου 30? τρέχει για σένα... επίσης μπορεί να πετύχει κάτι που μόνος του κάποιος είναι αδύνατον να πετύχει... π.χ πέρσυ είχα κλείσει ένα ταξίδι για Καράκας και λόγω προσωπικών προβλημάτων χρειάστηκε να το αναβάλω... όπως σχεδόν πάντα αν και ήταν τρελλή προσφορά της τάξης των 350 κάτι ευρώ, είχα κλείσει το ταξίδι μου από πράκτορα... ήμουν σίγουρος ότι θα έπαιρνα πίσω μόνο τους φόρους... ο φίλος πράκτορας είχε γνωριμίες με την συγκεκριμένη εταιρία και μου επέστρεψαν πίσω όλο το ποσό...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ευχαριστούμε Τράβελερ για τις χρηστικές πληροφορίες σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom